Ervaar het eilandgevoel op Tiengemeten Op zoek naar de Moluk Beeldende kunst in Legermuseum Nu nog genieten van film, muziek, theater en dans UIT IN DE REGIO Art Below Sealevel is een kunstmanifestatie die deze zomer zal plaatsvinden bij het Unicef Werelderfgoed van de molens in Kinder dijk. Inde week van 31 juli tot 7 augustus zullen veer tien kunstenaars rondom de molens zich tot een kunst werk laten inspireren door het landschap en dat vorm geven met materialen uit het landschap. De werken zullen vervolgens tot eind oktober in deze prachtige omgeving te bezichtigen zijn. Het molengebied heeft een uniek karakter dat nog steeds vrijwel in de oorspronkelijke staat verkeert. Een plek waar maar liefst negen tien windmolens dicht op elkaar liggen in een landschap, gemaakt om het waterpeil van het onder zeeniveau liggende poldergebied te kunnen beheersen. In 1738 werden de eerste acht molens van de huidige reeks gebouwd om het achterliggende land tegen over stroming te behoeden. De molens brachten de kracht van de wind over op schepraderen die het wa ter omhoog maalden naar twee niveaus, een lage en een hoge boezem. Zodat, bij laag water in de rivier, het overtollige water via sluizen op de rivier geloosd kon worden. Nog steeds functioneert dit gebied om de waterhuishou ding te regelen, al hebben moder ne gemalen de taak van de mo lens overgenomen. Prachtig podium Het molengebied van de Kinder dijk is één van de drukst bezoch te Hollandse landelijke locaties. Een plek waar letterlijk de hele wereld komt. De bezoekersaan tallen geven voldoende zekerheid om een prachtig podium te bie den voor kunst en kunstenaar. Maar, het molengebied is ook een plek die bij veel mensen bekend maar nooit bezocht is. Door het organiseren van dit symposium, waarbij de speciale publieksge richte evenementen niet zullen ontbreken, wordt de aandacht op de schoonheid van dit gebied extra belicht.De kunstenaars be ginnen met hun werk op een vast gestelde datum en hebben de op dracht op de openingsdag hun project volledig afgerond te heb ben. Daarna is de tentoonstelling vrij toegankelijk. Op een openba re plek is een expositie te zien van schetsen, werktekeningen, foto's etc. van de deelnemende kunstenaars. Tevens wordt inge gaan op de betekenis van het pol dergebied en zijn bewoners en de bijzondere waarde van dit molen gebied. Ter gelegenheid van de opening wordt een uitgebreide catalogus uitgegeven met de ge schiedenis van het gebied en an dere relevante gegevens. Als start van het evenement is de eerste week van augustus 2004 geko zen, het einde van de werkperio de ligt in de tweede week van au gustus 2004. Na de werkperiode blijven de kunstwerken vrij toe gankelijk voor het publiek. Voor meer informatie over Art Below Sealevel en de verschil lende dagtochten, evenementen en activiteiten zie ook www.art- belowsealevel.nl. "We gaan dit jaar nog lekker even knallen in het Museum park", aldus Joëlla Matena, van organisator Loeder Events. Het Zomerpodium moet door de bouw van een ondergrondse parkeergarage na dit jaar voor zeker twee edities naar een andere locatie omzien. "Onze voorkeur gaat uit naar het Lloyd Multiplein." Maar nu nog even genieten van film, muziek, theater en dans in het park bij Boijmans. Het Zomerpodium bestaat eigen lijk uit drie aparte evenementen. Allereerst op de zondagmidda gen het Zomerpodium zelf. Deze begint op 16 juli om 14.00 uur. Dan zijn er muziek, cabaret en allerlei activiteiten voor de kin deren. Elke zondag begint met Circus Rotjeknor. De hele middag kunnen kinderen oefenen voor acrobaat door te (leren) lopen op een bal, fietsen op een eenwieler, jongleren en steltlopen. Matena: "Het leuke is, dat het bedoeld is voor kinderen, maar dat de ouders het net zo fan tastisch vinden om mee te doen." Een ander vast onderdeel is Wereld vol verhalen, waarin Cyn thia Telting op een 'gouden' stoel verhalen voorleest aan de kleine bezoekers. Na het luisteren kun nen ze in open containers de zand- of ballenbak induiken ter wijl hun ouders genieten van de optredens op het podium. De mu ziek varieert van salsamuziek tot hiphop en Antilliaanse urbanmu- ziek. Circus Elleboog uit Amster dam is te zien met ACT OUT: een theatershow van jongeren uit de Bijlmer met veel acrobatische toeren en breakdance. Tijdens New Arts Institute krijgt jong talent een kans om op te tre den. Uit Mozambique komt veel zijdig muzikant Neco. Deze mul- ti-instrumentalist leerde westerse muziek kennen en kwam naar Nederland om zich op het con servatorium verder te bekwamen. Hij speelt traditionele muziek met invloeden van onder meer jazz en soul. Matena: "Kortom, een mengelmoes van alles wat je maar kan mengen." Op de laatste zondag, 29 augustus, komt het Carribean Brassband Contest. Swingende brassbands strijden hierin om de prijs en de eer. Die dag is ook de Kindercultuur- markt, een soort R'Uit Markt voor kinderen. Op bankstel bij Pleinbios De Skateswing is dit jaar ook op zondagmiddag. Matena: "Je kunt dan dansen op wielen. Het is ge schikt voor iedereen die zich jong voelt. De deejays houden er wel rekening mee datje het tempo bij kunt benen op je skates. De vaste deejays Boogyfever en Rob'a'- billy, en een nieuwe deejay draai en veel hits uit de seventies en eighties. We hebben hier altijd een grote schare vaste bezoekers. Het idee komt uit New York, waar ze op zondagmiddag in Central Park met een radiootje lekker gaan dansen in het zonnetje.De laatste drie weken van het Zomerpodi um, vanaf 10 augustus, begint de Ben Jerry's Pleinbios. Dit jaar mét bewaakte fietsenstalling. Matena: "Dat was wel nodig want er werden altijd ontzettend veel fietsen gestolen." Zoals ge woonlijk zal het weer een zoete inval zijn. Wie een stoeltje wil huren, moet dat vóór 21.00 uur doen, anders zijn ze op. Maar er is ook ruimte genoeg voor zelf meegebrachte zit- en ligplaatsen. "Soms zie je mensen op oude bankstellen, of op bakfietsen. Ook bouwen mensen tentjes van dekzeil", vertelt Matena. Met het weer van de laatste tijd zou dat nog geen slecht idee zijn. De sfeer is altijd bijzonder en heel anders dan op een stoel in de bio scoop. Iedereen mag hardop commentaar leveren; luid lachen bij gevoelige momenten is geen uitzondering. Matena: "Je kunt de film heel goed volgen, het ge luid is hard genoeg. Dat hardop meeleven met de beelden geeft het festivalgevoel dat hoort bij de Pleinbios." Qua films heeft de or ganisatie beslag weten te leggen op echte publiekstrekkers. Zo ko men als hoofdfilms onder meer voorbij: Pirates of the Carribean met Johnny Depp, Shouf Shouf Habibi, Mystic River met Sean Penn, de horrorfilm Evil Dead en de Nederlandse kaskraker Van God Los. Matena: "Vorig jaar was het erg druk, dus ik zou zeg gen: 'kom op tijd', anders is er geen plek meer." Het programma van het Zo merpodium is o.a. te verkrijgen bij VVV. Ook staat de informa tie op de website: www.zomer- podium.nl. DORDRECHT. Voor de 57e keer wordt op 31 juli in de Hollandse Biesbosch Dordrecht de dag van Mens en Dier gehouden. Een groot aantal paarden van verschil lende rassen geven een de monstratie tijdens de dag van mens en dier op 31 juli. "Doel van de dag is mensen meer bekend te maken met het gebruik van het dier", zo vult dierenarts Geurt van den Brink aan. "Ze bieden vertier en ook plezier. Deelnemers laten zien wat ze kunnen met het dier." De dag heeft een show element maar ook een educatief evene ment. Elk jaar wordt een bijzon der facet belicht. Dit jaar ligt de nadruk op de roofvogelshow, al dus de Dordtse dierenarts. Groots showprogramma De stichting Landbouwtentoon stelling heeft een hele dag geor ganiseerd met een groots show programma. Zo'n 150 fjorden, even zoveel Nederlandse trek paarden, shetlanpony's en haflin- gers worden gekeurd en mis schien uitgeroepen tot mooiste van Zuid Holland. Ook zijn er demonstraties met jachthonden, laten hulphonden zien waar ze toe in staat zijn en reddingshon den die onder andere worden in gezet bij aardbevingen om men sen op te sporen, laten zien wat ze kunnen. Er is een demonstratie schapen drijven met Bordercol lies, er is een kippen- en konij nententoonstelling en er is een roofvogelshow met valken. Er zijn kraampjes van de organi saties die de demonstraties ge ven, van het Wellantcollege en ook op het gebied van natuur en milieubewegingen. De toegang is 5 euro: kinderen tot 12 jaar gra tis. De locatie is goed te bereiken met de waterbus. Die meert vlak bij het evenemententerrein aan. Ook met de bus lijn 5 kan men er goed komen. .Met de auto wordt het iets ingewikkelder omdat er zo'n 9000 bezoekers verwacht worden. Het kan zijn dat men dan een eind naar het terrein moet lopen. Het complete programma: 10.45 uur Opening Showpro gramma. 10.50 uur Vborronde en kelspan Shetlandponies (le groep) 11.00 uur Hackney's voor de concourswagen, limiet klasse 11.10 uur Friesche paarden voor de concourswagen, enkelspan li mietklasse 11.20 uur Dog Frisbee Showl 1.30 uur Voorronde enkel- span Shetlandponies (2e groep) 11.40 uur Hackney's voor de concourswagen, open klas se 11.50 uur Schapen drijven met border collies, Eric Verstap pend.05 uur Reddingshonden brigade 12.20 uur Show met New Forest ponies verzorgd door Stal Sintels 12.35 uur Finale enkel- span Shetlandponies, open kam pioenschap Zuid-Holland 12.45 uur Hackney's voor de concours wagen, damesnummerl2.55 uur Show vierspannen Aart v.d. Kamp en Freddy Knobben, le deel 13.10 uur Show Arabische danseressenl3.20 uur Roofvo gelshow, Valkenier Bruil 13.35 uur Show met Shire paarden ver zorgd door Robin Hood Stab les 13.50 uur Demonstratie Ro meinse strijdwagens onder lei ding van Arie Bijkerl4.05 uur Hackneys voor de concourswa gen, tweespannen 14.15 uur Race vierspannen Aart v.d. Kamp en Freddy Knobben, 2e deel 14.25 uur Show verzorgd door het Ap- paloosa stamboek 14.40 uur Spectaculair stunteam, wild-west show, Future Guysl4.55 uur Frie sche paarden voor de concours wagen, enkelspan open klas se 15.05 uur Show verzorgd door het Fjorden paarden stam- boekl5.20 uur Federatie Paardrij den Gehandicapten: men-demon- stratie 15.30 uur Pas de deux, dressuurdemonstratie 15.40 uur Finale bestgaand rijpaard Haflin- gersl5.50 uur Denderende show Trekpaarden: Driespannen en Romeinse strijdwagens 16.10 uur Show Single Footers 16.20 uur Afsluitende show schapendrijven met border collies Eric Verstap pen. 16.30 uur Einde van de 57e dag: van Mens en Dier. Ontdek onder leiding van de boswachter het groene eiland Tiengemeten. De slikken, schorren, rivierbos en talrijke vo gelsoorten vormen zondag 25 juli een prachtig decor voor een wandeling. De afwisseling van boerenland en ruige na tuur is kenmerkend voor dit eiland. Tiengemeten is een eiland in het Haringvliet, in het zuiden van Zuid- Holland. Deze voormalige zandplaat heeft door 200 jaar inpoldering de huidige vorm gekregen. De buitendijkse slikken werden vóór de afsluiting van het Haringvliet in 1970 gebruikt voor de teelt van sui kerriet. Het eiland is sinds 1997 eigendom van Natuurmonumenten. Aan de oostkant van Tiengemeten ligt het Oude Poldertje. Dit deel kreeg in 1750 als eerste een dijk. Hier ligt ook de Griendweipolder, een buitendijks weidevogelgebied waar onder meer tureluur, zomerta- ling en watersnip broeden. Smienten, grauwe ganzen, brand- en kol- ganzen overwinteren hier. Bij de watersnoodramp in 1953 werd Tien gemeten volledig door de zee overspoeld. Na de ramp werd de bui tenste ringdijk hersteld. Om voldoende zand te leveren, zijn alle binnendijken tussen de oude poldertjes afgegraven. Op de ongeveer 275 hectare grote Blanke Slikken, de buitendijkse slikken ten zuid westen van Tiengemeten, is de variatie aan planten en dieren momen teel het grootst. Op Tiengemeten wordt op één plaats de ringdijk verlaagd, enkele kre ken worden uitgegraven. Zo krijgt het water op het eiland hetzelfde peil als het Haringvliet. De voormalige akkers worden nat en vochtig en veranderen in slikken, riet- en biezenvelden, natte graslanden, ruig ten en ooibossen. In de toekomst kan er volop worden gewandeld op het eiland: over de begaanbare dijk, met uitzicht over het Vuile Gat en struinend door de ruigten langs de kreken. Zondag 25 juli, 10.00 tot 12.00 uur. Vertrekpunt Tiengemeten, veer pont te Nieuwendijk. Routebeschrijving: neem vanaf de A29, Rotter- dam-Zierikzee, de afslag Numansdorp/Zuid-Beijerland, direct na de afslag richting Zuid-Beijerland aanhouden en vervolgens de borden richting Tiengemeten (veerdienst) volgen. Aanmelden bij VVV Oud- Beijerland, tel: 0186-616000. Kosten bedragen voor leden 4 euro 2 euro voor de pont; niet-leden 7 euro 2 euro voor de pont; kinderen t/m 12 jaar 2 euro 1 euro voor de pont. TINTE - Een bijzonder volkje woont deze zomermaanden in Tinte (nabij Brielle). Mölukken heten de vele vogelverschrikkers die in de tuinen staan, op daken en tegen muren zitten en zelfs in bomen han gen. Ze zijn met meer dan honderd wezens en zijn gemaakt door de inwoners van Tinte. Die doen dat eens in de vijf jaar ter ere van het Tintefeest, het gezellig wonen in Tinte en gewoon voor de lol. De her komst van het woord Möluk is niet helemaal duidelijk. In elk geval is het dialect voor vogelverschrikker. Wie eens kennis wil maken met de mölukken doet er verstandig aan de fiets of auto te pakken en Tinte af te speuren. Sommigen zijn duidelijk zichtbaar (zoals de soort van Neptunes die zelfs boven het dak van de woning waarvoor hij staat uitsteekt), anderen liggen, zitten of staan verdekt opgesteld. Fiets of rijd dus niet te hard, want wie dat doet, mist de helft. Het Legermuseum in Delft toont deze zomer kunstwerken van twee hedendaagse kunstenaars, die elk op eigen wijze leger en oorlog in hun werk verbeelden: de één esthetisch, de ander politiek-maatschappelijk. De Portugese Isabel Ferrand en de Frans/Ierse Malachi Farrell hebben beiden hun sporen verdiend in de internationale kunstwereld. Het Legermuseum brengt hen bij elkaar onder de naam Moving. De tentoonstelling is nog te zien tot en met 26 september. De in Ierland geboren en in Frankrijk wonende kunstenaar Malachi Farrell staat bekend om zijn kinetische installaties van machinerie ën en robotfiguren. Hij schept theaters van robots, machines, auto matische poppen en alledaagse voorwerpen die in beweging wor den gebracht door middel van elektronische apparatuur. Het Leger museum toont deze zomer Farrells installatie Nothing domestic (2003). Net als zijn eerdere werken draagt Nothing Domestic op een ironische manier een politiek-maatschappelijke boodschap uit. Het thema is de internationale wapenmarkt, waarmee Farrell ver wijst naar de Amerikaanse fascinatie voor wapens en wapenhandel en tegelijkertijd de normalisatie ervan hekelt. Farrell wordt beang stigd door het idee dat wapengebruik en -handel als 'gewoon' wor den beschouwd. Het 'verhuiselijkt', zoals hij in een interview liet weten. Hij wijt dat aan de Amerikaanse mondiale machtspositie, die hij op ironische wijze verbeeldt met een Arabische Coca-Cola fles. De installatie bestaat uit drie-eenvoudige marktkramen, waarop speelgoedkopieën van diverse vuurwapens uitgestald zijn. Deze kleurrijk aangeklede wapenmarkt verbeeldt de universele wapen- business. De wapens bewegen, zodra je de markt betreedt, op ro botachtige wijze. Overweldigende geluiden van muziek (onder meer het Amerikaanse volkslied), tegen elkaar opbiedende markt kooplui en schoten, voeren de sfeer en de spanning op. De idee voor deze installatie ontwikkelde zich in de periode van hevige dis cussies over het al dan niet militair binnenvallen van Irak door het VS-leger. Farrells werk is echter niet alleen vernietigend in zijn kri tiek: bij confrontatie met zijn installaties is het schrikken en lachen tegelijk. Legermuseum, Korte Geer 1, Delft, tel. (015-2 15 05 00). Zie ook www.legermuseum.nl. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 JULI 2004 30 -1449 Kunstmanifestatie rond molens van Kinderdijk Zomerpodium: zoete inval voor jong en oud Foto: Dimitri Hakke Lucia Pelgrim Roofvogelshow tijdens Dag van Mens en Dier FOTO: RINIE BOON.

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 7