Oranj e weer rood-wit gekleurd 15: Slimme zet? Nieuws van de Hargahoeve Kindertheater Foto-expositie Gerard van Soest Startersavond ondernemen Schiedamse stadsecoloog Hans de Kruijf: 'De natuur in de stad is heel rijk' Kortweg DERPOORT rs- c Misty Jinks Nans Wolters GALL GALL Nu met knal prijzen en feestelijke kado's! HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2004 SCHIEDAM 38-1440 SCHIEDAM - In kerkgebouw De Ark aan het Hargplein 101 wordt op zondag 19 september om 13.30 uur een kindertoneel voorstelling gegeven. De toegang is gratis en er wordt voor een drankje en een snoepje gezorgd. Ouders zijn ook wel kom bij deze komedie met als ti tel De Vrededreef. Meer informatie: 06-45314462. SCHIEDAM - De Schiedamse fotograaf Gerard van Soest heeft al meer dan dertig jaar een fasci natie voor begraafplaatsen. Ter gelegenheid van het sympo sium De Dood voor ogen op 18 september in Bibliotheek Stads- erf selecteerde hij twaalf foto's die hij op verschillende begraaf plaatsen maakte: in Crooswijk, in Kethel, in Margraten en in Sarlat, een plaatsje in de Dor- dogne. Voorafgaand aan het symposium is de expositie tijdens ope ningstijden van de bibliotheek te bezichtigen: SCHIEDAM - In het Theater aan de Schie houdt de Kamer van Koophandel een starters avond voor beginnende onderne mers op dinsdag 21 september om 19.00 uur. De avond is bedoeld voor ieder een die plannen heeft om voor zich zelf te beginnen. Drie ondernemers uit de regio worden geïnterviewd en aan het einde is er een paneldiscussie. Aansluitend is er een infomarkt waar verschillende stands staan van de diverse partijen waarmee een starter te maken krijgt. Deelnemers kunnen zich vooraf aanmelden via: www.kvk.nl/star- tersavond. Ook is het mogelijk om gratis toegangskaarten te bestellen via de afdeling Voorlichting, tel. 010-402 7610. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Elke week zetten we in deze krant enkele tijdelijke bewoners uit het dierenasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Zij zitten te wachten in de dierenopvang op hun eigen of een nieu we baas. Deze week zijn dat Misty en Jinks. Sinds 6 maart zit deze steriele kater van 9 jaar in het asiel. Misty is een cyperse, Europese korthaar. Sta tig kijkt hij in de rondte alsof de hele wereld van hem is. Hij is heel lief, behalve als je hem onzeker benadert. Dan kan hij soms een tik geven. Hij is gezond bevonden en om dat zo te houden, heeft hij wel de rest van zijn leven een blaasgruis- dieet nodig. Jinks is een steriele poes van 7 jaar. Ze is zwarte, Europese korthaar. Zij was al geplaatst bij een an dere kat maar bij nader inzien vond ze dat niet zo leuk. Daarom kwam ze terug naar het asiel. Jinks is nog al bang uitgevallen, waardoor ze niet bij kinderen, katten en honden geplaatst wil worden. Dierenasiel de Hargahoeve aan de Sportlaan 2 is geopend van dftisdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op zaterdag is het asiel open van 11.00 tot 15.00 uur. Meer informatie over deze en andere dieren is te vinden op de website www.hargahoeve.nl. SCHIEDAM - Steeds meer vreemde snuiters vestigen zich in de binnenstad. Ze overleven in wallenkanten, muren en stegen, maar ook in tuinen. Gewas dat zich ve le jaren geleden soms zelfs niet in kassen liet kweken, tiert nu welig binnen de be bouwing van grote steden. Ook in Schiedam komen op lettende natuurliefhebbers op onverwachte plekken re gelmatig talrijke soorten te gen die voorheen onder meer alleen groeiden rond het Middellandse-zeegebied, in het Atlasgebergte, Zuid- Amerika en Azië. Ton Denters, enige tijd als stads ecoloog werkzaam bij de ONS, tegenwoordig als provinciaal ecoloog, schreef al twee boeken over de stadsflora. Onlangs ver scheen zijn boek Stadsplanten, veldgids voor de stad. Voor wie op zoek gaat in eigen stad naar nieuwkomers, een prettig naslag werk. Denters ontdekte een geva rieerde plantensamenstelling van zo'n zevenhonderd soorten, hoofdzakelijk in de binnensteden van de Randstad. De huidige stadsecoloog van Schiedam, Hans de Kruijf blijkt net zo enthousiast over de toena me van uitheemse rassen als zijn voorganger. "Niet alleen uit heemse rassen maar ook inheem se planten doen het heel goed in de Nederlandse steden", ver klaart hij. "Collega Denters kwam na uitgebreid onderzoek tot de conclusie dat het niet om eenmalige incidenten gaat, maar dat planten zich definitief lijken te vestigen in de steden. Dit komt door het stedelijk klimaat dat an ders is dan het buitengebied", vertelt De Kruijf. Warmer "Schiedam schurkt als het ware tegen Rotterdam aan en dat be vordert toename van bijzondere gewassen. In de steden is het warmer en er ontstaan andere winden binnen de bebouwing. Het kan bijvoorbeeld luw zijn maar op andere plekken kan het continu tochten, dat zijn omstan digheden die sommige planten nodig hebben. De biotoop in een stad is heel divers en daardoor krijgen veel meer soorten kans om te overleven. De droog/nat variatie is bijvoorbeeld heel an- ders dan in open gebied." De Schiedamse stadsecoloog doelt daarmee op plekken die bijna al tijd droog zijn door onder meer overhangende daken. "Daar kun je planten vinden die goed gedij en. Het pijpenstrootje met name, maar ook gewas dat groeit op ar me droge grond, zoals in zand verstuivingen vinden het aange naam in de stad." Volgens De Kruijf vindt zaadverstuiving on der meer plaats door wind maar ook door vogels. Muurvegetaties waaronder va rens doen het bijvoorbeeld heel goed in de stad. Planten die voor heen hier niet voorkwamen heb ben zich inmiddels via bergge bieden in Nederland gevestigd. Een grote opmars laten onder meer verschillende soorten van de klokjesfamilie (campanula) zien en ook het van oorsprong Zuid-Amerikaanse paars/blauwe bloempje van het zegekruid is te vinden tegen gevels, op puin en bouwterreinen. Vleugelnoot Een van de planten die de groen- afdeling van de ONS in de stad introduceerde is de vleugelnoot. "Deze boom doet het fantastisch en plant zich zelf op de meest vreemde plekken voort. Dat is een duidelijk voorbeeld van een plant die zich aanpast aan een an der klimaat en zich spontaan ver meerdert." Ook de karmozijnbes is inmiddels gesignaleerd in Schiedam "In de middeleeuwen werd deze bes gebruikt als kleur stof. De plant werd vanuit Oost- Azië overgebracht naar het Westen. Het gewas werd in Nederland voor het eerst in 1930 in verwilderde staat aangetroffen. De plant die eeuwen geleden in Leiden werd gebruikt in de la kenindustrie, werd destijds ge kweekt in kassen en met grote in spanning in standgehouden." Hans de Kruijf: "Onder stadseco- logen heerste heel lang de over tuiging dat de stad wat de natuur betrof een redelijk arm gebied was, maar de laatste jaren is men tot een tegengestelde conclusie gekomen. De stad is juist heel erg rijk, de variatie aan gewassen is enorm en dat trekt ook weer meer vogels aan." Genieten is... 2 kratten Grolsch pilsener 24 flesjes a 30cl of 16 beugelflessen a 45cl SCHIEDAM - Vrijdag 24 september gratis kennismakingsles Qi Gong, een Chinese bewegingsleer, in de Stuurhut (Woudhoek), Aanmel den via tel 470 56 96 of 06 - 44 804 102 of ingrid.vanbree- men@wanadoo.nl. Aanvang les sen 1 oktober kosten 30 euro per maand. - Zaterdag is er een inloopconcert in de Grote Kerk, het wordt ver zorgd door Gemengd Koor "Se- nectute" uit Schiedam. Dirigent Ton Geene, pianobegeleiding door Ank Geul, aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. - In het Filmhuis is te zien op 16,17 en 18 september: Girl With a Pearl Earring (Peter Webber) aanvang: 21 uur. Toegang: 7 euro; donateurs 5,50 euro; R'dam pas/CJP /CKV en 65+ pas: 4,50 euro. Voor meer info: www.film- huisschiedam..nl. - Harmonia ontvangt donderdag Hans Straeter die een lezing geeft over Tao en Chinese wijsheden, in wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590, aanvang 19.45 uur, toegang 5 euro. - In de Graauwe Hengst donder dag om 22.00 uur Marco D weer langs met wat vrienden waaron der Rick en Rob de vierde per soon is voor iedereen ook voor Marco nog een verrassing. Zater dag vanaf 22.00 uur The Chick. De akoestische sessie op zondag vanaf 21.00 uur. De Jam op dins dag vanaf 21.00 uur. - Zaterdag 25 september is er Mevo Bazar in de Grote Kerk, Lange Kerkstraat, van 10.00 tot 16.00 uur Voor info: Janny Ver hoeven. Tel. 4262347 of Dirk Docter tel:4733806. - Ter gelegenheid van het sympo sium De Dood voor ogen; op 18 september in Bibliotheek Stads- erf aan het Stadserf 1, selecteerde Gerard van Soest twaalf foto's, die hij op verschillende begraaf plaatsen maakte. Voorafgaand aan het symposium is de exposi tie tijdens openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen: Maandag en donderdag 11.00 - 20.00 uur, dinsdag, woensdag, vrijdag 11.00 - 17.00 uur, zater dag 11.00 - 15.00 uur. STICHTING WELZIJN In wijkcentrum Oost, Boerhaave- laan 79, is 24 september een bij eenkomst eten bij de buren, van 16 tot 20 uur, kosten 4 euro, kin deroppas 1.50 euro. Voor info: tel. 2451818 (Florence). KERKDIENSTEN - Op zondag 19 september zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk kerkdiensten om 9.30 en 16.30 uur. - Zondag is er om 10.30 uur in de Sint Jan de Doper - Visitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, een dienst. Zaterdag om 17.00 uur viering. - In de Lutherse kerk is zondag geen dienst. - Zondag is er om 9.15 uur eu charistieviering in de Liduinaka- pel (Frankeland). - Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij de Vrijzinnige Geloofs gemeenschap. - Leger des Heils korps Water weg Centraal, Magnoliastraat 41 Vlaardingen, vrijdag 19.00 uur: Heropening van het gerenoveerde korpsgebouw Magnoliastraat. Zaterdag 11.00 tot 16.00 uur: Open dag. Zondag 10.00 uur: Samenkomst. OUDERENWERK Zondag 19/9: Dansen/Thé-dan- sant, in dienstencentrum de 4 Molens, van 13.30 tot 16.15 uur, toegang gratis. Dinsdag 21/9: Darten, in dien stencentrum Oost, aanvang 19.30 uur Donderdag 23/9: Bingo, in Wijk post Zuid, van 13.30 tot 16.00 uur, kosten 3,20 euro(6 ronden) Elke donderdag: Gymnastiek, in Wijkpost Zuid, van 9.00 tot 11.00 uur, kosten 5 euro per maand, R'- dampas 3,25 euro per maand. REGIO - De tijd dat Feyenoord- supporters niet erg enthousiast waren over het Nederlands elftal lijkt voorbij. In de afgelopen ja ren speelde de stadionclub slechts een bescheiden rol als het gaat om het aanleveren van spe lers aan Oranje. Maar onder het bewind van de nieuwe bondsco ach Marco van Basten telt ook Feyenoord weer mee. In het eerste WK-kwalificatiedu- el tegen Tsjechië (2-0) was er in de basiself een plaats ingeruimd voor zowel Dirk Kuijt (had een belangrijk aandeel in beide tref fers van ex-Feyenoorder Pierre van Hooijdonk) als Romeo Ca- stelen. Dat de 24-jarige Katwijker deel uitmaakte van het keurkorps van Van Basten is niet heel verwon derlijk. De aanvalsleider heeft een goed eerste seizoen (twintig treffers) achter de rug bij de Rot terdammers en is ook dit jaar uit stekend uit de startblokken ge schoten onder leiding van Ruud Gullit met vier competitietreffers II uit vier duels. De nominatie van Castelen, die er in de eerste inter land na het Euro 2004 tegen Zweden ook al bij was, is dat wel. Overgekomen /Van ADO Den Haag, slechts enkele officiële du els gespeeld in de Kuip en ver volgens ook al Oranjeklant zijn. De carrière van de donkere speler uit Paramaribo heeft net als die van zijn collega een enorme vlucht genomen. Kuijt, die afgelopen zondag in de thuiswedstrijd tegen FC Twente (3-1), zichtbaar vermoeid was, zou zomaar een vaste klant kun nen worden in de selectie van de oud-voetballer van Van Basten. En ook Castelen is hard op weg die status te verwerven. Tegen Tsjechië stond hij aan de linker kant geposteerd, maar dat was puur uit nood geboren. Zeker als de geblesseerde Arjen Robben terugkeert, is die positie hoogst waarschijnlijk gereserveerd. Voor de rechterpositie heeft Castelen vooralsnog de beste papieren. Ontwikkeling Feyenoord-trainer Gullit gaf eer der al aan dat ook Pascal Bos- schaart en Patrick Paauwe dicht tegen het Nederlands elftal aan zitten. "En hoe meer, hoe beter. Voor de ontwikkeling van die spelers is dit geweldig. Daar heb ik bij Feyenoord ook profijt van", was het commentaar van de oe- fenmeester. Zowel Kuijt als Ca stelen kijken in ieder geval met een goed gevoel terug op hun wedstrijd in de uitverkochte Am sterdam Arena. Waar veel men sen verrast waren door de basis plaats van Kuijt, kwam het voor hem zelf niet echt als een veras sing. "Veel mensen denken dat ik te kort kom en uiteindelijk toch wel weer zal afvallen bij Oranje. Maar die mensen laat ik gewoon praten. Ik weet namelijk zelf wat ik kan en ben overtuigd van mijn eigen kwaliteiten. Ik denk dat ik ook wel mijn visitekaartje heb af gegeven aan de bondscoach. Het is nu gewoon zaak mijn niveau bij Feyenoord vast te houden, dan volgt een nieuwe selectie voor Oranje vanzelf", zegt de aanval ler vol vertrouwen. Ook Castelen heeft genoten van de interland te gen de opponent van het afge lopen EK in Portugal. "Een leer zame ervaring voor me. En met een goed resultaat tegen één van de beste landen uit Europa. Zo'n overwinning voelt geweldig en smaakt naar meer." Nu 2 kratten voor Genieten Genieten ^s^e^Autoservice Eigenraam OpeTi Capelle: Ma t/m do 10-17.30U, vrij 10-21U en zat 10-17U Ook in leder verkrijgbaar! Bankstel Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Verschijnt elke woensdag in Schiedam en Kethel en is een van de 25 edities van Wegener Huis-aan-huiskranten B.V., regio Groot Rotterdam. Servicelijn bezorging Heeft u deze krant niet ontvangen? Bel dan naar onze servicelijn: 0900-8998200 (0,10 euro pm) Regiokantoor Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon: 010 4344.022 Telefax: 010 4602.727 Kantooruren: 8.30-17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) Advertentieverkoop E-mail: verkoop. ns@whk. Wegener, nl R. Spierings, 06 10961529 H. Tilmans, 06 10961413 Bladmanager: C. Vijfvinkel Commercieel Regiodirecteur W. van der Steen Redactie E-mail: redactie. ns@whk. Wegener, nl (alleen voor tekst) Telefoon: 010 4455.599 Telefax: 010 4600.205 Eindredacteur: Esther Klein Chefredacteur: Mark Kivit Correspondenten Renske Verbeek, Gerard Verver, Nans Wolters (bereikbaar via de redactie) Foto's Roel Dijkstra (tenzij anders vermeld) Telefoon: 010 4600.808 Hoofd redactie Jan Sieben Hoofdkantoor Wegener Huis-aan-huiskranten B.V. Regio Groot Rotterdam Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Uitgeverij/directie Algemeen directeur J. Munsterman Algemeen hoofdredacteur G. Arendsen "Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden." Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, t.a.v. Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR, Uitheemse planten 'rukken' op Wegener Huis-aan-huiskranten "De stad is juist heel erg rijk, de variatie aan gewassen is enorm en dat trekt ook weer meer vogels aan." FOTO: Fred Libochant Romeo Castelen voetbalt frank en vrij, ook in Oranje, alsof hij niet voor de zo mer nog slechts bij ADO Den Haag speelde FOTO: John de Pater excl. statiegeld Aanbieding geldt t/m 28 september a.s. of zolang de voorraad strekt. Geniet, maar drink met mate. Fokkerstraat 576, Schiedam. (010) 462 20 22.www.eigenraam.peugeot.nl U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk www.polderpoort.nl r* 3+2+1 zits bankstel met relaxelementen In diverse kleuren stof

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 3