Kosten niet belangrijk bij herstart bouw ziekenhuis Bezuinigen op ambtelijk apparaat levert geld op Open Monumentendag in teken van restauratie Woonplus financieel uit problemen Scouting Tonogroep viert 70-jarig bestaan Pizzakoerier met vuurwapen bedreigd Expo Windmill Kaleidophone Hiphop Rap Festival PvdA trekt weer de wijk in Man ernstig gewond Eendaags symposium over 'De dood voor ogen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2004 SCHIEDAM 38 - 1442 SCHIEDAM - In Pand Paulus is vanaf zondag 19 september tot en met 24 oktober de expositie Windmill Kaleidophone te zien. De expositieruimte is geopend van donderdag tot en met zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling over windmolens wordt zondag om 16.00 uur geo pend. Deelnemende kunstenaar zijn Alberto de Campo (Oosten rijk), Sven Hahne (Duitsland), Hannes Hölzl (Italië), Echo Ho (China/Duitsland). Een team van internationale geluids- en video kunstenaars, gevestigd in Keu len, heeft speciale technologie ontwikkeld die de historische, Schiedamse molens omzet in muzikale en beeldende instru menten. De energie van de wind die eens gebruikt werd voor de welvaart van de stad, wordt nu opnieuw ingezet als bron voor deze artistieke presentatie. Met deze installatie willen de kunstenaars en 300procent de Schiedamse molens op een ei gentijdse en onverwachte manier tonen aan het publiek. Dit kunst project wil opnieuw de aandacht vestigen op de molens die zo on losmakelijk verbonden zijn met de traditie, economie en uiterlijk van de stad. SCHIEDAM - Het jongerenwerk van de Stichting Welzijn Schie dam houdt op zaterdag 2 oktober een landelijk Hiphop Rap- festival onder de naam 'Rappers Delight' in de Plantage. Op deze dag krijgen jongeren uit heel Nederland de kans hun talenten op het podium te laten zien. De publiektrekkers zijn Rocking Vi bes en Black Rose uit Schiedam en High Squad uit Veenendaal. Extra's zijn een Brassband act, een Capoeira demo en een spet terende dansact van een Schie damse meidengroep. Er kunnen nog een aantal groe pen meedoen, dus jongeren die willen optreden op dit festival kunnen contact opnemen met de jongerenwerkers Peter van den Berg 06-21548450, Roy Lints 06-52416715, kantoor jongeren werk 010-4270941. SCHIEDAM - De Partij van de Arbeid gaat weer net als voor de vakantie de wijken opzoeken. Zaterdag 18 september staat de wijk West op het programma. Tijdens het bezoek praat het PvdA-gezelschap onder leiding van Maarten Groene vanaf 10.00 uur eerst met het bestuur van de bewonersvereniging De onder werpen wijkplan, overbewoning, jongeren, parkeren, sociale wo ningbouw en verkeersaangele- genheden komen zeker op tafel. Bewoners kunnen hun zegje doen van 11.00 tot 15.00 uur in het ontmoetiftgspunt in de St. Liduinastraat (tussen Warande en Nieuwq-Haven). MCM de Groot-speld voor Harrie Bek SCHIEDAM - Vanwege zijn af scheid na 42 jaar als directeur van Bek B.V. Loodgieter^ en In stallatiebedrijf heeft het College van Burgemeester en Wethou ders besloten Harrie Bek de M.C.M. de Grootspeld toege kend. Deze gemeentelijke onder scheiding is hem vrijdag opge speld door de burgemeester R. Scheeres. Van een klein loodgietersbedrijf aan de Lange Kerkstraat en Bo- terstraat heeft Harrie Bek het be drijf weten uit te bouwen tot een regionaal zeer bekend Loodgie ters - en Installatiebedrijf met ruim zestig medewerkers. Daarnaast is de heer Bek zeer actief in het sociaal leven in Schiedam. SCHIEDAM - Op de Harreweg vond donderdagochtend een aan rijding plaats tussen een bestel bus en een invalidewagen. Door nog onbekende oorzaak kwamen de twee voertuigen op de kruising met de Woudweg met elkaar in botsing, waarna de 72-jarige bestuurder uit Schie dam ernstig gewond raakte. Het slachtoffer werd vervoerd naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De 21-jarige bestuurder van de bestelbus uit Schipluiden bleef ongedeerd. De toedracht wordt nog onder zocht. SCHIEDAM - De bouwwerkzaamheden voor het nieuwe Vlietland ziekenhuis worden hervat. Daarbij maakt het bestuur zich nog niet druk om de kosten maar is de deadline van inhuizing eind 2006, begin 2007 het be langrijkste. De kapotte heipalen, die de oorzaak waren van de vertraging in de bouw, worden vervangen. De hei palen hadden wel als gevolg dat de leidingen niet in de kelder komen maar in de vijfde verdieping ver werkt zullen worden. De nieuwe aanpak brengt ook extra kosten met zich mee. Hoeveel euro's meer de nieuwe aanpak met zich meebrengt is nog niet be kend. Volgens secretaris van de Raad van bestuur van het Vlielandziekenhuis, Ellen Boonstra, heeft dat ook geen prioriteit. "Er zijn zoveel partijen bij de bouw betrokken, dat moeten we eerst gaan uit zoeken. De extra kosten zijn ons nog niet bekend. We willen de planning, dat we eind volgend jaar, begin 2007 in het nieuwe gebouw intrekken, aan houden. Of dat gaat lukken? Misschien als we extra mankracht aannemen, maar ik hou een slag om de arm. Je hoeft maar vijf weken strenge vorst te heb ben en de situatie kan alweer anders liggen. Onderzoek Afgelopen mei werd bekend dat de bouwwerk zaamheden onderbroken moesten worden omdat de heipalen waren gebroken. Uit onderzoek bleek dat het graven in de grond en de beweging die dat ver oorzaakte zorgde voor de breuken in de heipalen. Volgens de secretaris van het bestuur had dit niet voorkomen kunnen worden. "Er is tot in den treuren bodemonderzoek gedaan. Er gebeuren wel eens onverwachte dingen. Er wor den nu palen naast geslagen die dan met elkaar wor den verbonden. Als dat eenmaal is gebeurd, kan er niks meer gebeuren." Hoe het allemaal zo ver gekomen is, staat in het nog uit te komen boek over de geschiedenis van het zie kenhuis. De titel blijft voorlopig nog geheim. •o Renske Verbeek SCHIEDAM - Hoe gaat een Islamiet om met de dood? Welke rituelen heeft de Win ticultuur bij sterfgevallen? En wat voor soort tradities kent het Hindoeisme als het de dood betreft? Dergelijke onderwerpen komen naar voren tijdens het symposium De Dood voor Ogen. Zater dag 18 september worden op diverse manieren rouw- en afscheidsrituelen in beeld ge bracht. De pluriforme samenleving van vandaag, de innovatie binnen de uitvaartwereld en de dood als in spiratiebron voor kunstenaars staan tijdens De Dood voor Ogen centraal. In diverse ruimten van het Schiedamse Stadskantoor en Bibliotheek Stadserf dragen schrijvers voor uit eigen werk, worden films vertoond en gaan deskundigen met elkaar in debat. Ook geven beeldend kunstenaars hun visie op de dood en is er een theatervoorstelling met ditzelfde thema. Het symposium is interessant voor een breed publiek, want wie heeft er geen raakvlakken met de dood? Op diverse wijzen wordt geprobeerd de kijk op de dood te verbreden. Individualisering, ont kerkelijking en globalisering hebben de westerse mens ver vreemd van eeuwenoude gebrui ken en geloven en bracht hem ook in contact van nieuwe waarden, normen en tradities. Dit geldt ook voor de uitvaartwereld. Naast persoonlijke en maat schappelijke veranderingen heb ben uitvaartdiensten ook te ma ken met een veranderende wetge ving die een belangrijke invloed heeft op het afscheid nemen. De Dood voor Ogen gaat over deze en nog vele andere zichtbare en onzichtbare veranderingen, de oorzaken en gevolgen, de kracht van rituelen bij de overgang van leven en dood en de invloed hier van op de kunsten. Jeugd Om 12.30 uur opent wethouder H. Meijer het symposium, waar na een uitgebreid programma volgt over het nemen van af scheid. Zelfs aan een programma voor de jeugd is gedacht. Op het Stadserf is het jeugdtheaterstuk 'Huilen mag, lachen mag ook' door Theaterproducties Marij van den Heuvel te zien. Bezoekers kunnen tevens ontwerpen van het Kindermonument door Marleen Kaptein Stijn Roodrat bezichti gen. Dit monument is ontworpen om de op Stichting Beukenhof begraven en gecremeerde kinde ren te herdenken. Ook de tentoonstelling 'Over de drempel van de Dood' is doorlo pend te zien in Bibliotheek Stads erf. De Schiedamse fotograaf Ge rard van Soest heeft al meer dan dertig jaar een fascinatie voor be graafplaatsen. Het is met name de stilte daar die hem aanspreekt. Ter gelegenheid van het symposi um selecteerde hij twaalf foto's die hij op verschillende begraaf plaatsen maakte: in Crooswijk, in Kethel, in Margraten en in Sarlat, een plaatsje in de Dordogne. In de Aleidazaal van het Stads kantoor worden rouwrituelen uit diverse culturen belicht na een introductie door Christa Vonke- man van de provincie Zuid-Hol land. Deskundigen van een aantal grote wereldreligies tonen ver volgens tradities en rituelen uit onder andere het Hindoeïsme, de Islam en de Winticultuur. In de Bibliotheek vindt het vierde Gesprek aan de Schie plaats. On der de titel 'Nader tot U' geven pastoor Vismans, Abdullah Ha- selhoef en Jomanda hun visie op de dood. In het debat 'Regels en Riten' praten Marjan Holierhoek, Bert Goetzee en Hermien Emb- sen over hedendaagse afscheid srituelen en rouwverwerking. Deze debatten staan onder lei ding van IKON-presentatrice An- nemiek Schrijver. Al eerder gaf zij vorm aan een Gesprek aan de Schie met een interessant resul taat. Tijdens het symposium is er ook ruimte voor de schrijvende mening. In een forum met Kader Abdollah, Kristien Hemmerechts SCHIEDAM - Alhoewel het landelijke thema van de Open Monu mentendag Verdediging was, stond het afgelopen zaterdag in Schie dam in het teken van Restauratie. Niet alleen de geijkte monumenten waren open voor het publiek, ook particuliere huizen die op de mo numentenlijst staan, hadden hun deuren opengezet, zoals dit statige pand aan de Lange Haven. SCHIEDAM - Momenteel lopen binnen de gemeente Schiedam drie bezuinigingsoperaties. De bezuinigingsronde die het colle ge in de ambtelijke organisatie uitvoerde, komt voort uit de Meerjarenbegroting 2003-2007. Hierin is een bezuiniging van 773.124 euro op personeelslasten opgenomen. Bij de tweede kostenbesparing wordt er gesne den in de post salarissen. Dit moet een besparing van tien pro cent opleveren. De derde bezui niging betreft een bezuiniging van 500.000 euro op de afdeling Wijkzaken. De afdeling Wijkzaken werkt op dit moment aan een advies voor het college van b w. De bezui niging van 773.124 euro uit de Meerjarenbegroting 2003-2007 is inmiddels ruimschoots ge haald. Hierbij werd gekeken naar besparingen op overheadkosten en naar de herinrichting van onderdelen van de Berckenrode Groep Schiedam, het Bureau voor Werk en Scholing en de So ciale Dienst. Door natuurlijk ver loop konden een aantal formatie plaatsen komen te vervallen. De derde bezuiniging van tien procent op de totale loonsom is ook in gang gezet. De besparing wordt gerealiseerd in drie fasen, waarbij per jaar naar een uitein delijke besparing van 3 miljoen euro wordt toegewerkt. De eerste fase werd 1 januari 2004 gereali seerd door het niet invullen van SCHIEDAM - De Scouting Tonogroep bestaat 70 jaar en dat wordt za terdag gevierd. In het groepshuis aan de Sweelincksingel in Groen- oord is het vanaf 12.00 uur tot 's avonds feest. De hele dag zijn er in loopactiviteiten voor alle leeftijden tussen de 5 en 15 jaar, zowel leden als niet-leden. Belangstellenden wordt wel gevraagd rond 12.00 uur aanwezig te zijn aan de Sweelicksingel, aangezien niet alle activitei ten in het eigen groepshuis worden gehouden. Vooraf aanmelden is niet nodig, iedereen met interesse kan zo komen kijken. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht op de website van de groep: www.scoutingtono.nl. Hier is de geschiedenis van de groep uitgebreid beschreven. Kinderen en ouders die het feest zater dag mee willen vieren hoeven zich niet van tevoren aan te melden. Wel kan er meer informatie verkregen worden via 0102467270 of door te mailen naar info@scoutingtono.nl. SCHIEDAM - Een 18-jarige pizzabezorger uit Vlaardingen is maan dagavond op de Meesterstraat beroofd. De jongen wilde een bestel ling bezorgen en werd, toen hij bij het opgegeven adres kwam, opge wacht door een aantal mannen. Eén van hen liep op hem af met een vuurwapen, waarna de Vlaardin- ger onder bedreiging zijn geld, heuptas en telefoon moest afgeven. De recherche van het district Waterweg/Schiedam stelt .een nader onder zoek in. en Bert Keizer, wordt onder lei ding van Prem Radhakishun, ad vocaat en tv-maker, over sterven en afscheid nemen van gedachten gewisseld. Het eendaagse symposium vindt plaats in het kader van Roes en Rituelen, een Schiedamse verta ling van het provinciale project Kleurrijke Wijken. Dit project heeft als doel wijkbewoners te betrekken bij het sociale en cultu rele leven van hun wijk, door middel van kunst en cultuur. De Dood voor Ogen is bij te wo nen op zaterdag 18 september, 12.30 uur tot 18.00 uur in het Stadskantoor en Bibliotheek Stadserf in Schiedam. Meer in formatie is te vinden op www.schiedam.nl. een aantal langdurig openstaande vacatures. Daarmee is tevens de formatie afgeslankt. Ook de tweede fase (januari 2005) is bij na gerealiseerd. Om de besparin gen tot stand te brengen werd on der meer gekeken naar het samenvoegen van afdelingen en het opnieuw indelen en formeren van taken bij het ontstaan van va catureruimte. In augustus 2003 gold voor de gemeente een selectieve vacatu restop die een jaar stand hield. Vacatures zullen echter zoveel mogelijk intern worden ingevuld. Tevens worden mogelijkheden onderzocht om eventueel ver vroegd uittreden van oudere medewerkers mogelijk te maken. SCHIEDAM - Met een posi tief bedrijfsresultaat van 17,5 miljoen euro was 2003 voor Woonplus een goed jaar. De woningcorporatie stond een jaar eerder nog 37,7 miljoen euro in de min. Toch heeft Woonplus volgens de directeuren Van Dreven en Van der Berge niet alles kunnen doen wat het bedrijf voornemens was. Door ver traging in procedures op het gebied van onder meer ruimtelijke ordening en in spraak werd slechts een deel van de plannen gerealiseerd. Zo moest de start van ver schillende vastgoedprojecten worden uitgesteld. "Maar op een aantal fronten heb ben we een begin kunnen maken met de uitvoering van onze plan nen", aldus Karin van Dreven. "De herhuisvesting in Groen- oord, Nieuwland en Slachthuis- buurt maakte de weg vrij voor sloop, waarna nieuwbouw kan plaatsvinden. "De komende jaren blijven wij ons inzetten om een zo breed mo gelijk woningaanbod te realise ren, waardoor stadgenoten meer keuze mogelijkheden krijgen", benadrukt de directeur. Differentiatie Uit het jaarverslag 2003 van Woonplus blijkt overigens dat voor de woningcorporatie geen andere weg openstaat dan zich te richten op differentiatie van het woningaanbod. Anders zal het gedrag van Schie dammers die een goedkope wo ningen verlaten en vervolgens in een andere gemeente op zoek gaan naar een woning in een ho gere prijsklasse, niet veranderen. Zolang er voor deze categorie woningzoekers geen passende woonruimte te vinden is binnen Schiedam blijft de instroom van huishoudens met een zwakke so ciaal economische positie voort duren. Alleen door herstructurering van bepaalde wijken en door het af stoten van goedkope woningen kan deze cyclus worden doorbro ken. Om dit probleem te reduce ren heeft Woonplus inmiddels een aantal initiatieven genomen waaronder het in oorspronkelijke staat opknappen van goedkope woningen en restaureren van ge vels en daken in Zuid. De corpo ratie wordt hierbij geadviseerd door de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam. Vorig jaar werden bijvoorbeeld in de Abbenbroeksestraat voorberei dingen getroffen om een aantal woningen verticaal samen te voe gen. Hierdoor ontstaan ruime en betaalbare (koop) eengezinswo ningen. Ook de Mariastraat en omgeving gaat op de schop. Onderhoud Als een van de belangrijkste kernactiviteit noemt Woonplus het goed onderhouden van wo ningen. In 2002 ontving de wo ningcorporatie het KWH-Huur- label en dat betekent dat KWH als onafhankelijke instelling tweemaal per jaar - op onderde len - een kwaliteit vervolgmeting toepast. De eerste meting had be trekking op telefonische bereik baarheid van Woonplus en de wijze waarop woningaanbiedin gen plaatsvonden. "Woongenot wordt echter niet al leen bepaald door de kwaliteit van de woning", stelt Karin van Dreven. Leefbaarheid "Leefbaarheid omvat begrippen als veiligheid, schone omgeving en sociale samenhang. Woonplus wil actief een aangename woon omgeving creëren maar is zich ervan bewust dat deze inspanning niet alleen tot de taak van de wo ningcorporatie behoort, maar ook tot die van onder meer bewoners, wijk- en buurtbeheer, gemeente, politie en ONS." Herstructuering In de periode 2004 - 2009 wordt de herstructurering in Groenoord en Nieuwland voortgezet maar ook zal de Slachthuisbuurt een metamorfose ondergaan. Het in vesteringsprogramma van Woon plus tot en met 2009 bedraagt 162 miljoen euro. Daarvan is 60 miljoen euro bestemd voor reno vatie/woningverbetering van be staand bezit. Voor de aankoop van huurwonin gen van onder andere projectont wikkelaars is 56 miljoen euro uit getrokken alsook voor nieuw bouw in de koopsector. Daar naast is Woonplus samen met de gemeente en projectontwikke laars betrokken bij de bouw van huur- en koopwoningen voor een totaal bedrag van 145 miljoen eu ro. i FOTO: Archief Roel Dijkstra Dood, rituelen, afscheid, rouw Begraafplaats en crematorium Beukenhof neemt deel aan het symposium 'De dood voor ogen'. FOTO: Mirjam van der Hoek FOTO: Archief Roel Dijkstra NansWolters

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 15