Schiedam langste adem 'We worden aan het lijntje gehouden' Eerste paal Groenoord eindelijk de grond in Betere beveiliging van sportcomplexen hard nodig Dag van de architectuur Ingezonden brieven Spirit weer bij Pollux De Groot zesde in Oud-Gastel Hermes lijkt de weg kwijt Sportagenda Hargasport moet wachten: gemeente heeft geen geld Branderstad blijft in ere-divisie Gerard S.Verver Preventiebij eenkomst woninginbraak HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 JULI 2004 SCHIEDAM 28-1441 SCHIEDAM - De mannen van hockeyclub Spirit spelen in het seizoen 2004/2005 weer tweemaal de beladen derby tegen streekgenoot Pollux. Bij de dames treffen de stadgenoten Asvion en Spirit elkaar - net als vorig jaar - in de derde divisie. De indelingen: le klasse B(h) Asvion, Amersfoort, Capelle, Gouda, Groen Geel, Huizen, Leiden, Leonidas, Overbos, Qui Vivi, Ring Pass en Terriers; 2e klasse A(h) Spirit, Dopie, Dord recht, Forescate, HDS, IJssel, Kieviten, Pijnacker, Pollux, Westland, Zevenbergen, Zoeter- meer; 3e klasse A (da) Asvion, Spirit, Barendrecht, Berkel Ro denrijs, Capelle, Forcial, Hoek- sche Waard IJssel, Ommoord, Pijnacker en Rijswijk. SCHIEDAM - Triatleet Ri chard de Groot heeft, na zijn inspanningen op Lanzarote, het grote werk weerd hervat. In Oud-Gastel zwom, fietste en liep hij een kwart triatlon en werd zesde. Zijn tijd was 2.01.11 uur. Het stelde hem niet teleur. "De ko mende tijd wordt er stevig ge traind voor de hele triatlons van Almere en de Iron Man op Ha waï Voor de wedstrijden zoals in Oud Gastel neem ik dan ook geen gas terug in de trainingen", laat hij weten. "Ik stond dan ook niet helemaal fris aan de start en dat was ook best wel te merken." SCHIEDAM - Door twee nederlagen in twee dagen is Hermes DVS zijn leidende positie (in ieder geval voorlo pig) kwijtgeraakt. De Harga- cricketers zakten naar de derde plaats achter koploper en stadgenoot Excelsior'20 en HCC. Pijnlijkste nederlaag was het verlies in de derby tegen Excel sior'20. In Thurlede waren de lichtblauwen na 118 runs 'all out'. Voor de thuisploeg leverde dat een 'makkie' op, want al na dertig overs werd de 121 en de winst bereikt. Een dag eerder zette Hermes wel een respecta bel totaal neer. Maar de 234 (all out) waren bij lange na niet vol doende om de eerder door tegen stander VCC bereikte 301 runs te passeren. Excelsior'20 kwam niet in actie omdat het veld bij Bijlmer CC blank stond. De stand: Excelsior'20 10-18, HCC 11-18, Hermes DVS 11- 16, VRA 11-14, Quick/H en VCC 11-10, VOC 11-8, Bijlmer CC 10-6, HBS 11-6 en ACC 11- 2. SCHIEDAM - Door het weg vallen van Cosmos blijft het eigenlijk naar de eerste divi sie gezakte Brandersstad toch in de ere-divisie tafel tennis. De Schiedammers, die in de voorjaarscompetitie geen vuist wisten te maken en op de weinig eervolle laatste plaats eindigden, hebben zonder aarzelen positief gereageerd op de vraag van de competitieleider of ze de plaats van Cosmos wilden innemen. Volgens Brandersstad-voorzitter Jos Clazing waren er eind mei al geruchten, dat Cosmos het voor gezien zou houden. "Er zouden enkele spelers weg gaan en ook de sponsor zou het bijltje er bij neerleggen. Het ontbrak de club aan financiële middelen om een nieuw team te formeren." Hij voegt er aan toe, dat de spelers (Nermin Smajic, Arjan Karbaat en Rene Waterreus) zonder voor behoud voor het voortzetten van hun verblijf in de hoogste klasse hebben gekozen. De kans, dat het drietal dan weer de rode lan taarn moet gaan torsen acht hij ditmaal klein. "Bij De Treffers is het complete team vertrokken. Die club gaat nu spelers inzetten die in de derde divisie speelden. Dat is onze kans om minstens zevende te worden." De Schie dammers moeten het in het na jaar wel stellen zonder hun vier de man Jeroen Bastiaansen-, Hij maakt de overstap naar derde di visie-club VTV/Nieuwegein, waar de voormalig Branders- stad-coach Luc Janssen de tech nische scepter zwaait. De naar de eerste divisie gede gradeerde Brandersstad-dames spelen tegen Hoonhorst, SAR, Vice Versa'51Maasbree en Do- cos. SCHIEDAM - De softbalsters van Schiedam hebben zich niet, zoals in de eerste compe titie-wedstrijd gebeurde, laten verrassen door het sterke pit- chen van het Limburgse Chee tahs. Hoewel het tot vier in nings lang 0-0 bleef, beschikte de lijstaanvoerder uiteindelijk toch over de langste adem. De vijfde inning leverde de eerste runs op. Marije Eich- horn kwam op de honken door een honkslag, en werd binnen- geslagen door Chantal Hart man. Zelf bereikte ze het der de honk door een korte klap in het binnenveld van Kim Boonstra, die daarna naar twee rende door een gestolen honk. Met twee en drie bezet, sloeg Danitsja Korpel een honkslag en hielp daarmee Hartman en Boonstra naar de thuisplaat: 3-0. De dames uit Beek hadden daar geen ant woord op. Zij wisten in negen innings niet meer dan vier honkslagen te slaan. Boonstra zorgde voor het vierde Schie- damse punt na een stootslag van Femke Bronscheer. 4-0. Moniek Vervloet gooide in ne gen innings tienmaal drie slag, en kreeg vier honkslagen te gen. Het veld maakte 1 fout. Schiedam heeft aan een over winning voldoende om het kampioenschap en de promo tie naar de tweede klas zeker te stellen. van woensdag 7 t/m dinsdag 13 j.uli CRICKET: zaterdag Hilversum-Excelsior(da), Schiedam Harga 12.00 uur Hermes DVS-VRA(da); zondag VRA-Hermes DVS, Schiedam Thurlede 11.00 uur Excelsior'20-HCC, Abtsweide 11.00 uur Asvion-HCC 3. HONKBAL: zondag Maassluis Schweitzerdreef 14.30 uur Gophers-Giants. Berichten voor de sportredactie kunnen tot maandag 20.00 uur worden aangeleverd via e-mail (regiosport@hetnet.nl) of fax (010-5913733), Het postadres is: Het Nieuwe Stadsblad, Fransenstraat 14, 3131 CC Vlaardingen of Van Beethovenlaan 4, 3144 AS Maassluis. SCHIEDAM- Een kijkje achterde schermen van de architectuur. Dat kon afge lopen zaterdag op de Dag van de architectuur'. Wat gebeurt er in Schiedam ach ter de schermen op het gebied van de architectuur? Het antwoord hierop was te vin den op op bouwlocaties en achter de gevels van bestaande woonge bouwen. Ook vernieuwende idee ën kregen volop de ruimte. Vier architectenbureaus waaron der Van Dop Mathot architec ten hebben een nieuw wooncon- cept ontwikkeld: HighFlex Wo nen. In een raster van vloeren en kolommen met lift en trappen huis kunnen consumenten zelf hun eigen woning kunnen samen stellen. Op de Dag van de archi tectuur werd de Binnenstadschaal en de Architectuurprijs uitge reikt. Winnaars waren Ada de bruin, eigenaresse van Le Jardin (binnenstadschaal) en Taeke Postma van Indo Architecten voor hun ontwerp van het project Schiehart, de woningen in Park weg-Oost Architectuurprijs). SCHIEDAM - Jan Zwep is niet bepaald een man met veel zit vlees. Toch heeft hij het twee avonden lang uitgehouden op de publieke bankjes van de raads zaal. Om te horen wat de raad in petto had voor fusieclub Harga sport. Het eindresultaat was po ver. Niets. Nul kommma nul. "De pot is leeg", echoën de woorden van wethouder Henk Jan Haber- mehl nog na. "Het geld is op", schampert Zwep. "Ons is van al les beloofd. Het komt wel goed, heeft de wethouder ons hoogst persoonlijk twee maanden gele den toevertrouwd. Nu staan we, in ieder geval voor lopig, met lege handen." Wat een mooie start van een nieuw voet- balavontuur had moeten worden, lijkt een lege dop te zijn. Althans zo beschouwen de erfgenamen van de voetbalverenigingen De mos, GTB en Schiedamse Boys het. De wethouder vindt het alle maal wel meevallen. "Ik heb nooit spijkerhard toegezegd, dat er meteen na afloop van de com petitie gebouwd kan gaan wor den," is zijn stelling. "Wanneer het geld er wel was geweest, had het zeker 2005 geworden voordat er daadwerkelijk begonnen had kunnen worden. Voordat alle ambtelijke procedu res in kannen en kruiken zijn, zijn zo vele maanden gepasseerd. Ik ga er van uit, dat het pand dan M ,>V~ ook pas ver in 2005 klaar zou zijn geweest." SCHIEDAM - Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voor de eerste paal in Groenoord Zuid de grond inging. Het is de bedoeling dat een aantal woningcomplexen met muzi kale namen in het kader van de herstructurering aan de Laan van Bol 'es verrijst. Toekomstige bewoners van wo ningcomplex Ensemble vierden onlangs, samen met wet houder Habermehl en directeur Van Dreven van Woonplus het slaan van de eerste paal. Met grote puzzelstukken legden de aanstaande bewoners de toekom stige plattegrond van de Laan van Bol'es. De inhoud van de levens grote fles champagne die werd ontkurkt viel wat tegen, want in plaatst van goudgele sprankelende wijn zochten via de smalle flesse- hals honderden ballonnen de vrijheid. Het Ensemble bestaat uit verschillende woningtypes, onder meer pa tiowoningen, woningen met een terras en huizen met een grote binnentuin. De kopers hebben de mogelijkheid een extra dakopbouw te laten plaatsen. De verkoop en verhuur van twee andere nieuw bouwprojecten in Groenoord Zuid, Klavier met veertien atelierwo ningen en Contrabas met buurtwinkel, 52 huurapartementen en negen eengezinswoningen met dakterras, start in de loop van dit jaar Zes ton Op de prangende vraag wanneer hij de bouwsom (zes ton) wel be schikbaar heeft, heeft Habermehl echter geen panklaar antwoord. "Goeie vraag", is de repliek. "In de planning gaan we er vanuit, dat het gebouw op 1 augustus 2005 staat. Op dit moment kan ik absoluut niet zeggen wanneer de middelen beschikbaar zijn. We gaan het project nu eerst aanmelden voor de begroting van volgend jaar." Het stelt Zwep allesbehalve ge rust. De Hargasport-preses kwalifi ceert de situatie als 'tragisch'. Hij vervolgt: "We hebben hard aan de fusie gewerkt. Hebben er allemaal de nodige energie in gestoken om er iets moois van te maken en dan krijg je dit." Hargasport moet het nog een jaar lang stellen met de ac commodatie en de velden van Schiedamse Boys/GTB. De zes kleedkamers daar zijn bij lange niet voldoende om tien zondagelftallen, drie zaterdagelf tallen en een jeugdteam onder te brengen. Vooral op zondag wordt het dringen. "Om het spitsuur het hoofd te bieden gaan we twee portacabins plaatsen", vertelt Spórt en Recreatie-directeur Jan van Vugt. Een ruwe schatting leert Jan Zwep, dat dat de ge meente op jaarbasis al snel 70.000 euro zal gaan kosten. "Het zal me overigens een zorg zijn, want wij betalen niets". Eigen begroting Volgens Van Vugt zijn er met de Hargasport-leiding goede afspra ken gemaakt over het overbrug gen van de 'dakloze' periode. Zijn dienst draait op voor de extra kosten. "Ik ben blij, dat we nog steeds een toegevoegde waarde kunnen zijn voor de plaatselijke sport. Ik denk ook, dat het dat is wat ons bij de sportclubs de nodige goodwill bezorgd. Door wat te schuiven in de eigen begroting kunnen we nu de fusie club helpen." Zwep: "Er liggen dadelijk in Har- ga twee voor ons bestemde gras- en kunstgrasvelden een jaar lang •oNANSWOLTERS SCHIEDAM - Clubhuizen van sportverenigingen en sportcom plexen hebben in toenemende mate te maken met vandalisme. Inbraken, vernielingen en brand stichting komen regelmatig voor. Het herstellen van de scha de brengt het overgrote deel van de clubs in financiële nood. Ver zekeringsmaatschappijen weige ren soms clubhuizen nog te ver zekeren en de eisen die zij stellen worden steeds hoger. De vereni gingen proberen de financiële problemen onder meer op te van gen door hetverhogen van con tributies. Die maatregel blijkt vooral averechts te werken bij jeugdleden; de contributie wordt te hoog en zij haken af. Een en ander was voor de Sportraad (overkoepelende organisatie van sport in Schiedam) en de Dienst Sport en Recreatie (DSR) aanlei ding een deskundige opdracht te geven een onderzoek in te stellen. Daarbij werd voornamelijk geke ken naar de beveiliging yan de toegang tot de sportcomplexen en naar de manier waarop preventie ve maatregelen kunnen worden getroffen ter beveiliging van de clubgebouwen. Jan van Vugt, directeur van DSR: "De gemeente is verantwoorde lijk voor de beveiliging voor wat betreft de toegang tot de terrei nen, daarbij moet gedacht wor den aan voorzieningen als hek ken, toegangspoorten, sloten en hang en sluitwerk. Uit het onder zoek blijkt dat het onderhoud veel te wensen overlaat. Voor vandalen kost het mede daardoor niet veel moeite op een sport complex te keer te gaan." Volgens Jan van Vugt streeft DSR naar een goede infrastruc tuur binnen de sport. De verlich ting moet bijvoorbeeld worden verbeterd. "Gelukkig begint de ONS binnenkort op de Parkweg met het installeren van aange paste verlichting en bovendien wordt met een kritisch oog geke ken naar de beplanting, zodat sporters zonder angstgevoelen door het Beatrixpark kunnen braak. Tevens moeten er voor het plaatsen van die kleedkamer-ca- bins bomen verdwijnen. We zullen de gemeente binnen kort ook herinneren aan de toe zegging, dat fuserende clubs kun nen rekenen op een extra toelage van 134.000 euro." Van Vugt tilt niet zo zwaar aan de volgens Zwep braak liggende velden en het rooien van bomen. "Het oude Demos-veld, dat toch verdwijnt om plaats te maken voor parkeer plaatsen, wordt een trainingsveld, het ernaast gelegen voormalige DRGS-veld blijven we gewoon onderhouden en om de cabins te plaatsen moet welgeteld een boompje verdwijnen." Het neemt de scepsis bij Jan Zwep niet weg. "We worden gewoon aan het lijntje gehouden. En dan te weten, dat we om de kosten te drukken de oorspronke lijk begrote kosten van ruim 1 miljoen hebben gehalveerd. Dat is gelukt door de fundering van de huidige Demos/DRGS- gebouwen te hergebruiken. Maar voor die concessie zien we voor alsnog niets terug." De laatste tijd wordt er bij mij in de buurt nogal eens ingebroken. Dat geeft bij de bewoners toch een onveilig gevoel. Je bent dan blij, als de politie je uitnodigt op dinsdag 29 juni om je een aantal tips te geven om het de inbreker moeilijker te maken. We worden op het bureau ontvan gen met koffie door twee agenten en een preventie adviseur van de firma Engering te Schiedam. Eerst vertelt een van de agenten, hoe je je huis beter kunt beveili gen door aan een aantal zaken te denken. Bijvoorbeeld om maar een ding te noemen: Leg je auto sleutel en -papieren niet in de hal of gang achter de voordeur. Als er wordt ingebroken, kan de in breker deze buit meteen meene men. Zo had de agent nog veel meer tips om te voorkomen, dat een inbreker heel gemakkelijk je waardevolle spullen kan be machtigen. Vervolgens komt de preventie adviseur aan het woord en laat ons verschillende soorten grendels en sloten zien. Na een uur wordt de bijeenkomst afge sloten. Je hebt veel informatie gekregen om je huis beter te be veiligen. Het is een geslaagde avond voor de mensen, die deze bijeenkomst bijwonen. Jammer echter voor de agenten en de pre ventie adviseur, dat er van de der tig mensen, die zijn uitgenodigd, er maar drie mensen komen, waaronder de schrijver van dit bericht. Blijkbaar vinden de meeste mensen de voorlichting om je huis veiliger te maken niet belangrijk genoeg en geven zij andere zaken voorrang. P. den Ouden. EI Furkan Allereerst viel mij iets op in de reportage van T.V. Rijnmond. (Dinsdag 29 juni), het ging zo waar over Schiedam! Dat ineens iedereen aan het lopen was. Waarom? Om te demonstreren over een gevaarlijke route voor kinderen naar school. 5 kilometer maar liefst wat een eind, kijk zou het nu om echte gevaren gaan zou ik nog zeggen, Allah! Ik ken de route(s) en zelfs van welke kant dan ook je zou reizen, als scho lier, het is een veilig traject. Er zit één maar aan: "die scholier zelf, die is gevaarlijk". Daar ik veel langs de Schiedamse wegen werk, zie je taferelen met school gaande kinderen die eigenlijk niet zijn te beschrijven. Gevaarlijk oversteken, door rood licht, een andere weggebruiker die wel groenlicht heeft, uitma ken voor rotte vis, omdat er niet gewacht word, omdat die scholier door het rode licht oversteekt. Ook is het een beetje een prestige kwestie geworden, dat die school in Nieuwland moet komen. De uitspraak; "anders moet ik mijn kind naar een Openbare school laten gaan", vind ik, op zijn zachts gezet, misplaatst. Wat is er eigenlijk mis mee, om een kind in plaats van naar een Isla mitische school te laten gaan, voor een Openbare school te kie zen! Moeten die kinderen dan met opzet afgezonderd worden, alles dubbel leren, erger nog din gen afleren. Of prijzen de Open bare scholen het juist dat deze leerlingen daar niet meer komen. Een ander iets wat mij opvalt in de ochtenduren, is de bus! Over al op een route door Schiedam, staan kinderen met ouders netjes te wachten op het eigen vervoer, met de schoolbus met die zelfde naam, El Furkan. Wie moeten er dan lopen? Wat is er nu gevaar lijk, wie heeft er nu gelijk? Nie mand! Het ligt aan de kinderen en de ouders zelf. Die ouders la ten hun kinderen aan hun lot over, een voorbeeld is dat kinde ren kleinere kinderen naar school begeleiden. Het andere feit is dat oudere scholieren schijt hebben aan de verkeersregels. Kijk dit is nu zoiets: "Verbeter de wereld ouders...en begin bij je zelf!" Hans Henrichs gaan." Dat het zo lang moest du ren voordat DSR de beschikking kreeg over de nodige financiën is onder meer te wijten aan het uit blijven van goedkeuring van de gemeenteraad. Al in 2000 kwa men deze punten in de Sportnota aan de orde en pas kortgeleden heeft de raad een aantal budget ten beschikbaar gesteld. Daaron der een bedrag van 900 duizend euro voor trainingsvelden en voorts een financiële impuls voor de Hargavelden die in verband met de aanleg van parkeerplaat sen voor het Vlietlandziekenhuis, moeten inschuiven. Door het aanleggen van kunstgras zijn de ze velden straks geschikt voor zowel training als wedstrijd. Na de vakantie worden een aantal verenigingen bezocht om te be kijken of het mogelijk is maat werk te leveren per individuele situatie. "Helaa's is voor de uit voering nog geen geld beschik baar, maar in ieder geval wordt wel in kaart gebracht wat er moet gebeuren", aldus Van Vugt. Edah is een supermarkt waar je elke week 'een schat' aan geld kunt besparen. Maar je komt er ook schatjes tegen, zoals deze. Is dit jouw schatje? Kom dan samen naar de winkel om een leuk cadeau te halen. 1 Op de dag van de architectuur werden ook belangrijke prijzen uitgereikt. Foto: Roel Dijkstra mm&m De fundering van de nog bestaande Demos en DRGS-gebouwen worden dadelijk hergebruikt voor de accommodatie van Hargasport. De plattegrond van het woningcomplex Ensemble moet bij elkaar gepuzzeld worden V/D WEEK

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 9