Stripes. Kwaliteitsjeans voor jong en oud Lentekriebels Glasmuseum echte aanwinst voor Schiedam Stadhuis en St. Jan De Plegtigheit: gezellig tussen COLOFON Koopzondag op 3 april Eindelijk in de krant Met opa op de fiets Te weinig uitlaatplaatsen Woensdag 30 maart 2005 ns-9 Vriendinnen Ellen van der Sluis en Paulien Akkerman hebben net een ijsje bij La Venezia ge kocht en zo te zien smaakt het uitstekend. Ze zijn samen op stap, dat doen ze vaak. "We zijn echte vriendinnen," lacht Ellen. Ellen komt uit de Woud- hoek en Paulien uit Nieuw- land. Paulien vindt de Passage wel fijn om te winkelen, '"s Winters loop je hier lekker droog maar zomers wordt het wel eens wat warm binnen," vindt ze. Ook op de Hoog straat wordt er door Paulien gewinkeld al vindt ze het wel jammer dat er zoveel leeg stand is. Paulien vindt dat we zuinig moeten zijn met de ou de panden die er in de binnen stad staan. "Ik kijk graag naar die oude gevels," zegt zij. Ellen blijkt de echtgenote van Clown Ricky te zijn. "Hij staat altijd in de krant," zegt ze, "en nu zijn de rollen eindelijk eens omgedraaid." Ze vertelt nog even dat Ricky donderdag aan wezig zal zijn bij het paaseie ren rapen van Woonplus. Aad de Koning is een echte Gorzenees. "Eentje die graag fiets," vertelt hij lachend. Aad past vandaag samen met echt genote Sylvia op hun kleinkind Sven van 2 Vi. Aad is 53 maar voelt zich veel jonger. "Ik blijf goed in conditie," zegt Aad. Veel fietsen langs de molens in Schiedam maar ook langs de havens en dan gaat de kleine Sven gezellig met opa mee. "Je kan in Schiedam prachtig fietsen." Aad en Sylvia hebben één dochter en twee kleinkin deren. "Een jongen en een meisje," vertellen ze trots. Ze willen samen altijd in Schie dam blijven wonen. "We zijn hier geboren en getogen," al dus Sylvia. Aad is de kleinzoon van de Kuyp; een kleurrijke Schiedammer die ooit veel grond in de stad bezat. Deze pagina is tot stand ge komen onder verantwoor delijkheid van de Stichting Centrum Management Schiedam. Foto's: Roel Dijkstra Eindredactie en vormge ving: Wegener Huisaan- huiskranten De winkels in het stadscentrum openen zondag 3 april de deu ren voor de vierde koopzondag van dit jaar. De gezellige koopzondag blijkt een mooie gelegenheid om lek ker door het centrum te slenteren. Daarnaast is het zeker de moeite waard om een kijkje te nemen op de curiosamarkt, die wordt gehouden op het Broersveld. De winkels in het centrum zijn op koopzondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Als je vraag wat er in Schie dam zou kunnen verbeteren dan heeft Taura Riomao direct haar antwoord klaar. Er zijn te weinig hondenuitlaatplaatsen, vindt zij en echtgenoot Pascal knikt instemmend. Ze zijn met hun drie jarig zoontje Xandro en hond Curley gezellig in de Nieuwe Passage aan het win kelen. Taura werkt twee avon den in de week in de horeca bij haar zus, die eigenaresse is van een café-bistro in Delft. "Hartstikke gezellig werk," zegt Taura. Schiedam vinden ze beiden ook heel gezellig vooral nu de zon weer tevoor schijn komt. "Schiedam heeft toch veel leuke terrassen waar je even kunt gaan zitten," vindt Taura, "Je kan je hier pri ma vermaken op zo'n mooie dag als vandaag." Pascal is van oorsprong Spanjaard maar woont inmiddels al 19 jaar in Schiedam en heeft het prima naar zijn zin. Zoontje Xandro besluit dat hij niet op de foto wil maar na enig aandringen verandert hij gelukkig van me ning. Glasblazer Cees van Olst is de laatste weken druk bezig ge weest om van een oude gara ge aan de Boterstraat 81 een tijdelijk glasmuseum te maken en het resultaat mag er zijn. De garage is door de gemeen te ter beschikking gesteld als tijdelijk onderkomen maar be gin volgend jaar verhuist het museum naar het Wenneker- pand. Hoewel de ruimte bij lange na niet groot genoeg is om de hele collectie te herbergen krijgt de bezoeker een goed overzicht van wat er straks in het nieuwe pand te zien zal zijn. Prachtige glas is er te bewonderen. Van kunst tot gebruikersglas. Het museum is deze maand verhuisd vanuit Hoogeveen. Daar was het ge vestigd in een voormalig karmelieten klooster. Het museum groeide in Hoogeveen uit zijn jas en besloten werd om naar Schiedam te verhuizen. Vooral de mogelijkheid tot uitbreiding vormde een reden tot verhuizing. In het Wennekerpand wordt de vloer oppervlakte verdubbeld maar ook om strategische motieven werd de verhui zing doorgezet. In de Randstad komt het samenwerken met designopleidin gen en universiteiten namelijk beter uit de verf. Schiedam heeft natuurlijk ook een historie met glas. Door de je neverindustrie is verpakkings- en drinkglas altijd belangrijk geweest en dus waren er relatief veel glasblazerij en in de Branderstad te vinden. Glaskunstenaar Cees van Olst is erg in zijn sas met de plannen. Hij is al 43 jaar glaskunste naar. "We willen internationale con gressen over glas organiseren. Ook zullen we workshops gaan presente ren," aldus de enthousiaste Van Olst, "We hebben een aantal vooraan staande glaskunstenaars bereid ge vonden om de kunst te leren aan een jongere generatie." Van Olst wil hiermee technieken, die anders verloren zouden gaan, voor la tere generaties bewaren. Alle oude vormen van giet- en smelttechnieken tot glas in lood zullen de revue passe ren. Ook zullen er glasateliers in het nieuwe museum worden gevestigd. Maar Cees van Olst wil vooral een internationaal glasinstituut ontwikke len door middel van culturele uit wisselingsprogramma's met diverse landen. "Van publiek zijn we verzekerd," al dus Van Olst, "De glasliefhebbers vor men een grote en trouwe groep die overal komen kijken." Iedere dag geeft Cees van Olst spectaculaire de monstraties glasblazen in zijn voorlo pig onderkomen. Er bestaat ook de mogelijkheid om een receptie in het museum te geven gekoppeld aan een demonstratie en catering. "Wat ik vooral leuk vind aan Schiedam is dat er zoveel activiteiten worden georga niseerd," zegt Van Olst. "De gemeen te wil Schiedam op de kaart zetten en ik hoop dat ik mijn steentje daarin kan bijdragen." Wie nieuwsgierig is geworden kan op de volgende openingstijden een kijkje gaan nemen in het tijde lijk glasmuseum: Zomerseizoen: 1 mei t/m 31 oktober Di- Za 10.00 - 17.00. Winterseizoen: 1 november t/m 30 april Di - Zo 13.00 - 17.00. Demonstratietijden zijn: 13.30 en 15.30 en op zondag om 14.00 en 15.30. Heeft u dat ook? le der jaar opnieuw, zo bij het begin van de lente wanneer de bloemen weer uit de grond ko men en de lammet jes in de wei hun eerste pasjes zetten. Ja, dat is het begin van de lente. Dan krijg je weer zin om je hele huis op te rui men en lekker de tuin te doen. Je krijgt dan ook het gevoel om er weer op uit te trekken. Zo rond de Pasen zijn het de tuincentra's, bouwmarkten, meubelboulevards en pretpar ken die over belangstelling niet te klagen hebben. Files veroorzaken ze zelfs, zo groot is die interesse. Zo was dat ook afgelopen week weer. De weersomstan digheden van het afgelopen weekend werkten er aan mee om maar eens ergens op af te gaan. Je hoeft het eigenlijk niet eens zover te zoeken. Dicht bij huis, jazeker in Schie dam, heb je ook een aantal .bezienswaardigheden die de moeite waard zijn om eens te bezoeken. Lekker weg in eigen stad! Onlangs, op 12 maart om pre cies te zijn, werd door burge meester Reinier Scheeres het voorlopige en tijdelijke Glas museum geopend in de Boter straat. Midden in het centrum van onze historische binnen stad, achter het fantastisch ge restaureerde stadhuis aan de Grote Markt. Tijdelijk omdat het in afwachting is van nieu we locatie, het nog te verbou wen Wenneker-pand aan het Spinhuispad, nog geen hon derd meter verderop. Nu al geeft de bevlogen directeur van deze bezienswaardigheid Cees van Olst demonstraties glasblazen, hij vertelt over zijn enorme collecties glas en kunt u kijken naar glaskunst in de ruim gevulde vitrines. In tijd van een paar weken wist hij van een koude opslagplaats Steijnen uit Vlaardingen heeft daarna de hele verbouwing gerealiseerd en het resultaat mag er zijn. Het geheel is ui terst sfeervol geworden. Met een plechtige speech en veel vuurwerk en ballonnen werd op zondag 13 maart het restaurant door de dochter van Nico, Daisy en Danny Koe vermans, voormalig Sparta voetballer, in het bijzijn van 250 genodigden feestelijk ge opend. Nico had een duidelijk beeld voor ogen toen hij de plannen voor zijn restaurant bedacht. "Als ik uit eten ging mistte ik altijd een zeker element", al dus Nico. "Ik wilde een eetge legenheid die betaalbaar en toegankelijk voor iedereen zou zijn." Daar is hij zeker in ge slaagd. Wie de menukaart be kijkt vindt daarop eerlijke ge rechten van topkwaliteit tegen een betaalbare prijs. Naast het la carte menu kan men kie zen uit een 3, 4 of 5 gangen surprise menu en ook de vege tariërs komen bij De Plegtig- heit aan hun trekken. Één ding vindt Nico wel jam mer. Zijn zaak ziet er mooi uit maar van passanten krijgt hij de indruk dat zij denken dat het daarom wel duur zal zijn. "Dat is beslist een misvatting. Voor de prijs hoef je het echt niet te laten," benadrukt hij. Het is nu nog even wachten op de eerste zomerse dag. Bui ten, voor het restaurant, is na melijk plek voor een terras met 80 zitplaatsen. Een sfeervollere omgeving kun je je bijna niet voorstellen. De openingstijden zijn: ma t/m do café en terras van 10.00 tot 01.00 Restaurant lunch van 12.00 tot 14.30 en diner van 18.00 tot 21.30. Vrijdag/zaterdag/zondag: café van 10.00 tot 02.00 Terras van 10.00 tot 01.00 Restaurant lunch van 12.00 tot 14.30 en diner van 18.00 tot 21.30. dat het tijd werd voor een ver andering. Leon vormde zijn winkel in 'nette' herenkleding om tot een jeanswinkel maar de kwaliteit bleef en hij ver koopt nu spijkerbroeken voor een breed publiek. Zijn assorti ment loopt van de goedkope merken tot de dure Diesel spij kerbroek. Wie nu denkt dat Stripes een winkel voor jongeren is heeft het mis. "De kleding die wij verkopen is wel op jongeren gericht maar veel ouderen ko men bij ons ook gewoon een goede spijkerbroek kopen. Mijn motto is dat kwaliteit al tijd wint," zegt Leon, "dus heb ik hier in de zaak de bekend ste merken jeans maar ook an dere herenkleding van de be kende merken." Drie winkels In middels heeft Leon drie win kels in Schiedam; Stripes aan de Hoogstraat, Blue Station in de Passage en Stripes in win kelcentrum Hof van Spaland die samen met een ex-mede werker is opgezet. Wat zijn winkels anders maakt dan de reguliere jeanswinkels is dat bij Stripes alle kleding gratis kor ter wordt gemaakt en vaak de zelfde dag al klaar is. Alle medewerkers van Stripes kun nen met een naaimachine overweg en draaien hun hand niet om voor het korter maken van een broek. Ook kan men zich bij Stripes helemaal laten kleden. Als een klant geen speciale smaak heeft, dan kleed het personeel van Stripes deze van top tot teen aan. "Wij zorgen er dan voor dat je er piekfijn uit ziet, "aldus Leon, "We willen wel dat zo'n klant terugkomt bij ons." Onlangs heeft de winkel op de Hoogstraat aan de buitenkant en aan de binnenkant een ge daante verandering onder gaan. De gevel is in oude luister hersteld. Alle ornamen ten zijn op de oude gevel teruggebracht en het geheel ziet er prachtig uit. Ook de ge meente was erg blij met het initiatief van Leon om de oude gevel te restaureren. Binnen is de inrichting ook totaal veran derd en aangepast aan de mo derne maatstaven. Leon Groenewegen bewijst met zijn concept dat je met kwaliteit ook de woelige baren van de economie en het veran derend modebeeld kunt over leven. De openingstijden van Stri pes zijn: Ma. 13.00 tot 17.30, di. 09.00 tot 17.30, wo. 09.00 tot 17.30, do. 09.00 tot 21.00, vr. 09.00 tot 17.30, za. 09.00 tot 17.00. Daarbij elke 1 ste zondag van de maand koopzondag. van voorheen Lood gieter Bek, een war me plek te maken met een gezellige en uitnodigende uit straling. Een absolu te aanwinst voor de stad. Op deze pagi na, hiernaast, nog meer informatie en een gesprek met Cees van Olst van het Glasmuseum. Maar er is nog meer. In die omgeving op de Grote Markt wordt het ook steeds gezelli ger. Let maar eens op als de zon echt gaat schijnen en de temperatuur nog aangenamer wordt, dan wordt 'het plein een groot gezellig terras. Een paar weken geleden opende Nico van Willigen zijn café en restaurant de Plegtigheid. Een Gastheer met visie. Ook op de ze pagina, meer hierover. En dan hebben we natuurlijk nog de andere musea die absoluut ook de moeite waard zijn om eens te bezoeken. Wat dacht u van het Gedistilleerd Museum op de Lange Haven, of daar dichtbij het Coöperatie mu seum op de hoek van de Ap pelmarkt. Het Stedelijk Mu seum dat tijdelijk zijn onder dak vindt in de Korenbeurs. Heeft u al een bezoek ge bracht aan een van de Schie- damse molens? Zeker de moeite waard. Zo ook een tochtje met de fluisterboot, die vanaf 2 april vertrekt vanaf de passantenha ven aan het Doelenplein, zicht baar vanaf de 's Gravenlandse- weg als u het Centrum in komt. Als u dan toch in het centrum bent, kijk dan ook eens in de etalages van al die winkels die u uitnodigen om hun nieuwe voorjaar collecties aan u te tonen. Vaak krijgt u daar dan ook Lentekriebels van. Chris Coppens Voorzitter Stichting Centrum management Schiedam Dat je met kwalitatief goede kleding tegen een redelijke prijs in Schie dam zaken kunt doen, bewijst Stripes. Al 21 jaar zit de winkel van Le on Groenewegen aan de Hoogstraat 62 in Schie dam. Ook klanten die niet in Schiedam wonen weten de weg naar zijn jeanswinkel te vinden. Ooit begon Leon als 21 jarige een kleding winkel voor man nen aan de Hoogstraat. "Op exact dezelfde locatie als waar we nu ook zitten," vertelt hij, "Ik woonde toen nog boven de winkel en verkocht kwali- teitskleding voor heren." De jonge ondernemer had geen personeel en deed alles zelf. De winkel bleek vanaf het be gin een succes en al snel kon Leon zich een medewerker permitteren. Acht jaar geleden besloot hij In een uniek en histo risch pand in het cen trum van Schiedam, tus sen het monumentale Stadhuis en de oude kerk de Sint Jan, heeft restaurant-café De Pleg tigheit haar deuren geo pend. Uitbater Nico van Willigen toont trots zijn restaurant die met zijn koloniale interieur een warme en gezellige uit straling heeft. Nico was jarenlang eigenaar van Nimco Trading, een groot handel in kwasten en gereed schappen maar vorig jaar zette hij een punt achter deze loop baan. "Ik heb een jaar lang ei genlijk niets gedaan, alleen maar nagedacht over wat ik nu eigenlijk wilde gaan doen met mijn leven", vertelt de trotse restauranteigenaar, "Ik wilde vanaf mijn vijftiende al een patatzaak maar dat kwam er niet van. Toen dit pand te koop stond, heb ik onmiddel lijk de makelaar gebeld." Nico had toen al een tijdje in Spanje rondgekeken op zoek naar een geschikte locatie voor een restaurant maar kwam toch maar terug naar Schie dam. Het mooie rijksmonu mentale pand en de locatie pal naast het gerestaureerde Stad huis waren voor Nico door slaggevend bij zijn beslissing. Op 1 november 2004 kocht hij het pand. Zelf ontworpen Hij ging vervolgens aan de slag en ontwierp het hele interieur zelf; van de kleuren van de wanden tot de inrichting van de keuken. Aannemersbedrijf Schiedam centrum

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 9