www.olcd.nl Voorwaarden voor laserbehandeling Laserbehandeling herstelt optische werking oog Bijwonen informatieavond belangrijk Het team van OoglaserCentrum Drechtsteden OoglaserCentrum Drechtsteden Woensdag 2 februari 2005 ns-16 Onderzoek Consumentenbond levert kwalificatie 'goed' op Veel mensen zouden graag niet meer afhankelijk zijn van een bril of contactlenzen. Voor een groot aantal van hen is dit tegenwoordig mogelijk dankzij de ooglaserbehandeling, een moderne methode waarmee de optische werking van het oog op niet belastende wijze kan worden hersteld. OoglaserCentrum Drechtsteden (OLCD) heeft zich volledig in deze behandeling gespecialiseerd. Het centrum is een samenwerkingsverband van optometrist Martin Struijk en de oogartsen Marinus Eijkelenboom, Gerard Groothuizen en Albert Vos. Zij hebben ieder hun sporen in de oogzorg ruimschoots verdiend en voor de oog laserbehandeling hebben zij de meest geavanceerde apparatuur tot hun beschikking. Het OLCD bestaat inmiddels ruim 2,5 jaar en blijkt in de regio echt in een behoefte te voorzien. Een door de Consumentenbond begin 2003 uitgevoerd schriftelijk en telefonisch onderzoek onder ooglaserklinieken leverde OoglaserCentrum Drechtsteden de kwalificatie 'goed'op. - Goede gezondheid. - 18 jaar of ouder. - Sterkte van bril of lenzen minstens 1 jaar stabiel. - Geen staar, keratoconus of andere oogaandoeningen die complicaties kunnen geven bij de behandeling. - Niet korter dan 2 maanden na zwan gerschap of 2 maanden na het geven van borstvoeding. - Niet tijdens een periode van ernstige allergieproblemen. - Brilsterkte tussen-10 en+4. Laserbehandeling herstelt optische werking oog De ooglaserbehandeling is een veilige methode, waarmee op een natuurlijke wijze bepaalde oogfuncties kunnen worden hersteld De ooglaserbehandeling is een veilige methode, waarmee op een natuurlijke wijze bepaalde oogfuncties kunnen worden hersteld. Wie meer wil weten over de ooglaserbehandeling, kan het best een informatieavond bijwonen (zie kopje "uitgebreide voorlichting"). Ooglaserconsulente Jeannette van der Tak vertelt graag wanneer daartoe gelegenheid is. Ook voor andere informatie kunnen geïnteresseerden bij haar terecht. Zij is van dinsdag t/m zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur in OoglaserCentrum Drechtsteden te bereiken via telefoonnummer (078) 615 15 24 of e-mailadres info@olcd.nl. Het centrum is gevestigd aan de Veerweg 21 in Papendrecht. OoglaserCentrum Drechtsteden is gevestigd op de bovenverdieping van het moderne pand van Martin Struijk OPTIEK aan de Veerweg in het hart van Papendrecht Ooglaser Centrum Drechtsteden helpt mensen van bril of contactlenzen af Medisch verantwoord Voor veel mensen biedt de .ooglaser uitkomst. Maar hoe geavanceerd de behandeling ook mag zijn, het is geen 'wondermiddel'. Sommige oogproblemen kun nen niet met deze methode worden verholpen. Ook bepaalde gezondheidsaspecten kunnen een beletsel vormen. De oogartsen van OoglaserCentrum Drechtsteden hanteren als vast uitgangspunt dat de behandelkeuze voor de volle 100% medisch verant woord moet zijn. Zij houden zich onder andere aan de strikte protocollen die zijn opgesteld door de refractiewerkgroep van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (de beroepsvereniging van oogartsen). Daarnaast gelden binnen het centrum zelf ook eigen protocollen die een goede gang van zaken waarborgen. Heel klantvriendelijk Hoewel de ooglaserbehandeling een medische ingreep is die door een oogchirurg wordt uitgevoerd, kan het OLCD niet worden vergeleken met een ziekenhuiskliniek. Klantvriendelijkheid staat voorop. Onderzoek en ingreep vinden plaats in een sfeervolle omgeving, waar alles erop is gericht om degene die de behandeling ondergaat zich helemaal op zijn of haar gemak te laten voelen. De benadering is heel persoonlijk en men neemt voor iedereen royaal de tijd. Geen wachtlijsten Een ander groot verschil met veel ziekenhuizen is het ontbreken van een wachtlijst. Het is uiteraard niet zo dat iemand bij wijze van spreken meteen morgen onder de laser kan. In het OLCD wordt zeer zorgvuldig gewerkt en dat vraagt tijd. Aan de ingreep gaat een grondige voorbereiding vooraf. Maar met die voorbereiding kan op elke gewenst moment worden begonnen. Gefaseerde procedure Ogen zijn een kostbaar bezit. Een ooglaserbehande ling mag dus beslist geen 'impulskoop' zijn. Daarom werkt OoglaserCentrum Drechtsteden volgens een gedegen procedure, waarin eerlijke voorlichting een wezenlijke rol speelt. Dit garandeert een maximale kans op succes. De procedure bestaat uit vier fasen: uitgebreide voorlichting, een grondig vooronderzoek, de laserbehandeling en nazorg. voorlichtingsavonden heeft laten bijwonen." Een voorlichtingsavond bij OoglaserCentrum Drechtsteden is geheel vrijblijvend en kost niets. Per avond is er plaats voor maximaal twaalf deel nemers. Zij zien een uitgebreide presentatie en kun nen alles vragen wat zij op uw hart hebben. Ook een rondleiding door het centrum is onderdeel van het programma. Grondig vooronderzoek Wil iemand zich in principe laten behandelen, dan vormt een ongeveer anderhalf uur durend vooronder zoek de volgende fase. Dit onderzoek, dat een vast bedrag kost, dient om vast te stellen of een laserbe handeling zinvol en verantwoord is. Naast oogmeting vindt onderzoek naar de gezondheidstoestand van de ogen plaats. Ook moeten vragen worden beantwoord over de algemene gezondheid. Direct na het onder zoek hoort men de uitslag. Blijken de ogen geschikt voor een laserbehandeling en zijn er verder geen beletsels, dan wordt een behandeladvies gegeven. Verder worden de mogelijk toe te passen behandel methoden en de te verwachten resultaten doorgenomen. Daarna kan degene die is onderzocht in alle vrijheid definitief beslissen over het doorgaan van de behan deling. De laserhandeling Direct voorafgaande aan de behandeling bekijkt de oogarts de ogen nog een keer en neemt hij een checklist door met de man of vrouw die hij gaat behandelen. Een uur eerder heeft deze een licht kalmeringsmiddel gekregen, zodat hij of zij ontspan nen op de behandeltafel ligt. De ingreep zelf duurt ongeveer een kwartier per oog. Doordat het oog met druppels is verdoofd (dus geen prikken!), voel je er er niets van. Een ooglidspreider voorkomt knipperen van het ooglid. Tijdens de behandeling moet naar een rood lichtje worden gekeken. Een geavanceerd oog volgsysteem reageert binnen milliseconden op elke oogbeweging. Al kort na de ingreep kan de behandel de persoon (met een begeleider) weer naar huis. Veel aandacht voor nazorg OoglaserCentrum Drechtsteden hecht heel veel waarde aan een goede nazorg. Dit houdt onder meer regelmatige controles in. Van tevoren is precies Oogarts Albert Vos behandelt zijn collega Gerard Groothuizen Uitgebreide voorlichting Over de ooglaserbehandeling is veel meer te vertellen dan met een folder of per telefoon mogelijk is. Daarom hecht OoglaserCentrum Drechtsteden veel waarde aan .voorlichtingsavonden. Hoewel tevreden met de uitslag, heeft optometrist Martin Struijk op dit punt kritiek op het door de consumentenbond uitge voerde onderzoek: "De Consumentenbond noemt zo'n voorlichtingsavond een fuik die de geïnteres seerde binnenzwemt. Misschien geldt dit voor bepaalde klinieken die op vrij agressieve wijze klan ten proberen te werven, maar bij ons is daar pertinent geen sprake van. Wij proberen op geen enkele manier tijdens een voorlichtingsavond mensen tot een behan deling te bewegen. Het gaat om voorlichting en niets anders! Daarom is het heel jammer dat de Consument niet iemand under cover' een van onze verteld welke verschijnselen men na de behandeling kunt verwachten. Mocht iemand zich desondanks ongerust maken, dan is er altijd de mogelijkheid meteen contact op te nemen met het centrum. Zelfs in het weekend kan dit en zo nodig wordt een van de oogartsen ingeschakeld. In een klein aantal gevallen is een nabehandeling nodig, waardoor het iets langer kan duren voordat het gewenste resultaat wordt bereikt. Beproefde methode De ooglaserbehandeling is inmiddels een door en door beproefde methode. Wereldwijd konden op deze manier al miljoenen mensen van hun bril of lenzen worden afgeholpen. Onder hen in ons land bijvoor beeld hele bekende topsporters en mensen uit de showbusiness. Ook drie van de vijf leden van het team van OoglaserCentrum Drechtsteden hebben zich laten behandelen. Optometrist Martin Struijk was de eerste, gevolgd door oogarts Albert Vos en ooglaser- consulente Jeannette van der Tak. Ieder van de aan het centrum verbonden oogartsen heeft inmiddels honderden ingrepen uitgevoerd. Slechts in een enkel geval werd het beoogde resultaat niet helemaal bereikt. De cijfers tonen dus ondubbel zinnig aan dat de laseringreep effectief en veilig is. Soms zelfs beter zien dan met bril of lenzen OoglaserCentrum Drechtsteden werkt met de geavan ceerde LADARVISION behandelapparatuur. In aan vulling daarop schafte het centrum als eerste in Nederland LADARWave oogmeetapparatuur aan. Dit is een computergestuurd precisiemeetsysteem dat afwijkingen aan de ogen zeer nauwkeurig meet en digitaal vastlegt. De gegevens die met behulp van de LADARWave apparatuur zijn verkregen, worden vervolgens inge voerd in de behandelcomputer. Het gevolg is een volledig op individuele ogen toegesneden behandelprofiel. Met deze zogeheten customized-behandeling is het mogelijk ook gebreken te herstellen die niet met bril of contactlenzen zijn te corrigeren. Het is daardoor in sommige gevallen dus zelfs moge lijk dat iemand beter gaat zien dan hij of zij deed met bril of contactlenzen. Bijvoorbeeld in de vorm van beter nachtzien en/of een betere contrastwaarneming. Meer vrijheid en meer mogelijkheden Geen bril of contactlenzen meer nodig hebben bete kent natuurlijk veel meer vrijheid. Beslagen of bere gende brillenglazen behoren tot het verleden en een nieuwe bril aanschaffen voor een ander uiterlijk hoeft niet meer. Lensdragers zijn af van alle onderhoud en het risico van verlies van een contactlens. De beteke nis van een ooglaserbehandeling kan echter veel ver der gaan. Voor bepaalde beroepen en liefhebberijen kan de afhankelijkheid van optische hulpmiddelen een beperking inhouden. Zo'n beperking vervalt als na een laserbehandeling de ogen het werk weer helemaal alleen aankunnen. OoglaserCentrum Drecht-steden heeft bijvoorbeeld iemand geholpen die op grond van zijn gezichtsver mogen niet voldeed aan de toelatingseisen voor een politieopleiding. Na de behandeling werd hij alsnog toegelaten. Meer ervaringen van anderen zijn te vinden op www.olcd.nl Niet goedkoop Door de zeer hoge eisen die eraan worden gesteld, is de voor een laseringreep benodigde apparatuur bij zonder kostbaar. Daarom kan een behandeling geen goedkope aangelegenheid zijn. De kosten bedragen ten minste 2000,- per oog, afhankelijk van de gekozen behandelmethode. Voor het uitgebreide vooronderzoek wordt 120,- in rekening gebracht. De onderzoeks- eri behandelkos- ten komen soms in aanmerking voor vergoeding door ziektekostenverzekeraars. Is dit niet het geval, dan is het mogelijk via de werk gever of door aftrek van buitengewone lasten de fis cus een deel te laten betalen. Eventueel gespreide betaling Ondanks de winst van meer levensgeluk kunnen de kosten van de ooglaserbehandeling soms een drempel zijn. Daarom heeft OoglaserCentrum Drechtsteden samenwerking gezocht met een gerenommeerde financiële dienstverlener. Deze kan een op de situatie toegesneden vorm van gespreide betaling aanbieden. Hoornvlies taseren Elke laserimpuls verwijdert kleine hoeveelheden weefsel van het hoornvlies en verandert daarmee de kromming van het hoornvlies. harde oogrok Bi) een bitziend oog wordt het hoornvlies vlakker gemaakt en een verziend oog iets bolk» vaatv es netvlies glasachtig lichaam ~T hoorn vlies blinde vlek epitheel Waarom een bril of contactlenzen nodig kunnen zijn Bij mensen die zonder optische hulpmiddelen onder alle omstandigheden scherp zien, wordt het beeld steeds precies op het netvlies geprojecteerd. De ogen van mensen die tot deze groep behoren, zijn altijd in staat zich automatisch in te stellen op alles waar zij naar kijken. Lukt dit niet voor objecten die zich op enige afstand bevinden, dan is iemand bijziend. Het beeld wordt in dat geval voor het netvlies gepro jecteerd, waardoor in de verte niet scherp wordt gezien. Mensen zijn verziend als zij problemen heb ben met dichtbij zien (zoals lezen). Beelden van nabijgelegen objecten worden dan achter het netvlies geprojecteerd, zodat deze wazig worden gezien. Bijziendheid is te corrigeren met negatieve brillenglazen of contactlenzen, verziendheid met positieve. Kromming hoornvlies wijzigen Het principe van de laserbehandeling berust op het wijzigen van de kromming van het hoornvlies door het wegnemen van minieme hoeveelheden weefsel. Een bijziend oog krijgt zo een vlakker hoornvlies, terwijl bij een verziend oog het hoornvlies juist boller wordt gemaakt. Het wijzigen van de kromming van het hoornvlies zorgt er op een natuurlijke manier voor dat de projectie van beelden weer precies op het netvlies gebeurt. Met als plezierig gevolg altijd scherp zien zonder optische hulpmiddelen, ook bij astigmatisme. Door geavanceerde techniek Deze effectieve behandelmethode is mogelijk door een combinatie van moderne laser- en computer techniek. De computergestuurde laserstraal werkt extreem nauwkeurig. Onvergelijkbaar preciezer dan zelfs de meest ervaren oogchirurg zonder deze apparatuur ooit zou kunnen. Op basis van geavanceerde oogme- tingstechniek kan de behandeling bovendien exact worden afgestemd op elk individueel oog. t Zonder gevaar Behalve effectief, is de lasermethode ook veilig. De vrees van sommigen dat door een fout tijdens de behandeling blindheid aan een oog zou kunnen ontstaan, is onterecht. Door de aard van de behandeling is een dergelijk gevolg onmogelijk. Er bestaat uitsluitend een minimaal risico dat het beoogde resultaat niet of niet helemaal wordt bereikt. In dat geval zal men een bril of contactlenzen moeten blijven gebruiken. De praktijk laat echter zien dat kans hierop bedui dend minder is dan 1%. Ooglaserconsulente Jeannette van der Tak draagt dankzij de laser behandeling geen bril meer Optometrist Martin Struijk ging als eerste zelf 'onder de laser' Oogarts Marinus Eijkelenboom hielp zijn collega Vos van zijn bril af. Oogarts Gerard Groothuizen Geen lenzen meer dankzij laser Oogarts Albert Vos onderging eveneens een laserbehandeling Veerweg 21 3351 HB Papendrecht Telefoon (078) 615 15 24 E-mail: info@olcd.nl Internet: www.olcd.nl Maandag gesloten!

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 16