Nostalgische blik op scheepswerven Afwijzing voor islamitische basisschool Ontwikkeling Ouderenwerk loopt vast op bezuinigingen Tempeloptiek haalt oogarts in huis Discussie Broekpolder Ingezonden brieven Zakelijk bekeken Nieuw pand voor museum Lokaal compliment Sloop fabriek is begin Utopia 'Ikzal mij niet vervelen, maar mijn leerlingen ga ik missen' Nans Wolters Marianne van Velzen Nans Wolters HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 JUNI 2004 SCHIEDAM 26 - 1442 SCHIEDAM- De inschrijf ter mijn voor het Lokale Compli ment Schiedam-Vlaardingen sluit op 1 juli. Het compliment is een prijs voor opvallende vrijwilligersprojecten of -organisaties. Per gemeente is er een prijs beschikbaar van 1.250 euro voor de organisatie die het winnende vrijwilligerS- project heeft opgezet. Het pro ject moet in zo breed mogelijke zin worden gezien. Het kan dus ook een vrijwilligersorganisatie zijn of een buurtinitiatief. Het kan een éénmalig project zijn of iets dat al jaren loopt. Elk vrij- willgersproject dat wordt uitge voerd komt in aanmerking voor het Lokaal Compliment, mits het echt vrijwilligerswerk is en een voorbeeldfunctie heeft. Nationaal compliment Projecten die meedingen naar het Lokale Compliment, doen ook automatisch mee aan het Nationale Compliment, een lan delijke prijs voor vrijwilligers projecten. Deze landelijke prijs biedt kans op een hoofdprijs van 12.500 euro. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij de Rabobankfilia- len of telefonisch te bestellen bij cle afdeling Communicatie van de Rabobank Schiedam- Vlaardingen, tel. 010-2481505. Formulieren moeten voor 30 juni ingeleverd zijn. SCHIEDAM- Een uniek dak concert van de Amazing Stroop wafels omlijst op woensdag 30 juni de officiële start van de sloop van de voormalige karton- nagefabriek aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan. Onder het motto 'Het dak gaat er af' verzorgt de Nederlandsta lige band een optreden vanaf het dak aan de zijde van de Noord- vestsingel. Woonplus gaat het fa brieksgebouw transformeren tot Utopia, een eigentijds wooncom plex dat 134 koopwoningen in 14 verschillende woningtypen omvat. Omdat bij deze metamor fose het dak er letterlijk van af gaat, is er voor gekozen om de sloopfestiviteiten te laten plaats vinden op de bovenste laag. Het dakoptreden duurt van 13.30 tot 15.30 uur en is gratis toeganke lijk. Het vormt de vrolijke op maat voor een bijzonder project dat de stad Schiedam een krachtige impuls geeft. Tussen de muzikale bedrijven zal een spectaculaire handeling plaats vinden om het begin van de sloop te markeren. Verschillende leefstijlen Naast woningen worden in Uto pia ook een parkeergarage en circa 40Ö0 m2 bedrijfsruimte ge realiseerd. Boven op de onderste laag worden vier woonverdiepin- gen gerealiseerd in een houtske- letbouw systeem. Het woning aanbod omvat appartementen, maisonnettes, patio- en atelier woningen. Onderdeel van Utopia is een losstaand appartementen- blok met 20 appartementen, dat verrijst aan de Noordvestsingel. Informatie Voor nadere informatie over de koopwoningen kan men contact opnemen met Anke Bodewes Makelaardij (010-2464444) of Ooms Makelaars(010-2730102). SCHIEDAM- De gemeente Vlaardingen en het Recreatie schap Midden-Delfland willen samen met de gebruikers van het recreatiegebied Broekpolder de kwaliteit van het landschap, de natuur en recreatiemogelijkhe den in dit gebied verbeteren. Op dinsdagavond 29 juni is er een informatie- en discussiea vond over de inrichting en het beheer van de Broekpolder. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de kantine van Sportclub Vic toria '04 aan de Kooikersweg in de Broekpolder. Vanaf 19.45 uur is de zaal geo pend. PvdA blikt terug op ledenvergadering SCHIEDAM- De PvdA blikt 24 juni terug op de mislukte vor ming van een nieuw college. Fractievoorzitter Maarten Groe ne en afdelingsvoorzitter Hans Guis leggen verantwoording af over de PvdA-inzet. De vergade ring is voor de leden en belang stellenden en wordt gehouden in het Wijkcentrum aan het Drees- plein. Aanvang is 20.30 V SCHIEDAM - De tentoon stelling 'Schiedam, waar me nig schip van de langshelling glee...' toont de opkomst en het verval van de ene na de andere scheepswerf. Het ste delijk museum besteedt tot en met 22 augustus aan dacht aan de vergane glorie. Nog niet zo lang geleden was Schiedam een stad waar regelma tig nieuw gebouwde schepen van de helling gleden. Spectaculaire gebeurtenissen die veel mensen op de been bracht. De scheep vaartindustrie zorgde voor dui zenden arbeidsplaatsen op ver schillende werven in de stad of op toeleveringsbedrijven. Zeg: 'Gusto', 'Wilton'of 'De Nieuwe Waterweg' en de verhalen van ou dere Schiedammers vliegen je om de oren. En dat is meer dan be grijpelijk want een hoog percen tage stadgenoten werkte in de ja ren 70 en 80 bij deze scheepswer ven. Het ene na het andere pas sagiers-, transport- en marine schip gleed van de helling en de geluiden van de werven waren door de hele stad te horen. Op de werf van Wilton-Fijenoord wer den tot'de verbeelding sprekende luxe passagiers schepen ge bouwd. Zoals de Statendam waarmee de Holland Amerca Lijn op de Verenigde Staten voer. De uittocht van arbeiders van de werf die op de fiets huiswaarts keer den aan het eind van de dag ont wrichtte dagelijks hét verkeer op de Vlaardingerdijk, Burge meester Knappertlaan en Juliana- laan. Vrij plotseling was de bloei van deze industrie voorbij en stonden duizenden mannen op straat. Op de Maasboulevard her innert het bronzen beeld de Scheepsbouwer, dat in 1995 on der grote belangstelling en onder muzikale begeleiding van het harmonieorkest van Wilton Fijen- oord werd onthuld, nog aan die arbeidzame tijd. Historie Met de expositie wordt de histo rie van deze befaamde werven weer tot leven gewekt. Gusto was in de eerste plaats een groot staal bedrijf dat opdrachten uitvoerde voor de staatsmijnen en gebou wen en bruggen bouwde. Van groot economisch belang was op de werven de reparatie van sche pen en het ombouwen daarvan. Veel foto's zijn op de tentoonstel ling te zien van mannen die wer ken aan schepen waaronder de kruiser. Hr.Ms. De Ruyter, maar ook zijn er films uit die glorietijd van de scheepsbouw. Overigens liepen de samenstellers van de tentoonstelling op tegen een pro bleem. De historische collectie over de scheepsbouw was name lijk door de depotverhuizing van het Stedelijk aan de Hoogstraat, naar de Korenbeurs op Korte Ha ven slecht toegankelijk. Mari tiem Museum Rotterdam, de Wil tonvilla, IHC Gusto en Marine Museum Den Helder gaven een en ander in bruikleen. De attri buten roepen de sfeer van vroeger op en brengen de werven weer tot leven, vooral de modellen van bekende schepen als de Staten dam en het transportschip de Westerkerk die in Schiedam wer den gebouwd zullen bij menigeen een gevoel van trots oproepen. De Korenbeurs is geopend van dins dag - zaterdag van 11.00 - 17.00 uur, zondag van 12.30 - 17.00 uur. Toegang 6,50 euro, woensdag gratis. SCHIEDAM- Na meer dan 25 jaar balletles te hebben gegeven stopt ze ermee. Bar bara Fleischmann is in middels met haar ballet school en theater dansgezel schap, Schiedanstheater, een begrip in Schiedam. "Ik wil stoppen nu ik fysiek in or de ben. Ik wil gaan genieten van mijn vrije tijd. Eens moetje stop pen en hoewel ik nog steeds met veel plezier lesgeef is het nu wel genoeg," zegt Barbara met een licht Duits accent. Barbara komt oorspronkelijk uit München. Samen met haar man verhuisde ze 33 jaar geleden naar Schiedam waar ze een manier zocht om wat ze tijdens haar op leiding Dans en Muziek had ge leerd in praktijk te brengen. Ze huurde een zaaltje in Kethel bij de Martinus kerk en begon met het geven van danslessen. In 1980 verhuisde ze met haar dans school naar wijkcentrum De Blauwe Brug en daar geeft ze in middels al 24 jaar les. Hiphop Oma Barara: "Je moet van dit vak hou den en van mensen houden. Het is zo'n intensief vak maar ook zo verschrikkelijk leuk. Ik ben niet iemand die van klassiek ballet houdt, mijn hart heeft altijd bij de moderne dans gelegen, het Jazz- ballet en de nieuwe dansstijlen zoals het Hiphop." Ze wordt dan ook af en toe in de wandelgangen de Hiphop Oma genoemd. Hoewel ze stopt met de dansstu dio zal haar eigen dansgezel schap blijven voortbestaan. Met dit gezelschap van 8 vaste danse ressen heeft ze vijf eigen musi cals verzorgd: 'Schiedanst Swingt', 'Doris D het nooit meer', Toen was geBUK heel ge woon' en 'Zing, vecht en laat maar dansen.' Haar laatste pro ductie was de muziek- en dans voorstelling 'Too hot to Handel." Deze laatste productie werd ge schreven door haar zoon Andeas Fleischman. SCHAT-producties Barbara Fleischman werkte ook mee aan diverse producties van SCHAT zoals 'Brandende Kwestie', 'Breken', 'Peter Gynt' en onlangs nog in 'De Woel geest.' "Ik werd door SCHAT gevraagd om de choreografie te verzorgen voor 'De Woelgeest.' Ik vond het geweldig om te doen. Ik werkte met mensen die geen danserva ring hadden. Als je dan uiteinde lijk het resultaat ziet dan geeft deze heel veel voldoening," zegt ze. "Dans is heel essentieel in mijn leven geweest. Maar ik heb ook geboft want ik ben op mijn weg hele goede mensen tegen geko men. Zo'n productie dat doe je niet alleen, daar komt een heel team aan te pas en zonder al die mensen was het mij nooit ge lukt." Barbara betrok ook haar gezin bij haar producties. Haar twee zoons en echtgenoot werkten vaak kei hard mee om de voorstellingen van de grond te krijgen. Zoon Andreas is inmiddels directeur van de Theater School in Den Haag. Barbara: "We waren eigenlijk al tijd bezig. Met zo'n productie ben je vaak een half jaar zoet. Ook de weekends. Het is heel in tensief en je kunt niet zomaar wat aan rommelen." Vrije tijd Wat ze nu gaat doen met haar vrije tijd? Barbara kijkt even peinzend uit het raam: "Ach, mijn man en ik doen nog heel veel aan muziek. Ik zal mij niet vervelen, denk ik. Wel zal ik mijn leerlingen missen. Sommigen zijn als kleine kinderen bij mij begonnen en hebben nog steeds van mij les. Ik hou heel erg van mijn leerlingen; het zijn geweldi ge mensen." Of ze wellicht een wereldreis gaat maken nu daar tijd voor is? "Welnee, ik ben een echte huis mus," lacht ze. Nu Barbara Fleischman met lesgeven stopt verliest Schiedam een zeer be trokken en sympathieke dansle rares. Gratis avondje uit Een zorg minder REGIO - Zowel Vlaardin gen als Schiedam verlaag den vorige jaar de subsidies aan de Stichting Ouderen werk Nieuwe Waterweg Noord. In 2004 ging er niets af maar kwam er ook niets bij en dat is volgens direc teur Marianne van Twist desastreus voor de gang van zaken binnen het ouderen werk. "In feite gaat er nog steeds geld af door prijsverhogingen van met name energie en huren. Sommi ge diensten en voorzieningen kunnen wij wellicht in combina tie met andere instellingen effici ënter en daarmee goedkoper la ten draaien maar daarmee is slechts een deel van het probleem opgelost", verklaart Van Twist. Uitgaande van prognoses neemt in beide steden het aantal mensen van 75 jaar en ouder tot en met het jaar 2010 toe met maar liefst tien procent. In ruim vijfjaar tijd een toename van 634 personen. Die groei legt extra druk op in stellingen die zich bezig houden met onder meer zorg en welzijn. Van Twist: "Wil je deze ouderen van dienst kunnen zijn dan moe ten er maatregelen worden ge troffen. Zo is het noodzakelijk dat de stichting op korte termijn kan beschikken over meer oude renadviseurs. Zo'n deskundige bemiddelt, adviseert en wijst ou deren en mantelzorgers de weg bij het aanvragen van ondersteu ning op het gebied van wonen, zorg en welzijn." Volgens Marianne van Twist vin den bezoekers, ondanks tal van bezuinigingen nog steeds de weg naar dienstencentra en raadple gen zij ouderenadviseurs voor in dividuele ondersteuning. "Maar daarmee zijn we er niet. Willen we de toekomstige 75 plusser goed kunnen opvangen dan moe ten er projecten worden ontwik keld en daarvoor ontbreekt het geld. Als een oudere aangeeft gebruik te willen maken van de maaltijd service willen we het in de toe komst niet daarbij laten. Want vaak steekt achter zo'n verzoek nog een hulpvraag en daarom is de stichting van mening dat er een gesprek moet plaatsvinden, zodat een totaalbeeld van de situ atie waarin men verkeerd duide lijk wordt. Dat betekent dat voor die huisbezoeken meer oudere nadviseurs moeten worden opge leid, nu worden vaak wat schrifte lijke vragen gesteld." 140.00 maaltijden In 2003 werden door 95 vrijwil ligers ruim 140.00 maaltijden bij 712 klanten thuis bezorgd. (Schiedam 308 en Vlaardingen 404). "Voor die service zullen in de toekomst zich steeds meer mensen aanmelden. Ook de hulpverlening aan de eer ste generatie allochtonen van vooral Turkse afkomst zal zich uitbreiden. Vorige jaar is voor de ze groepering het project Mesker gestart en het is nog maar de vraag of in 2005 deze activiteit kan worden voortgezet. Het is heel moeilijk om deze groep te bereiken. Vaak zijn zij niet op de hoogte van allerlei sociale voor zieningen en verloopt het contact met onze medewerkers vaak heel moeizaam. Dat wordt mede ver oorzaakt door taalachterstand van over het algemeen de Turkse vrouwen die analfabeet zijn en dus geen Turks maar ook geen Nederlands kunnen lezen. Wij willen voorkomen dat zij vereen zamen en hebben het voornemen hen via huisbezoeken actief te la ten deelnemen aan de samenle ving. Maar voor dat initiatief moet wel geld beschikbaar zijn", aldus di recteur Van Twist. "Ik denk dat ik binnenkort maar eens de proble men van de Stichting Ouderen werk op tafel ga leggen in een raadscommissie, hopelijk wil men meedenken over de toe komst van de 75 plussers." SCHIEDAM- Aan service wil tempeloptiek geen grenzen stellen en om deze zo compleet mogelijk te maken herbergt de optiek sinds kort de oogartspraktijk van dr. T.S.Ong. "Het pakket dat we onze klanten leveren is zeer compleet.", zegt ei genaar André de Jong. "Ons beleid is op het persoonlijk begeleiden van klanten gericht. In de geheel vernieuwde zaak hebben we alle deskundigheid in huis en kunnen we gebruik maken van de modern ste apparatuur." Om het serviceverhaal compleet te maken is daar nu ook een oogarts bijgekomen. De inrichting is met de verbouwing duidelijk veranderd. Er is veel re kening gehouden met klanten die niet goed ter been zijn. Met de lift zijn allee afdelingen toegankelijk. Voor klanten die moeilijk van huis weg kunnen heeft tempeloptiek iets speciaals. De thuisservice. Dat houdt in dat er een mobiele winkel komt voorrijden. Klanten kunnen dan rustig hun ogen laten opmeten en uit de grote collectie van onder andere Chanel, Carrier en Gucci modellen een bril uitzoeken. Wij zijn geen dure zaak maar bieden transparante en eerlijk prijzen. We willen geen eenheidsworst verkopen maar de bril moet nog wel be taalbaar blijven", benadrukt de Jong. SCHIEDAM- Het Glasmu seum krijgt een nieuw thuis. Het museum met gehuisvest worden in het leegstaande Wennekerpand. De bewoners van de Branders- buurt zijn zeer enthousiast over de plannen van de Gemeente om het Glasmuseum naar deze wijk te halen. Het is de bedoeling om in de overige leegstaande panden aan het Spinhuispad, ateliers en ambachtelijke winkeltjes te huis vesten. De bewoners hopen dat met de komst van het Glasmu seum en de ateliers de levendig heid in de wijk na vele jaren zal terugkeren. Er zijn echter wel zorgen over het parkeren en het toenemend verkeer waar de wijk door de komst van het museum te maken zal krijgen. Er is in dit verband wel nage dacht over een parkeerverwijs- systeem en de mogelijkheid om het busverkeer op te vangen op de Noordvest. Met deze maatre gelen zou de verkeersdruk in de wijk beperkt kunnen blijven. SCHIEDAM- Een aanvraag voor een islamitische basisschool in de wijk Nieuwland lijkt niet te worden gehonoreerd. Het gemeente be stuur die de aanvraag in behandeling heeft genomen heeft de ge meenteraad geadviseerd deze niet te voldoen. Het bestuur van de Stichting Islamitisch'College is het hier niet mee eens. Het schoolbestuur heeft aan twee bureaus gevraagd om te kij ken naar het advies van de raad. Beide organisaties hebben nu gecon cludeerd dat het raadsadvies op veel punten niet klopt en dat de aan vraag op basis van wet- en regelgeving eigenlijk zou moeten worden geaccepteerd. Op basis hiervan roept het schoolbestuur de Raad op haar verantwoordelijkheid te nemen en vragen te stellen aan het Col lege van B&W. De tentoonstelling 'Schiedam, waar menig schip van de langshelling glee' toont de vergane glorie van de scheepsvaartindustrie. Foto: Mirjam van der Hoek Balletjuf Barbara stopt Barbara Fleischamn aan het werk in haar laatste les Foto: Roel Dijkstra Laatst las ik in deze krant dat het the ater aan de Sehie er graag een kleine zaal bij zou willen hebben. Nu heb ik een geheime tips voor onze trouwe le zers. Die kleine zaal bestaat al. Er worden avondvullende voorstellingen gegeven en de toegang is gratis. Ga bij het theater aan de Schie niet de foyer in maar neem de geheime weg naar rechts, de Aleidazaal in. Op vele maandagen en dinsdagen wordt daar een fantastisch variétéprogramma op gevoerd. Het is een mix van klucht, standup comedy, woordgoochelen, door en langs elkaar heen praten, moddergooien en lach of ik schiet hu mor. Enig kritiekpunt is dat er iets meer zang en dans in het programma zou mogen zitten. Al met al bent u toch een heerlijk avondje uit en zoals gezegd het kost u niks. Ik was er laatst en ik kwam niet meer bij. Het is moei lijk na te vertellen, maar de beste mop van de avond was toch wel dat een prominent raadslid dat toch al vele ja ren op het pluche zit en al vele hoge functies in de grootste oppositiepartij van deze stad bekleedde, na twee jaar nog de naam niet wist van een wet houder, die bovendien daarvoor ook nog eens zijn collega raadslid was. Je zou verwachten dat de nieuwe onerva ren raadsleden voor de dijenkletsers zorgen, maar nee hoor de grappen en grollen komen toch vooral van de lin ker zijde van de zaal en die zitten er, zoals bekend, al sinds mensenheuge- nis.Dus mensen wilt u eens een avond je ongecompliceerd lachen; ga dan eens naar een raads of commissiever gadering en geneert u zich niet omdat het gratis is, want u heeft er al voor be taald, ja u heeft een abonnement dat nog twee jaar geldig is tot de volgende verkiezing. Daarna stemmen we weer voor een nieuw theaterprogramma. Andreas Rose van 2/6 de suggestie gewekt, dat de spoedeisende huisartsenzorg van de CHPVlaardingen vooroploopt in kwa liteitsverbetering. Niets is minder waar, getuige het volgende: Op Pink sterzondag, 10 vóór 2, maakt mijn vrouw op station Schiedam een onge lukkige val, waarbij haar arm uit de kom schiet. Volgens de geldende re gels gaan wij met grote haast richting CHP (in eigen auto) Hier arriveren wij met veel vertraging, dank zij de uiterst knullige manier waarop wegomleidin- gen en afsluitingen, richting zieken huis, zijn aangegeven. De patiënt (75 jaar), kermend van de pijn in de rolstoel, kon de nauwelijks geïnteresseerde loketjuffrouw niét be wegen een extra inspanning te leveren om dit spoedeisende geval te helpen. Verwarring werd allengs groter toen, na geruime tijd de dienstdoende arts géén diagnose kon stellen, wegens de toestand van de patiënt, die verging van de pijn. De verwarring sloeg om in verbijstering toen deze arts ons ver wees naar Schiedam, met de opmer king, dat de specialisten in Schiedam en Vlaardingen onderling de afspraak hebben, dat de plaats van de eigen huisarts bepalend is voor de locatie van behandeling. Hierdoor kon een spoedeisende patiënt, met ondraag lijke pijn niet in het ziekenhuis om de hoek geholpen worden, en volgde op nieuw een martelgang, nü naar het Vlietlandziekenhuis Schiedam. Mijn protest werd afgedaan met de op merking "regels zijn regels, ik kan hier ook niets aan veranderen". In Schiedam werd gelukkig direct ade quaat hulp geboden aan een patiënt, die verging van de pijn. De poliklini sche chirurg merkte nog wel op dat in dit geval genezing sterk afhangt van de tijd, dat de arm uit de kom is ge weest. een zorg minder werd voor mij een nachtmerrie, die eindigde om kwart vóór 5 thuis, naar mijn inschat ting anderhalf uur onnodig vertraagd, door de opvatting "regels zijn regels". Onder dit hoofd werd in het Stadsblad Van der Linden Het pand waarin het glasmuseum komt De verbouwde tempel optiek herbergt sinds kort oogarts dr.T.S.Ong Foto: Roel Dijkstra

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 25