Theater Zuidplein viert vijftigste verjaardag Terug naar vroeger op Straattheater en muziek rond Dordtse monumenten Wandel mee met Hartstocht de Kop van Goeree Wandel mee mei HARTSTOCHT Tal van jubileum voorstellingen om feestweek op te luisteren HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 SEPTEMBER 2004 UIT IN DE REGIO 37 - 1442 Overschie, gesticht in 929, herdenkt dit op zaterdag 11 september aanstaande zijn 1075 jarig bestaan. Dit wordt groots gevierd met een Culturele Dag in aansluiting bij de landelijke Open Mo numentendag. De Culturele Dag wordt geopend om 10.00 uur nabij Het Raedthu- ys met een vlaggenceremonie, waarbij de originele Overschiese driekleur met het historische wa pen in ere hersteld wordt. In het programma zijn ook workshops, een lezing en een spuitconcert opgenomen. De routes zijn open gesteld tot 17.00 uur. In het atelierpand van Stichting Aureool aan de Parallelstraat 4b in Rotterdam/Overschie stellen de zeven in het pand werkende kunstenaars hun ruimtes open voor publiek. In de ateliers zijn individuele prestaties van iedere kunstenaar te bezichtigen. Uit eenlopende disciplines komen aan bod zoals: schilderen, teke nen, en beeldhouwen waarbij ge bruik gemaakt wordt van materi alen als keramiek, polyester. Maar ook moderne technieken zoals computerprints en digitaal gemanipuleerde foto's worden getoond. Vanaf 13.00 uur t/m 14.30 uur zijn er concerten van vader en zoon Luca op cimbaal te be luisteren. Deze twee prijswin naars van ondermeer het Prinses Christina Concours zullen mu ziek ten gehore brengen van klas siek tot modern en van modern tot volksmuziek. Gedurende de dag kan men bovendien op het oude schoolplein van Stichting Aureool van een hapje en een drankje genieten. Tevens is Stich ting Aureool het startpunt voor een uitgebreidere atelierroute door deelgemeente Overschie. Naast de atelier- en kunstroute voert een route langs een tiental opengestelde historische bouw werken. Verrassend is ook de ont dekkingstocht langs, veelal, ver borgen privé tuinen. Deze drie routes lopen langs de historische dijk- linten, zoals Dorpsstraat, Rijweg en Delftweg tot in de lan delijke omgeving van landgoed De Tempel, Zweth/Kandelaar en Ackersdijk. In buurtschap De Kandelaar bloeit het rijke am bachtsleven van weleer op een voor de Randstad uniek gelegen boerderij. De Croosboot pendelt die dag tussen de daarachter lig gende kade en Delfshaven. Op ontspannen wijze kan de unieke ligging van Overschie aan de drie Schiëen ervaren worden, waaraan Overschie zijn ontstaan te danken heeft. Voor vragen of informatie kan men bellen met telefoonnum mer 010-4377637 (stichting Au reool) of 010-415 11 88 (deelge meente Overschie). Tijdens de Open Monumen tendag op 11 september sluit de RTM-stoomtram aan de Brouwersdam het zomersei zoen af met de traditionele manifestatie rondom de Open Monumentendag. Be zoekers kunnen tussen 11.30 en 17.00 uur. enkele malen getuige zijn van het vervoer van stukgoed, melkbussen en postrakken per tram. In de RTM-tramtijd werden er veel goederen van allerlei plui mage vervoerd en ook nu zullen de vrijwilligers van de museale RTM dit vervoer nieuw leven in blazen tussen de tramremise en station Port Zélande. Er kan mee gereisd worden met deze ge mengde trams. De klederdracht- groep Eeuwkant komt het eilan denkarakter bij de RTM bena drukken. In het museum kan de wisseltentoonstelling "Stoom- tractie bij de RTM" nog bezocht worden. Uiteraard rijden er weer extra trams, waaronder een goe derentram met passagiersacco- modatie tussen de Remise en Port Zélande, vertrek om 12.40 u. en 14.22 u. vanaf het RTM-museum aan de Punt-West. De reguliere museumstoomtrams vertrekken om 11.30 u. (echter met dieseltractie), 13.00 u., 14.30 u. en 16.00 u. vanaf de remise. Bij grote drukte worden er om 13.30 u. en 15.00 u. extra diesel trams ingelegd, dit keer met het befaamde laatste RTM-tramstel Sperwer. Met deze Rollende Tram Monumenten sluit het RTM haar succesvolle zomersei zoen af. Dordt Monumenteel opent op vrijdag 10 september met een Muzikale Monumenten nacht en Stille Disco. Zater dag 11 september zorgt het Draaiorgelfestival voor veel muziek in de Dordtse binnenstad. Op zondag 12 september is er naast het Festival Historische Muziek in monumenten een groot aantal buitenvoorstellingen op historische locaties. Dordt Monumenteel is een mani festatie met evenementen in en rond monumenten die jaarlijks georganiseerd wordt in het twee de weekeinde van september. Op vrijdag 10 september is er een feestelijke opening met concer ten in monumenten die op korte loopafstand van elkaar liggen. Vanaf 23.00 uur klinkt klassieke muziek en wereldmuziek, ge bracht door het Ophelia Trio, Quartetto Volante, Sabor Cuba- no, Mabel Gonzalez en tango-en semble, duo Xiaojia en Caecilia Boschman en solisten uit de Bel canto Summerschool. In de tuin van het Dordrechts Museum kun je geluidloos dansen bij de Stille Disco die het museum deze nacht organiseert. De toegang is gratis. Dordt Monumenteel (10 t/m 12 september) brengt je door de vele muziek- en theatervoorstellingen meteen in contact met de mooiste monumenten in de historische binnenstad. Net als de concerten van de Muzikale Monumenten nacht vinden de concerten van het Festival Historische Muziek (12 september) plaats in monu menten. De draaiorgels die deel nemen aan het Draaiörgelfestival (11 september) staan in winkel straten met prachtige gevelpan den, zoals de Voorstraat, Vriese- straat en Nieuwstraat. Alle leeftijden Zondag ligt het accent vooral op theatervoorstellingen voor alle leeftijden die grotendeels in de openlucht gespeeld worden. Sommige zijn speciaal op kinde- WV Middelharnis organi seert op zaterdag 25 septem ber een sportieve en culture le wandeltocht in het kader van Hartstocht, het landelijk wandelevenement van de Hartstichting. Iedereen, jong en oud, kan meedoen. Bij VVV Middelharnis zijn die dag twee mooie wandelingen ver krijgbaar: een buitenwandeling van ca. tien kilometer en een dorpswandeling van ca. vijf kilo meter. De tien kilometerwande ling voert onder andere langs de Vliegers en over de buitendijk langs het Haringvliet. De dorps wandeling gaat door de monu mentale kernen van Middelharnis en Sommelsdijk. Op de routebe schrijving staan leuke wetens waardigheden. De tochten begin nen bij het VVV kantoor, Vinger ling 3 en eindigen met een be zoek aan het Rien Poortvliet Mu seum. Het museum is in heel Nederland en zelfs daarbuiten heel bekend. Maar bent u er al eens geweest de laatste tijd? Dit jaar staat het thema in het teken van de koninklijke geboorte. Het museum heeft een kamer inge richt met schilderijen van baby's en kleine kinderen die Rien Poortvliet schilderde. Deelname prijs: 4,00 euro; kinderen t/m 12 jaar 2,00 euro. De prijs is inclu sief het entreebewijs voor het Rien Poortvliet Museum. De helft van dit bedrag komt ten goede aan de Hartstichting. Deze wandelactiviteit wordt ge- Theater Zuidplein viert ko mende weken z'n vijftigste verjaardag. In september 1954, op zowat warmste dag van dat jaar, opende de toen malige burgervader van Rot terdam De Groote Schouw burg. Niet aan de Aert van Nesstraat in het stadscen trum waar tot 1940 een schouwburg had gestaan, maar op het Zuidplein in Rotterdam-Zuid, een gebied dat op dat moment een enorme ontwikkeling door maakte. Het was de opmaat tot het huidige Theater Zuidplein. Met een tal van bijzondere voorstellingen wordt het jubileumjaar pas send gevierd. John van der Sanden (zoekt geen contact met het publiek en geeft datzelfde publiek nauwelijks ge legenheid tot lachen. Daar heeft hij geen tijd voor, hij moet ver der, voortgedreven door boosheid en verwarring; finalist Culture Comedy 2003), Samba (Neder- lands/Mauritanisch en... een very special guest. MC is Jasper Val- star. De Comedy Explosion is er ook op wo 13 okt wo 10 nov wo 8 dec wo 12 jan wo 9 feb wo 9 mrt wo 13 apr zo 29 mei (finale GZ). Voor meer informatie over de voorstellingen en/of reserveren: 010 - 20 30 203, zie ook www.theaterzuidplein.nl. Vijftig jaar theater op Zuid: dat wordt gevierd met een feestelijk programma met aandacht voor (internationaal) topcabaret en ca baret door jonge honden, bijzon dere muziekgroepen uit verschil lende windstreken zoals bijvoor beeld Turkije en Curasao, er is een open podium met de Cultuur dag Charlois: It's Charlois Time. En: Op Sterk Water (impro caba ret) maakt een speciale jubileum voorstelling! Kijk voor het gehe le jubileumprogramma ook op de website www.theaterzuidplein.nl. Hieronder worden in ieder geval al een paar van die speciale 'feestelijke' voorstellingen uitge licht. Ferro Gaita heeft alles te maken met de combinatie van de twee geluids- en beeldbepalende in strumenten in deze muzieksoort: de ferro - een stuk metaal dat met een mes wordt bespeeld; en de gaita - een soort accordeon. De beide instrumenten vormen de basis voor de unieke funana die zijn oorsprong vindt in het Kaap- verdische eiland Santiago. De groep Ferro Gaita brengt in na volging van Césaria Evora de diva van de morna, funana naar de internationale muziekpodia. Daar waar de morna ingetogen en melancholisch is staat funana voor vrolijke dansmuziek. Gaita is vrijdag 17 september te zien in Theater Zuidplein. Comedy Explosion De Comedy Explosion is niet meer weg te denken uit stand- upland. Zij maakte een hype tot een blijvend begrip. Het labora torium vol improvisatietalent staat nog altijd garant voor top stand-upoptredens. Het gevecht van de stand-up comedians rebel len en rock 'n rollers, die in het licht van de eenzame schijnwer per met als enige wapens zichzelf en hun microfoon, blijft fascine ren.Iedere tweede woensdag van de maand en in samenwerking met Theater Zuidplein zijn er de butanten en meer bekende come dians te gast bij de Comedy Ex plosion. Een mooiere leerschool voor de jonge stand-uphonden is nauwelijks denkbaar. De Comedy Explosion maakt een speciale jubileumeditie (woens dag 15 september) met optredens van Lambert Jan Koops (gesti leerde razernij ven een hooligan met een hart van goud, gebracht op het ritme van Oasis, The Stro kes en Johnny Rotten; winnaar juryprijs Culture Comedy 2003), o25 <26 deflemlea 2002 organiseerd in het kader van Wereld Hartdag. Door het hele land worden in het laatste week end van september meer dan 250 verschillende wandelactiviteiten georganiseerd: voor jong en oud, van recreatief tot super sportief. De Hartstichting roept iedereen op mee te doen, want wandelen is leuk, gezellig en bovenal gezond voor het hart! Hartstocht wordt georganiseerd in samenwerking met onder meer Stichting Start to Run/Powerwalking, Nordic Wal king Nederland, VVV's, EFAA, KNBLO, KNAU, NISB, NS, LAW Wandelplatform, Vereni ging Natuurmonumenten en On Track. Voor een volledig over zicht van wandelingen in Neder land, kijkop www.hartstich- ting.nl. ren afgestemd. De theateroptre dens vinden plaats tussen 13.00 en 17.00 uur en zijn gratis toe gankelijk. Op het Statenplein geeft het Pitboeltheater om 13.30 en 16.00 uur een spectaculaire voorstelling, gebaseerd op een Italiaanse fabel. Mensen van alle leeftijden zullen genieten van het spektakel en de schitterende kostuums in L' Amour des Oran ges. In de Kloostertuin, het park je achter Het Hof, geeft Beeldend Theater De Muzen om 13.30, 15.00 en 16.30 uur een komische familievoorstelling, waarin per sonages, maskers en attributen elkaar snel afwisselen. In de stijl van de Italiaanse 'commedia del- l'arte' speelt Teatro Obstinato om 14.00, 15.00 en 16.00 uur op het plein van Het Hof Een vreemde Liefde, een voorstelling met prachtige kostuums en maskers, begeleid door muziek. Het Théatre Rouge spoort met de mobiele straattheatervoorstelling Avec Fraternité mensen aan tot liefde, verdraagzaamheid en vriendschappelijkheid. Om 14.00 en 16.00 uur is deze aangrijpende en grappige perfor mance te zien op de Voorstraat. Vlakbij het Stadhuis spelen Hooft Moes om 14.00, 15.00 en 16.00 uur een act van aanval en verdediging: Moes. Overschie viert 1000-jarige bestaan met Culturele Dag Jan Jaap van der Wal is 13 en 14 sep tember te zien in Theater Zuidplein. Foto onder: Ferro Gaita. Theater De Muzen brengen straattheater tijdens Dordt Monumenteel.

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 19