Schiedam is er klaar voor en presenteert vol trots Rocken met Footloose op Schiedam live! Band met het verleden hersteld ms A BRANDERS FEESTEN Taptoe als startschot Jeneververleden herleeft op de kades Met de Brandersfeesten SCHIEDAM Drie dagen lang Brandersfeesten betekent ook drie dagen lang bandjes bekijken. Lekker swingen, rocken en meedeinen met de zangers, gitaristen en drummers op Schiedam Live! die op ver schillende podia in de stad te vinden zijn. Ook de Schiedamse band maakt voor de 18e keer zijn opwach ting. Zanger Chris Kirch kijkt er naar uit. "We voelen ons hele maal thuis op de Brandersfeesten. Je zou denken dat de mensen ons nu wel een keer hadden gezien en wat nieuws wilden, maar gelukkig is dat niet zo. Bij ons optreden voor café De Unie gaan dit jaar weer alle remmen los en verdwijnen de grenzen. Dat alles maakt optreden op de Brandersfeesten speciaal." Chris wil ook nog een paar bands tippen die zeker de moeite waard zijn om te bekijken tijdens Schiedam Live! "Op zondag 26 september treedt om 15.00 uur Funkey Stuff op bij café de Unie. En om lekker bij te feesten moetje zeker Slipperheroes zaterdag om 22.00 uur bij Van Diggelen gaan zien. Mij vind je daar zeker." Schiedam Live! is van 24 tot en met 26 september. Voor pro gramma van de band zie programmering binnenin. Na terug te zijn van drie jaar weggeweest is publiekstrekker nummer één weer san de partij. Na het postuum applaus is de gondelvaart er dit jaar weer in volle glorie. In de stoet van ver lichte schepen zijn veel watersportverenigingen san Schiedam vertegensvoordigd. Verschillende thema's worden in de stoet uitgebeeld. Welke hangt af van de creativiteit van de deelne mers. Organisator Sjaak Meijer heeft voor de bezoekers nog een tip. "In voorgaande jaren stonden bezoekers nog wel eens op de Koemarktbrug. Een mooie plek. want je ziet de boten aan komen varen. Alleen moest de brug ook elke keer open om de boten door te laten. Een paniek als de bel ging, zeg. De mensen die erop stonden moesten er snel van af en stonden daarna op een heel svat minder goede plek." De verlichte boten van de gondelsaart varen op zaterdag san 21.00 uur tot 22.30 op de Lange Haven voorbij. De 21e editie van de Brandersfeesten belooft een bij zonde- -■ re te worden. Met koekies uit vervlogen tijden, een nieuwe _J kruidenlikeur en de gondelvaart die weer terug van wegge- 1 [lil J I I I 1 weest is! Vrijdagavond om 19.30 is het dan echt zover; de f_ lil - I I \y|_ opening. Het roemruchte verleden wordt losgelaten en sa- men met de burgemeester wordt door de jeneverbaron en zijn barones Schiedam 'nieuw' leven ingeblazen. Met de 15e keer is de taptoe een vertrouwd begin van de Brand ersfeesten. De show wordt nog een groter spektakel dan anders. De Rijnmondband presenteert haar nieuwe uniform en viert ook haar 75-jarig jubileum. De Rijnmondband stak samen met de Drumguards uit Delft, Jubel uit Dordrecht en de Christelijke Drum en Showfanfare de koppen bij elkaar om de opening van de Brandersfeesten weer swingend te laten verlopen. Franse thema's staan centraal bij deze taptoe. Op vrijdagavond komt muziek van Charles Aznavour, Julliet Greco en Edith Piaf uit de muziekinstrumenten. Met het programma heeft de band in Frankrijk al succes geoogst, nu zijn ze klaar om de Schiedam mers te overdonderden. Taptoe, vrijdagavond 20.00 uur tot 22.00 uur op het Stads- erf. Het is 1880, de hoogtijdagen van de jeneverindustrie. De straten za gen zwart van de rook. In die tijd waren er nog 390 branderijen in Schiedam die hun sporen achterlieten bij haar bewoners. De arbeider werd zoet gehouden met een borrel. Als tegenstelling rukten de ge heelonthouders op. Bij die geheelonthoudersbijeenkomst geeft de één een lofdicht op de jenever terwijl de ander waarschuwt voor de alco hol. Acteurs van Apollo Toneel en Schat bevolken als inwoners van toen de kades en laten deze tijden, en de middeleeuwen, herleven. Ook bij het zakkendragershuisje. Projectleider Mare Oudshoff vertelt: Als er een schip aankwam ging er een bel in het zakkendragershuis je. Diegenen die binnen 7 minuten over de drempel waren mochten dobbelen om werk. De man die het hoogste aantal ogen gooide had het beste werk. Dat betekende dus een 75-kilo zware zak van het ver ste schip vandaan sjouwen. Dat was pas zwaar werk." FOTO'S:Theater In Feite Wat is een stadsfeest zonder eigen likeur en koekje? Juist! Om de band met het, soms duistere en donkere, verleden te herstellen heeft de organisatie nieuw leven in een ouderwets koekje geblazen. Bakker Louis Vollering van bakkerij Van der Krogt trok van zolder een var- kensmal en het eeuwenoude verhaal kon weer worden verteld. Het koekje dateert uit de 16e eeuw. Volgens de overlevering werd het in 1711 verboden om varkens in de binnenstad te houden. Hierdoor verhuisden deze dieren naar varkenshouderijen net buiten de vesten. Wel werd er elk jaar een varkensmarkt gehouden. Op de avond voor de markt trokken de kinderen door de binnenstad met een mombak kes voor, luid toeterend op instrumenten gemaakt van lege jenever struiken. De bakkers maakten dan speciaal voor deze varkensmarkt een echt 'Schiedam Spikkelaesvarken'. Brandersschat Bij een koekje hoort ook iets lekkers om de 'spikkelaes' mee weg te spoelen. Geheel in de Schiedamse branderstraditie is er een krachtige (30 procent alcohol) kruidenlikeur gebrouwen, genaamd Branders Schat. De kruidenlikeur is door Rob van Klaarwater, eigenaar van je- neverie 't Spul ontwikkeld en bij distilleerderij Van Toor, van Leo Fontijne gebrouwen. Om het echte Brandersfeest gevoel ook thuis te kunnen ervaren is Brandersschat verkrijgbaar in de winkel. De likeur is er in kruik, gla zen fles en handig platvinkje. FOTO: Roel Di|kstra Gondelvaart weer terug FOTO: Esens Design Communications FOTO:The Essence of Art FOTO: Roel Dijkstra

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 19