Smakelijke ARTÏ SHOCK op RT uitmarkt Maritieme wereldreis door Rotterdam mm Dromen van het water Speedy J haalt het Rotown-dak eraf Bunkers en forten in Hoek van Holland Naakte Mannen in Barendrecht Gettojongeren schitteren in musical Stad als Film in Schiedam Dali in Kunsthal Havenambassadeur Lee Towers geeft zingend startschot van Wereldhavendagen 2004 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 2004 UIT Wie deze nazomer onverwachts een theatervoorstelling tegen het lijf loopt, hoeft niet te schrikken: Drie Naakte Man nen reist door het land, met twee voorstellingen: Sleurhut en haar nieuwste: Dubble. Theatergezelschap Drie Naakte Mannen was deze zomer te gast op menig groot zomerfestival, zoals Oerol en de Parade. Nu trekken de mannen zelf het land in met hun eigen tournee: de Driewiel-tournee. Met drie om gebouwde driewiel-voertuigen en met drie gevaarlijke vrouwen reizen ze langs snelwegen en over landwegen van stad naar dorp en vice versa. Hun tocht start op 3 september. Drie Naakte Mannen is de theatergroep van David van Griethuysen (1975), Julien Knops (1976) en Daniel van den Broeke (1979). De groep bestaat inmiddels vijf jaar. Sinds vorig jaar maken de drie iets wat ze zelf mobiel bliksemtheater noe men; theater dat meestal gratis gespeeld wordt en overal en op ieder ogenblik kan opduiken. Met hun zelfgebouwde driewiel-thea- ters rijden ze met 40 kilometer per uur door heel Nederland om de kleinste marktpleintjes en de grootste festivals te bespelen. Vo rig seizoen werd de succesvolle productie Sleurhut gemaakt, ge baseerd op het klassieke verhaal van Romeo en Julia. Dit jaar krij gen de mannen in Dubble gezel schap van drie gevaarlijke vrou wen (Renske van der Sluis, Elvi ra Tromp en Roos van der Werff). In Dubble zijn de mannen detec tives. Ze krijgen van een geheim zinnige figuur de opdracht om een bende van criminele vrouwen op te rollen. Deze doen zich voor als charmante ijsverkoopsters maar exploiteren in werkelijk heid heel iets anders. Een poging om de bende te ontmaskeren leidt tot een levensgevaarlijk kat en muis spel met vliegende achter volgingen en zinderende roman ces. Een voorstelling voor ieder een in alle leeftijden. Tijdens de Driewiel-tournee wordt Sleurhut spontaan onderweg gespeeld, op de mooiste locatie die Drie Naak te Mannen onderweg tegenkomt. Daarnaast is er een parcours uit gezet van plaatsen waar Drie Naakte Mannen neerstrijkt om er, meestal omstreeks 16.00 's mid dags, Dubble te spelen. Voor exacte locaties en tijden, bel: 0900-beldubbIe 0900 - 235 38 22 53 (30 cpm). Vrijdag 3 sep tember BarendrechtDubble, Op zondag 5 september pre senteren de Rijnmondthea ters de ARTi SHOCK op de R'uitmarkt. In samenwer king met delicatessenwinkel Westerkaatje kan op het speciale ARTi SHOCK-ter- ras van de Rijnmondthea- ters onder het genot van een artisjok of een van de diver se artisjokgerechtjes en een koel glas wijn worden geno ten van de acts op het hoofd podium. In de aansluitende stand van de Rijnmondtheaters - een samen werkingverband van Theater het Kruispunt (Barendrecht), Fortis Theater a.d. Schie (Schiedam), Isala Theater (Capelle a/d IJssel), Theater van Vlaardingen en The ater de Stoep (Spijkenisse) is alle informatie te vinden over voor stellingen die het komend thea terseizoen te zien zijn in vijf the aters in de regio Rijnmond. Op een ludieke en smakelijke manier willen de Rijnmondtheaters ARTi SHOCK, een nieuw genre thea ter, onder de aandacht brengen. ARTi SHOCK staat voor ver nieuwend, veelzijdig en prikke lend theater zoals dat ook te zien is op De Parade. Onder ARTi SHOCK vallen theatervoorstel lingen die zijn gemaakt door be kende en of nog onbekende ma kers, maar zijn altijd origineel en van hoge kwaliteit. Binnen het genre ARTi SHOCK zijn de meest uiteenlopende vormen van theater vertegenwoordigd zoals toneel, muziek, dans maar ook mime en poppentheater. Vanaf 5 september staat op www.rijn- mondtheaters.nlhet complete overzicht van de ARTi SHOCK en alle andere voorstellingen in de Rijnmondtheaters. Behalve het bekijken van alle voorstel lingsinformatie kan ook direct voor alle voorstellingen worden besteld. Naast de Rijnmondtheaters pre senteren zich tijdens de R'uit markt nog tal van theaters en worden er op het Schouwburg plein tussen 13.00 en 19.00 uur optredens gegeven. Daarvoor worden maar liefst vijf podia op gebouwd. Op het Hoofdpodium zullen onder anderen de Amazing Stroopwafels (13.00 uur), Treble (14.30 uur) en Ali B. (17.30) aan treden. Afsluiter is niemand min der dan Idols-winnaar Boris die met z'n soulvolle stemgeluid van af 18.00 uur voor muzikaal vuur werk zal zorgen. Dan is er ook nog een vooral op jazz gericht podium in het Doelencafé en vor men in de Rotterdamse Schouw burg zowel de hal als de kleine zaal het decor voor optredens. Hier zijn onder anderen voorstel lingen van het Onafhankelijk To neel, Bonheur, Scapino Ballet, Enge Buren, Thijs van Domburg en Zusje Voogd te verwachten. Tenslotte is er ook nog een Kids Podium waar ondermeer de SKVR (theater, dans, muziek), Jeugdtheater Hofplein en de Band Krijgt Kinderen langsko men. Voor het volledige programma en aanvangstijden zie ook www.septemberinrotterdam.nl. Via het evenement Stad Als Film kan men donderdag 9 september zappend door de binnenstad van Schiedam en de filmgeschiedenis wandelen. Op meer dan dertien schermen op historische locaties rond de Korte en Lange Haven verrassen filmmakers en video kunstenaars met bijzondere pro jecties. De klassieker Nosferatu wordt getoond, de Openluchtbio scoop draait The French Connec tion en Evil Dead en er is een programma waarbij de Schie- damse filmmaker Jan Schaper centraal staat. Ook worden veel films vertoond waarbij muziek een belangrijke rol speelt en zijn er op vele verrassende plekken in de binnenstad korte video's en animaties te zien. Tijdens Stad Als Film bevinden alle films en video's zich op loopafstand van elkaar, zodat de zappende bezoe ker zich eenvoudig van plek naar plek kan bewegen. De tocht voert zo langs verschillende films en video's en interessante binnen- en buitenruimtes die op deze manier (opnieuw) ontdekt kunnen wor den. Het thema Roes en Rituelen loopt als een rode draad door de programmaonderdelen. De Kunsthal presenteert de ten toonstelling Da Da Dali (4 sep tember t/m 16 januari 2005) met meer dan honderd vintages, col lages en documentaire foto's ge maakt door Werner Bokelberg toen hij in 1965 voor Stern Ma gazine Dali bezocht in zijn privé- woning aan de Costa Brava. De tentoonstelling Da Da Dali laat acht dagen uit zijn leven zien aan de hand van surrealistische geën sceneerde foto's en fotocollages. De tentoonstelling Da Da Dali is een appetizer in aanloop naar de tentoonstelling Salvador Dali Mass Culture te zien van 5 maart t/m 12 juni 2005 in Museum Boijmans van Beuningen. De Wereldhavendagen staan weer voor de deur. De editie 2004 die komend weekend (3, 4 en 5 september) in Rot terdam plaatsvindt, heeft als thema 'Op Wereldreis in Rotterdam' meegekregen. Havenambassadeur Lee To wers zal vrijdag 3 september op een drijvende bok al zin gend het spreekwoordelijke startschot geven. Tijdens de traditionele vloot- schouw presenteren vrijdag ter hoogte van de Willemskade di verse schepen zich aan het pu bliek en aan de Hr. Ms. Tromp, een nieuw, 144 meter lang Lucht- verdedigings- en Commandofre gat. Een ander onderdeel .is de drijvende bok van Bonn Mees met Lee Towers aan boord die vanaf een platform in de takels van de bok het publiek, aan boord van Hr. Ms. Tromp en op de Er- asmusbrug toezingt. Daartoe zal de Matador 3 zich langszij Hr. Ms. Tromp bewegen en zich daar positioneren voor een minioptre- den van de zingende havenam bassadeur. Daarna begeeft de Matador 3 zich langzaam naar de Erasmusbrug voor een miniop- treden ten behoeve van het aldaar verzamelde publiek. Rond 16.15 uur verzamelen alle schepen zich in de Rijnhaven en positioneert de Matador zich bij Hr. Ms. Tromp. Na het vertrek sein van John Hollander (mari foonkanaal 6) varen de schepen richting Erasmusbrug waar een kwartiertje later de officiële ope ning van de Wereldhavendagen plaatsvindt: de Hr. Ms. Tromp blaast de scheepshoorn waarna alle deelnemende en aan de kade gelegen schepen volgen. De deel nemende schepen varen tijdens het optreden van Lee Towers twee rondjes over de zuidzijde van de rivier in de hiernavolgen de formatie: de vlootschouw wordt vooraf gegaan door twee RPA-schepen en de "Rotte" die water spuiten. Deze schepen kie zen een dusdanige positie dat pu bliek en Lee Towers niet nat wor- den.De Wereldhavendagen ken- nen drie onderdelen die jaarlijks terugkeren. Er zijn bedrijfspre sentaties waarbij Rotterdamse havenbedrijven wordt gevraagd de dynamiek en de grootsheid van de haven - die inmiddels 50 km verderop ligt - naar het cen trum van Rotterdam te brengen. Er worden excursies gehouden die circa 25.000 mensen per bus en per boot naar het havengebied vervoerd en er zijn demonstra ties: vaartuigen en bedrijven la ten op een ludieke en amusante manier zien hoe zij dagelijks werkzaam zijn. Ieder jaar staan de Wereldhavendagen ook in het teken van een speciaal thema. Dit omdat de haven vele aspecten kent die niet allemaal tegelijk voor het voetlicht kunnen worden gebracht. Dit jaar is het thema import/export. Ingespeeld wordt op de vele handelsbetrekkingen die Rotterdam onderhoudt met de rest van de wereld. Tevens wordt getoond dat de haven een centra le rol speelt in het dagelijks leven van een ieder. Producten komen vanuit de hele wereld naar Rot terdam en belanden - soms na bewerking - in huis. Het thema import/ export is vertaald in 'Op Wereldreis in Rotterdam'. Maar er is op 3,4 en 5 september nog veel meer te beleven. Zo is er bij voorbeeld op de Wilhelminapier een speciale havenmodeshow. Studenten van modeacademie Artemis leggen met een Haven modeshow een bijzondere link naar producten en materialen die in de haven worden gebruikt. Een designjurk gemaakt uit een over all: de studenten van Artemis draaien hun hand er niet voor om. Artemis verzorgt een havenmo deshow die zich vanuit het cen trum over de brug naar de Wil helminapier verplaatst. Studen ten van de Academie hebben een collectie ontworpen met het ma teriaal van originele 'ketelpak ken'. De pronkstukken van de collectie zijn de bruidstoiletten, die op verrassende wijze worden getoond. Op 3, 4 en 5 september rijdt de show dagelijks enkele malen de route: vrijdag 17.00 20.00 uur zaterdag 14.00+ 17.00 20.00 uur zondag 14.00 17.00 uur. Elke show krijgt een eigen karakter, omdat diverse Rotterdamse DJ's - bekend uit de clubscene - per show hun eigen muziek draaien. Ook vult de aca demie acht containers met ont werpen die zijn samengesteld op basis van het tweede thema: Met de opening van Berrisz is Stellendam een leuke gele genheid aan het water rijker. Met de IENS restaurantgids in de hand een verkenning van een aantal restaurants waar "het water" centraal staat. Berrisz Berrisz is een nieuw restaurant in Stellendam, aan de jachthaven met uitzicht op de Haringvliet- sluizen. De eerste meningen op de site van IENS (www.iens.nl) zijn enthousiast. Twee reacties: 'Een strak ingericht restaurant met een prachtig terras. Absoluut de moeite waard om er eens te gaan eten. Voor ieder wat wils, tegen betaalbare prijzen. Ik heb er zelf een lamsrack met een zachte saus van dragon gegeten, met een mooi groente garnituur, verse witlof, peultjes en een mooie gratin. Wat ik erg prettig vind is dat er ook aan de kinderen gedacht is, een speelhoekje en ook wat het eten betreft. Kortom als je van lekker eten, en een mooi uitzicht houdt, is Berrisz een echte aanrader." Een tweede reactie: "Zoals al gezegd, prima locatie, een aanwinst voor de re gio. Heeft uitgebreid assortiment (maaltijd)salades - ik heb ze al bijna allemaal geprobeerd. Verse re vis kan natuurlijk niet want restaurant is vlakbij de visafslag. Als laatste nog een aanrader: zelfgemaakte Brownie als toe tje!" Berrisz, Restaurant aan de haven, Deltahaven 69, Stellen dam (0187) 492 344 Open: 10.00-22.00 www.berrisz.nl. B&W Toepasselijker had de naam niet kunnen worden gekozen. Het ou de raadhuis is het onderkomen van dit sfeervolle restaurant waar ooit de burgemeester en wethou ders vergaderden. De sfeer van dit monument aan de Holland- sche IJssel is mooi behouden on danks de modernere aankleding. De parketvloer, het fraaie servies en mooie roestvrijstalen acces soires op tafel verlenen het een mooie strakke uitstraling. Ge rechten zien er schitterend uit en zijn bereid met uitstekende ingre diënten. Met iets minder aan dacht voor het uiterlijk en iets Umoja, the spirit of togetherness, is een zinderende musical over de rijke muzikale historie van Zuid- Afrika, waarin alle rollen worden gespeeld door jongeren uit de sloppenwijken. Na het succes van vorig jaar, is dit unieke dans en zangspektakel nog tot en met 5 september (aanvang 20.00 uur) in het nieuwe Luxor Theater te zien. Een verteller neemt het pu bliek mee op een reis waarin het verhaal van de Afrikaanse mu ziek van vroeger tot nu wordt verteld. Verschillende muzikale stromingen wisselen elkaar in hoog tempo af in prachtige kostuums die allemaal een eigen betekenis hebben. Van de ritmi sche Afrikaanse stammuziek tot de swingende gospel, van de rit mische jazzmuziek uit Sophia Town met de bekende nummers van Miriam Makeba, Ladysmith "Mode als exportproduct". De containers bevinden zich op de Wilhelmina-pier. De havenmodeshow is echter maar een klein onderdeel van een veel groter geheel dat onder meer ook bestaat uit een filmfestival, bedrijfspresentaties, demonstra ties, optredens, excursies, lichtje sparade, vuurwerk en de in middels 'wereldberoemde' Maas race. De Maasrace wordt voor de tiende keer gehouden en dat bete kent dat er meer sloepen aan de start zullen verschijnen als ge bruikelijk. De Maasrace is de enige sloepenrace waarbij alle sloepen - dit jaar een 70 stuks - tegelijk van start gaan. Wie alles over de Wereldhavendagen 2004 wil weten, doet er goed aan naar www.wereldhavendagen.nl te surfen. Black Mambazo en Hugh Mase- kela tot de hedendaagse hip-hop. Alle rollen in Umoja worden ge speeld door jongeren uit de on derste lagen van de Zuid-Afri kaanse bevolking, amateurs die een intensieve opleiding krijgen om hen een rauw leven 'op straat' te besparen. In de buitenwijken van Soweto krijgen zij via deze opleiding een kans om zich te ontwikkelen. Vele zijn inmiddels al doorgegroeid naar onder ande re internationale producties als Lion King. Kaarten zijn te bestellen via www.luxortheater.nl of (telefo nisch) te reserveren aan de kassa van het theater, telefoonnummer: (010) 484 33 33. De kassa van Luxor is geopend van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 19.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. meer voor de smaak, zou het nog beter zijn. Zo worden iets te veel smaken bij elkaar gebracht en zou de keuken iets minder vet bij de bereiding kunnen gebruiken. De kok gaat wel heel plezierig met deze kleine kritiekpunten om. Wijnkaart is redelijk geprijsd maar zou wat meer hogere wij nen mogen vermelden. Het terras aan de voorzijde van het pand geeft een mooi uitzicht over de IJssel. Adres: Dorpsstraat 3, Ca pelle a/d IJssel TEL (010) 227 19 22.Een echt clubhuis voor kerels en meisjes die in de scheepvaart sector werkzaam zijn dat is het oergezellige Captains Cabin. Een ouderwetse kroeg waar je voor eetcafé eten en een goede Hol landse pot terechtkunt. Dus slip tongetjes, een saté schotel en na tuurlijk de fameuze mega gehakt bal van Captians Cabin. Dat alles in een nautische sfeer. Leuk de tail is de 'letterkast' waarin speci ale koperen gereserveerd bordjes staan. Grote scheepvaartonderne mingen schuiven hier blijkbaar graag aan. Adres: Calandstraat 8a T (010) 436 68 49. Proef ook met IENS op www.iens.nl. In het kader van de culturele septembermaand haalt Ro- town een verloren zoon terug: Speedy J. Onder de noemer Het Dak Eraf! is er zaterdag 4 en zondag 5 september van alles te doen bij het podium/café aan de Nieuwe Binnenweg 17-19. En niet alleen in Rotown overigens, want de straat die zich graag afficheert als zijnde 'De Meest Culturele Straat van Rotterdam', de Nieuwe Binnenweg, zal komend week end in het teken staan van tal van activiteiten. Lokale dance-held Jochem Paap aka Speedy J geeft zaterdagavond in ieder geval een live demonstratie van zijn kunnen. Speedy J is een van de meest succesvolle dance-producers in binnen- en buitenland. De release van de single 'Pullover' in 1990 deed veel stof opwaaien in het toenmalige housecircuit. Toch is Jochem altijd de underground trouw gebleven en verraste hij vriend en vijand met een reeks prachtige al bums en EP's waarin hij een indrukwekkende eigen sound ontwikkel de. In het buitenland staat Speedy J qua bekendheid op gelijke voet met dance-orakels als Orbital en Aphex Twin. Verwacht geen beuken de technoset, maar een intense en avontuurlijke liveshow. Beeldtove naar Simon Phoelich verzorgt een bijpassende VJ-show met de mooiste indrukken van de Nieuwe Binnenweg. Aanvang 21.30, entree 10 euro (wk). Maar het dak gaat er 's middags al af wanneer een showcase wordt ge houden van de 'mooiste en meest spetterende culturele straat van Rot terdam'. Het middagprogramma staat vol met live muziek, een kunst installatie (van Marion Daniels), een showcase en diverse versnape ringen. Maar er wordt ook geknipt in Rotown, en wel door de fameu ze en roemruchte (avond)kappers van Monti uit de Gouvernestraat. Verwacht niet alleen knipacties, maar ook een verrassende schaars- how. Verder zullen op het Rotown-podium ook nog Mary Ann en haar Ranch Girls aantreden. Ze maakt een perfecte combinatie van hillbil ly, country western en rockabilly. Naast obscuur materiaal uit de ja ren '40 en '50 zingt de in Londen woonachtige nachtegaal veel eigen werk. Dit doet ze in haar eigen karakteristieke stijl: zacht en zoet, hard en rockend. Een dag later is er The Grapevine: Uitmarkt editie. The Grapevine Talkshow zal iedere eerste zondagmiddag van de maand in Rotown worden gehouden. Maandelijks staan drie markante gasten uit de kunst en cultuur centraal en worden door onze grofgebekte pre sentatoren aan de tand gevoeld. Maar er is ook ruimte voor een scher pe column, (muziek) optredens, performances, filmpjes, een dj en veel meer. Deze speciale editie is uitgebroed in de zomer en dient als pilot voor de nieuwe shows. Aanvang 15.30-17.00, vrij entree. Voor meer informatie zie ook www.rotown.nl. Tijdens de jaarlijkse Open Monumentendag Rotterdam op 11 september (van 10.00 tot 17.00 uur) zijn veel bijzondere monumenten, waaronder kerken, musea en molens, gratis opengesteld voor het publiek. Speciale aandacht is er dit jaar voor verdedigingswerken, zoals forten en bunkers in Rotterdam en omgeving, met name in deelgemeente Hoek van Holland. De Nieuwe Waterweg werd eind negentiende eeuw verdedigd door het grote pantserfort Maasmond, het huidige Fort Hoek van Holland. Het Kustverdedigingmuseum Fort Hoek van Holland is een bouwwerk vol gangen, trappen en ingerichte kamers, die een realistisch beeld geven van een verdedigingsfort en van het leven van de soldaten die er gele gerd waren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vormde Hoek van Hol land het Nederlands zwaartepunt van de Atlantikwall, de Duitse kust verdedigingslinie. Vanaf het Atlantikwallmuseum, vertrekken tijdens de Open Monumentendag wandelexcursies, waarbij bezoekers erva ren hoeveel bunkers er nog liggen begraven onder het zand. Ook het Redding/Veerdienstmuseum, gevestigd in munitiebunker uit 1943, en de Vuurtoren zijn geopend tijdens de Open Monumentendag. In het Keringhuis zijn rondleidingen langs de exposities en de imposante Maeslanfkering, het sluitstuk van de Deltawerken. Het programma inclusief een plattegrond is gratis verkrijgbaar bij o.a. ANWB/VVV Rotterdam, Informatiebus Rotterdam CS, City Infor matiecentrum, Nederlands Architectuurinstituut, Centrale Bibliotheek Rotterdam en Tourist Info Hoek van Holland. Website: www.open- monumentendag.nl. 1002 foto: Leunis Verlinde Foto:Maarten van der Jagt Maarten van der Jagt en Els Neijts

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 11