Winterfeest voor iedereen in het hartje van Schiedam Peter Lusse als emotionele flipperkast Kersteten op z?n Grieks Try - Out Tips UIT de regio Topacteurs in een van de beste blijspelen ooit TIP: La Bloemens Licht-in- donkere-dagen kerstbal La Bloemens Kerstbal In tegenstelling tot de berichten in de jaarbrochure van het For- tis Theater a.d Schie, is het be spreekbureau gewoon geopend op vrijdag 31 december. Van 11.00 - 16.00 uur kunnen tele fonisch of aan de balie kaarten worden gereserveerd voor alle (niet uitverkochte) voorstellin gen van de tweede helft van het theaterseizoen. Ouwejaar met Sjaak Nog éénmaal kijkt hij om, naar de schaduw van 2004. Vlak voordat we het felle licht van een fonkelnieuw jaar instap pen. Omkijken naar Murat. Naar Guusje. Naar Ouder Heieen, Bauer Borsato, Friso Mabel, Dutroux, Theo en al die anderen die dit jaar hun sporen in het nieuws achterlieten. Kinderboer derijen en de vogelgriep, brieven van Amalia en Prins Bernhard: niets ontsnapt aan Sjaaks alzien de oog. Hij zaagt het jaar vak kundig door. Met chirurgische precisie fileert hij het grote en kleine leed. In hilarische maar donderende conferences, vrolijke en verstilde liedjes en natuurlijk de inmiddels beruchte nieuwsbe richten. Voor het zevende jaar maakt Sjaak duidelijk dat er maar één oudejaarsconference is die u niet mag missen: die van hem zelf. Sjaaks Oudejaarsconference Vaarwel 2004 is in de regio Rijnmond alleen nog op don derdag 23 december te zien in Schiedam. De Kameleon De film "de Schippers van de Kameleon" heeft de Gouden Koe gewonnen! En niets lijkt een geweldig feest in de weg te staan. De champagne is koud, de band staat klaar en de acteurs uit de film zijn samen met een afvaardi ging uit het Kameleondorp de ro de loper opgestapt. Maar waar is de tweeling? Op het witte doek zien we de ontvoering van de Ka meleon, de waanzinnige achter volgingsscènes en De prijs uitreiking wordt een chaos wegens het ontbreken van de hoofdrolspelers. Zal de Kamele on snel genoeg zijn om de twee ling toch nog tijdig naar het feest te varen? Een film-, theater- en liedjesspektakel rond de beleve nissen van de tweeling Hielke en Sietse Klinkhamer. Met Babette van Veen en Ron Boszhart. De Kameleon ontvoerd is op 24 december te zien in Theater Zuidplein, op maandag 27 de cember in het Fortis Theater a.d Schie in Schiedam en op 13 februari in het Nieuwe Luxor in Rotterdam. Nijntje is er weer Nijntje is er weer. Met nieuwe avonturen: een logeerpartij, spookje spelen, vogeltjes voeren en een sneeuwpop maken. Soms juist bijzonder of een beetje vreemd als Nijntje leert breien en als ze blijkt te kunnen toveren. Maar het spannendste van alles: er is een kleine Pluis op komst! En dan wordt Nijntje na tuurlijk vanzelf een grote Pluis! Als grote Pluis moet je naar school. Gelukkig gaat Nina ook mee. Inmiddels wordt het buiten steeds kouder en als de hele wereld wit is, wordt met Kerst de kleine Pluis geboren... Prachtig peuter- en kleutertheater in felle kleuren en heldere beelden. Nijntje is op dinsdag 28 woensdag 29 december 2004 te zien in het Fortis Theater a.d Schie en op dinsdag 22 februa ri in Theater de Stoep in Spij- kenisse. André Manuel Lazarus In LAZARUS verhaalt Manuel over zijn hilarische reis naar Irak waar hij met een Youp van 't Hek imitatie de laatste 495 Amerika nen een onvergetelijke avond be zorgde. Fortis Theater a.d Schie op 6 januari., Het Stadserf is tot en met 9 ja nuari het decor voor Winter- hart Schiedam. Op het pro gramma staan onder meer een kerstmarkt, een feesttent met live muziek, kinderactiviteiten, kerstkoren, verhalenvertellers en een schitterende ijsbaan waar dagelijks op geschaatst kan worden. Een levende kerst stal en een spetterend oud&nieuw feest maken dit winterse spektakel compleet. Voor de jongsten zijn in de feest tent op het Stadserf dagelijks de creatieve juffrouw Klieder en juf frouw Klodder te vinden, die dol zijn op kinderen en dol op knut selen. Tijdens schooltijden ver zorgen zij diverse workshops zo als onder andere schminken en mozaïeken. Schoolklassen slaan zo twee vliegen in een klap: schoolschaatsen en creatieve handvaardigheid. Buiten de schooltijden kunnen kinderen voor 1,50 per keer dagelijks meedoen aan een nieu we knutselactiviteit. Zo gaan zij aan de slag met onder andere verf, tegeltjes en lijm om te leren mozaïeken, of gaan ze onder lei ding van juffrouw Klieder en Klodder aan de slag met hun ei gen muziekinstrument. Je kunt komen knutselen op 22 december van 14.00 tot 16.00 en op 24, 27, 28, 29 en 30 december tussen 11.00 en 13.00 en tussen 14.00 en 16.00 uur. Naast het knutselen kun je op 17 december ook volledig uit je dak op de kinderdisco met dj Sjonnie van der Mey. Voor de oudere jongeren of de jongere ouderen Ben je de knutselfase ontgroeid, maar hou je wel van vermaak, kom dan naar één van de vele muzikale activiteiten. Een greep uit het muzikale programma le vert onder andere de funksoul- band DISCO, het jeugdtheater koor Reuzeleuk, de Big Band Swing Express, dj Golden Won der Boy, het Kerkkoor Don Bos- co en de Ska Reggae Band Vixy. Ga dus kijken van 16 december tot en met 9 januari en geniet van de gratis optredens, struin over de kerstmarkt, bind je schaatsen onder en geniet van een hapje en een drankje. f Kijk voor het volledige pro gramma op www.winterhart.nl Twee toptalenten, de een winnaar van de meest be geerde tv-onderscheiding, de ander van de felst begeerde filmprijs, spelen de hoofd rollen in een van de leukste stukken ooit geschreven. Pe ter Lusse en Cees Geel zijn te zien in The Odd Couple van veelbekroond blijspel schrijver Neil Simon. Peter Lusse won de Televizierring voor de comedy-serie Vrien den Voor Het leven; Cees Geel kreeg dit seizoen een Gouden Kalf voor zijn veel bejubelde hoofdrol in de film Simon. Een komedie schrijven waarbij mensen bijna van hun stoel rollen van het lachen, is de wens van ie dere auteur. Slechts weinigen zijn er echt toe in staat. Een groot meester in het genre is de Ameri kaan Neil Simon. Hij wordt nu al tientallen jaren als een held ver eerd op Broadway. Zelfs is er een theater naar hem genoemd en mag hij zich met ere de meest ge speelde toneelschrijver na Sha kespeare noemen. Hit na hit Neil Simon schrijft hits, zoals een bakker broodjes bakt. Achter elkaar. En het een vindt nog gre tiger aftrek dan het ander. Ooit waren er in één seizoen in New York zelfs vier tegelijk te zien: Barefoot In The Park, The Odd Couple, Sweet Charity en Star Spangled Girl. En dit was geen uitzondering. Sinds hij in 1961 zijn eerste hit scoorde, heeft Neil Simon ruim veertig toneelstuk ken geschreven, waarvan de meeste meer dan één seizoen re pertoire hebben gehouden en vaak ook nog zijn verfilmd. Geen wonder dat Neil Simon in Ameri ka wordt beschouwd als de onge kroonde "King of comedy". The Odd Couple The Odd Couple is een van de succesvolste stukken van Neil Si mon. Het werd een onvervalste Broadwayhit, vervolgens werd het over de hele wereld gespeeld, ook nog eens verfilmd (zelfs in twee versies) en als klap op de vuurpijl was er een tv-serie met Tony Randall en Jack Klugman die (vooral in Amerika) jaren achtereen te zien was. Toen ac teur Walter Matthau de tekst voor het eerst onder ogen kreeg, zei hij tegen zijn vrouw "dit stuk is zo geestig, je hoeft het alleen maar voor te lezen om succes te heb ben." Het gegeven is even simpel als geniaal. Twee mannen, net gescheiden, besluiten voor het gemak samen te gaan wonen. Maar in deze nieuwe relatie storen ze zich aan dezelfde (on)hebbelijkheden die ze van hun partner niet konden verdragen. Nu zijn beide mannen wel vrienden, maar ook uitersten. De één (Cees Geel) is van het ty pe ruwe bolster blanke pit, hu meurig, slordig, levend voor zijn werk als sportverslaggever. De ander (Peter Lusse) is een Pietje Precies. Altijd bezig met oprui men en schoon maken, of met koken, en daarmee zijn huisge noot tot wanhoop drijvend. Klein meesterwerk "The Odd Couple is een klein meesterwerk", zegt Peter Lusse. "Het is heerlijk als je voor zo'n stuk wordt gevraagd. De humor komt voort uit de totaal uiteenlo pende karakters van de beide hoofdpersonages. Dat maakt het zo heerlijk om te spelen." Voor veel tv-kijkers is Peter Lusse ver groeid met de comedy-serie "Vrienden voor het leven", waar hij inmiddels met gemengde ge voelens op terugkijkt. "Het was heel erg leuk om te doen en tot op zekere hoogte was ik trots op het resultaat. Alleen is het een slech te zaak als zo'n serie in korte tijd steeds opnieuw wordt herhaald. Inmiddels al vijf keer! Dat is te veel van het goede. Ik ben ie mand die zich graag vol overgave in een nieuw project stort; vooral omdat ik ervan hoop te leren en verder wil komen in mijn vak." Een voorkeur voor televisie of theater heeft hij niet. "Het zijn beide aspecten van een vak waar ik enorm veel van houd. Er zijn natuurlijk grote verschillen. Bij theater heb je te maken met een gemotiveerd publiek dat een avond heeft vrij gemaakt om naar eèn bepaalde voorstelling te ko men kijken. Televisie is in ieder opzicht vluchtiger. Ook wat be treft de voorbereiding. Bij theater ben je een paar maanden bezig om met elkaar een leuke voor stelling te maken, en na de pre mière blijf je sleutelen en werken aan een zo perfect mogelijk re sultaat. Televisie moet snel klaar zijn; daar staat weer tegenover dat het voor een veel groter pu bliek is." Topacteurs Acteurs zijn gek op Neil Simon, omdat hij zijn toneelstukken per fect op maat weet te snijden, waardoor iedereen volledig tot zijn of haar recht komt. "Negen tig procent van de topacteurs kan zich afvragen hoever ze zouden zijn met hun carrière als ze Neil Simon niet hadden ontmoet," heeft acteur Peter Falk (inspec teur Colombo) eens gezegd. En daarin heeft hij groot gelijk. Neil 'Ik kan helemaal niet ko ken', verzucht Wassilis Chrysikopoulos van Grieks restaurant Athene 2 aan de Wolphaertsbocht in Rotter dam. Hoe dat verhaal in de wereld (lees IENS Gids) is gekomen is tot op heden ie dereen een raadsel. Dat zijn vrouw het eten uit serveert klopt ook al niet. En hoewel zij zich daar allerminst bele digd over hoeven te voelen, vindt zijn uitstekende chef kok Fotis Vlachos dat toch echt iets teveel eer! En te recht natuurlijk. Ere wie...Waarmee dat misver stand uit de weg is geruimd. Wassilis en zijn vrouw Wilma dragen wel samen de verantwoor delijkheid voor het reilen en zei len van hun twee Griekse restau rants Athene 1 aan de Hartmans straat 31 en Athene 2 aan de Wol phaertsbocht 138a. Ze zijn ven noten. Ooit was het de bedoeling dat' Wassilis automonteur zou worden maar 'iets met mensen' paste beter bij hem. Op zijn der tiende 'oberde' hij al. Ondernemen én goed eten "De horeca zat gewoon in me", vertelt Wassilis in zijn voor de kerst extra sfeervol gemaakt restaurant 'op zuid'. "Wist je dat van de 5000 Grieken die in Nederland wonen er 480 een restaurant runnen? 'De' Griek houdt nu eenmaal van onderne men. En van goed eten!" In Was silis' geval gunt hij zijn klanten hetzelfde, dat blijkt al bij de voorgerechten. Want hoewel daar een groot aantal bekende klassie kers tussen zitten, vallen er ook geheel eigen varianten te ontdek ken. Voor de liefhebber: laat vooral de gebakken inktvis niet links liggen. Gekruid en al uit Griekenland geïmporteerd en in één woord goddelijk! Maar ook de andere voorafjes zijn zonder uitzondering zo lekker dat het uitkijken geblazen wordt met de keuze van het hoofdgerecht. Wie van de kleine lekkere hapjes is, speelt geheel en al op safe als hij voor de gegrilde grote garnalen kiest. Vers, uitstekend van smaak en ook echt groot! Een iets grote re eten kan volop aan zijn trekken komen met traditionele ovenge rechten als moussaka of de be faamde goed-vlees-schotels, ook combinatie- en tweepersoonsmo gelijkheden. Tip voor de anti-toe tjes-eter: koffie met Metaxa. Tip voor de thuiseter: afhalen kan ook. Bel even van tevoren, han dig voor iedereen. Kerstmenu Met de kerstdagen heeft Athene een uitgebreid aanbod aan voor- (12), hoofd- (12) en nagerechten (3 maar dan ook bijzondere). Prijs per persoon 49,50 euro, kin deren tot en met 12 jaar (speciaal kindermenu verkrijgbaar) 19,50 euro. Reserveren voor de Hartmans straat via tel. 010-4048488 en voor de Wolphaertsbocht 138a tel. 010-2900871. Simon heeft de carrière van Jack Lemmon, Walter Matthau, Ro bert Redford, Jane Fonda en Mat thew Broderick (om enkele van de beroemdste te noemen) in een stroomversnel ling gebracht. Ze speelden in een van zijn stukken, hadden veel succes met de toneel en vaak ook nog de filmversie en waren in een klap "hot". Acteur Cees Geel zegt over zijn personage in de voorstelling: "Oscar gebruikt sarcasme en iro nie om afstand te scheppen tot zijn eigen emoties. Maar hij is niet alleen cynisch en chagrijnig. Hij is een man met heel veel lief de, die alleen moeite heeft om zich te uiten. Daardoor komen zijn goede bedoelingen niet over. Hij is een taalvirtuoos, hij ge bruikt de taal als wapen, bijna el ke zin krijgt daardoor een dubbe le lading. Beide personages heb ben veel ruimte nodig, het gaat verkeerd zodra ze in eikaars terri torium komen." Achtbaan Volgens Peter Lusse wordt zijn personage geleefd door emoties, hij laat zich makkelijk meeslepen door zijn stemmingen. "In feite is hij een emotionele achtbaan en daardoor een man van extremen. Hij doet alles even liefdevol: ko ken, schoon maken, maar tegelijk is hij egoïstisch in die zorgzaam heid. Hij is een bal in zijn eigen emotionele flipperkast, waarbij zijn gedachten acrobatisch over elkaar heen tuimelen. Hij denkt: ik doe het perfect, maar ver plaatst zich niet in de ander. Daardoor loopt het mis." Speeldata en plaatsen: 28 en 29 december Capelle a/d IJssel, Isala Theater (try-out)010- 4586400 4maart, Vlaardingen, Theater Van Vlaardingen, 010-4340500 2 april, Barendrecht, Theater Het Kruispunt, 0180-615958 22 en 23april Rotterdam, Theater Zuidplein, 010-2030203 Hoe verging het de vorige try- outers bij Marijke Boon? "Twee dagen voor de opening van de Levende Kerststal Ridderkerk waren we op uitnodiging van Wegener en de verzamelde Rotter damse theaters in het kader van de rubriek Try-Out op donder dag 16 december in het theater Bonheur. Daar trad Marijke Boon op met haar voorstelling Groote Zaagbek. Wij waren op visite in haar eigen uitverkochte huiskamer, waar zij op haar eigenzinnige manier met spuitbus haar "boudoir" inrichtte. Ook kreeg zij bezoek van Michel Lamers, die haar muzikaal op klarinet en saxofoon begeleidde. Zo schilderde Marijke Boon een zelfportret, waarbij ze aan het Neder landstalige lied een eigenzinnige vorm geeft. Een hand wordt een pop, een schilderij wordt een mens en de koe is een lied. Wat een heerlijk komisch mens!! Vooral haar lied met de gevoelige achtergrond "een pop heeft ook gevoeleen wil, een levensdoel; een pop heeft ook verstand, al is het maar een hand". Het decor van haar ingerichte "boudoir", dat per opbod werd geveild, is door de organisatie van "kerststal Ridderkerk" gekocht. Bij verkoop hiervan zal de opbrengst bestemd zijn voor het Ronald Mc Donald Huis Sophia Rotterdam. Meer foto's van het beschilderde "boudoir" (een echte Marijke Boon) zijn te zien op: www.kerststalridderkerk.nl We hebben ons geen moment verveeld en in de hectiek van organise ren- en doen was deze avond een verademing. De organisatie en haar medewerkers wensen iedereen een fijne kerst en een gezond 2005. Namens de Projectgroep Levende Kerststal Ridderkerk Otto en Sip Kleeser Met Kerstmis gaan de lichtjes aan. Gelukkig maar, want de laatste donkere weken van het jaar zijn niet voor alle mensen de gemakkelijkste. Geen nood, alle zorgen verdwij nen als vanzelf, want Karin Bloe men heeft speci aal voor de kerst tijd een theater voorstelling ge maakt. Hoe komt het dat La Bloe men en Kerstmis eigenlijk zo van zelfsprekend bij elkaar passen? Het moet 'm in de sfeer zitten, in de aanwezigheid van een stralende vrouw in de tijd van een stralend feest. Karin Bloemen wordt in haar kerstshow bijgestaan door een aantal gasten, zoals het cabarettalent Richard Groenendijk, de top-zangeres Berget Lewis en de veelzijdige geluidstoonkunstenaar (een mooi woord voor Scrabble) en theatermaker Niek Boes. Speciale gast is (ex-)journaallezer Hans Smit, die op aparte wijze zijn persoonlijke terugblik zal geven op het aflopende jaar 2004. Dat alles wordt muzi kaal gedragen door Karin Bloemens negenkoppige band inclusief backing vocals. 'La Bloemens Licht-in-donkere-dagen kerstbal'. Mu ziek, humor en ontroering. Een alternatief en/of extra kerstuitje met vrienden, collega's of fa milie? Met maximaal tien man naar Karin Bloemen? Try-out! Ofwel elke twee weken een nieuwe tip én de mogelijkheid om de ze met familie, vrienden of collega's gratis mee te maken en voor de verandering eens zélf te recenseren. Plaatsing mét je foto gega randeerd. Deze week tippen we dus Karin Bloemen. Stuur een mailtje naar regiogrootrotterdam@whk.wegener.nl. Vergeet in je mail niet een telefoonnummer te vermelden waarop je bereikbaar bent voor het maken van afspraken over verdere af handeling! Karin Bloemens Kerstbal is van 24 tot en met 27 december in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Aanvang voorstelling: op vrijdag en maandag 20.00 uur. Op zaterdag en zondag 14..00. Zie voor meer info www.luxortheater.nl Joop Bromet Maarten van der Jagt en Els Neijts Foto:Johan Zijlman Foto: Erwin Olaf

Het Nieuwe Stadsblad | 2004 | | pagina 11