Station Centrum krijgt opknapbeurt Schippers zijn in de ban van Frans O. Koploper sneuvelt bij VST/Schiedam RESERVEER UW FEEST in 2004 en 2005 BIJ DE GEZELLIGSTE Een beschamende vertoning Bericht uit Schiedam aan Piet Oude graven ontruimd Vuilcontainers ondergronds Schilderijen geveild Automobilist botst op stoplicht Twee dieven aangehouden Raadslid Rob Oosthof wil monument Pompstation Rotterdamsedijk redden Marianne van Velzen Woensdag 3 november 2004 Het Nieuwe Stadsblad NS - 23 SOORT SCHIEDAM - Op begraafplaats Beukenhof wordt vanaf 1 febru ari een begin gemaakt met het ontruimen van drie algemene grafakkers (grafakker AC, be- graafperiode augustus 1982- mei 1992; grafakker AH, begraafpe- riode maart 1989 - februari 1993 en grafakker AL, begraafperiode februari 1988 - maart 1989). Het gaat om algemene graven waarvan de wettelijk vastgestel de grafrust van tien jaar is ver streken. Vanaf deze week kun nen eigendommen zoals grafmo numenten en beplantingen door naasten familie, in overleg, van het graf worden verwijderd. Als de nabestaanden dat wensen kan Beukenhof de stoffelijke resten herbegraven in een fami liegraf. Een schriftelijk verzoek voor een herbegraving kan tot 15 december worden gericht aan Beukenhof, t.a.v. M.J.M. Holier- hoek, Postbus 241, 3100 AE Schiedam. 010 - 471 12 22, e-mail rich ten aan info@beukenhofschie- dam.nl. SCHIEDAM - Binnenkort moe ten de bewoners van Nieuwland met hun vuilniszakken een om metje maken. Want vanaf maan dag 8 november worden zo'n 80 ondergrondse containers ge plaatst door IRADO. Voordeel is wel dat de Nieuwlanders op elk gewenst moment van hun vuilnis af kunnen. De containers worden geplaatst in Nieuwland, tussen het centrum en de Burgemeester Van Haarenlaan. De geplaatste containers worden pas in ge bruik genomen als meerdere containers zijn geplaatst in ver band met een grotere toeloop dan het aantal beschikbare con tainers. Naar verwachting wor den alle containers geplaatst voor het einde van het jaar. Be gin december opent wethouder Habermehl officieel de eerste container. Na Nieuwland zijn de andere straten met huisvuilzakken aan de beurt. Ook daar worden in 2005 ondergrondse containers geplaatst. SCHIEDAM - In het kader van het evenement Wonen met Kunst is zondagmiddag een veiling van bijzondere schilderijen. Galerie Van Loenen heeft dan de deuren opengezet om 35 werken van Zijlstraat 66 onder de hamer te brengen. Zijlstraat 66 is een woongroep voor mensen met een verstandelijke beperking. Zij hebben acht schilderlessen ge volgd bij beeldend kunstenaar Tineke Weber. De opbrengst van de veiling is bestemd voor een eigen personenbusje voor de be woners. De veiling vindt zondag tussen 13.30 en 14.30 uur plaats in Ga lerie Van Loenen aan de Korte Haven 34. Veilingmeester is do minee van der Klaauw en Van der Valk Netwerknotarissen maakt een officieel verslag van de veiling SCHIEDAM - Een 59-jarige automobilist uit Schiedam reed maandagavond omstreeks kwart over negen tegen een paal van een stoplicht op de Burge meester Van Haarenlaan. Op de kruising met de Nieuwe Damlaan verloor de Schiedam mer door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur en botste tegen het verkeerslicht en kwam tot stilstand. Het slachtof fer liep nog onbekend letsel op en werd overgebracht naar het Vlietlandziekenhuis. SCHIEDAM - In de nacht van maandag op dinsdag om om streeks twee uur kregen politiea genten een melding van een in braak bij een bedrijf aan de Lan ge Haven in Schiedam. Onder weg naar het pand zagen zij twee bromfietsers zonder licht rijden, die er vandoor gingen toen zij de agenten zagen. Na een korte achtervolging werd één van hen, een 17-jarige jon gen uit Schiedam, op de Burge meester Knappertlaan aangehou den. Hij reed op een gestolen bromfiets. Drie ruiten van het bedrijfspand bleken te zijn ingegooid. Een flatscreen is er weggenomen. Ingezonden Brief De zogenaamde heropening van het oude stadhuis aan de Grote Markt in Schiedam op vrijdag middag 22 oktober jozngstleden is uitgelopen op een totale fias co. Groots was aangekondigd, dat het volledig gerenoveerde Raadhuis 'feestelijk en met luister zou worden heropend' door Pieter van Vollenhoven himself. Niets was minder waar! Het bordes was de gehele dag op een eerbiedige afstand afgezet met hekken en met stadswach ten. Maar er was géén feestelijk gebeuren voor de burgers; die werden op grote afstand gehou den. Ja, veel later dan aangekondigd werd zelfs het hele plein ont ruimd, want om ongeveer kwart voor drie kwam de 'hoge' gast, in zijn limousine breed zwaai end, voorafgegaan door een mo- tor-politie-escorte, het 'feestter rein' opgereden. Hij werd bij het bordes begroet door de burge meester. Dat was het... Geen muziekkorps, geen feestelijke lintknipperij, geen enkel oog voor de burgerij. Een kaal stad huis, geen bloemen of planten bakken. Vanbinnen zal het best wel mooi en warm en verlicht zijn geweest. Het was een leuk feestje voor de 'elite', met lek kere hapjes en drankjes voor de dames en heren 'hotemetoten'. Leuk voor mekaar! Lekker be trokken met haar burgers! B W, jullie verdienen een NUL!! Mevrouw Stuij-Droogh SCHIEDAM - De komende tijd ondergaat het NS-station Schie- dam-Centrum een metamorfose. De perrons worden langer en ho ger gemaakt, de verlichting en dakbedekking vervangen en er wordt geverfd. Ook het glas van de gevel aan de kant van bedrij venterrein Spaanse Polder wordt vervangen. Uitstraling De opknapbeurt start deze week en wordt zowel overdag als 's nachts gedaan. In april moet het station klaar zijn. Het is de bedoeling dat het stati on een vriendelijkere uitstraling krijgt voor de gebruiker. Hetzelf de geldt voor het metrostation van Schiedam Centrum. Vanwege de veiligheid van het personeel wordt van een aantal sporen 's nachts de spanning van de bovenleiding gehaald. Dit heeft echter geen gevolgen voor de treindienst. De aannemer gebruikt diverse machines voor deze werkzaam heden, waaronder een hoogwer ker en een compressor. Hoewel het grootste gedeelte van de werkzaamheden onder de over kapping wordt uitgevoerd, kun nen omwonenden van het station (onder andere Overschiesche- weg, Horvathweg en Delflandse- weg) 's nachts geluidshinder ondervinden. De nachtelijke werkzaamheden liggen in de laatste twee weken van dit jaar stil vanwege kerst en jaarwisseling. SCHIEDAM - Onderdeel van de Stadspoort, een mar keringspunt voor Schiedam, dat zou de functie van het Pompstation aan de Rotter damsedijk kunnen worden. Althans als het aan Rob Oosthof ligt. Oosthof, die ge meenteraadslid is voor de VVD, zet zich in voor het be houd van het kleine gebouw en zijn bijzondere machines. "Toen ik klein was ging ik met mijn moeder vaak naar Delfsha- ven want daar woonde mijn oma", legt Oosthof uit, "ik werd gefascineerd door het gebouw. Het had een 'Harrie Potter'-uit- straling. Klein donker en hoge bomen eromheen." Het Pompstation is een Rijksmo nument en ligt tegenover de Grensflat aan de Rotterdamse dijk. Het gebouw herbergt een zeer bijzondere twee-cilinder ga sturbinemotor van de firma Deutz waarvan er nog maar één exemplaar op de wereld is. Het werd in 1922 ontworpen door Al- bert Otten en werd gebruikt voor de distributie van drinkwater in Schiedam. Tot de jaren '50 werd de Deutz motor gebruikt maar daarna namen elektrische pom pen het werk over. Het Waterleiding Bedrijf Euro poort die tot voor kort eigenaar was van het gebouw verkocht het aan de gemeente waarna het ge bouw geen functie meer had. "Zonde van zo'n markant ge bouw en die mooie viertact mo tor van Deutz", vindt Oosthof. Excursies De motor is tien jaar lang onder houden door vrijwilligers van de Beste Piet, Fijn, dat jullie weer naar Schie dam willen komen. Maar... hoe kan toch het boek van Sint Nicolaas weg zijn? En ook nog het reserveboek! Raar hoor! Is Sint Nicolaas het niet vergeten in zijn koffer te pakken? Volgens ons was dat vorig jaar ook zo met zijn mijter! En weet je nog, van die pantoffels? Hij is per slot van rekening alweer een jaartje ouder, nietwaar (niet tegen hemzelf zeg gen hoor, je weet hoe hij daar zelf over denkt!). Misschien is hij het zelfs vorig jaar vergeten mee te nemen. Zou dat kunnen? Overigens overdrijven de Spion pieten niet, als ze zeggen dat het heel wat voeten in de aarde gehad heeft om alle voorbereidingen weer in gang te zetten, maar we kunnen je verzekeren, dat we het met veel plezier aan het doen zijn. Wij zijn benieuwd wat jullie er zelf van vinden. Intussen zijn wij druk bezig om alle voorbereidingen te treffen voor jullie aankomst. Iedereen is druk in de weer met van alles en nog wat. De stad wordt helemaal afgestoft en afgepoetst. Kun je nagaan, hoe blij WIJ zijn!! Maar hoe moet dat nu met het boek van Sint Nicolaas? Heeft hij niet ergens nog een kladexem plaar of iets dergelijks liggen? Of wat losse briefjes misschien?? Wij begrijpen jullie probleem heel goed en wellicht kunnen wij helpen. Met de hulp van het Nieuwe Stadsblad en LOOK TV hebben we misschien een oplossing ge vonden. Wij hebben namelijk aan iedereen de volgende oproep ge daan via de krant en televisie: WIE HELPT SINT NICOLAAS AAN EEN NIEUW BOEK??? Wie heeft er misschien een ver vangend boek voor Sint Nico laas; het liefst in de kleur rood, voorzien van kruis op de voor kant. Enigszins gebruikt is geen bezwaar! Alle kinderen in Schie dam kunnen misschien ook een nieuw verlanglijstje voor de Sint maken en dit meenemen op zater dag de 13e aanstaande. Hopelijk gaan er veel mensen naar een vervangend boek zoe ken of worden er nieuwe verlang lijstjes gemaakt. Kun jij dit aan Sint Nicolaas doorgeven? Dan is hij misschien weer gerust. Met de hulp van iedereen moet het alle maal goed komen! Doe Sint Nicolaas de hartelijke groeten van ons en wees voor zichtig onderweg! Daphne Pim ONS die het gebouw beheerden. Zij organiseerden regelmatig ex cursies voor schoolkinderen in het gebouw. Sinds de overdracht aan de gemeente is de watertoe voer afgesloten dus staan de ma chines stil. Onderhoud aan de motoren kan alleen maar gepleegd worden als de machines weer op het water leidingnet zijn aangesloten. Stil stand voor deze machines leidt in veel gevallen tot achteruitgang en verval. Oosthof is bang dat als er niet snel gezorgd wordt voor aanslui ting op het waterleidingnet, zodat de machines af en toe in werking gesteld kunnen worden, het ge vaar bestaat dat zij straks hele maal niet meer aan de praat te krijgen zijn. Hij heeft dan ook de gemeente verzocht maatregelen te nemen. Volgens het college verkeert het gebouw in goede staat maar daar zet Oosthof vraagtekens bij. "Volgens Bouw en Woningtoe zicht is het bezoek van scholen aan het Pompstation verboden in verband met gevaar van vallende brokken kalk door scheurvor ming." Hij vindt het onbegrijpelijk dat het college zo nonchalant met dit unieke stukje industriële erfgoed omgaat. Verantwoordelijke wet houder Habermehl zegde toe de machines weer op het waterlei dingnet aan te sluiten zodra dui delijk was wie er voor het onder houd zou gaan zorgen. Oosthof is momenteel samen met Stichting Welzijn Schiedam bezig om een aantal vrijwilligers bij elkaar te krijgen die voor het onderhoud willen zorgdragen. REGIO - In het kleine binnenvaartwereldje circu leert al jaren een naam ach ter de vele inbraken in het Rotterdamse havengebied: Frans O, drugsverslaafd en schipperszoon. Is hij dood of leeft hij nog, en zit hij vast of is hij weer op vrije voe ten? Er zijn maar weinigen in de Rot terdamse havens die Frans O. niet kennen. Jarenlang struinde hij de Maaskades en het Noordereiland af. Als uitvalsbasis gebruikte hij een tijdlang het brugwachters huis van de Hef met uitzicht over de Kop van Zuid en het Noorde reiland. Geen inbraak op een schip of er is wel iemand die vraagt "Is O. weer langs geweest?". Of hij het werkelijk gedaan heeft, dat doet er voor velen niet meer toe. Voor Hendrik den Breejen, eige naar van tankschip Laetitia even min. Den Breejen kan meepraten over de botenboef. Zes maal werd er al ingebroken bij Den Breejen op het schip, de laatste keer was begin dit jaar. Schade: 6000 euro. Den Breejen twijfelt er niet aan of het was Frans O. Een ruit van 1 centimeter dik staalglas ging aan splinters, de metalen deur naar de scheepswoning werd vol ledig vernield. "Er is maar een die zoiets kan", aldus Den Bree jen. Er is in elk geval vakkennis voor nodig, en als iemand die zou moeten bezitten, dan is het Frans O, meent de schipper. O. is opgegroeid op een schip. Zijn familie bezat een sleper en een zandschip op de Kop van Zuid. Daarmee bevoeren ze de Rijn tot aan Basel in Zwitserland. Maar de schepen zijn lang gele den verkocht en de familie vaart niet meer. Opa O. is overleden en de vader van Frans O. kwakkelt met zijn gezondheid. Zoon Frans echter is de scheepvaart op zijn manier trouw ge bleven. Het is inmiddels weer een tijdje geleden dat er voor het laatst iets van Frans O. werd vernomen. Er gaan zelfs geruchten dat hij dood zou zijn. "Ver zopen", antwoordt schip per PC. Meeusen van de Hulk in de Maashaven op de vraag waar O. is geble ven. "Die gast is dood, en laat hem maar lekker lig gen op de bodem. Hoe dieper hoe beter." Vijf jaar geleden had Meeusen bezoek van O. toen hij lag aangemeerd in de Maas haven. Gezien heeft hij hem niet, maar politie vertelde hem dat het O. geweest moest zijn. Voor Hendrik den Bree jen is O. een van de rede nen, dat hij de Rotterdam se kades mijdt. Al tien jaar ligt hij 's nachts al leen nog in Schiedam of Vlaardingen, waar het toezicht op de aanlegplaatsen volgens hem beter is geregeld. De angst voor inbrekers zit er bij hem diep in. Dat wordt gestaafd door cijfers van de Zeevaartpoli tie. Die zijn niet dramatisch, maar toch opvallend te noemen. Al jaren ligt het aantal inbraken op schepen verhoudingsgewijs fors hoger dan op de wal. 63 Keer werd er dit jaar ingebroken op schepen, in heel 2003 waren dat er 87. Foldermateriaal van de Zeehavenpolitie moet schippers attent maken op tuig langs de ka des en voorkomen dat Frans O. nog vaker toeslaat. SCHIEDAM - De hoogste klasse van de Nationale Damcompeti- tie heeft een nieuwe leider. Dat is te danken aan Van Stigt Thans/Schiedam, dat koploper De Vaste Zet met 12-8 versloeg en daardoor Denk en Zet in het zadel hielp. VST/Schiedam heeft echter een wedstrijd minder gespeeld en kan bij winst zelf naar de nummer een plaats klimmen. Het Limburgse De Vaste Zet had tot aan het bezoek aan Schiedam slechts drie individuele partijen prijs moeten geven. Het reisje naar Schiedam leverde even zovele verliesbeurten op. Na ruim vier uur werd de laatste zet gezet en dat is op dit niveau ongebrui kelijk snel. De score werd na bijna drie en een half uur geopend door Frits Lu- teijn, die remise speelde tegen Edwin Heunen. Ook Vrijland en Tanya Chub sloten met een remise af. Grootmeester-remise Van Schaik junior had heel wat te stellen met de nog ongeslagen Schalley, maar leverde eveneens een remise af. Aan bord 1 troffen de grootmeesters Anatoli Gantwarg en Vadim Virny elkaar. Het werd wel remise, maar het was bepaald geen grootmeester-re mise. Cordier zette de Schiedammers op voorsprong door een fraaie overwinning op Sekongo. Grootmeester Rob Clerc won en Ron Heusdens speelde gelijk. Door een zege van oud-wereldkampioene Elena Altsjoel op Anton van Berkel klampten de Limburgers nog wel aan, maar daarna loodste Van de Weteringh de Schiedammers naar een veilige ha ven: 12-8. Het tweede tiental van Van Stigt Thans boekte in de hoofdklase een nuttige 11-9 zege op IJmuiden en heeft nu vijf punten uit vier wedstrijden. De elf wedstrijdpunten werden binnengehaald door zeven remises en twee overwinningen (van Gerrit van Mastrigt en Ton Burger hout). VST 3 speelde gelijk (10-10) tegen Den Haag 2. ■^^E^OOKAFZUIGIW KEUKEN PaityPlace ■I^Lhh ;«TX»T»1 m i i fyr j 11i i»i 1t u-wvivivn gezelligste Joubertstraat 27 (achter V&D) Vlaardingen OIO - 435 70 SI foto: ARCHIEF FOTOBUREAU ROEL DIJKSTRA 'Stad moet Stadspoort krijgen' De binnenkant van het pompstation toen het nog in bedrijf was. Het toezicht in de havens van Schiedam en Vlaardingen is beter dan in Rotterdam. m «Kt «lil

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 23