Geen UMTS-antenne op Heij er mansflat Particuliere verzamelaars in Stedelijk Schiedam, stad vol Beloften Verkeer(de) visie Azië-actie Spieringshoek goed voor 5000 euro Ingezonden brieven Kort nuchter in Vlietland Bedelaar kickte af en verhuisde voorgoed naar Limburg Schrijven over je ziekte Rode Kruis verhuisD Meespelen met Harpe Davids Verkeerd voorgesorteerd Nans Wolters Nans Wolters Woensdag 2 februari 2005 Het Nieuwe Stadsblad 5 - 1442 SCHIEDAM SCHIEDAM - Patiënten die in het Vlietland Ziekenhuis in Schiedam en Vlaardingen een operatie moeten ondergaan hoe ven niet meer langdurig nuchter te blijven voor de ingreep. Tot drie uur voor de operatie mogen nog helder vloeibare dranken zo als appelsap, thee limonadesi roop of drinkbouillon genuttigd worden. Twee uur voor de in greep krijgt de patiënt een kool- hydraatrijke drank aangeboden. Aanleiding voor het Vlietland Ziekenhuis om de nieuwe me thode te starten is een onderzoek van de Zweedse professor Ole Ljungquist uit 2004. Volgens de Zweed is langdurig nuchter zijn voor een operatie niet alleen on nodig maar kent het zelfs nade len. Naast honger, dorst en on rust kan er een stoornis in de stofwisseling optreden die kan leiden tot een verhoogde gluco- sespiegel in het bloed, die ver moeidheid, slechte wondgene- zing, uitdroging en gewichtsver lies kan veroorzaken. Door de koolhydraatrijke drank moeten patiënten zich na de operatie rustiger gaan voelen en, minder dorst en honger hebben. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis lijkt het erop dat de drank een positie invloed heeft op het herstel en de zie- kenhuisverblijfsduur. SCHIEDAM - Met een bij zonder lange hijskraan werd op het dak van de twintig verdiepingen tellende Heijermansflat vorige week een ontvangstinstallatie ge plaatst. Een antenne met een 'hoedje' en dat deed bij om wonenden de vraag opko men of het hier ging om een UMTS-antenne. Woonplus verklaart dat het slechts ging om een vervanging van een bestaande installatie. Met UTMS-antennes is het onder meer mogelijk beelden op mo bieltjes te ontvangen. Voor- en tegenstanders van UMTS vliegen elkaar echter al geruime tijd in de haren. De tegenstanders beweren dat de straling die de installatie veroorzaakt schadelijk is voor de gezondheid en de andere groep, meestal wetenschappers, zeggen dat er niets aan de hand is. Hoe wel die deskundigen elkaar ook regelmatig tegenspreken. In veel landen wordt op dit moment onderzoek gedaan waaruit defi nitief moet blijken of het gebruik van mobieltjes met uitgebreide ontvangstmogelijkheden niet of wel schadelijk is en zo ja hoe ern stig. Onzekerheid Een aantal woningcorporaties in Nederland neemt het zekere voor het onzekere en gaat daarom voorlopig niet over tot plaatsing van UMTS-antennes. Zij wach ten de onderzoeken en het groene licht van de overheid af. Overi gens betreft de onzekerheid bij een groot deel van het publiek niet alleen de straling van de masten die risico's zouden ver oorzaken, ook het effect dat ge wone mobieltjes op de gezond heid kunnen hebben, speelt een belangrijke rol. Martin Vermeulen voorlichter van Woonplus, ontzenuwt het vermoeden dat de plaatsing op de Heijermansflat een UMTS-mast betreft. "Daar is geen sprake van. Het gaat om de vervanging van de bestaande installatie. Dit ge beurt op verzoek van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat die deze antenne uitsluitend gebruikt voor ontvangst van signalen. Het apparaat zendt geen straling uit." Volgens Vermeulen is Woonplus - gezien vanuit esthetisch oog punt - nogal terughoudend in het bijplaatsen van dit soort antennes op daken haar van complexen. In de meeste gevallen betreft het vervanging van de installatie. Dat zijn er op dit moment onge veer twintig. "Alle masten die wij momenteel op daken hebben staan voldoen aan de nu geldende overheidsvoorschriften. Van een gezondheidsrisico in verband met straling is dus geen sprake. Als zich op dit vlak nieuwe ont wikkelingen voordoen, volgt Woonplus vanzelfsprekend het dan geldende beleid." Enquête De voorlichter benadrukt dat de plaatsing van antenne-installaties op een nieuwe locatie altijd plaatsvindt met instemming van de betreffende bewoners. "Hier aan hechten wij als organisatie veel waarde. Door middel van een enquête peilen wij de mening van bewoners. Als zij bezwaar maken tegen plaatsing gaat dat niet door." Vermeulen zegt dat dit in het verleden enkele malen ge beurde. De inkomsten die Woon plus ontvangt van aanbieders die toestemming krijgen om anten nes te plaatsen, komen deels ten goede van bewoners of bewo nersvereniging. "Met dit geld kan men bijvoorbeeld een activiteit organiseren die de leefbaarheid in de buurt verbetert." SCHIEDAM - Wat betekent het als je een ziekte, aandoening of handicap hebt, hoe ga je er mee om en wat betekent het in het dagelijks leven. Omdat niemand beter in staat is te beschrijven welke impact dit heeft, nodigt het Fonds PGO mensen uit hun ervaringen op papier te zetten. Dit mag overigens ook over ie mand gaan uit de directe omge ving. De schrijfwedstrijd De Pen als lotgenoot, bestaat uit drie categorieën. De eerste In de Pen is bedoeld voor ervarings verhalen, de tweede De Pen Pu bliek, voor columns of korte ver halen die eerder werden gepubli ceerd en de laatste categorie be treft verhalen voor internetpagi na's. Voor elke categorie is een prijs beschikbaar. De hoofdprijs bedraagt 2500 euro, de tweede prijs 1000 euro en jongeren tus sen de 12 tot en met 18 kunnen met hun verhaal meedingen naar 1000 euro. Eenzelfde bedrag wordt uitgeloofd voor internet- verhalen. Inzenden is mogelijk tot en met 31 mei. De prijsuit reiking vindt plaats tijdens de week van Chronisch zieken eind van het jaar. Voorwaarden en in schrijfformulier zijn verkrijgbaar bij De Pen als lotgenoot, Postbus 9219, 6800 HZ Arnhem of raad pleeg www.penalslotgenoot.nl. REGIO - Het Rode Kruis Nieu we Waterweg Noord is dinsdag verhuisd naar van de Emma- straat naar de Floris de Vijfde laan 136 en de Reigerlaan 47a. De reden is dat het pand te klein werd en te onderhoudsgevoelig is. De administratie en activitei tenruimtes verhuizen naar de Reigerlaan. De vervoersdienst en opslagruimtes naar vier voor malige winkels aan de Floris de Vijfdelaan. SCHIEDAM - Muziekvereni ging Harpe Davids geeft op za terdag 19 maart haar jaarconcert in Theater aan de Schie. Dit keer met 'Disney' als thema. Muzie kanten die nog maar net een blaasinstrument of slagwerk be spelen kunnen meewerken aan het jaarconcert. Hiervoor wordt samengewerkt met muziekschool Opmaat. Meespelen en repeteren is gratis. Gerepeteerd wordt op maandagavond van 18.45 tot 19.25 uur in verenigingsgebouw De Tamboerijn aan het Nijhoff- plein 22 in Schiedam-Noord. Aanmelden via secretariaat@harpedavids.nl of telefoon: 010-4491591. www.harpedavids.nl SCHIEDAM - Op de Rotter- damsedijk controleerde de poli tie donderdagmorgen het ver keer. Daarbij werd onder meer gekeken of er goed werd voorge sorteerd. Dat bleek niet altijd het geval, want in een uur tijd wer den 28 bonnen uitgeschreven. REGIO - Daniël Bakker was een agressieve, verslaaf de bedelaar: de schrik van de metro. Maar wat nie mand durfde te dromen, ge beurde toch. Hij kickte af en keerde terug naar zijn ge liefde Limburg. Daar blikt hij terug op zijn 'metroja ren'. Daniël is nog maar 25, een tenger mannetje met een baseballpetje op z'n smalle hoofd. Hij is goed lachs en kijkt onschuldig - hoog uit een tikje ondeugend - uit zijn ogen. Denk daarbij een zangerig Limburgs accent en het is amper voorstelbaar dat hij zoveel metro reizigers de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Met elf mensen woont hij tegenwoordig in een pension in Hoensbroek, vlakbij Heerlen. Op een miezerige vrijdag lijkt Daniël blij met bezoek. Uitbun dig begroet hij zijn hulpverlener uit het westen, Ronald de Schep per. In zijn kamer steekt hij een joint op. Wat blijkt: Daniël zit in een dip. Zijn zeventienjarige ver loofde Jeanine heeft het uitge maakt. Om hem te beschermen tegen de woede van haar vader, zegt ze zelf. Papa wil niet dat zijn dochter trouwt met een ex-junk, ex-bedelaar en ex-crimineel. "Jeanines vader wil me kapot maken", moppert Daniël, terwijl hij z'n joint voor de zoveelste keer aansteekt en een hijs neemt. Eén keer liep het al uit de hand, moest de politie eraan te pas ko men om Jeanines vader en Dani ël uit elkaar te halen. Opmerkelijk Daniël blowt zich suf en weet niet precies hoe het verder moet met z'n leven. En toch, hoe raar het ook klinkt, gaat het goed met hem. Hij is al anderhalf jaar van de harddrugs af. Een opmerke lijke prestatie, vindt De Schep per. "Bijna niemand weet zich aan de drugsscene te ontworste len." Daniël Bakker geldt als een van de spaarzame successen van het beleid tegen de grootste overlast gevers. Tussen 2000 en 2003 prijkte hij hoog op de lijst van de meest irritante figuren. Veel mensen moeten hem nog kennen als bedelaar in de metro. Als hem een aalmoes werd geweigerd, werd hij boos en agressief. Bij de RET konden ze zijn bloed wel drinken, zeker nadat Daniël een controleur had gemolesteerd. "Ja, Daniël, jij stond bekend als vervelende bedelaar met een gro te bek", zegt De Schepper. "Jawel", antwoordt Daniël. "Maar alleen als ik ziek was, ziek van de drugs. Dan had ik buik pijn, was ik zó misselijk." De Schepper: "En je stonk ver schrikkelijk." Daniël: "Dat waren alleen m'n schoenen." Boemerang Soms keerde z'n agressie als een boemerang terug. "Ik ben een keer in elkaar geslagen door een grote Surinamer. Ik vroeg 'm wat geld en kreeg een grote bek terug. Toen heb ik hem verrot ge scholden: 'Ga gauw terug naar je eigen land'. Kwam ie me achter na lopen om me een paar klappen te verkopen." Het was geen reden om te stop pen met bedelen, daarvoor waren de verdiensten veel te goed: "Tussen de dertig en vijftig euro per dag haalde ik op. Meer dan andere bedelaars." Daniël had een paar vaste donateurs. Zoals een oudere heer die in een kerk werkte en hem dekens en geld gaf: soms zelfs 50 euro. Zijn komst naar Rotterdam, in 2000, was ingegeven door angst. "Ik had een paar autokrakers ver linkt, ze zochten me." Met het adres van zijn opa op zak nam hij de trein naar Rotterdam. Zijn opa vond hij niet, maar Daniël bleef toch in de stad. "Want cocaïne was hier nog goedkoper dan wiet in Limburg!" Bergafwaarts Voor hij in de havenstad kwam, had hij slechts af en toe hard drugs gebruikt. In deze stad ging hij pijlsnel bergafwaarts. Aan vankelijk sliep Daniël in de nachtopvang van het Leger des Heils. Drugs slokten een steeds groter deel van z'n budget op, tot hij geen slaapplaats meer kon be talen. Hij werd een van de vele tientallen buitenslapers die deze stad telt. Het ging van kwaad tot erger. Naast het irritante gebedel maak te Daniël zich schuldig aan klei ne vergrijpen. Samen met een collega-junk en met behulp van een gestolen bestelwagen pikte hij bij supermarkten stapels krat ten met lege (statiegeld)flesjes. Tijdens de grote zomerschoon- maak van 2003 pakte de politie hem op en hij belandde in de stadsgevangenis in Hoogvliet. Ontnuchtering Daar voltrok zich een wonder baarlijke ontnuchtering. De dosis methadon die hij kreeg toege diend, bouwde hij in drie weken tijd af tot nul. "Toen kon ik weer nadenken". Hij kwam tot de con clusie dat hij terug wilde naar Limburg. "Ik miste mijn moeder en mijn zusje." Rond die tijd kreeg Ronald de Schepper een seintje van een buurtagent: ga eens praten met Daniël Bakker, misschien kun je hem helpen. De Schepper zag dat Daniels terugkeerplan serieus was. Bovendien bleek Daniëls moeder bereid hem tijdelijk onderdak te verlenen. Op de dag van Daniëls vrijlating wachtte De Schepper hem op bij de gevange nispoort. Hij wilde Daniël geen kans geven zich weer in de Rijn- mondse drugswereld te begeven. "Ik kocht een enkeltje Heerlen voor hem, gaf 'm een pakje shag en wat blikjes bier en zette hem op de trein", vertelt De Schepper. Zo raakte deze regio verlost van Daniël Bakker. Maar vergeten is hij nog lang niet. Medewerkers van de RET bellen Ronald de Schepper nog geregeld op, zeg gen dan op verontruste toon: 'We hebben Daniël Bakker weer ge zien in de metro'. "Onmogelijk", antwoordt De Schepper steevast. "Daniël zit in Limburg. Hij komt niet meer terug." Daniël bevestigt dat, desge vraagd. SCHIEDAM - In de jaren zestig kochten An en Joop Groen hun eerste kunstob ject. Een reproductie van een schilderij die zij lieten inlijsten. Wat zij toen nog niet konden voorzien was dat door hun liefde voor kunstuitingen hun huis in de loop van de jaren te klein zou worden om al het werk uit te stallen. De muren boden steeds minder plaatst en de ruimte op de vloer werd in beslag genomen door beelden van Nederlandse en bui tenlandse beeldhouwers. Het ini tiatief om een eigen galerie in Vlaardingen te beginnen werd vanzelfsprekend. Tot en met 10 april is nu een deel van hun col lectie te zien in de Korenbeurs. Museum Schiedam heeft nauwe banden met particuliere verzame laars. Uit dat feit ontstond het idee met ingang van dit jaar re gelmatig collecties van deze kunstliefhebbers in het Stedelijk in het zonnetje te zetten. De kunstverzameling van An en Jan Groen is de eerste in de reeks 'Kunst uit huis'. Intuïtie De belangstelling van echtpaar Groen voor kunst beperkt zich niet tot een bepaalde kunststro ming of kunstenaar, maar omvat een breed terrein. Van westerse hedendaagse tot Afrikaanse kunst. Schilderijen, tekeningen, maskers en beelden. Vooraf maken zij geen plan voor de aankoop van een bepaald kunstwerk maar gaan af op hun intuïtie. Het moet liefde op het eerste gezicht zijn. Dat de liefde bij hen al vaak is toegeslagen be wijst de inmiddels omvangrijke collectie die in zijn totaliteit niet meer kan worden opgehangen. Ook nieuw werk moet een poosje wachten voor het een plek krijgt in huize Groen. An en Jan Groen zeggen dat zij zichzelf nog steeds geen verza melaars vinden. Ze bezoeken een galerie, zien iets wat hen aan spreekt en kopen het. Of het werk een aanvulling betekent op een bepaalde stroming in hun collec tie is niet van belang. Ook zijn het geen jagers die per se uit zijn op dat ene werk. "Wij ontzeggen ons niets voor de kunst en liggen er ook niet wakker van als een kunstwerk voor ons onbereikbaar is", vertellen de Vlaardingers. Opmerkelijk Diane Wind, directeur van het Stedelijk zegt het opmerkelijk te vinden dat kunstenaars die goed vertegenwoordigd zijn in de col lectie van het museum, ook terug te vinden zijn in de verzamelin gen van collectioneurs als de fa milie Groen. Naar haar mening loopt veel van de aankopen paral lel met het aankoopbeleid van het Schiedamse museum. De lopende expositie 'Kunst uit huis' toont onder ander werk van Bert Loerakker, Juul Kraijer, Al- bert Verkade en Willem Hussem. Ook is werk te zien van Bram Bogart en een sculptuur van Ca- rel Visser. Daarnaast is plaats in geruimd voor Afrikaanse kunst. De vormgeving van deze beelden onder meer uit Burkina Faso, Mali en Nigeria heeft volgens verzamelaars Groen door de een- Indachtig de uitdrukking 'een volk dat werkt bouwt aan zijn toekomst'. Over dat bouwen wil ik het even hebben. Een paar krantenkoppen van de afgelopen week: - Schiedam blundert met Binnen stadplan - Zware dreun voor Houthaven 2 - Ruzie om huizen Slachthuis- buurt Hoe komt het toch dat er steeds weer van deze koppen verschij nen? Geen deskundigheid aanwezig, moet ingehuurd worden; vraagt meeii tijd, een brief die te goed wordt opgeborgen, vertragingen, gemèenteraad die binnen een jaar weer een reparatieplan moet op zetten, artikel 19 procedure. Ge woon dom, aldus een woordvoer der van de gemeente Schiedam. Dit gaat over het Binnenstadplan. Het gevecht om de grondprijs die in de tijd van een jaar of vijf ver dubbeld is door de gemeente voor het complex Slachthuis- buurt. Nee, dan de wethouder die de handdoek niet in de ring wil gooien en 220 woningen wil rea liseren aan de Houthaven. Waar eerst 61.000 m2 vervuilde grond tot op een meter moet worden af gegraven en voorzien moet wor den van een leeflaag. Vergeten is de Steendijkpolderaffaire in Maassluis. Met dat verschil dat daar de huizen er al stonden. Na de schoonmaakbeurt mogen de bewoners geen boom planten an ders gaan de wortels door de folie; het is maar dat u het weet. Met uitzicht op een continube drijf dat 60 decibel aan geluid produceert, een Schipholsubsidie voor isolatie is mogelijk een sug gestie. Waar moet dit heen? Op de internetsite van de ge meente Schiedam staat onder an dere deze zin: 'Behalve een veel zijdige bedrijvigheid kent Schie dam ook een veelzijdig woonaan- bod. De groot-stedelijke dyna miek van de randstad vloeit in Schiedam samen met dorpse sfe ren in Kethel en de historische omgeving van het stadshart.' Kwaliteit in vele lagen lijkt te ontbreken. Er vloeit niet veel bloed aldus een woordvoerder van de gemeente, we hebben al tijd nog een oud bestemmings plan! Soms haalt men wel eens een te grote broek uit de kast. Bob de Bouwer, Schiedam Dat de gemeente Schiedam be sloot het terrein van Wilton- Feijenoord te kopen en het te ont wikkelen tot bedrijventerrein was een prima zaak en getuigde van inzicht en meegaan in de lande lijke trend; daar is op zich niets mis mee. Gaande het traject vin den er ontwikkelingen plaats, zo als onder andere: - aanleg metrostation Vijfsluizen - aanleg tweede Beneluxtunnel - openstelling van de op- en afrit ten voor particulieren - op korte afstand van elkaar in stalleren van een verkeerslichten cyclus; inclusief het geven van prioriteit aan het openbaar ver voer binnen de cyclus. Dat er in de jaren '50 een stroom van 5000 fietsende medewerkers van de werf, omstreeks 5 uur in de middag, zich een weg baanden door de BK-laan dat hadden de beleidsmakers goed onthouden en richtten hun infrastructuur daar ook op in. Echter voort schrijdend inzicht had moeten leiden tot een ander model. Medewerkers en bezoekers heb ben inmiddels een heilige koe en houden die vast ten kostte van al les. Dit leidt tot enorme con gestieverschijnselen bij aanvang en einde werktijd. Aan- en af- voerwegen staan volkomen vast. Het gevolg hiervan zal zijn: be drijven vertrekken naar elders. En zo is dan weer een ontwikke lingskind voor de pubertijd ge storven. In de vestigingseisen moet duidelijk worden vastge legd dat voor parkeren binnen de locatie moeten worden voorzien. Dat daarmee de vestiging moge lijk wat duurder kan uitvallen en het al of niet komen aan de orde komt, is denkbaar. Het verlagen van de grondprijs en daarmee de potentiële klant samen met het eisenpakket binnenhalen is een mogelijkheid; de winst is wat minder maar je biedt kwaliteit en continuïteit met het oog op de toekomst. De aan- en afvoerwe- gen dimensioneren op modern verkeersaanbod. En het tot pias gootjes versmallen van doorvoer- wegen achterwege laten; het lijkt soms op Madurodam. De maatschappij is dynamisch en fouten mogen worden gemaakt. Maar leren van je fouten moet wel het doel zijn, evenals streven naar verbetering. Men maakt zich nu op voor de ontwikkeling van Schieveste - een locatie aan de Noord/Oostzij de bij het station Schiedam. Met belangstelling kijken we uit naar de visie van de Schiedamse be leidsmakers. Let wel het is nu de 21e Eeuw. S. van Vliet, Schiedam voud en abstractie veel verwant schap met hedendaagse kunst. Dinsdag 15 februari geeft het museum een dialezing over de in vloed van Afrikaanse kunst op moderne kunst. Ronald Kerkho ven, conservator volkenkunde verzorgt de lezing. Op 15 maart houdt Erna Beumers, conservator van het Afrika/Wereldmuseum in Rotterdam een lezing over Afri kaanse kunst. Beide bijeenkom sten starten om 11.00 uur en wor den afgesloten (13.00 uur) met een rondgang langs de collectie van An en Joop Groen. Lezing en rondleiding 3,50 euro, inclusief koffie. Entree mu seum 5 euro. Kortingsacties zijn geldig. Voor deelname en meer informatie gladysvandergeug- ten@stedelijkmuseumschiedam of tel. 246 36 66. SCHIEDAM -De Azië- actie die spieringshoek vrijdag hield is een groot succes geworden. De schoql haalde maar liefst 5000 euro op voor de Stichting Weeshuis Sri Lanka. Om twee uur start te eqn groot volleybal toernooi met meer dan 63 teams. Wijkagenten, leer lingen, docenten en teams van andere scholen zetten hun beste beentje voor op het volleybalveld. 's Avonds was er een groot benefietconcert waaraan docenten een leerlingen hun medewerking ver leenden. De dag was vooral gezellig en ook veel buurtbewoners be zochten het concert. Een aantal gulle leveranciers hadden diverse ver snaperingen gratis geleverd aan de school. Zonder medeweten van bewoners plaatst Woonplus nooit een antenne, zo heeft de woordvoerder verzekerd. Op de Heijer mansflat is de oude slechts vervangen door een nieuwe antenne. Schrik van de metro blijft weg •o René Burger Daniël Bakker als junk en bedelaar: hij kon boos en agressief worden als hem een aalmoes geweigerd werd. foto: DIRKJAN VISSER Ook leerlingen traden op tijdens het benefiet concert. foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 21