Intocht Sinterklaas in Schiedam Winkels langer open in 'donkere dagen' Poëziefestival leidt tot gedichtenbundel Wereldprimeur bij De Vos Burchart Slaapcomfort WO lOOOLVOi'llV JJ Samen, geeft de doorslag! COLOFON Studeren in de bieb Rijbewijs verlengen Zandvoort op het Stadserf Woensdag 3 november 2004 ns-24 De binnenstad is de plek waar alle func ties van een stad samenkomen. Wo nen, werken, winke len, verzorgen en re creëren. Dat maakt dit deel van de stad ook zo boeiend. Ze ker als men zich rea liseert dat de belangen van al die functies niet parallel lopen, en soms zelfs met elkaar in conflict zijn. Daaruit een aan trekkelijke en goed functione rende oude binnenstad sme den is een uitdaging. Niet altijd gemakkelijk, maar zeker mo gelijk. Maar het stelt wel eisen aan de wijze waarop de ver schillende partijen met elkaar omgaan! Mijn naam is Frans Griffioen en ik werk als procesmanager binnenstad bij de gemeente Schiedam. Het is mijn taak om ervoor te zorgen dat de aan pak in de binnenstad beter gaat lopen, dat er meer samenhang is en dat daarover goed met betrokkenen wordt gecommuniceerd. In die hoe danigheid zit ik ook in het be stuur van het Centrummana gement en zie daar hoe ver schillende groeperingen be trokken bij de binnenstad om de tafel zitten, met elkaar overleggen en hun acties op elkaar afstemmen. Ook niet ai- tijd eenvoudig omdat de be langen van winkeliers, de cul turele instellingen, de horeca, de WV en de gemeente nu eenmaal niet altijd dezelfde zijn. Toch betekent het dat partijen met elkaar praten, naar elkaar luisteren, meer over elkaar te weten komen en, ook al gaat het wel eens met vallen en opstaan, met el kaar samenwerken. Want uit eindelijk willen ze al lemaal hetzelfde: een aantrekkelijke binnen stad. En niet alleen in het Centrummanage ment. Ook in ander verband vinden men sen en organisaties el kaar en wordt samen gewerkt. En met resultaat. Je ziet het op allerlei plekken. En dat leidt tot enthousiasme en nieuwe initiatieven. Soms goed voorbereid, maar vaak ook heel spontaan. Voorbeel den zijn de ondernemers op de Dam die na de herbestrating plantenbakken buiten zetten, horecabazen die in één sei zoen vrijwel allemaal aantrek kelijker terrasmeubilair aan schaffen, winkeliers op de Hoogstraat en het Broersveld die de schouders er weer onderzetten en bewoners die met elkaar hun directe woon omgeving onderhouden. En Wonen met Kunst beleeft dit (en vorig) weekeinde alweer de 3e editie. Initiatieven, niet van de 'vergaderaars', maar van individuele ondernemers, kunstenaars en bewoners. Mensen die nieuwe mogelijk heden en kansen zien en daar mee aan de slag gaan. Een pri ma ontwikkeling! Want het Centrummanagement, de be wonersorganisaties, de ge meente en andere instanties kunnen wel proberen om gun stige omstandigheden te scheppen en waar nodig ondersteuning te bieden, maar het zijn uiteindelijk de mensen die het moeten doen. Met el kaar, en met goed resultaat. Kennelijk geeft 'samen' toch de doorslag. Nu 'DOEK' en 'Stad als Film' nog samen! SCHIEDAM - De Sint maakt ook dit jaar zijn entree in Schie dam en wel op 13 november. In gezelschap van tientallen zwarte pieten arriveert de goedheiligman om 12.00 uur aan de Maasboulevard, het Hoofdplein, waar de bekende Rijn mondband klaar staat voor een muzikaal onthaal. Na de ont scheping en de ontvangst door het publiek, volgt de insche ping op een andere boot, waarmee het gezelschap naar de Vismarkt vaart. Aan boord bevindt zich ook de OBK Pieten band, zodat het vast en zeker een gezellig vaartochtje wordt. Om 13.30 uur arriveert de boot bij de Koemarktbrug, die dan moet worden geopend. Om 14.00 uur meert de boot aan bij de Vismarkt. Hier vandaan volgt een rondrit per koets door het centrum van de stad, onder begeleiding van het showor kest Juliana en haar majorettes. De route gaat vanaf de Vis markt via de Hoogstraat, Lange Hoofdstraat, Koemarkt, Broersvest en de Singel naar het Stadserf, waar Sint Nicolaas om 15.30 uur wordt ontvangen door burgemeester Scheeres. Het programma op het Stadserf wordt opgeluisterd door liefst 100 zwarte Pieten, terwijl Juliana en de majorettes voor een leuke show zullen zorgen. Het belooft een leuke intocht te worden. SCHIEDAM - Om iedereen de gelegenheid te geven inkopen te doen voor de feestdagen worden in het centrum een aantal extra koopavonden en koopzondagen gehouden. Dat betekent dus weer gezellig winkelen in het feestelijk ver sierde centrum van de stad. Het Centrum Management Schiedam geeft van de extra openingstijden in december bijgaand een overzicht. De eerste koopzondag is a.s. zondag 7 november van 12.00-17.00 uur, waarbij ge lijktijdig de curiositeitenmarkt op de Bioersveld wordt ge houden. De overige koop zondagen vinden op 28 no vember, 5 en 19 december en op 2 januari plaats. Tijdens de koopzondag zijn de meeste winkels van 12.00-17.00 uur geopend. De gewone en extra koop avonden in december tot 21.00 uur zijn op woensdag 1 donderdag 2, donderdag 9, donderdag 16, woensdag 22, donderdag 23 en donderdag 30 december. Op 29 november en 20 de cember vinden twee extra koopdagen op maandag plaats. Jan van Bergen en Henegouwen (links) en Ruud Aret tonen alvast de dummy van de gedichtenbundel. SCHIEDAM - Het in mei gehouden poëziefestival heeft geresul teerd in een gedichtenbundel van en over Schiedam. Na het festival is een werkgroep aan de slag gegaan om van de meer dan vijftig binnengekomen gedichten en de al bestaande gedich ten over Schiedam een samensmelting te maken. De uitwerking van deze selectie is eind mei in de bibliotheek te zien geweest. Op 27 november worden de gedichten in een als 'Groeten uit zwart Nazareth' betiteld boekje op feestelijke wijze gepresen teerd. "Het boekje wordt een prachtige bloemlezing van gedichten over Schiedam uit de laatste 500 jaar", vertelt Jan van Bergen en Henegouwen enthousiast over de uitgave. Er staan gedichten in van bekende namen als Jacob Cats, Constan- tijn Huijgens, Willem Elsschot en Ida Gerhardt. Daarnaast de gedichten van de twee prijswinnaars van het poëziefestival, die van de jeugd en de volwassenen, alsmede een verzameling van gedichten aan de hand van de banieren die in de etalages van de bij het Centrum Manage ment Schiedam (CMS) aangesloten winkeliers waren geplaatst. "Dat het bij veel gedichten over jenever gaat, kan in een stad als Schiedam ui teraard niet uitblijven", merkt Van Bergen en Henegouwen lachend op. Als be leidsmedewerker van de openbare bibliotheek maakt hij deel uit van de'werk groep voor het poëziefestival, welke verder bestaat uit Ruud Aret van boekhan del Post Scriptum, Kitty Buijtendijk van organisatiebureau Mozaïek, Julia Snik kers van Artoteek Schiedam en Hans de Jong als bestuurslid van het CMS Als het overkoepelend management van de winkeliersverenigingen in het cen trum stond het CMS samen met een aantal culturele instellingen aan de basis van het eerste poëziefestival. Aan de poëzieroute werd door meer dan honderd leden meegedaan. In hun etalages waren banieren geplaatst, waarop de ge dichten in hun vele variaties waren afgebeeld. Inspiratie Naast ervaren dichters kon ook het Schiedamse publiek aan het festival mee doen. De enige voorwaarde was dat het wel een gedicht over Schiedam moest zijn, of tenminste daarmee in relatie stond. Het publiek heeft van die gelegen heid leuk gebruik gemaakt. Bij sommigen ging de inspiratie zelfs zover dat dit tot meerdere inzendingen leidde. Het leuke was dat ook het onderwijs heeft in gehaakt op het poëziefestival. Ook de gedichten van de groepen vijf en zes van de Schiedamse basisscholen waren eind mei in de bibliotheek te zien. Sommi gen waren zelfs van een tekening voorzien! Het succes heeft ertoe geleid, dat er volgend jaar een tweede poëziefestival komt. "Mei wordt weer gedichtenmaand", vertelt Kitty Buijtendijk. Met mede werking van het CMS wordt in het centrum opnieuw een poëzieroute uitgezet. Dichters kunnen dus nu al aan de slag! De presentatie op 27 november vindt plaats in de bibliotheek aan het Stadserf. Vanaf die datum is de bundel bij de Schiedamse boekhandel verkrijgbaar. SCHIEDAM - Na een inspannen de dag moet het lichaam 's nacnts de kans krijgen om zich weer op te laden voor een nieuwe energieke dag. Goed en comfortabel slapen is daarom erg belangrijk. Voor iedereen die dat wil is daar sinds kort een fantastische oplossing voor, een wereldprimeur zelfs! Astronaut André Kuipers en zijn colle ga's in de ruimtevaart kennen het al: slapen op een matras dat zich volledig aan alle lichaamsvormen aanpast. In de spaceshuttle of thuis in bed volledig uitgerust wakker worden, een golf van ontspanning voelen. Een vrijblijvende en bijzondere ervaring is de sensatie van het ondergaan van een kwartiertje gewichtloos slaapcomfort. Dat kan tij dens een denkbeeldige ruimtereis in de speciale Tempur space cabin die in de winkel van De Vos Burchart Slaapcom fort staat opgesteld. Bram de Vos Burchart van De Vos Bur chart Slaapcomfort aan de Hoogstraat 125 te Schiedam, is er niet weinig trots op dat hij deze wereldprimeur ver koopt. In twee merken zelfs, Tempra- kon voor klimaatregulerende dekbed- Vos Burchart is specialist op den en kussens, en Tempur voor druk- verlagende matrassen en kussens. Van de 22 slaapspecialisten in Nederland die Temprakon verkopen, is De Vos Burchart de enige in de regio Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen. "Het past zich volledig aan de lichaamsvorm aan en regelt de lichaamstemperatuur tijdens de slaap", weet eigenaar Bram de Vos Burchart. "Men krijgt het warm als het koud is en koeler als men het warm heeft." Dat Kuipers en zijn collega's het ken nen, komt omdat de technologie is ontwikkeld door de NASA, die het ge bruikt voor haar astronautenpakken. Het dekbed is verder gevuld met ne gentig procent ganzendons en is ook geschikt voor astma-patiënten. Tem prakon en Tempur zijn ook NASA-ge- certificeerd. Het unieke product heeft tevens de eigenschap dat het de li chaamstemperatuur regelt. Koude voe ten of nachtzweten, met deze nieuwe ontwikkeling op slaapgebied is dat er niet meer bij! Ook voor een orthopedisch slaa- psysteem kan men bij De Vos Burchart Slaapcomfort terecht. Bram de Vos Burchart doet de kennis daartoe op door samenwerking met fysiothera peuten en het volgen van de nodige cursussen. "Geen mens is hetzelfde, maar iedereen heeft er wel belang bij om na alle inspanningen van overdag uitgerust en ontspannen uit bed te ko men. De kwaliteit van de nachtrust be paalt immers de kwaliteit van de dag." De Vos Burchart Slaapcomfort ver koopt ook de gerenommeerde Pullman bedden en de Scandinavische boxs- prings van Le Dorm. Zie voor meer in formatie www.slaapgilde.nl SCHIEDAM - Voor vele winke liers is het een lang gekoester de wens dat de hele binnen stad van Schiedam tijdens de feestdagen wordt uitgerust met één uniforme én sfeervol le feestverlichting. Een wens, die mede met behulp van de gemeente en alle betrokken winkeliersverenigingen dit jaar tot stand is gekomen! Vanaf begin november tot medio ja nuari is de Hoogstraat, de Kor te Dam, de Dam, het Broers veld en een deel van de Lange Kerkstraat uitgerust met de zelfde fraai verlichte ornamen ten. Voor het winkelend pu bliek wordt het centrum van de stad er op deze wijze alleen maar gezelliger op! De Stichting Centrum Mana gement Schiedam heeft na mens de betrokken winkeliers verenigingen de verlichting aangekocht. Ondanks de kosten voor onderhoud en re servering voor vervanging, is aankoop van de feestverlich ting per saldo toch goedkoper dan de jaarlijkse huur. Daar naast is de gemeente Schie dam bereid gevonden om de stroomkosten met ingang van dit jaar te vergoeden. Hiermee onderstreept de gemeente weer eens haar goede wil om de winkeliers in het centrum van Schiedam een helpende hand toe te steken. Eengeste die uiteraard zeer op prijs wordt gesteld! De winkeliersverenigingen van de Broersvest en in De Nieuwe Passage hebben het initiatief van de nieuwe feestverlichting van harte gesteund. Zij hebben zelf al een feestelijke verlich ting, en beseffen als goede collega's dat een fraai stads beeld van belang is voor alle ondernemers in de binnen- Kerstverlichting in de Hoogstraat stad. Het bestuur van de Stichting Centrummanagement is erg blij en trots met dit resultaat varygoede onderlinge samen- werking. Een resultaat dat de binnenstad zal verfraaien en consumenten zal uitnodigen om in een gezellig verlichte ambiancf de inkopen voor de feestagen te doen. De winke liers zijn er klaar voor! Sfeervolle verlichting maakt het centrum er nog gezelliger op. Ze wonen en werken in Schie dam. Maar als ze naar school moeten, lekker willen winke len en zeker als ze gaan stap pen, is Rotterdam voor hen de aangewezen plaats. Pinar (16) (rechts) en Cigdem (19) lopen op hun vrije dag ditmaal ech ter op het Stadserf in hun woonplaats. De twee zussen zijn op weg naar de bieb. Voor hun studie moet er het nodige worden opgezocht, en daar leent de bibliotheek zich ui teraard bij uitstek voor. Als ze hun leerstof hebben gevon den, trekken ze zich in een rustig hoekje terug. "Als we gaan winkelen heb je in Rot terdam toch meer keuze", weet Cigdem. Wat haar jonge re zus betreft, zou er in Schie dam best een bioscoop mogen zijn. "Die mis ik hier wel, want ik ga daar toch wel twee keer per week naar toe", grinnikt ze. Op deze dag gaat de studie echter voor. Voor haar scootmobiel is het nog niet nodig, maar om in haar auto te blijven rijden moet het rijbewijs eerdaags wel worden verlengd. Daarom heeft Marian van der Linden zojuist pasfoto's laten maken en toert ze met een rustig vaartje naar het stadskantoor. "Ik zie er niet uit:, lacht ze over het resultaat van die foto's. Marian is een rasechte Schie damse die met heel veel ge noegen in het centrum woont. Als er één positief is over Schiedam, dan is zij het wel. "Het is toch een geweldige stad", steekt ze niet onder stoelen of banken. „Je hebt hier alles bij de hand, de win kels, het ziekenfonds, het sta tion, de metro, noem maar op. Met haar scootmobiel is alles ook goed bereikbaar. Nu ze er toch is, gaat ze ook nog even naar de bieb." Hij kan wel 300 meter ver weg en haalt op z'n top een snel heid van ongeveer 75 kilome ter. Het Stadserf is echter geen Zandvoort, dus rijdt het radio grafisch bestuurde racemon ster van de 23-jarige Ayki (links), hier niet zo heel erg hard. In verband met de onef fenheden in het 'circuit', heeft Ayki de kap er al afgehaald. "Anders vliegt-ie er onderweg toch af", legt hij uit. Veel men sen kijken er verrast op, als het wagentje hen met veel motor- geraas en met een noodgang voorbij scheurt. Vriendin Leyla (21) en vriend Anton (20) kij ken toe, als Ayki het wagentje even vast houdt voor een pit stop. Veelal worden de radio grafisch bestuurde speeltjes elektrisch aangedreven. Dit is er echter één met een heuse motor. Als de tank vol zit, wordt het wagentje weer be hendig tussen de mensen door gelaveerd. Deze pagina is gemaakt onder verantwoordelijkheid van Stichting Centrumma nagement Schiedam. Teksten: Simon van Zuilen Foto's: Marie Suzanne Assie Roel Dijkstra Vormgeving: RPO, Wege ner Huis-aan-huiskranten Schiedam centrum foto: ROEL DIJKSTRA foto: ROEL DIJKSTRA foto: Roel Dijkstra L

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 24