Trots zijn op je stad 11 EUI ■PU s Groepsdagtochten belangrijk voor Schiedam Vers kopje koffie of thee bij 'Expreszo' es dagelijks vers bij Bakkerij Nimet Koopzondag op 6 februari COLOFON Noodbrug Koemarkt voorkomt maandenlange stremming Oude situatie was toch beter Dagje uit in Schiedam Mooie plekjes in de stad Woensdag 2 februari 2005 ns-23 Aan mij de eer om op deze pagina de eerste column van 2005 te mogen schrijven. Mijn naam is Cor Brandwijk en ik ben voorzitter van de winkeliersvereni ging Broersveld. Toen wij jaren gele den eens een bezoekje brach ten aan Schiedam, zei mijn vrouw tegen mij: 'Wat vind ik dit een leuke stad'. Twaalf jaar geleden kregen we de moge lijkheid om ons hier te vestigen. De overstap van Leiden naar Schiedam was niet moeilijk. Op 1 maart 1993 opende wij de deuren van de Zitzo Shop. Al heel snel waren wij ingebur gerd en voelden wij ons echte Schiedammers. Ja, u leest het goed. Echte Schiedammers met een vooruitziende blik. Ik zag een stad met een geheel nieu we ontwikkeling. Als je na gaat wat er in die twaalf jaar is ver anderd en verbeterd. Teveel om op te noemen. Toch wil ik enkele zaken onder de aandacht brengen. Te be ginnen vanaf de rijksweg: Plein 1940-1945 aansluitend de me tro, het Broersvest, het Singel complex, de Nieuwe Passage, het Stadserf. met zijn mooie theater en de bibliotheek, zeer recentelijk de Oranjestraat, en zeker niet te vergeten de reno vatie van ons mooie stadhuis en nog vele andere projecten zoals het Stedelijk Museum. Daarmee kom ik op de nostal gie van deze mooie stad. Beste mensen, stadsgenoten, neem SCHIEDAM - Aanstaande zondag 6 februari is het weer zover: koopzondag in het centrum van Schiedam. Het merendeel van de winkels op de Broersvest, Broersveld, de Nieuwe Passage, de Hoogstraat, Dam en Korte Dam is zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Om een bezoekje aan de winkels op deze koop zondag ook per auto aantrekkelijk te maken, kan er overal in het centrum gratis worden geparkeerd. Dat kan overal op straat en ook de parkeergarage van de Nieuwe Passage is dan gratis! Het houden van de curiositeitenmarkt is in de wintermaanden niet zo aantrekkelijk, maar vanwege het succes keert deze aan trekkelijke en gezellige activiteit straks weer op de Broersveld terug. Het voorjaar en de zomer leent zich daar beter voor. Op zondag 3 april vindt de eerste curiositeitenmarkt weer plaats aan de Broersveld, en vervolgens gebeurt dat tijdens de maan delijkse koopzondag tot en met november. SCHIEDAM - Mede op aan dringen van het Centrum Ma nagement heeft de gemeente besloten om een noodbrug te plaatsen aan de Koemarkt. Door deze tijdelijke voorzie ning blijft de binnenstad goed bereikbaar voor autoverkeer tijdens de renovatie van de Koemarktbrug. Door de vervanging van de 75 jaar oude verbinding tussen het zuidelijk en westelijk deel van de stad zou het autover keer naar het centrum aanvan kelijk een flink stuk om moe ten rijden. Omdat de werkzaamheden vier tot vijf maanden in beslag nemen werd gevreesd dat het bezoek aan de binnenstad drastisch zou dalen. Ook de hulpdiensten zouden minder snel ter plekke kunnen zijn. Wethouder Meijer wilde de af sluiting van de brug voor auto verkeer zo veel mogelijk be perken. Dat is gelukt! In plaats van de oorspronkelijke ruim vier maanden is de Koemarkt- brug hooguit in totaal vijf we ken dicht. Dat is in de week van 14 tot 19 februari als de noodbrug wordt geplaatst, be gin april (1 dag) als de nood brug moet worden verlegd en begin juni 3 tot 4 weken, als de nieuwe brug wordt ge plaatst. Tijdens die beperkte afsluitin gen gelden er omleidingrou tes, die met borden worden aangegeven. Voetgangers en fietsers kunnen er dan wel door. eens de moeite...nee ik zeg het verkeerd, neem eens de tijd om uw stad beter te leren kennen. Om er door heen te wandelen of te fietsen. U zult ver steld staan en uw ogen niet geloven van hetgeen Schiedam te bieden heeft. Prachtige gebou wen, mooie grachten diverse musea en niet te vergeten de unieke molens die onze stad rijk is. De winkelstraten Hoog straat, de Dam, Kerkstraat, Broersvest en Broersveld. Vaak wordt vooral over de ver paupering gesproken. Dat is ook realiteit in Schiedam, maar geloof me, er wordt hard aan gewerkt. Zoals u weet zijn Keu len en Aken ook niet op een dag gebouwd. Kijkt u nu voor al eens naar de winkels en pandjes die er wel geweldig uit zien. Dan weet ik zeker dat u met een voldaan gevoel huis waarts keert, en een totaal an der beeld van uw eigen stad Schiedam heeft, waar u best trots op mag zijn Mijn collega Wouter Kalkman heeft er maanden geleden al eens een column aan gewijd (Positivo's gezochtDaar was ik het helemaal mee eens en ik hoop dat die inmiddels zijn op gestaan! Dn kunnen de geza menlijke winkeliersverenigin gen en het centrummanage ment met medewerking van u allen er weer een gezellige binnenstad van maken Cor Brandwijk De gids van de VW leidt bezoekers rond op Lange Haven SCHIEDAM - Begin januari is de nieuwe brochure 'Groepsdag tochten 2005' van de Regio VVV Nieuwe Waterweg/West- land verschenen. Met fiefst elf arrangementen heeft Schie dam in de regio weer het meest te bieden. Groepsdagtochten zijn en blijven be langrijk voor Schiedam, trouwens voor elke stad. De duidelijke meer waarde van een 'bus vol toeristen' is dat deze wordt begeleid door een gids. Voor gezelschappen gaan deu ren open waar deze voor individuele bezoekers gesloten blijven. Heel belangrijk is de mond tot oor re clame die groepsbezoek oplevert. Er wordt over het bezoek verteld tijdens^ verjaardagen, op het werk, aan vrien den. Dat resulteert dan weer vaak in een individueel bezoek. Mensen die in groepsverband Schiedam hebben be zocht, brengen later vaak met vrien den of familie een herhalingsbezoek. Enorm aanbod Landelijk gezien is het VVV-aanbod regio Nieuwe Waterweg, Westland en Midden- Delfland enorm. Waaruit ook blijkt dat de groepsmarkt om een aan tal redenen als een belangrijke markt wordt ervaren. De Regio VW bewerkt de markt met de eigen brochure, de eigen en de landelijke internetsite www.vvv-groepsarrangementen.nl, de landelijke gids met WV groeps dagtochten en een mailing naar circa 35.000 bedrijven en verenigingen. Daarnaast worden in 2005 ruim twin tig busondernemers bezocht met het doel uitleg te geven over het pro gramma. De busondernemers worden uitgenodigd om een bezoek aan Schiedam te brengen als gast van de Regio VW. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de promotie vooral gericht moet zijn op het gebied tussen Zwolle en Venlo. Boven en beneden dat ge bied wordt de afstand veelal te ver ge vonden. Bus-Idee De Regio VW is 'Bus-Idee' erkend voor touringcargroepen. 'Bus-Idee' is een bedrijf dat voor de touringcarbe- drijven alle mogelijke informatie ver zameld die van belang is voor het rei zen met groepen en het kiezen van programma's. In het Schiedamse pro gramma is het arrangement De Hoog te Krijgen (Euromast, Museummolen De Nieuwe Palmboom, stadswande ling, Het Gedistilleerd Museum) ko men te vervallen. De nieuwe eigena ren van de Euromast hebben helaas (nog) niet gereageerd op het verzoek van de Regio VW om te laten weten of het arrangement voortgezet kon worden. Schilderworkshop Nieuw in het Schiedamse programma en leuk om te doen, ook voor de Schiedammers zelf, is de schilder workshop in het Stedelijk Museum Schiedam. Tijdens de ongeveer drie uur durende workshop vindt er een rondgang plaats langs de vaste wer ken uit de vaste collectie of de tijde lijke tentoonstelling. Onder de bevlo gen leiding van een kunstenaar wordt er zelf een schilderij gemaakt. Onge twijfeld wordt daar thuis een mooi plaatsje voor vrijgemaakt! SCHIEDAM - Heel veel klanten in de regio we ten het al: voor een echt kopje koffie of kopje thee, moet je bij Expres zo Koffie Thee zijn. Aan de Hoogstraat 166 in Schiedam, is sinds vier jaar het koffie- en thee winkeltje van de Judy en dochter Miranda den Toom en Carla Baas ge vestigd. Met zestien soorten koffiebonen en liefst 110 smaken aap thee, is het voor liefheb bers een waar eldorado. Koffie en thee drinken doen we bijna allemaal, maar koffie en thee kopen is twee. Waar koop je het, welke smaak mag het zijn, is het wel vers genoeg of moet het een keer iets aparts zijn? Vragen waarop de drie dames van 'Expreszo' wel een adequaat antwoord kun nen geven. Al blijft het drinken van koffie en thee toch vooral een kwestie van smaak. Over smaak valt over het algemeen niet te twisten, maar advies geven kan natuurlijk altijd. Het leuke van deze winkel is, datje er ook kunt proeven. Achterin de winkel is een koffie- en theesalon gevestigd, waar het gezellig en goed toeven- is. Uitje Op deze wijze snijdt het mes bij 'Expreszo' aan twee kan ten. Een lekker kopje koffie of thee drinken, cappuccino kan ook, om vervolgens te beslis sen of dit ook de koffie- of theesoort is die men mee naar huis wil nemen. Een koekje, snoepje of chocolaatje erbij, maken van een bezoek aan 'Expreszo' een gezellig uitje! Uiteraard worden die lekkere koekjes, koffiesnoepjes en chocolaatjes ook verkocht. Over de versheid van de pro ducten, is geen discussie mo gelijk. "Verser dan vers", wijst Judy den Toom op de zestien bussen waaruit de koffiebo nen in een zak worden ge schept. Een pak gemalen kof fie is er in de winkel niet te vin den. "Verser kan niet, en dat proef je ook." Voor lang niet iedereen hoeft de koffie te worden gemalen, want veel mensen doen dat nog gewoon thuis. Niet meer in zo'n leuke ouderwetse kof fiemolen, zoals er nog eentje in de winkel hangt, maar in de hightech keukenmachines van vandaag de dag. "Je staat er nog versteld van, hoeveel Voor verse koffie en thee moet je bij Judy, Carla en Miranda op de Hoog straat zijn. mensen er thuis kunnen ma len", is de ervaring van Judy. Voor een leuk cadeautje kan men ook heel goed bij 'Expres zo' terecht. Een cadeautje dat uiteraard alles met koffie en thee te maken heeft. Specia liteit is een 'koffie boeket' of een 'thee boeket', heel leuk verpakt en voor 9,95 euro ver krijgbaar. Heel leuk om een keer origineel voor de dag te komen! De openingstijden van 'Expres zo' zijn van dinsdag t/m zater dag van 09.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In de drie maanden dat Bakkerij Nimet in de Nieuwe Pas sage is gevestigd, heb ben veel Turkse en Nederlandse klanten de ze winkel al ontdekt. Ra- mazan Kilic en zijn per soneel zijn blij en verrast tegelijk, dat zij in die nog betrekkelijk korte tijd al zo'n grote be kendheid genieten. "We zijn de enige Turkse bak kerij in het centrum", zegt de eigenaar. Bakkerij Nimet is gevestigd in het pand waar voorheen Mul- tivlaai was te vinden, direct naast de benedeningang van de Nieuwe Passage aan de Broersveld. Nimet mag dan een Turkse bakkerswinkel zijn, opvallend is toch het grote aantal klanten van Nederland se afkomst. Ramazan Kilic kijkt daar overi gens niet zo van op. Omdat er Fidan (links) en Sevdiye, de twee vriendelijke dames achter de toonbank. jaarlijks duizenden Nederlan ders in Turkije op vakantie gaan, weten de meeste wel wat er in een Turkse bakkers winkel allemaal voor lekkers te koop is. Waar hij handig op in speelt. En dat blijkt heel veel en vooral heel lekker te zijn, zo ook in deze nieuwe bakkers- j/vinkel in de Nieuwe Passage: bijvoorbeeld een broodje Do ner Kebab, Turkse pizza's, Bö- rek met kaas of gehakt, stok brood, Simet brood, zoete en zoute koekjes, en diverse crois- santjes. "Natuurlijk heb ik veel Turkse klanten maar de Nederlandse klanten zijn toch ver in de meerderheid", lacht Ramazan. Het is ook niet alleen Turks brood wat hij verkoopt. Ie mand die gewoon een halfje of heel wit of bruin brood wil, kan er net zo goed terecht. En dat geldt ook voor gewone witte en bruine broodjes. "Heel veel klanten weten al, dat onze broodjes Döner Ke bab heel'erg lekker zijn", zegt Ramazan. Waarmee niets te veel is gezegd, de auteur van dit artikel weet daar inmiddels alles van! Vers Alles wat bakkerij Nimet ver koopt, wordt in de oven achter de winkel gebakken, met als specialiteit dat alles dagelijks vers is. Dus ook het 'gewone' Nederlandse witte en bruine brood. Wat er iedere dag over blijft, wordt de volgende dag niet meer verkocht. Met het bakken wordt al midden in de nacht begonnen. "Als de winkel om negen uur open gaat", vertelt Ramazan, "kunnen de klanten er zeker van zijn dat alles vers gebak ken is." Voor de klant is het bovendien prettig, dat alles bij bakkerij Nimet ook nog eens aantrekkelijk is geprijsd is. Nu Ramazan Kilic eenmaal weet waar de klanten -naar vragen, kan hij daar nog beter op inspelen. Het aantal pro ducten wordt binnenkort dan ook uitgebreid. Bakkerij Nimet is de gehele week geopend, ook op de wekelijkse koop avond en .de maandelijkse koopzondag. Voorzichtigheid is troef bij Jo ke Vis die in haar scootmobiel en in gezelschap van haar man het wekelijkse ritje in het cen trum van de stad maakt. Dan doelt ze op de gladde bestra ting van de Broersvest. Als die maar een beetje nat is, moetje met een scootmobiel o zo op passen. "Het is spekglad, haast niet te doen", weet Joke uit eigen ervaring. Haar man weet alles van het slipgevaar. Dat is ook de reden dat hij vandaag mee lopt. "Daar zou de gemeente nu eens wat aan moeten doen. Kunnen ze ge lijk het verschil tussen de stoep en het fietspad aanpakken, dat is bijna niet te zien. De ou de situatie was toch beter." Het stel is op weg naar de fysi otherapeut, een klein stukje verderop. Hoewel zij zich druk maken over die gladheid, heb ben ze het in Schiedam toch prima naar hun zin. De leeg stand aan winkels betreuren zij wel, maar daarin weten zij zich niet de enigen. "Effe naar de markt, die is hartstikke gezellig in Schie dam." De Rotterdamse Miran da weet daar alles van. Haar vriendin Marjan knikt instem mend. Met een zekere regel maat komen ze er helemaal voor uit IJsselmonde. "Tuurlijk, in Rotterdam zijn ook mark ten, maar niet zo gezellig als hier." Miranda bekent, terwijl haar negen maanden oude dochter Sharonn de fotograaf in de gaten houdt, dat ze nog een reden heeft om in Schie dam te 'markten'. Haar vader woont er namelijk, zodat ze meteen een koffieadresje heb ben. De drie dames maken er in Schiedam echt een dagje uit van. Bakkie doen, rondje markt, en een rondje winkelen in het centrum van de stad: Broersvest, Nieuwe Passage, Broersveld. Het drietal treft het op deze vrijdag bijzonder, voor de tijd van het jaar is het een lekker weertje. Nel Bijloo en Bart Roelfsema zijn via Albert Heijn en de markt op de Broesvest beland. In hun tas een lekker stuk kaas van hun favoriete leverancier. "Bij Jaap Schouten, hier op de markt. Hij heeft de lekkerste kaas die er is. Ik vind het leuk om dat hier te zeggen, maak ik gelijk een beetje reclame voor hem", vertelt Bart, die van origine een Groninger is, maar inmiddels alweer een aardig tijdje in Schiedam woont. Hij geeft meer om Nel dan om de stad, die hij niet zo bijzonder vindt. Waarbij hij er kent dat de stad ook niet met Groningen te vergelijken is. Hij vindt de punten waarmee Schiedam zo mee pronkt, zo als de Lange Haven, nog wel aardig. ",De stad heeft daar wel een paar mooie plekjes, maar verder houdt het hier toch niet over." Een mooi plekje in de stad vin den Nel en Bart het Beatrix- park. "Dat park is heel mooi aangelegd", zegt Bart, "daar komen we graag". Deze pagina is gemaakt onder verantwoordelijkheid van Stichting Centrumma nagement Schiedam. Teksten: Simon van Zuilen Foto's: Marie Suzanne Assie Roel Dijkstra Vormgeving: RPO, Wege ner Huis-aan-huiskranten Schiedam centrum 4

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 23