Herpositionering i Hoogstraat Koopzondag en curiositeitenmarkt 'Scidam' schildje voor woonwinkelpand aan de Hoogstraat 'Innemende Schrijvers' in Museum Het kan zo gek niet zijn, of Het Masker heeft het wel Zaal Beatrix al 55 jaar een begrip in Schiedam COLOFON Nieuwe Schiedammers Winkelen in Schiedam Laden en lossen Woensdag 29 september 2004 ns-18 Mijn naam is John van Buuren, en sinds 1977, dus al 27 jaar, gevestigd op de Hoogstraat met een speciaalzaak in no ten en koffie tegen woordig onder de naam 'Parti'. In 1979 heb ik met een aantal col lega winkeliers de basis gelegd voor de huidige winkeliersver eniging, nu als voorzitter vertel ik met veel plezier iets over de Hoogstraat. De hele wereld verandert, niets blijft hetzelfde, dus ook de Hoogstraat moet er aan ge loven. Oude binnensteden hebben het niet makkelijk. In de loop der jaren zijn verschil lende branches uit het cen trum verdwenen, bijvoorbeeld meubel- keuken radio en T V. winkels. De bevolkingssamen stelling van Schiedam is sterk gewijzigd er zijn veel m2 me ters winkelruimte in het cen trum bijgekomen. Alles bij el kaar genomen betekent dit veel voor de Hoogstraat en heeft dit geleid tot leegstand van winkelpanden. Door deze ontwikkeling en wijziging van karakter van de straat zijn er zeker ook kansen voor nieuwe ondernemers ontstaan. Een winkelstraat met een hoog percentage serieuze zelfstan dige ondernemers, met naar mijn mening volop mogelijk heden voor nieuwe initiatie ven. Met misschien wel meer allochtone ondernemers, zij geven immers kleur aan de straat en zijn bereid de handen uit de mouwen te steken. Hierdoor verwacht ik ook dat dit een grotere aantrekkings kracht zal uit oefenen op jon ge mensen. Deze straat heeft potentie en zou eigenlijk een afspiegeling van de Schiedam- se bevolking moeten zijn, niets meer en niets minder. In de toekomst zie ik weer een drukke Hoogstraat met leuke productenwinkeltjes en eet huisjes van nieuwe midden standers, galeries en meer daghoreca. Het wordt hoog tijd voor l herpositionering van de Hoogstraat. Het gaat nooit snel ge noeg, maar er ge beurt veel. Ik noem de renovatie van het Mu seum, het project "wonen boven winkels", de bouw plannen voor het samenvoe gen van winkelpanden met hierboven appartementen, de plannen met het voormalige Monepole theater. Wonen bo ven winkels juich ik van harte toe, doch zeker niet op de be gane grond, hier komen de nieuwe winkels. Inmiddels heeft een aantal nieuwe ondernemers zich al gevestigd. Bij deze stel ik u voor aan een enthousiast bestuur van de winkeliersvereniging Hoog straat, bestaande uit Bram de Vos Burchart (beddenspeciaal zaak), Anne van Es (juwelier Van Es), Olivier Bode (juwelier Verkade) en Judith den Toom (Expreszo) en ondergeteken de. Ik nodig u van harte uit de Hoogstraat te bezoeken, zodat u kennis kunt maken met se rieuze winkeliers van deze interessante straat. Desge wenst maakt u een afspraak met ondergetekende om een wandeling te maken over deze leuke winkelstraat, zodat ik u kan laten proeven dat er veel meer aantrekkelijkheden zijn dan u denkt. U zult versteld staan van de mogelijkheden. Uiteraard maak ik ook graag kennis met nieuwe onderne mers, die interesse hebben zich te vestigen in deze unieke straat. Met het Centrummana gement, de Gemeente en een geweldig bestuur, dat functio neert als een team ben ik van mening dat het goed komt met de Hoogstraat. Tot ziens op de Hoogstraat. John van Buuren (jvbuuren@planet.nl) SCHIEDAM - Voor consumenten die op zondag eens wat an ders willen, is er goed nieuws. Zij kunnen op zondag 3 oktober weer in het centrum van Schiedam terecht. Van 12 tot 5 uur zijn er aan de Hoogstraat, Broersvest, Broersveld en de Dam weer een groot aantal winkels geopend. Gelijktijdig vindt er aan de Broersveld weer een curiositeitenmarkt plaats, waar het altijd leuk is om rond te snuffelen. SCHIEDAM - Het past mooi in de visie van het gemeentebe stuur. Om de leegstand aan de Hoogstraat tegen te gaan zou den er meer woonwinkels moeten komen. Aan de Hoogstraat 151a is 'Marjukay' er een goed voorbeeld van, hoe de combi natie van een winkel en er boven wonen kan zijn. 'Marjukay' is een heel leuk winkeltje met kleinmeubelen en vooral veel cadeauartikelen. Het wordt geleid door Irma Henneken, die er met haar gezin boven woont. Het moet worden gezegd, de familie heeft er heel veel werk van gemaakt om het aloude pandje op te knappen, waarbij is getracht om alles zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Daar zijn zij voortreffelijk in geslaagd, want het pand is een sieraad voor de Hoogstraat geworden. De fraaie restauratie is beloond met het 'Scidam schildje', dat in het bijzijn van de wethouder en leden van de Historische Ver eniging werd uitgereikt door Chris Coppens, de voorzitter van het Centrum Management Schiedam. Het 'Scidam' schildje heeft op de pui naast de voordeur een mooi plaatsje gekre gen. r/ r In het schrijverscafé van het museum mag helaas niet worden geproefd. SCHIEDAM - Van Godfried Bomans tot Simon Car- miggelt, van Kees van Kooten tot de net 75 jaar ge worden Remco Campert. Zij schrijven in hun boeken regelmatig over de invloed van drank op de mens. Het Gedistilleerd Museum brengt al deze literatuur schrijvers samen in de tentoonstelling 'Innemende Schrijvers', die vorige week door burgemeester Scheeres is geopend en tot en met 15 mei in de 'Fortis zaal' van het museum is te zien. "Schiedam is de bron van de zeer oude jenever, de stad is als een geweldige drankscheutige zeug en haar tepels zijn de havenkroegjes", onthult Bertus Aafjes in 'Ik ga naar Amerika' als één van zijn inspirerende teksten over de brandersstad. 'Innemende Schrijvers. Met de drank als inspiratie, fascinatie en werkgever'. Het is een heel dynami sche en verrassende tentoonstelling in het Gedistil leerd Museum, dat één van de attracties in het stadscentrum is en jaarlijks steeds zo'n 16.000 be zoekers trekt. De rode draad is de invloed van Jene ver en andere gedistilleerde dranken op de Neder landse literatuur en reclamegeschiedenis, in de tweede helft van de twintigste eeuw. De kapitein die zichtbaar trek had in pensioen, maar zich voors hands met jenever behield, schonk mij in zijn kamer een matineus neutje en verklaarde dat het tijd werd om te beginnen." Zo geeft Simon Carmiggelt in 'Over het houden van een lezing' aan. De tentoon stelling neemt de bezoeker ook mee naar een schrij verscafé, waar bekende schrijvers elkaar ontmoeten. Voor de bezoekers heel leuk om even te genieten aan het barretje, al is proeven er helaas niet bij. Dat laat de vergunning hier niet toe. Hans Dorrestijn is ook al zo'n bekende en innemen de schrijver waar het gaat over de invloed van drank: "Drinken, dat weet u net zo goed als ik, is een verfoeilijke gewoonte die leidt tot dronken schap. En dronkenschap leidt tot ruzie, echtschei ding, urineren in het openbaar, oneervol ontslag en het syndroom van Korsakov." In de tentoonstelling wordt de bezoeker door verschillende ruimtes geleid waarin al deze fragmenten te zien en te horen zijn. Bijzondere boeken zijn te vinden in de bibliotheek en er is zelfs een bioscoop in Art Deco Stijl. De be zoekers kunnen aan de tentoonstelling actief deel nemen door keuzes te maken uit beeldmateriaal, geluidsfragmenten en voordrachten. 'Innemende Schrijvers' belooft een verrassende tentoonstelling te worden voor liefhebbers van literatuur en ge distilleerd, maar ook voor degenen die het museum al kennen zal dit een herhaalbezoek waard blijken. Gedistilleerd Museum, Lange Haven 74-76 in Schie dam. Geopend dinsdag tot en met zaterdag 12.00- 17.00 uur en zon- en feestdagen 12.30-17.00 uur. www.hetgedistilleerdmuseum.nl SCHIEDAM - Wie naar 'Het Masker' voor de aankleding en omlijsting van een feestje of andere bijeenkomst gaat, krijgt er direct al een feestje bij. Een bezoekje aan de net geopende nieuwe winkel in amusements-, feest-, decoratie- en gri meerartikelen aan de Broersveld is na melijk al een feest op zich. Het kan zo gek niet zijn, of 'Het Masker' heeft het wel. Volgend jaar gaat 'Het Masker' he lemaal in de feestvreugde voorop, want dan bestaat de zaak vijftig jaar. In twee kleine winkels is de zaak altijd gevestigd geweest op de Broersveld, maar was daar uit haar jasje gegroeid. Ei genaar Patricia Luyendijk, die er al tien jaar werkzaam was en de zaak vorig jaar van vader Aad Luyendijk heeft overgeno men, keek daarom al geruime tijd uit naar een groter winkelpand. Dat is ge vonden aan de Broersveld 31, naast Wi- bra. Het is een prachtig mooi en ruim winkelpand dat onderdeel uitmaakt van het Nieuwe Passagecomplex. 'Het Mas ker' is daar verdrievoudigd, en heeft er speciaal voor de jeugd 'kinderfeestwin kel 'Ratjetoe' ingericht. Het kan zo gek niet zijn, of we hebben het wel," zegt Patricia, "voor alle cate gorieën en leeftijdsgroepen hebben we alles.. Voor kinderen van 1 tot 15 jaar, voor ouderen van 16 tot 80 jaar. Het komt bijna niet voor dat we iets niet heb ben. Is dat toch het geval, dan proberen we er wel aan te komen.Het aantal ar tikelen dat er te koop is weet Patricia niet precies, maar het zijn er duizenden. Daartoe behoren ook nog steeds de maskers, maar ook in oer feestartikelen als slingers, ballonnen en feestneuzen is de keus ongelofelijk groot. Ook voor de er weer aan komende feesten als Sinter klaas en Kerstmis heeft 'Het Masker' heel veel te bieden. Patricia: "We zijn als één van de weinigen nog echt gespeciali seerd in Sinterklaasartikelen, van een prachtig mooi compleet pak tot het ca deautje in de zak. Voor de uit Amerika en Engeland over gewaaide Halloween feesten kan men er eveneens volop terecht. Dat dit tot hele straatfeesten kan leiden, wordt door de wijkvereniging in de Gorzen al jarenlang bewezen. De reacties van de klanten in v.l.n.r. Aad en Leni Luyendijk, Conny, Melanie en Patricia met dochter Roeli. de nieuwe winkel zijn heel spontaan en verrassend. Patricia: "Wat hebt u een hoop nieuwe dingen, horen we nu heel vaak. Die hadden we in de oude winkel ook, maar daar konden we het niet laten zien." Zie ook www.het-masker.nl SCHIEDAM - Bruiloften, perso neelsfeesten, diners en buffet ten. Maar ook voor het vieren van een verjaardag of jubi leum. Of voor een vergadering. Zaal Beatrix is een zaallocatie in het centrum van Schiedam, waar men voor dergelijke feesten of bijeenkomsten bij uitstek terechtkan. "We kun nen de klant voor ieder feest een leuk concept aanbieden, van groot tot heel intiem,al dus Kees Janse, die samen met echtgenote Jeanne het bedrijf leidt. En om het allemaal even tueel nog wat spectaculairder te maken, leveren zij er op ver zoek ook nog speciale vuur werk effecten bij, binnen in de zaal. Zaal Beatrix heeft voor feesten en partijen een grote zaal tot zo'n 200 personen en een intieme dinerzaal tot onge veer 35 personen beschikbaar. Het aan de Lange Kerkstraat 70 in het hart van de stad ge vestigde centrum, heeft de be kende en monumentale Grote of St. Janskerk, als overbuur man. Op slechts enkele tiental len meters naast de feestzaal heeft eigenaar Janse een buur man waar hij heel erg blij mee is, de ABC-parkeergarage. De bereikbaarheid van Zaal Beatrix is ideaal, vooral omdat de par keergarage 24 uur per dag ge opend is. Om het voor zijn gasten nog wat gemakkelijker te maken, heeft Janse in zijn zaak ook uitrijkaarten beschik baar. Daarmee kan de parkeer garage onbeperkt worden ver laten, ook 's nachts. Janse: "Het is echt ideaal dat de par keergarage tegenwoordig dag en nacht geopend is." Zaal Beatrix is een echt familie bedrijf, overgegaan van moe der op zoon Kees en vanaf 1986 naar diens zoon Kees, die er ook voor die tijd al kind aan huis was. Hij is namelijk gebo ren in het huis, dat na de ver bouwing in 1984 bij het zalen centrum werd getrokken. Daarmee werd het vloeropper vlak verdubbeld. De huidige di nerzaal was de vroegere woon kamer van dat huis. Met een gezellig barretje en een fraaie In de familie Marja en Hans Van den Oever en hun kinde ren Devon, Chalana en Bran don krijgt Schiedam straks vijf nieuwe inwoners bij. De fami lie woont nog in Rozenburg, maar is naarstig op zoek naar een huis in Schiedam. Tussen de bezoeken aan de makelaars door wordt er alvast in het centrum rondgekeken, het geen de familie prima bevalt. De kinderen hebben er geen probleem mee om straks te verhuizen. "In Rozenburg is weinig tot niks te doen," weet Chalana, "hier is het gezellig, daar houd ik van." Dochterlief kent Schiedam al vrij goed, want ze zit er op school. Rond kijkend in het centrum kijkt Marja instemmend naar het winkelbestand. Hans heeft er geen problemen mee om straks naar zijn werk aan de overkant van de rivier te pen delen. "Ik zit in de continu en heb dus geen last van de fi les. Jan Lomeijer is het wel ge wend. Als zijn echtgenote An nie en zijn dochter Miranda een kledingzaak zien, schieten ze meteen naar binnen. Zo ook in de Nieuwe Passage, dus neemt Jan het er maar even van. Hij drentelt wat op en neer, en gaat er uiteindelijk even bij zitten. "Het kan nog wel even duren," grinnikt hij, terwijl beide dames druk aan het kijken zijn of er iets leuks voor hen bij hangt. De familie woont helemaal in Overschie, maar daar is de winkelstraat volgens hen niet meer wat het geweest is. "We komen speci aal naar Schiedam om hier te winkelen," verklaart Jan hun aanwezigheid in het centrum. "Dat doen we vaak, met de auto is het maar een wipje en het parkeren is geen enkel probleem." Het wachten kan nog wel even duren, want de dames hebben alweer een an dere kledingzaak ontdekt. open haard, is dit intieme zaal tje bijzonder sfeervol ingericht. Heel vaak vinden hier de diners plaats, waarna het feest in de grote zaal kan worden voort gezet. Ook voor intieme feest jes als verjaardagen of verga deringen in kleiner verband, leent dit zaaltje zich bij uitstek. De grote zaal is voorzien van een ruime dansvloer en een podium voor de optredens. Er is plaats voor ongeveer 30 tot 200 personen. In de Oud Hol lands ingerichte zalen met veel hout en antiek, voelen de gasten zich direct op hun ge mak. In samenwerking met het Gedistilleerd Museum wordt een nieuw concept ontwik keld, om personeelsfeesten extra op te luisteren: 's mid dags een bezoek aan het mu seum, waarna het feest in Zaal Beatrix kan worden voortgezet middels een uitgebreid buffet. Voor meer informatie: www.zaalbeatrix.nl Schippersvrouw Janneke (21) uit Krimpen a/d llssel en haar schoonzusje Agnes (17) zijn gezellig aan het winkelen in het centrum. Janneke woont op' het binnenvaartschip, dat in Schiedam ligt om een vrachtje tarwepallets te bren gen. Agnes is vrij van school, dus kan ze op visite te gaan. Zo vaak ligt het vrachtschip niet zo dicht in de buurt. Om dat het lossen nog wel even kan duren, kunnen ze mooi de stad in. "Hartstikke gezellig toch," zegt Agnes. Ze zijn net in de dierenwinkel aan het Broersvest geweest. Voer voor de scheepsparkiet gekocht. Deze pagina is gemaakt onder verantwoordelijkheid van Stichting Centrumma nagement Schiedam. Teksten: Simon van Zuilen Foto's: Roel Dijkstra Vormgeving: RPO, Wege ner Huis-aan-huiskranten Schiedam centrum Foto: Mirjam van der Hoek

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 18