Schaaksimultaan bij voetbalclub Redders zwemmer (6) in zonnetje gezet 4Voetballen op de A4' Irakese schrijver te gast in Blauwe Brug Sportagenda Op alcohol gecontroleerd HZP/Schiedam bekert verder Goede zaken Groenoord Ruime winst voor Harga Schoolschaak basisonderwijs Bakkerij Van der Krogt steunt Azië 121-Jarige voetbalvereniging is helemaal van deze tijd Gerard S.Verver •o Marianne van Velzen Nans Wolters Edah SCHIEDAM SCHIEDAM - Het kwartet van de schaakvereniging HZP/Schie dam heeft de tweede ronde van de bekercompetitie door een ze ge op Waddinxveen overleefd. De uitbeurt werd met 3-1 ge wonnen. Daniel van Loenen was de eer ste, die zijn partij winnend af sloot. Hij overspeelde zijn tegen stander en veroverde een stuk. Rudolf van der Hoff viel de ko ningsstelling aan en nadat daar de verdediging doorbroken was, was het tweede punt binnen. Kort daarna moest David Mey- nand opgeven. Alles hing toen af van de partij van Ton der Kinde ren. Het leek erop, dat hij langzaam van het bord gedrukt zou wor den, maar geleidelijk veranderde het beeld en wikkelde hij af naar een gewonnen eindspel. SCHIEDAM - In de confrontatie met concurrent NOC hebben de zaalvoetballers van Groenoord goede zaken gedaan. De Schie dammers wonnen met 4-1 en dat zorgde er voor, dat het puntento taal uit de laatste vier wedstrij den naar acht getild werd. In middels is de laatste plaats ver laten en wordt de rode lantaarn getorst door NOC. In de zespuntenwedstrijd tegen de Rotterdammers was de inzet van Groenoord perfect en was de wil de wil om te winnen duide lijk aanwezig. Hoewel er niet echt goed gevoet bald werd, was het al snel duide lijk dat Groenoord wat meer kwaliteit in zijn mars had. Ray mond van der Marei zette Groenoord op voorsprong en niet veel later zorgde Nicky Buuron voor 2-0. Beide ploegen hielden elkaar vervolgens aardig in evenwicht. Na de pauze bleef Groenoord de betere ploeg, maar verzuimde de voorsprong verder uit te bou wen. Het was uiteindelijk Peter Ba- rendrecht, die voor de 3-0 en 4-0 tekende. NOC redde vlak voor tijd de eer. SCHIEDAM - Een reisje brons- groen-eikenhout heeft Harga zondag de volle winst en dus twee punten opgeleverd. On danks dat de Schiedammers veel kansen misten werd Ready'60 vrij simpel verslagen: 7-13. Niettemin stuitte Harga op veel verzet. Vooral de dames van Re ady speelden erg fel en de Schiedamse dames moesten zich inhouden om gele kaarten te voorkomen. Harga moest het in deze wedstrijd doen zonder Jor- dy Majoor die voor een wed strijd geschorst was. Zijn plaats werd ingenomen door Ivar Pon- daag. Harga kwam al snel op 0-3 en 2- 5. Een tussensprintje bracht Rea dy langszij, maar nog voor de rust kwamen de bezoekers weer op voorsprong. Op dat moment was het gedaan met het Lim burgse verzet. Harga's treffers waren van Aijan Maltha, Lizzy Alblas, Sven Pap pers (3), Ivar Pondaag, Rick Pappers(2), Dionne van Dijk, Kim van Dijk en Nartin den Hollander (2). SCHIEDAM - Acht schoolteams nemen op zaterdag 15 januari deel aan het Schiedams kampi oenschap schaken voor school teams. De wedstrijden worden gespeeld in Wijkcentrum Zuid (Dwarsstraat 42) en beginnen om 13 uur. De teams vertegenwoordigen zes basisscholen: De Vlinder, De Windas, CBK (twee teams), Sin gel (twee teams), De Gorzen en Sint Bernardus. De ploegen be staan uit vier spelers, aangevuld met een of twee reserves. Het toernooi bestaat uit zeven ron den en bij iedere ronde mag de samenstelling van het team ge wijzigd worden. De prijsuitreiking is omstreeks 17 uur. SCHIEDAM - Bakkerij Van der Krogt aan het Broersveld 149 bakt zaterdag 15 januari voor 5,55 euro slagroomtaartjes. De opbrengst hiervan wordt door de bakker gestort op giro 555 van de gezamenlijke hulpac ties. SCHIEDAM - In het clubge bouw van de voetbalvereni ging WK gaat op zaterdag 15 januari na een afwezigheid van drie jaar de schaaksimultaan van de schaakvereniging HZP/Schiedam op herhaling. Drie wedstrijdschakers spelen dan tegen maximaal 25 en mi nimaal 15 schakers. Door de dit jaar wat langere winterstop was de schaaksi multaan wat makkelijker te plannen, dan in voorgaande ja ren. De eerste simultaan is destijds spontaan ontstaan na een geintje tussen Brand en VVK-bestuurslid Willem van Ravens. HZP/Schiedam zorgt voor drie simultaangevers en de voetbalclub voor de scha kers. Voor het eerst zullen er ook jeugdvoetballers van WK meedoen. De jongste jeugd (pupillen) speelt tussen 10 en 12 uur en de junioren tussen 12 en 14.30 uur. De senioren beginnen om 15 uur en spelen tegen HZP/Schiedam- coryfee Jan Brand. SCHIEDAM - In zwembad Groenoord zijn maandagavond de redders van de 6-jarige Vlaardingse Jorvi Mook (rechts op de foto) feestelijk bedankt voor hun optreden. Zij kregen van de politie bloemen uitgereikt door wijkteamchef J. Slavenburg en buurtagent A. Glijn. De drie helden zijn de 39-jarige Wilco Vriezekolk uit Schiedam (achter aan), zijn zoon Benjamin (8) (midden) en de 21-jarige mede werkster van het zwembad Kri stel Kooijman. Door het kordate optreden van het drietal werd op maandag avond 27 december het leven van Jorvi gered. Benjamin vond het slachtoffertje drijvend en buiten bewustzijn in het water. Hij riep toen zijn vader erbij die Jorvi naar de kant trok. Op de kant reanimeerde Wilco de jongen en badjuffrouw Kristel Kooijman nam de hartmassage voor haar rekening. Dit deden zij totdat het ambulancepersoneel arriveerde. De ouders van Jorvi bedankten de drie helden maandagavond ook met cadeautjes. SCHIEDAM - Squash loopt als een tierelier. Met cricket hoort de club bij de Neder landse top. Tennis is, na een dipje in het ledental, weer helemaal terug. Alleen voet ballend gaat het Hermes DVS niet helemaal naar den vleze. Toch geldt dat eigen lijk alleen voor het topje van de ijsberg. Want alle in de luwte van de hoofdmacht voetballende elftallen en af delingen gaat het helemaal voor de wind. "We hebben dit jaar voor het eerst sinds lange tijd weer zeven seniorelftallen", vertelt voorzitter Wil van Wijk trots. De lichtblau- wen leven weer. Met een club, die inmiddels meer dan zeven honderd leden telt. En toch - en dat mag best opmerkelijk ge noemd worden - haalt het de pu bliciteit nauwelijks. "Snap ik ook niets van", beaamt de preases. "We zijn redelijk open. Ik schrijf ook regelmatig een verhaal in het clubblad met flink wat nieuws. Misschien moeten we toch meer aan onze PR gaan doen. Dan halen we mis schien wat meer de kranten. An derzijds... We hebben een uitste kend georganiseerde business club en daarnaast een Club van 100, die zo'n honderdveertig le den telt. We hebben niets te kla gen." Hermes leeft. Het barst in sport park Harga ook van de activitei ten. Zeker nu het complex bijna een jaar lang op zijn kop gestaan heeft en verrijkt is met een kunst grasveld, twee spiksplinternieu we tennisbanen en drie cricket- kooien. Het zijn allemaal zaken, die Hermes DVS nooit op het wensenlijstje gehad heeft. Jawel, er zou een kunstgrasveldje (voor vier-tegen-vier voetbal) moeten komen en de cricketkooien waren ook gewenst. Dat het anders in gevuld werd is te danken aan de geplande bouw van het Vlietland Ziekenhuis. Voor de aanleg van parkeerplaatsen moesten sport- voorzieningen sneuvelen. Ook bij Hermes. Dat kwam trouwens niet ongele gen. De rechts van de ingang ge- Van woensdag 12 tot en met dins dag 18 januari VOETBAL - zaterdag: Harga- sport/za-HPSV( 14.00 uur). Zondag: SVVSMC-Blauw Wit/A( 14.00 uur). ZAALVOETBAL: maandag CW/Mercurius-VVK. BADMINTON: zaterdag BCR'91 9-TSF. HANDBAL: zondag Quintus 2-Ventura(da), DES'72 2- DWS(h), Loreal-DWS(da), Ato- mium'61 -Ventura(h). KORFBAL: zondag RKC-Har- ga- TAFELTENNIS: zaterdag sportzaal Dr.Kuyperlaan 17.00 uur Brandersstad-NAK Den Hel der. VOLLEYBAL: vrijdag Nesse- lande-Rijnmond(h). Berichten voor de sportre dactie kunnen tot maandag 20.00 uur worden aangeleverd via e- mail (regiosport@hetnet.nl) of fax (010-5913733). Het post adres is: Het Nieuwe Stadsblad, Fransenstraat 14, 3131 CC Vlaardingen of Van Beethoven- laan 4, 3144 AS Maassluis. legen tennisbanen en het daar naast al jaren in gebruik zijnde Gebako-veld moesten plaats ma ken voor een volwaardig kunst grasveld. Dat het Gebako het veld moest ruimen, kwam als ge roepen. Al vanaf de aanleg vormt het veld een ware steen des aan stoots. "Ze noemden me niet voor niets Wil Gebako", grapt de voorzitter duidend op de vele ma len, dat hij in het openbaar duide lijk heeft gemaakt dat een veld van gebakken korrels uit de tijd was en nodig een vervanging toe was. Nu kreeg Hermes het in de schoot geworpen. Gevolg was ook, dat de twee tennisbanen een andere locatie kregen. Ze liggen nu samen met de cricketkooien achter, dus dichter, bij het club huis. "Het ligt er meer beschut dan op de oude plek en zeker ook sociaal beschermder." Het gaf ook meteen de tennisafdeling een behoorlijke impuls, want het clubje gebruikers werd door een groei met twintig spelers zomaar ineens een behoorlijk grote club. "Ik merk ook, dat de mensen het fijn vinden, dat de banen dichter bij het clubhuis liggen." Maar daarbij hield de gemeente lijke inbreng - het kunstgras en de verplaatsingen kwamen uit de gemeentelijke knip - niet op. Aan de noordkant wordt het complex binnenkort voorzien van een heu se brug (de Hermeshalsbrug) richting parkeerplaatsen aan de Hargalaan. "Dat was de wens van de wethouder. Die wilde de par keerdruk binnen het sportpark verlichten. Enerzijds is het een uitstekend idee, maar anderzijds zorgt het voor een onnatuurlijk gat in de struiken rondom het cricketveld. Maar daar vinden we ook wel weer wat op." Nieuwe tribune Tenslotte wordt op heel korte ter mijn begonnen met de bouw van een nieuwe tribune. "Daarvoor is op de dag voor kerstmis de bouwvergunning binnen geko men", glimt Van Wijk. "We gaan er alles aan doen om de bouw van de overdekte nog voor de viering van de eerstvolgende jubileum dag in kannen en kruiken te heb ben." De tribune vervangt de overdekte zetels, die sinds de ver huizing naar Harga aan de lange zijde gestaan hebben. Deze voorziening was een van de relikwieën die afkomstig was van het oude en historische onderko men aan de Damlaan. "Bij een inspectie van Bouw- en Woning toezicht werden enige tijd gele den nogal wat mankementen vastgesteld. Op de keper be schouwd voldeed de tribune niet meer aan de eisen van deze tijd. Dan kan je twee dingen doen: de fouten herstellen of een nieuw exemplaar - meer toegesneden op de situatie anno nu - neerzetten. We spelen in de vierde klasse. Dan moet je niet willen pronken met een supertribune. Eentje met driehonderd plaatsen is genoeg. Die komt er dan ook en we zullen er voor gaan zorgen, dat 'ie er be gin april staat." Tegelijk wordt ook de entree aangepakt. Hermes DVS - dadelijk 121 jaar oud - is helemaal van deze tijd. Is een omni-vereniging. Een club ook met een visie. "Zo'n tien jaar geleden zijn we meer aandacht gaan schenken aan het opleiden van de cricketjeugd. Vijf jaar la ter is ook de voetbalsector daar mee begonnen." Het is niet het einde van de beleidsrit. Vandaar dat er in februari weer een bij eenkomst gepland staat waar de toekomst en het te voeren beleid centraal staat. Het motto: 'Waar staat Hermes DVS nu en waar willen we naar toe.' De 704 leden mogen het zeggen. SCHIEDAM - Er lijkt wat begrip te ontstaan bij minister Peijs van Verkeer en Waterstaat over de weerstanden van de gemeenten Schiedam en Vlaardingen waar het de aanleg van de A4 betreft. Na haar bezoek samen met gede puteerde van Nieuwenhoven op 14 december aan Schiedam heeft zij persoonlijk kunnen voelen en proeven aan de weerstanden en dat lijkt de partijen nader tot el kaar gebracht te hebben. Wel blijft de aanleg hoog op het verlanglijstje van de minister staan. Beide gemeenten hebben de intentieverklaring die door het Integrale Ontwikkeling Delft Schiedam (IODS) naar de mi nister werd gestuurd niet gete kend. In deze intentieverklaring wordt onder meer gepleit voor het nu al aanbesteden van de A4. In een commissievergadering van 21 december stemden Vlaardin gen en Schiedam tegen het ver sturen van de brief. Zij hebben nu een eigen brief gestuurd naar de minister. De aanleg van de rijks weg die de gemoederen in beide gemeenten al jaren bezighoudt, zal er in elk geval niet komen in de sobere variant die de minister ooit voorstelde. Wethouder Meij er, die nog even langs ging bij Peijs om het bezoek van de mi nister te evalueren, bevestigt dit. "De sobere variant van de A4 is inderdaad van tafel en als de weg er toch moet komen dan is de mi nister er over eens dat dit op voorwaarde zal gebeuren." Een tunnel, holle dijk of volledige overkapping is welhaast de enige oplossing die tegemoet kan ko men aan de eisen van de beide gemeenten. Maar dan moet er ook een oplossing komen voor de uitstoot. Gedacht wordt aan grote zuiveringsinstallaties. Door op de overkapping van de tunnel een groene zone aan te leggen be houdt het gebied zijn groene ka rakter. "Je zou ook in dit verband kunnen denken aan de aanleg van sportvelden", zegt Meijer. "Voet ballen op de A4 dus." Meijer denkt dat deze variant ook financieel haalbaar is. "We heb ben zo'n 500 miljoen euro voor de aanleg van zes kilometer rijks weg. Daar moeten we toch wel wat voor kunnen realiseren." Meijer denkt dat er met de aanleg van de tunnel nauwelijks wonin gen zullen moeten wijken. SCHIEDAM - De politie heeft van vrijdagavond tot zaterdagmor gen vroeg alcoholcontroles gehouden op het Broersvest en de Vlaardingerdijk. In totaal moesten 310 automobilisten de blaasproef afleggen. Zes bestuurders kregen een proces-verbaal omdat zij teveel alcohol hadden gedronken. De hoogst gemeten waarde was zo'n 1,25 pro mille. SCHIEDAM - Met een se- tarspeler die zichzelf om schrijft als oosters van binnen en Nederlands van buiten, verzorgt de gevluchte Irakees schrijver Al Galidi, zondag 16 januari een optre den in wijkcentrum De Blauwe Brug. Al Galidi groeide op onder het Sad- dam-regime, hij vluchtte en woont sinds 1998 in Neder land. In hoog tempo leerde hij in asielzoekerscentrum Harlingen Nederlands en publiceerde al snel een ge dichtenbundel en twee boek jes met columns die hij schreef voor onder meer de Leeuwarder Courant. Hij werd door de Schiedamse or ganisatie, die regelmatig bekende en minder bekende schrijvers uit nodigt, gevraagd te vertellen over zijn eerste onlangs verschenen roman 'Mijn opa, de president en andere dieren' en om bovendien een aantal gedichten voor de dra gen. Al Galidi wordt daarbij be geleid door Jan Pieter van der Giessen die via Galidi in contact kwam met Perzische muziek. Het ritme en de klanken maakten zo- 'n indruk op hem dat hij het Ara bische instrument de setar, een langhalsluit leerde bespelen. Mijn opa, de president en andere dieren is geen boek dat je in één ruk uitleest. Door als lezer de tekst met tussenpozen tot je te ne men komen kwesties tot leven die bij snel doorlezen makkelijk aan de aandacht ontsnappen. Want het is niet niks wat Al Galidi be schrijft. Hij portretteert in de ro man het Zuid-Iraakse dorp El Nebbi waar een dorpsgemeen schap leeft zoals het al eeuwen lang heeft geleefd, totdat gebeur tenissen die zich afspelen buiten die kleine veilige gemeenschap, grote invloed krijgen op het da gelijkse leven. De angst krijgt greep op vrijwel iedereen, zelfs plassen zonder bang te zijn blijkt onmogelijk. Sjeik Abdulkarim klopte op de deur en praatte met mijn opa als of hij hem een geheim toever trouwde.' Ze willen de urine om te weten wie van de president houdt en wie niet', fluisterde hij. Symboliek, dromen, sprookjes, liefde, schoonheid en metaforen. De ik-figuur in de roman krijgt plotseling het gevoel dat hij geen schaap is, hij stopt met gras eten, verlaat de kudde en gaat op zoek naar de weg van zijn leven. Scha pen met goede bedoelingen pro beren hem te redden maar hij luistert niet, ondanks de waar schuwing van zijn opa om niet iets in je hoofd te stoppen dat er niet meer uit wil. De grootvader strooit voortdurend wijsheden in het rond die soms onbegrijpelijk zijn voor zijn kleinkind, de hoofdpersoon in de roman. "De dag zal nooit komen om me te ontmaskeren, zei de nacht tegen zichzelf. Daarom kan ik slechte dingen doen, want nacht zonder dag is levensgevaarlijk. Straten zijn leeg en niemand komt of gaat. Iedereen die kan vluchten doet dat. Iedere boom wordt een boot, iedere ezel een dravend paard. En degenen die blijven worden president." Het duurt wel even voordatje als lezer beseft waar de geschiedenis van Mijn opa, de president en de andere dieren, zich werkelijk af speelt. Pas als het verhaal in zijn volle omvang tot je doordringt, realiseer je je dat. Al Galidi werd omstreeks 1970 geboren in Al Najaf in het zuiden van Irak. Zijn precieze geboorte jaar is onbekend omdat dit door mensen die in de woestijn leven niet exact wordt bijgehouden, al dus de schrijver die afstudeerde als ingenieur. Al Galidi is in middels in Nederland uitgeproce deerd en de kans is groot dat hij binnenkort het land wordt uitge zet. De Literaire Middag wordt geor ganiseerd door de Openbare Bi bliotheek en de boekhandels Scriptum en Van Leeuwen. Aan vang 14.00 uur in de bieb aan het Bachplein, entree 10 euro. Je wist al dat Edah voordeliger is, maar 400 fietsen weggeven, dat is nieuw. Let nu in onze weekfolder en winkel op de Edah vleesactie met gratis kanskaart. De actie periode loopt van 3 t/m 29 januari 2005. Lekker goed, laagste prijzen. Woensdag 12 januari 2005 Het Nieuwe Stadsblad 02 - 1441 Op de foto staat Wilco Vriezekolk met links voor hem zijn oudste zoon, daar naast staat zoon Benjamin met naast hem Jorvi. Kristel Kooijman ontbreekt op deze foto. foto: ROEL DIJKSTRA Hermes DVS groeit en bloeit De entourage rond het hoofdveld is door het ontbreken van een tribune niet optimaal. Met de bouw van een nieuwe overdekte wordt binnenkort begonnen.^ De Irakese schrijver Al Galidi is zondag te gast op de Literaire Middag in de biblio theek aan het Bachplein. I NIETS Je vindt Edah Lekker&Laag in: Barendrecht - Dordrecht Krimpen a/d Ussel - Oostvoorne Rozenburg - Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 11