1 Nieuwe horeca opent deuren in Rotterdam V Relax in Rotown Grootste eendaagse evenement van Nederland viert twintigste verjaardag Agenda '£0 :KV f Een echte prachtzomer wil het nog niet worden, maar niet getreurd, ook met het wispelturige weer van de afgelopen zijn er genoeg alternatieven om de vrije dagen door te komen. Naar de film gaan bijvoorbeeld. Theater Lantaren/Venster (Gouvernestraat 133, Rotterdam) biedt onder de noemer Filmzomer (t/m 1 september) verschillende toptitels en premières aan. Filmzomer telt acht programma onderdelen. Zo is er onder ande re een serie documentaires die de befaamde regisseur Martin Scor sese over de blues maakte. Daar naast krijgt Audrey Hepburn een hommage (vertoning vier van haar bekendste films), is er een retrospectief van de Japanse cult- regisseur Kiyoshi Kurosawa, gaan er vijf'gay-films' in premiè re, is er de maand van de Neder- landse film (acht films), wordt Woody Allen geëerd en is er een beknopt overzicht van de hoogte punten van afgelopen seizoen. Speciale vermelding verdienen dan nog de zomerpremières van spraakmakende films en docu mentaires die gedurende juli en augustus in Lantaren/Venster te zien zijn. Zo is er de omstreden film Fahrenheit 9/11 (première 22 juli) van regisseur Michael Moore. Fahrenheit 9/11 (winnaar Gouden Palm 2004) is een vlam mende commentaar op de politie ke kant van de 1 rak-oorlog. Daar bij richt Moore zijn pijlen op vooral op president Bush en zijn establishment. Deze spraakma kende documentaire is even prik kelend als omstreden en zet het publiek aan een eigen mening te vormen over mondiale machtssy stemen en de rol van de media hierin. Een andere opmerkelijke docu mentaire is Super Size Me van Morgan Spurlock. Deze filmma ker leefde een maand lang uit sluitend op voedsel van McDo nalds, wat - zoals verwacht - een buitengewoon ongezond dieet bleek te zijn. Tot slot nog een aanrader die be gin van het jaar op het Internatio nal Film Festival al te zien was: Zebraman van de Japanse regis seur Miike Takashi. Zebraman vertelt het verhaal over een sulli ge echtgenoot die droomt over een bestaan als superheld in het jaar 2010. De held Shinichi komt overal te laat, zijn vrouw gaat vreemd, zijn dochter zit in de prostitutie en zijn zoontje wordt op school gepest, kortom een ge zin zoals alleen Takashi dat bij el kaar kan filmen. Zebraman is vanaf 26 augustus te zien. Voor meer informatie over de Filmzomer zie ook www.lanta- ren-venster.nl De jury was uiteindelijk unaniem in haar keuze: de 22-jarige Zahaira Marin uit Amsterdam zal als Koningin van het Zomercarnaval 2004 de parade leiden. De beslis sing was moeilijk, want de kwaliteit van de deelnemers lag hoog. De bezoekers van de koninginneverkiezing moesten afgelopen zondag avond dan ook even geduld oefenen in een tropisch warme Cruise Terminal. De locatie was bewust gekozen. Bij de vertrekhal van de Holland Amerika Lijn zetten vele immi granten uit Kaapverdië, Surina me en de Antillen voet op Neder landse bodem. En ook niet onbe langrijk: de organisatie hoefde geen huur te betalen. En aange zien ook de organisatie van het Zomercarnaval moet bezuinigen, kwam dat goed uit. Dit jaar bestaat het Zomercarna val twintig jaar. Heimwee naar de Antillen en verlangen naar een mooi feest leidde in 1983 tot het Antilliaans Carnaval in Utrecht. Het jaar daarna koos de organisa tie na veel gekissebis voor Rot terdam en kreeg het de huidige naam. In tegenstelling tot het 'ge wone' carnavalsfeest, loopt voor het Zomercarnaval de hele stad warm, al meteen tijdens de eerste editie in 1984. De eerste Rotter damse Koningin Zomercarnaval die de stoet aanvoerde, was Vi vien Calmez. Twintig jaar en vele stralende koninginnen later is het Zomercarnaval uitgegroeid tot het grootste eendaagse evene ment van Nederland. Het aantal bezoekers vorig jaar wordt ge schat op maar liefst 900.000! Ter ere van het jubileum werd enkele maanden geleden een lelie ge doopt met de zonnige naam Sum mer Carnival. Ook maakt de NPS een speciale documentaire over het Zomercarnaval, dat op 1 au gustus wordt uitgezonden op Nederland 3. Fantastische kostuums In de Cruise Terminal zit de sfeer er zondag al snel goed in. Het is duidelijk dat vele bevolkings groepen zich aangetrokken voe len tot het Zomercarnaval, de be zoekers vormen letterlijk een veelkeurig geheel. Er wordt vol op geswingd en de kandidaten worden met luid gejuich aange moedigd. Tijdens het juryberaad springen meisjes van 6 en 7 jaar op het podium en laten met hun spontane dans zien dat zij de kon inginnen van de toekomst zijn. De Koninginneverkiezing is echt een voorproefje op de straatpara de. Want na de rondes met een presentatie in vrijetijds- en avondkleding, komen de meest fantastische kostuums tevoor schijn die volgende week in de straatparade ook zijn te bewonde ren. De groep van Nathalie Jan sen Perez, Grupo Carnaval Do- minicano, komt met moeite uit de coulissen, zulke grote kunstwer ken maakten ze van de kostuums. Ze zien er prachtig uit met grote beestenhoofden met lichtgevende ogen, en dan een stralende Na thalie die veel fans heeft meege bracht. Het ziet er lang naar uit dat zij zal winnen. Met grote voorsprong wint ze namelijk de TV Rijnmond Publieksprijs, vaak een voorbode voor de uiteinde lijke uitverkiezing. Ook sleept ze de prijs voor Miss Sympathiek in de wacht, waarbij kandidaten op elkaar hebben gestemd. Tevens wint ze met haar groep de tweede prijs voor beste carnavalsshow, ex aequo met de groep Aruba Uni van Zahaira. Als beste show komt Groep Stims Friends uit de bus, met de blon de Brabantse Marsha van de Ven. Haar kostuum vindt de jury ook een eerste prijs waard. Miss Fotogeniek wordt de Rotterdamse Elizia Lopes. De spanning wordt lang gerekt, de zweetdruppels weggeveegd, maar dan is er de uit slag, gevolgd door een muzikale ontlading. Zahaira is de gelukki ge. Tweede wordt de Haagse Jeanette Etienne, die de koningin zo nodig bij evenementen zal ver vangen. Marsha krijgt de beker voor de derde plaats. De groep van Zahaira is een mengeling van Amsterdam en Rotterdam en de leden vormen samen een mix van culturen: Arubaans (net als de koningin zelf), Antilliaans, Surinaams en Nederlands. De boodschap van deelneemster Syreetha Mijnals in haar presenta tie lijkt dus bewaarheid te worden: 'Politiek en racisme horen niet thuis op het zomercarnaval, het gaat om eenheid'. Preparty, do 29 juli, 20.00 uur, Strand aan de Maas; Warming Up, vr 30 juli, 19.00 uur, podium Stadhuis; Straatparade, za 31 juli, 13.00 uur vertrek v.a. Boompjes; Afterparty, za 31 juli, 23.00 uur, Prachtig. In het centrum van Rotterdam is een aantal horecagelegenheden geo pend. Een overzicht uit de index van IENS restaurant gidsen. Bagel Break New York is de bakermat van de bagel met het beroemde H&H bagel op Broadway als het mekka voor de bagelfreak. Een echte ba gel is volgens liefhebbers te her kennen aan de stevige korst, een wat grauwige binnenzijde en valt als een blok op de maag. Het ge heim van de bagel, en het ver schil met andere broodsoorten, is dat hij enkele minuten in kokend water wordt gedompeld voor hij de oven ingaat. De fabrieksmati ge^ bagel is gestoomd en wordt niet ondergedompeld. De nep-ba- gel is te herkennen aan zijn zach te en luchtige structuur juist om dat deze gestoomd wordt. In het hoekpand aan de Korte Hoogstraat was tot voor kort Ga ry's muffins gevestigd. Nu is er Bagel Break gevestigd die naar eigen zeggen de echte bagel ver koopt. In het frisse en moderne ingerichte Bagel Break zijn ba- gels dan ook in allerlei varianten aanwezig. Als gast maak je aller eerst een keuze uit het type bagel. Wil je bruin of licht, plain of maanzaad? Heb je die keuze ge maakt dan kies je het beleg. Bij voorbeeld een klassieke 'Lox' (4,25 euro); met zalm ,cream- cheese, witte uienringen en kap pertjes. Naast bagels voert Bagel Break typische Amerikaanse zoe tigheden als muffins, cheese ca ke, Ben &Jerry's ijs maar ook een onvervalste Hollandse huis- gemaakte appeltaart (met koffie slechts 3 euro). Bagel Break, Korte Hoogstraat 23 Rotterdam centrum 010 -413 58 72. Sumo Ook Japans eten wint aan popu lariteit. Het eten sluit aan bij de trend van gasten die zelf hun maaltijd willen opbouwen. Net als bij de populaire tapasbar, biedt een sushi restaurant de vrij heid om hapjes te kiezen waar je op dat moment trek in hebt. Ja pans eten is bovendien licht van karakter wat vooral jonge men sen aanspreekt. Wat locatie be treft, kan Sumo niet veel gunsti ger zitten. Aan het Schouwburg plein bij de Schouwburg, bio scoop en Doelen zijn er genoeg jonge mensen te vinden die een middag of avondje uitgaan willen combineren met licht en betaal baar eten. Dat laatste is voor het nieuwe Sumo zeker het geval omdat de sushi ter kennismaking slechts 1 euro kosten! Sumo Schouwburgplein 11 Roterdam centrum, 010-281 99 77. Crabber 680 Crabber 680 is een nieuw vis restaurant aan de voet van de scheepsbrug waar het Rotter dams Jongens Koor is gehuis- vestigd. De kombuis is onderge bracht in een zeecontainer. Een gezellige bar, oude schooltafels en gekleurde lampjes maken het een plekje om echt te ontdekken. Er is een muzikale programme ring gedurende de zomerwee- kends. Zaterdag jong talent en zondag klassiek. De concerten vangen 14.30 uur aan. Aan de vlag in de mast kunt u zien of ze open zijn want Crabber is alleen geopend bij mooi weer. Boom pjes 680, Rotterdam. Tel. (06) 454 04 715. Een bijzonder ingelast concert in eetcafé/podium Rotown aan de Nieuwe Binnenweg 19. De soul/hiphop-formatie Relax zal zaterdag 24 juli een try-out- optreden verzorgen dat vooral in het teken zal staan van het nog niet verschenen nieuwe album. Bovendien zullen enkele nieuwe bandleden hun opwach ting maken. De afgelopen twee jaar werkte Relax aan een indrukwekkende live-show die werd vastgelegd op de CD Live@Panama, een live hiphop plaat die door de kenners als legendarisch wordt omschre ven. De band speelde inmiddels in alle grote zalen van Nederland en op vermaarde festivals als Drum Rythm (afterparty), North Sea Jazz festival en Lowlands. Daarnaast kon Relax onder meer een Zilveren Harp en een Edison (Beste Nieuwe groep) in de prijzenkast bijzetten. In Rotown zal Relax naast nieuw werk ook oude nummers spelen. Relax, Rotown 24 Juli (try out), entree 4 euro aanvang 21:30. Voor meer informatie www.rotown.nl. Hellevoetsluis, fietstochten T/m 9 september. Fiets een rondje met het pontje! Hellevoetsluis Middelharnis. Aanlegplaats Hellevoetsluis: Koopvaardij haven naast lichtschip. Middelharnis: Oude veersteiger aan de Oosthavendijk. Vaardagen: di, woe, do, za en zo. Afvaartijden:Hellevoetsluis: 10.00*), 12.00 en 16.00 uur. niet op za en zo. Middelharnis: 11.00*), 13.00 en 17.00 uur Prijs: volwassenen 6,00/ kind: 3,00, fiets: gratis. Vaartijd: 45 - 60 minuten. Info: 06-51200389 of www.de - atol.nl Brielle, rommelmarkt t.b.v. St. Catharijnekerk Verkoop iedere woensdag van 13.30-15.30 uur en van 19.00-21.00 uur en de laatste zaterdag van de maand van 09.00-12.00 uur. Ophalen van spullen alleen op woensdag. Locatie: Coppelstockstraat 6a. Info: 0181-413809/412571/416352. Rotterdam, Zomerpodium Sinds 18 juli weer terug in het Rotterdamse Museumpark: Zomerpo dium. Zeven weken lang staat het park in het teken van zomer, thea ter, comedy, spelen, film en genieten in de zon. Under Construction is het thema van Zomerpodium 2004. Vooruitlopend op de verbouwing van het Museumpark brengt Zomerpodium het publiek al in de sferen van bouwvakkers, kruiwagens, afzettingen en pin ups. Enkele namen die komende weken aantreden: Grillig, Brassband, Eternity Music, Conjucto Irawo en Young Livity. Verder onder meer Circus Rotjeknor, Skate Swing en Ben en Jerry's Pleinbios (met films als Van God Los, Pirates Of The Carrabean, Shouf Shouf Habibi). Voor meer informa tie over het programma zie ook www.zomerpodium.nl. Maassluis/Maasland, Varend Corso Westland Op vrijdag 30 juli start de zevende editie van het 'Varend Corso West- land' op de rand van de gemeenten Maassluis en Midden-Delfland in het pittoreske Maasland (langs de A20, afslag Maasland) met een vlootschouw en een massaal corsoconcert. Het corso, waaraan 60 veelal historische schepen deelnemen met vele tientallen figuranten, beeldt het thema Summer Songs uit en stqrt om 16.00 uur met een vlootschouw. De kleurrijke stoet vaart vanaf 17.00 uur over de Maas- landse vlieten naar het Bommeer en terug (19.30 uur). Om 20.00 uur start een massaal meezing-corsoconcert, waaraan duizenden zangers meedoen en verschillende muziekorkesten. Het evenement - de voor bode van twee dagen varend corso door het Westland, Den Haag, Midden-Delfland, Delft en Rijswijk - trekt ruim 210.000 bezoekers. De vlootschouw start om 16.00 uur als alle deelnemende vaartuigen zijn aangemeerd op de grens van Maasland en Maassluis nabij de af slag A20. Om 17.00 uur, na het officiële startsein vanaf partycentrum De Veiling vaart de stoet door de Maaslandse Trekvliet of Noordvliet naar het Bommeer en terug. Om 18.00 uur is er als opwarmer een op treden van shantykoor Die MaezeSanghers. Als de boten terug zijn op het vertrekpunt start onder leiding van gelegenheids-dirigent Alphons de Wit een massaal meezingconcert met duizenden deelnemers. Na afloop van het concert verplaatst het Smartlappenkoor zich naar de Markt in Maassluis waar het openingsfeest van het Varend Corso op de vele terrassen wordt voortgezet. Battenoord - Varen met zeilklipper Mathilda Zeil eens een middagje mee met een oude zeilklipper. Dit kan op de volgende dagen in juli en augustus in Battenoord. Zondag 25, vrijdag 30 en zaterdag 31 juli; vrijdag 6 augustus, zaterdag 7 augustus, zon dag 15 augustus, vrijdag 27 augustus en zaterdag 28 augustus. Ver trek: haven van Battenoord (Zeeland). Kosten 12,50 euro. Inschepen vanaf 12.30; de trossen worden losgegooid om 13.00 uur. Weer terug in de haven: 17.00 17.30 uur. Minimaal aantal opstappers: 5, anders wordt er niet uitgevaren. Aanmelden? Bij de "Mathilda" als deze in de haven van Battenoord ligt of tel. 06.25303813. Hoek van Holland, Buiten-kunstroute: Dichter bij Zee Dichter bij Zee: een unieke wandelroute in Hoek van Holland. Gedu rende de tocht is er op diverse plaatsen een mobiel telefoonnummer op een kunstzinnige manier te zien. Als dit nummer gedraaid wordt, krijgt u een gedicht te horen van bekende Nederlandse dichters over de plek waar u zich op dat moment bevindt. Er is een gratis wandel route verkrijgbaar bij Tourist Info, Prins Hendrikstraat 265 te Hoek van Holland. 1002 \$g V Films voor wispelturige zomerdagen Filmmaker Morgan Spurlock leefde een maand lang op junkfood. Zahaira is stralende Zomerkoningin 2004 Lucia Pelgrim WC .- - V". Een trotse nieuwe 'zomerkoningin': de 22-jarige Zahaira Marin. foto: Leunis Verunde •O- Maarten van der Jagt Restaurant Sumo. foto; Maarten van der Jagt Foto: Dimitri Hakke foto:Marjoke van der Wik

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 9