GESPECIALISEERDE VMBO- EN ADEkl 1)Afi mterdag20november Hoezo, ik te oud voor die Raad draait bezuinigingen terug Smakelijke restverwerking uit de Spaanse keuken baan? Wie gaat deze kar trekken? SCHEEPVAART LOGISTIEK INDUSTRIE Ui EU UHU 10.00-14.00 uur Maak de mooiste creaties met marsepein •o Marianne van Velzen HollandAccent Onderwijsgroep iMeervoud Leidinggevende medewerker kinderopvang m/v Woensdag 10 november 2004 ns-22 CHEEPVAART N TRANSPORT f ,3 HER DER Sinds 1 mei 2004 is er een wet die leeftijdsdiscriminatie bij sollicitaties én op het werk verbiedt. Heeft u het idee dat u achtergesteld wordt vanwege uw leeftijd? U kunt er nu iets aan doen! Een vrouw van 42 solliciteerde onlangs naar een baan als ver koopster in een winkel. Aan de telefoon hoorde ze dat de vacatu re al vervuld was. Haar dochter van 21, die even later belde, kon wel op sollicitatiegesprek komen. Leeftijdsdiscriminatie op het werk is sinds 1 mei van dit jaar wettelijk verboden. Gelukkig maar, want het komt regelmatig voor dat mensen vanwege hun leeftijd worden achtergesteld. Zowel jongere als oudere mensen blijken daar last van te hebben. Een vrouw van 21 die niet mee mag doen aan een bedrijfstrai- ning, een man van 64 die geen loonsverhoging meer krijgt... Be halve op het werk, blijkt dat men sen ook bij het solliciteren regel matig worden achtergesteld om dat ze te oud of juist te jong zou den zijn. De Wet gelijke behandeling op grond van leeftijd bij de arbeid maakt hier een einde aan. In de nieuwe wet staat dat een werkge ver geen werknemers mag achterstellen vanwege hun leef tijd. De wet geldt voor alle onder delen van het werk, dus zowel bij het volgen van scholing als bij al le andere arbeidsvoorwaarden. Ook bij het ontslag mag voortaan geen onderscheid meer worden gemaakt tussen oudere en jonge re medewerkers, behalve als het gaat om de leeftijd van 65 jaar. Ook sollicitanten moeten gelijk behandeld worden op grond van hun leeftijd. Een kandidate van 42 jaar afwijzen vanwege haar leeftijd, is sinds 1 mei verboden. Er is één uitzondering: als een werkgever er een goede, objectie ve reden voor heeft, mag hij wel onderscheid maken tussen oude re en jonge medewerkers. De werkgever moet dan wel duide lijk maken wat het doel is van de leeftijdsgrens en waarom dit niet op een andere manier bereikt kan worden. Heeft u het idee dat u op uw werk of bij een sollicitatie achterge steld wordt vanwege uw leeftijd? Kaart het aan bij uw werkgever. U kunt ook een klacht indienen bij de onlangs geopende tele foonlijn Discriminatie? Bel Ge lijk!: 0900-BEL GELIJK (letter kiezen) of 0900-2 354 354. U komt dan terecht bij het Anti Dis criminatie Bureau bij u in de buurt. Daar kunt u informatie en ondersteuning krijgen. U kunt uw klacht ook laten onderzoeken door de Commissie Gelijke Be handeling. Dit is een landelijke, onafhankelijke organisatie die kijkt of de wet goed wordt nage leefd. Meer weten? Kijk op de web site van het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid, www.szw.nl, of op de website van het LBL expertisecentrum voor leeftijd en maatschappij, www.leeftijd.nl. De Commissie Gelijke Behandeling is te vinden op www.cgb.nl en heeft op werk dagen een telefonisch spreekuur van 14.00 tot 16.00 uur voor in formatie: 030-888 38 88. Nog even en het heerlijk avondje is gekomen. Het sin terklaasfeest is vooral een festijn met pakjes en snoep goed. Snoepgoed zoals de le gendarische pepernoten, spe culaaspop en marsepein. Het is in de historie niet direct terug te vinden, waar de pe pernoot, de speculaas en het marsepein oorspronkelijk vandaan komen. Wel is over duidelijk dat met name met marsepein de mooiste crea ties te maken zijn. Opbouw en afwerking van marsepein figuren zijn vaak dan ook zo uniek, dat een figuurtje niet enkel een streling is voor het oog, maar tevens een heer lijke lekkernij blijkt. Wie marsepein maakt, verwerkt en bewerkt, scoort vooral wan neer de meest hoogwaardige amandelen worden gebruikt. Het schijnt dat met name de Califor- nische amandelen bij uitstek ge schikt zijn voor de bereiding van marsepein. De Franse 'delicates- senkeuken' spreekt van 'délices au massepain' en gebruikt marse pein eigenlijk het gehele jaar door. Marsepein kan namelijk heel goed worden gebruikt om er onder meer taarten, gebakjes en petits fours mee te bekleden. In de sinterklaastijd echter is marse pein vooral populair voor het kneden van tal van figuurtjes: van het eenvoudigste appeltje tot het meest ingewikkelde stripfi guurtje. Marsepein is te kleuren door ge kleurde essences of speciaal voor voedingsmiddelen ontwikkelde kleurstoffen te verwerken. Wie geen gebruik wil maken van der gelijke synthetische kleurstoffen, kan met een likeur de gewenste smaak en kleur bereiken. Houd er dan wel rekening mee dat ook nog wat extra poedersuiker moet worden toegevoegd. Reken in ie der geval wel op twee eetlepels poedersuiker extra bij gebruik van een eetlepel likeur. Per vier honderd gram marsepein mag echt niet meer dan een tot twee eetlepels likeur worden toege voegd. Anders mislukt het gega randeerd. Basisrecept Nodig: 400 gram gepelde aman delen; 400 gram poedersuiker, gezeefd; 2 eiwitten; 1/2 theelepel citroensap; 2 theelepels roze of oranje bloesemwater (eventueel confituren toevoegen). Blancheer (opkoken) de nog niet ontvliesde amandelen gedurende twee minuten. Spoel ze af onder koud stromend water. Laat ze goed uitlekken en verwijder de velletjes. Maak de amandelen droog, door ze in een doek of tus sen een stuk keukenpapier te rol len. Maal de amandelen fijn in een amandelmolentje. Of gebruik de keukenmachine. Vermeng de amandelen daarna in een kom met de gezeefde poedersuiker, de eiwitten, het citroensap en het ro ze of oranje bloesemwater. Blijf zolang roeren tot er min of meer egale massa is verkregen. Maal de massa nogmaals in de aman delmolen (of in de keukenmachi ne) om er een volkomen egale substantie van te maken. Kneed van de marsepein een bal en laat deze, gewikkeld in alumi niumfolie, tenminste 48 uur in de koelkast liggen. Daarna kan elk figuurtje gemaakt worden. Ah's en Oh's Tot zover is alles betrekkelijk eenvoudig. Wie echter luide 'Ah's en Oh's' wilt horen na een perfect diner, moet eens het volgende re cept proberen: banaan met mar sepein in korstdeeg. Voor het boodschappenlijstje: 2 bananen; 1/4 liter ijs; 200 g bladerdeeg; 200 g marsepein; 1 ei. Voor de saus zachte paprikapoeder; 2 ba nanen; 1 dl room; 1 citroen; 2 eetlepels suiker. De marsepein uitrollen. De ge schilde bananen met losgeklopt wit van ei instrijken en inpakken in een dunne laag marsepein. Het deeg dun uitrollen en de marse peinbanaan inpakken in blader deeg. Met eigeel bestrijken en goudbruin bakken in een warme oven. Nu de saus bereiden. Twee bana nen mixen met een eetlepel ci troensap, een snuif paprikapoe der, room en suiker. De ovenba nanen in plakken snijden en ver delen over de borden. Een bollet je ijs en saus toevoegen. SCHIEDAM - Het Filmhuis krijgt een overbruggingskrediet en Zwembad Zuid blijft 's avonds en in het weekend gewoon open. Veel van de bezuinigingen die door het college waren voorge steld blijken plots van de baan. De coalitiepartijen Leefbaar Schiedam, CDA, VVD, en Ge meentebelangen Schiedam gaan tijdens de presentatie van de Be groting 2005 (gisteren en donder dag) het college oproepen om de ze op diverse punten bij te stel len. Zo zal Pand Paulus haar deuren niet hoeven te sluiten en Stich ting Kunstwerkt die het pand ge bruikt zal gewoon huursubsidie krijgen. De voorgenomen korting op integratie zal worden terugge draaid en de Dierenambulance Schiedam krijgt een éénmalige subsidie ter onderstreping van het belang van deze dienst voor de stad. Het Filmhuis krijgt voor twee jaar een overbruggingskre diet tot het moment dat zij terecht kunnen in Metropool en Zwem bad Zuid blijft niet alleen 's avonds open maar de openingstij den zullen worden geoptimali seerd. Ook de aanleg van de ro tonde Nieuwe haven/ BK-laan gaat hoogstwaarschijnlijk door. De raadsleden van de coalitiepar tijen lijken tot inkeer te zijn ge komen. Zij zijn nog wel van me ning dat de begroting voor vol gend jaar een doordacht geheel vormt en dat de noodzaak tot be zuinigen evident is. Toch zijn de raadsfracties onzeker over het draagvlak dat er voor de maatre gelen in Schiedam bestaat en zijn zij mede daarom van mening dat bepaalde bezuinigingen anders kunnen worden ingevuld. Waar het benodigde geld van daan moet komen wordt pas tij dens de algemene beschouwin gen bekend (gisteren en donder dag). Volgens de coalitiepartijen echter, is er een dekking gevon den die voldoende is en geen 'pijnpunten' zal opleveren. Alle coalitiepartijen staan achter de voorstellen, dus lijkt het erop dat een bekrachtiging van de voor stellen slechts een formele kwestie is. Ook al is het een typisch Spaans gerecht, paella spreekt in menig Nederlands huishou den tot de verbeelding. Paella verhoudt zich een beetje tot de Spaanse keuken als de pizza tot de Italiaanse; geboren uit het verlangen tot smakelijke en zinvolle restverwerking. Het gerecht kan op een enorm aantal manieren gemaakt wor den. Ingrediënten lA koffiekopje droge witte wijn theelepel saffraan of twee saf fraandraadjes olijfolie 1 ui 2 koppen rijst 1 rode en groene peper 500 ml kippenbouillon 200 gram kipfilets 100 gram verse sperziebonen 250 gram gamba's blikje doperwten blikje artisjokkenharten 75 gram kreeftenstaartjes 250 gram mosselen 2 tomaten 3 tenen knoflook Bereiding Snipper de ui en de knoflook, snij de tomaten in blokjes en de pepers in ringetjes. Snij de kipfilets in kleine blokjes. Was de mosselen en kijk goed of ze gesloten blijven. Vet een grote pan in met olijfolie en verwarm hem op middelmatig vuur een beetje voor. Fruit de ui en de knoflook op matig vuur luchtbruin. Voeg de rijst toe en laat het geheel, af en toe roerend, goudbruin worden. Voeg de wijn en de saffraan toe en roer tot de wijn geheel is opgenomen. Voeg de pepers toe en vervol gens 300 ml kippenbouillon. Roeren tot de rijst de bouillon ook heeft opgenomen. Voeg dan de rest van de bouillon en de blokjes kipfilet toe. Voeg de garnalen, de mosselen en de kreeftenstaartjes toe en roer de rijst goed om. Zet de pan in een voorverwarmde oven (200 graden) en laat alles geduren de acht tot tien minuten bak ken tot de mosselen zich ope nen. Voeg dan de doperwtjes en de artisjokkenharten toe en laat de paella nog twee minuten bakken. informatienummer: 010 - 294 12 33 of kijk op www.scheepvaartentransportcollege.nl O L. L E G E Streling voor oog en tong foto: LEUNIS VERLINDE Binnen de stichting in oprichting bestaat de vacature: Stichting Kinderopvang EMMA is een stichting in oprichting, voortgekomen uit de samenwerking tussen de HollandAccent Onderwijsgroep en Stichting Meervoud. De HollandAccent Onderwijsgroep Is een jonge onderwijsorganisatie in het gebied Nieuwe Waterweg Noord: van het Westland tot de grenzen van Rotterdam. De scholen van het Holland College (VMBO en MBO) en het Accent College (VMBO, HAVO, VWO) zijn verdeeld over 12 opleidingen en vestigingen en vallen onder deze onderwijsgroep. De Stichting Meervoud beheert 20 scholen voor christelijk (speciaal) basisonderwijs in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Stichting Meervoud voor Christelijk Primair Ondervrijs Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. De te benoemen leidinggevende realiseert per augustus 2005 kinderopvang voor de medewerkers van Stichting Meervoud en de HollandAccent Onderwijsgroep in een gerenoveerd gebouw nabij het centrum van Vlaardingen. Wij zoeken iemand met: een relevante opleiding aantoonbare werkervaring goede communicatieve vaardigheden een professionele uitstraling een servicegerichte en flexibele instelling commerciële vaardigheden Kwaliteit en pedagogisch beleid staan bij ons hoog in het vaandel. Zo zullen we werken vanuit een nieuw te ontwikkelen pedagogisch concept. Onze opvang is op maat en flexibel. We houden bijvoor beeld rekening met schooltijden en schoolvakanties. De opvang is tevens stageplaats voor leerlingen van onze scholen. Het salaris wordt vastgesteld conform de CAO-kinderopvang. Datum indiensttreding is in overleg. Een assessment kan deel uitmaken van de sollicitatieprocedure. Voor aanvullende informatie over deze functie kunt u contact opnemen met de heer Chr.J. Bos, adj. algemeen directeur Stichting Meervoud, tel. (OIO) 249 00 05, e-mail chrisbos@meervoud.nl of de heer W.J. van Hornsveld, instellingsdirecteur Accent College, tel. (010) 445 22 34, e-mail wvhornsveld@hollandaccent.nl Wij verzoeken u de brief inclusief CV binnen 14 dagen te sturen naar: Stichting Meervoud, t.a.v. de heer Chr.J. Bos, Postbus 6020, 31 30 DA Vlaardingen onder vermelding 'kinderopvang'. E-mailen kan natuurlijk ook: chrisbos@meervoud.nl Willem Buytewechstraat 45, 3024 BK Rotterdam: maritiem officier stuurman/werktuigkundige kleine schepen schipper/machinist beperkt werkgebied baggeraar/stuurman/machinist scheepsbouwkundige kapitein Rijn- en binnenvaart stuurman/schipper matroos Deltahaven 4, 3251 LC Stellendam en Sluisweg 98, 2225 XP Katwijk aan Zee: stuurman/werktuigkundige zeevisvaart Waalhaven Z.z. 18, 3088 HH Rotterdam: chauffeur goederenvervoer warehousemedewerker/voorman planner wegtransport assistent medewerker transport en logistiek operationeel medewerker op- en overslag heftruckchauffeur/kraanmachinist/ straddlecarrierchauffeur vmbo basisvorming vmbo haven en vervoer/transport en logistiek/Rijn- en binnenvaart Japarastraat 4, 3029 NA Rotterdam: manager havenlogistiek medewerker havenlogistiek aankomend expediteur/cargadoor manager opslag en vervoer vmbo basisvorming vmbo haven en vervoer Kerkhoekstraat 1, 3232 AE Brielle: procesoperator onderhoudstechnicus

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 22