V SCHIEDAM ef> vo G Filmweekend Kunst, monumenten en bouwprojecten J Zomertijd Fotografie Het is extra genieten in Schiedam tijdens één van de vele stadsevenementen die in september plaatsvinden. Een maand lang is de binnenstad het decor van nieuwe en bekende festivals en activiteiten. Dit jaar is een aantal ondergedompeld in Roes en Rituelen. Het Noordvestival geeft het startsein op zaterdag 4 september. Zangeres Donna Lynton treedt op met een speciaal voor dit festival samengesteld orkest van ongeveer honderd muzikanten en mannenkoor Orpheus op een overdekt ponton op de Noordvestgracht. Het orkest is een samenvoeging van musici van Harpe Davids, Eneco (de voormalige harmonie Wilton Fijenoord) en Harmonie Ambrosius. 's Middags staan Vixy, So What en Too hip for the Room op het drijvende podium. Ook presenteren diverse Schiedamse verenigingen hun activiteiten tijdens Rondje in Schiedam op Broersveld. Fortis Theater a.d Schie houdt op zondag 5 september open dag. Er zijn diverse rondleidingen in het theater en Trio Claudia Copier treedt op met de tangodansers Cuartito Azul. Het tweede weekend van september begint al op donderdag 9 september. Tijdens Stad Als Film verrassen filmmakers en videokunstenaars het publiek met klassiekers, videokunst en animaties op historische locaties in het centrum. Ook is donderdag 9 september de opening van Kijk Haar!, een project van de Artoteek Schiedam en Kunstgalerie 300procent in samenwerking met de wijkcentra. DOEK! laat Schiedam schitteren door op vrijdag 10 en zaterdag 11 september unieke films en lichtbeeldcollages te projecteren op zeilen van schepen. Maar er is nog veel meer te doen dit tweede weekend van september. Onder de titel Oude luister' neemt Schiedam tijdens de Open Monumentendag op zaterdag 11 september restauraties onder de loep. Het Wooninformatie Centrum laat deze dag juist nieuwbouwprojecten zien tijdens de Dag van het Stadse Wonen op het bouwterrein van Het Land van Belofte. Bij Bloemen Kunst op de Haven kunnen liefhebbers van bloemenkunst zaterdag en zondag hun hart ophalen. Open Ateliers geeft het hele weekend de mogelijkheid een bezoek te brengen aan de ateliers en woonhuizen van Schiedamse kunstenaars. Bezoekers die kunst van Schiedamse kunstenaars kopen tijdens Open Ateliers, krijgen een korting van vijftien procent en een Open Ateliergeschenk gemaakt door kunstenaar Henny van Leeuwen. In de tweede helft van september volgt het symposium De Dood voor Ogen en de Brandersfeesten sluiten September in Schiedam traditiegetrouw af. Deze pagina is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van de Stichting Evenementen Promotie Schiedam. Teksten: sontekst Eindredactie en vormgeving: Wegener huis-aan-huiskranten Reacties kunt u sturen naar: info@sep-schiedam.nl De 21 ste editie van de Brandersfeesten staat van vrijdag 24 tot en met zondag 26 september op de kalender. In de rubriek 'Brandende vragen aan...' wordt alvast een kijkje achter de schermen geboden. Deze maand staat Schiedam Live! centraal. Aan het woord zijn Joke van de Vlies en Johan Schuitemaker van Grand Café De Amstelbron en Maurice de Waart van Tapperij Het Weeshuis. Wat gaat er gebeuren tijdens Schiedam Live? "Tijdens Schiedam Live! werken wij samen met vier andere horecagelegenheden op het Koemarktplein", vertelt Joke van de Vlies. "Samen met 't Vierkantje, Bram Ladage, Havana en Moehhhh zorgen we voor een rodeostier, een luchtkussen voor de kinderen en natuurlijk veel live muziek. Voor vrijdagavond staat een optreden van Gorilla Attack op het programma. Deze groep kennen we nog van Koninginnedag. Zondagmiddag verzorgt Funky Crew een optreden, met vooral muziek uit de jaren zeventig en tachtig." Ook Tapperij 'tWeeshuis vormt weer het toneel van swingende live optredens van bekende en minder bekende muzikanten. Op vrijdagavond luidt Link de Brandersfeesten in. Daarnaast verzorgen Dirty Work (zaterdag) en Trio DejaVu (zondagmiddag) een spetterend optreden. Waarom mag Schiedam Live! niet ontbreken tijdens de Brandersfeesten? "Een feest zonder muziek is geen feest", stelt Maurice de Waart. "De Schiedamse horeca draagt graag een steentje bij aan de feestvreugde en dat doen we in de vorm van allerlei live optredens verspreid over het centrum." Vroeger was er tijdens de Brandersfeesten de Jazz Night, zo weten de drie zich nog te herinneren. "Dat was ook gezellig, hoor", vertelt Johan Schuitemaker. "Maar in plaats van 'alleen' jazz-muziek kiezen we nu voor allerlei soorten gezellige muziek. Immers, smaken verschillen. Zoals het thema van de Brandersfeesten eigenlijk al zegt: 'Er is voor elk wat wils'. Dat geldt voor Schiedam Live! ook. De variëteit is enorm, waardoor iedere bezoeker wel ergens een plekje vindt om onder het genot van een hapje en een drankje naar leuke muziek te luisteren." Nog een korte reactie op de combinatie Brandersfeesten en Schiedam... "Vrijwel iedere stad of ieder dorp kent een eigen jaarfeest, zo ook Schiedam. De Brandersfeesten horen er gewoon bij, daarop moeten we zuinig zijn", vindt Maurice. Wel wordt door de drie een kritische noot geplaatst. "Het branderselement komt nog te weinig naar voren", klinkt het eensgezind. "Voor de distillateurs is dat echt een gemiste kans. Hun hoofdactiviteit komt nota bene prominent in de naam van de Brandersfeesten naar voren. Een ideale gelegenheid om te laten zien wat de hedendaagse branderijen doen. Waarom toveren ze het Koemarktplein niet tijdelijk om in het 'Florijnplein' of het 'Ketel I-plein'? Op die manier brengen ze niet alleen hun band met Schiedam op een leuke manier voor het voetlicht, maar krijgt de naam 'Brandersfeesten' ook net wat extra betekenis. Misschien een idee voor volgend jaar?" A Kijk haar! Hebbie dat gezien, die woeste krullen? En zij dan? Paardenstaart van een meter, hoe krijgt ze het voor elkaar! Daar weer één! Kijk haar nou! Wat een prachtige rasta-kop! Je kijkt je ogen toch uit in Schiedam. Het verbaast me niets, als de Schiedammers straks meer letten op eikaars kapsel.Je hebt wel 15398 soorten. Kappers knippen steeds knapper, want de klant heeft duizend-en-één wensen. Opzij gemillimeterd, op de kruin een jungle, golvend, steil, kroes, knotje - bij de Artoteek Schiedam kun je vanaf 9 september de meest uiteenlopende coiffures zien. Haardracht heeft alles te maken met identiteit Kijk maar goed! Kijk Haar! vindt plaats bij de kunstuitleen aan de 's-Gravelandseweg, bij galerie 300procent op de Dam en bij de wijkcentra. Haar in allerlei soorten en maten. Haar heeft te maken met tradities, met rituelen. Als je beter op haar let krijg je ook oog voor wie er onder dat haar zit Kijk Haar! draagt er misschien toe bij, dat de Schiedammers beter contact met elkaar krijgen. Beter contact: dat is in september onvermijdelijk. Het Noordvestival, Stad Als Film, de Open Ateliers, de Open Monumentendag, DOEK!, De Dood voor Ogen en de Brandersfeesten: elk weekend wat We gaan elkaar veel tegenkomen, want september in Schiedam is leuker dan vakantie. Schiedam feest in september. Wat ik vooral van de filmvertoningen, de atelierroute en de monumentendag zo aardig vind, is dat het zich op verschillende plekken afspeelt Het is een Grote Omloop van de ene film naar het andere atelier en tussendoor zie je ook veel van de historische binnenstad. Ik ga zo veel mogelijk kijken. Op 9 september de film 'Nosferatu' in de open lucht Niet de remake, waarvoor Werner Herzog in 1979 de ratten op de Lange Haven kwam filmen, maar de oorspronkelijke 'Nosferatu' uit 1922 van Wilhelm Murnau.Over een kale vampier. Kijk Hem! Kor Kegel Nederlands beste flamenco-act nl.Mundo is 29 augustus de afsluiter van ZONdagen in de Plantage. De composities van deze band vertonen invloeden uit de jazz, blues, popmuziek en klassieke muziek. Ze worden ZONdag voorgegaan doorVixy. De zevenkoppige ska/reggae- fbrmatie die opgegroeid is in de Plantage. De dag begint met AguaY Lemon met Peter Wenk en Arndt Beckmman. Voor de doeners zijn er workshops grime en schilderen en tekenen. Vixy op ZONdagen in de Plantage. ZONdagen in de Plantage vindt plaats op 29 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. t/m sept Stadsrituelen div. locaties in Schiedam www.schiedam.nl sept 'Niet netjes' Galerie Jacques Tange, Grote Markt 6a www.jacques-tange.com sept 'Over de drempel van de dood' Bibliotheek Stadserf, Stadserf I www.bibliotheek.nl/schiedam 3 t/m 12 sept 'Open Ateliers en Cool Cult' Pand Paulus, Korte Haven 125 www.stichtingkunstwerktnl 4 sept Rondje in Schiedam Broersveld Info: Intercultura 010-4731246 4 sept Noordvestival Noordvestgracht www.noordvestival.nl 4 sept t/m 12 dec 'Parijs was mieters! Nederlandse fotografen in Parijs 1945- 1965' Stedelijk Museum Schiedam - De Korenbeurs, Lange Haven 145 http:llstedelijkmuseumschiedam.nl 5 sept Open dag Fortis Theater a.d Schie, Stadserf I www.theateradschie.nl 5 sept Nederlands Kampioenschap Tonnetje Steken Schiedam-Kethel www.sintradboud.nl 9 sept Stad Als Film rondom de Korte en Lange Haven www.stadalsfilm.nl 9 sept t/m 23 okt 'Ramses was roodblond' Kunstgalerie 300procent, Dam 4 Artoteek Schiedam, 's Gravelandseweg 802 - 806 wwwJOOprocentnl 9 sept t/m 23 okt Kijk Haar! div. locaties in Schiedam www.artoteekschiedam.nl 10 t/m 12 sept DOEK! Schiedam Centrum www.doek.nu 11 sept Open Monumentendag Schiedam Centrum www.schiedam.nl 11 sept Dag van het Stadse Wonen Het Land van Belofte www.wic-schiedam.nl 11 12 sept Open Ateliers diverse ateliers in Schiedam www.schiedam.nl 11 12 sept Wonen en Leven in Nieuwland Nieuwland 11 12 sept Bloemen Kunst op de Haven Lange Haven 73 www.hollandaccent-atwork.nl 18 sept De Dood voor Ogen Stadskantoor en Bibliotheek Stadserf, Stadserf I www.schiedam.nl 18 sept t/m 23 okt 'Windmill Kaleidophone' Pand Paulus www.stichtingkunstwerkt.nl 23 sept t/m 31 mei 2005 'Innemende Schrijvers' Het Gedistilleerd Museum www.hetgedistilleerdmuseum.nl 24 en 25 sept Fluisterboot Thema Brandersfeesten www.rondvaartenschiedam.nl 24 t/m 26 sept Brandersfeesten www.brandersfeesten.nl Iedere zaterdag inloopconcerten (12.00- 16.00) Grote- of St.Janskerk Eerste zaterdag van de maand (10.30 - 14.30) Rondleidingen en orgelmuziek Liduina Basiliek Meer informatie: www.schiedam.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 8