Strikte protocollen laten niets aan het toeval over www.olcd.nl Voorwaarden voor laserbehandeling Kiezen voor vrijheid Zorgvuldige procedure Financiële aspecten Optische werking oog herstellen Combinatie laser- en computer techniek OoglaserCentrumDrec/itsteden Bijwonen informatieavond belangrijk Het team van OoglaserCentrum Drechtsteden Woensdag 6 april 2005 ns-14 Steeds meer bril- en lenzendragers laten de optische werking van hun ogen herstellen door middel van een laserbehandeling. OoglaserCentrum Drechtsteden (OLCD) in Papendrecht was een van de eerste in deze moder ne, niet-belastende behandelmethode gespecialiseerde klinieken. Het centrum, dat in 2002 zijn deuren opende, is een samenwerkingsverband van optometrist Martin Struijk en de oogartsen Marinus Eijkelenboom, Gerard Groothuizen en Albert Vos. Met behulp van zeer geavanceerde appa ratuur hebben deze ervaren specialisten inmiddels al heel wat mensen van binnen en soms ver buiten het Drechtstedengebied kunnen verlossen van hun afhankelijkheid van optische hulpmiddelen. Dit gebeurt volgens strikte protocollen. Niets wordt aan het toeval overgelaten, want daar zijn ogen te kostbaar voor. OLCD heeft verder een uitstekende reputatie opgebouwd door het geven van een open en eerlijke voorlichting over 'ooglaseren'Ook in een door de Consumentenbond onder een groot aantal ooglaserklinieken uitgevoerd schriftelijk en telefonisch onderzoek kreeg het centrum de kwalificatie 'goed'. Het is dan ook geen wonder dat OLCD behoort tot de sterkst groeiende ooglaserklinieken in Nederland! 1 - Goede gezondheid. - 18 jaar of ouder. - Sterkte van bril of lenzen minstens 1 jaar stabiel. - Geen staar, keratoconus of andere oogaandoeningen die complicaties kunnen geven bij de behandeling. - Niet korter dan 2 maanden na zwangerschap of 2 maanden na het geven van borstvoeding. - Niet tijdens een periode van ernstige allergieproblemen. - Brilsterkte tussen -10 en +4. Geen bril of contactlenzen meer nodig hebben betekent natuurlijk veel meer vrijheid. Beslagen of beregende brillenglazen behoren tot het verleden en een nieuwe bril aan schaffen voor een ander uiterlijk hoeft niet meer. Lensdragers zijn af van alle onderhoud en het risico van verlies van een contactlens. De betekenis van een ooglaserbehandeling kan echter veel verder gaan. Voor bepaalde beroepen en liefhebberijen kan de afhanke lijkheid van optische hulpmiddelen een beperking inhouden. Zo 'n beperking vervalt als na een laserbehandeling de ogen het werk weer helemaal alleen aankunnen. OoglaserCentrum Drechtsteden heeft bijvoorbeeld iemand geholpen die op grond van zijn gezichtsvermogen niet voldeed aan de toelatingseisen voor een politieopleiding. Na de behandeling werd hij alsnog toegelaten. Ook kon een jongen uit een echte Arnemuidense vissersfamilie na de laserbehandeling in het OLCD naar zee, iets wat door sterke bijziendheid aanvankelijk onmogelijk was. Meer ervaringen van anderen zijn te vinden op www.olcd.nl. Met ogen kan geen enkel risico worden genomen. De beslissing om een ooglaserbehandeling te ondergaan moet dus weloverwogen worden genomen. Daarom werkt OoglaserCentrum Drechtsteden volgens een zorgvuldige procedure. Hierin neemt heldere voorlichting een belangrijke plaats in. Dit garandeert een maximale kans op succes. De totale procedure bestaat uit vier fasen: voorlichting, vooronderzoek, behandeling en nazorg. OoglaserCentrum aan de Veerweg in Drechtsteden is gevestigd op de bovenverdieping van het moderne pand van Martin Struijk OPTIEK het hart van Papendrecht De ooglaserbehandeling is een veilige methode, waarmee op een natuur lijke wijze bepaalde oog-functies kunnen worden hersteld. Veerweg 21 3351 HB Papendrecht Telefoon (078) 615 15 24 E-mail: info@olcd.nl Internet: www.olcd.nl Maandag gesloten! Wie meer wil weten over de ooglaserbehandeling, kan het best een informatieavond bijwonen (zie fase 1 onder 'Zorgvuldige procedure'). Ooglaserconsulente Jeannette van der Tak vertelt graag wanneer daartoe gelegenheid is. Ook voor andere informatie kunnen geïnteresseerden bij haar terecht. Zij is van dinsdag t/m zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur in OoglaserCentrum Drechtsteden te bereiken via telefoonnummer (078) 615 15 24 of e-mailadres info@olcd.nl. Het centrum is gevestigd aan de Veerweg 21 in Papendrecht. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHtKÊtKÊÊÊÊÊÊÊÊÊKHÊÊÊHË MMMNNNMNNMN Wie bril of lenzen kwijt wil, is bij OLCD in goede handen Beproefde methode Wereldwijd konden met de ooglaserbehandeling al miljoenen mensen van hun bril of lenzen worden afgeholpen. Het is inmiddels een door en door beproefde methode, waarvan in ons land bijvoorbeeld hele bekende topsporters en mensen uit de showbusi ness al dankbaar gebruikmaakten. Ook vijf van de zes leden van het team van OoglaserCentrum Drechtsteden hebben zich laten behandelen. Optometrist Martin Struijk was de eerste, gevolgd door oogarts Albert Vos en ooglaserconsulente Jeannette van der Tak. Administrateur Iris Stehouwer is van haar bril verlost. Oogarts Gerard Groothuizen is de laatste die een laserbehandeling onderging.. Effectief en veilig In het centrum zijn inmiddels meer dan 900 ingrepen uitgevoerd! Hierdoor is, naast de specifieke medische deskundigheid van de oogartsen, binnen het centrum veel 'ervaringsdeskundigheid' aanw eer dan uitste kend. Slechts in een enkel geval kon het beoogde resultaat niet helemaal worden bereikt. De cijfers tonen dus ondubbelzinnig aan dat het laten verrichten van een laseringreep bij OLCD in het algemeen zeer effectief en veilig is. Soms beter gezichtsvermogen OoglaserCentrum Drechtsteden werkt met de geavan ceerde LADARVISION behandelapparatuur. In aan vulling daarop schafte het centrum als eerste in Nederland LADARWave oogmeetapparatuur aan. Dit is een computergestuurd precisiemeetsysteem dat afwijkingen aan de ogen zeer nauwkeurig meet en digitaal vastlegt. De gegevens die met behulp van de LADARWave apparatuur zijn verkregen, worden ver volgens ingevoerd in de behandelcomputer. Het gevolg is een volledig op individuele ogen toegesne den behandelprofiel. Met deze zogeheten customized behandeling, waarvoor geen toeslag wordt berekend, is het mogelijk ook gebreken te herstellen die niet met bril of contactlenzen zijn te corrigeren. Het is daardoor in sommige gevallen zelfs mogelijk dat iemand beter gaat zien dan hij of zij vóór de ingreep met bril of contactlenzen deed. Bijvoorbeeld in de vorm van beter nachtzien en/of een betere contrast waarneming. Ook werd bij iemand tijdens de behan deling in het OLCD littekenweefsel verwijderd, wat resulteerde in een 50% beter gezichtsvermogen van het betreffende oog. Beslist geen ziekenhuis OLCD kan niet worden vergeleken met een zieken huiskliniek. Hoewel de ooglaserbehandeling een medische ingreep is die door een oogchirurg wordt uitgevoerd, staat klantvriendelijkheid voorop. De sfeer in het centrum is er helemaal op gericht om degene die de behandeling ondergaat zich helemaal op zijn of haar gemak te laten voelen. Voor iedereen wordt royaal de tijd genomen en de benadering is heel persoonlijk. Ook is de kans op medische fouten bij OLCD klei ner. Er wordt door steeds dezelfde mensen samenge werkt in een hecht en relatief klein team, wat op zichzelf al het toepassen van een verkeerd behandel profiel vrijwel onmogelijk maakt. Daarnaast wordt direct vóór de ingreep nauwgezet een checklist door genomen met de te behandelen persoon en is diens van persoonsverwisseling volledig uit te sluiten. Snel aan de beurt Het ontbreken van een wachtlijst is een ander groot verschil met veel ziekenhuizen. Dit betekent niet dat iemand meteen morgen onder de laser kan. Het OLCD bereid elke behandeling zorg vuldig voor en dat kost tijd. Met de hele procedure, van voorlichting tot nazorg, kan echter op elk gewenst moment worden begonnen. Strikte protocollen Voor veel mensen biedt de ooglaser uitkomst. Maar hoe geavanceerd de behandeling ook mag zijn, het is geen wondermiddel. Sommige oogproblemen kunnen niet met deze methode worden verholpen. Ook bepaalde persoonlijke gezondheidsaspecten kunnen een beletsel vormen. De oogartsen van OoglaserCentrum Drechtsteden hanteren als vast uit gangspunt dat de behandeling voor de volle 100% medisch verantwoord moet zijn. Zij houden zich onder andere aan de strikte protocollen die zijn opge steld door de refractiewerkgroep van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (de beroepsvereniging van oogartsen). Daarnaast gelden binnen het centrum nog eigen protocollen die een juiste gang van zaken waarborgen. Fase 1: heldere voorlichting Over de ooglaserbehandeling is veel meer te vertellen dan met een folder of per telefoon mogelijk is. Daarom hecht OoglaserCentrum Drechtsteden veel waarde aan de voorlichtingsavonden. In het door de consumentenbond uitgevoerde onder zoek wordt zo'n voorlichtingsavond een fuik voor geïnteresseerden genoemd.Bij OLCD is daar beslist geen sprake van. Op geen enkele manier wordt tijdens een voorlich tingsavond geprobeerd mensen tot een behandeling te bewegen. Per keer is er plaats voor maximaal 20 deelnemers, die een uitgebreide presentatie krijgen en alles kunnen vragen wat zij willen. Ook een rondleiding door het centrum maakt deel uit van het programma. Deelname kost niets en is geheel vrijblijvend. Fase 2: uitgebreid vooronderzoek De volgende fase voor iemand zich in principe wil laten behandelen, is een ongeveer anderhalf uur durend vooronderzoek. Hiervoor wordt een vast bedrag in rekening gebracht. Dit onderzoek dient om vast te stellen of een laserbehandeling zinvol en verantwoord is. Naast oogmeting wordt de gezond heidstoestand van de ogen onderzocht. Ook worden vragen gesteld over de algemene gezondheid. Direct na het onderzoek hoort men de uitslag. Blijken de ogen geschikt voor een laserbehandeling en zijn er verder geen beletsels, dan krijgt de betrokkene een behandeladvies. Verder worden de mogelijk toe te passen behandelmethoden en de te verwachten resul taten doorgenomen. Daarna kan betrokkene in alle vrijheid definitief beslissen over het doorgaan van de behandeling. Fase 3: ingreep Direct voorafgaande aan de behandeling bekijkt de oogarts de ogen nog een keer en neemt hij een chec klist door met de man of vrouw die hij gaat behande- Scherp zien zonder bril of contactlenzen (ook midden in de nacht). eerder heeft die een licht kalmeringsmiddel gekregen om tijdens de ingreep ontspannen op de behandelta- fel te kunnen liggen. De ingreep zelf duurt ongeveer een kwartier per oog en doet helemaal geen pijn doordat het oog met druppels is verdoofd (dus geen prikken!). Een ooglidspreider voorkomt knipperen van het oog lid. Tijdens de behandeling moet naar een rood licht je worden gekeken. Een geavanceerd oogvolgsysteem reageert binnen milliseconden op elke oogbeweging. Al kort na de ingreep kan de behandelde persoon (met een begeleider) weer naar huis. Fiscaal aftrekbaar De voor een laseringreep benodigde apparatuur is bijzonder kostbaar. Er worden immers zeer hoge eisen aan gesteld.Daarom kan een behandeling een voudig niet goedkoop zijn. De kosten bedragen 2000,- of 2100,- per oog, afhankelijk van de gekozen behandelmethode. Voor het uitgebreide vooronderzoek wordt 120,- in' rekening gebracht. De onderzoeks- en behandelkosten komen soms in aanmerking voor vergoeding door ziektekostenverze keraars. Is dit niet het geval, dan is het mogelijk via de werk gever of door aftrek van buiten-gewone lasten de fis cus een deel te laten betalen. Financiering mogelijk Ondanks de winst van meer vrijheid en meer moge lijkheden (en daardoor vaak meer levensgeluk), kun nen de kosten van de oog-laserbehandeling soms een drempel zijn. Daarom heeft OoglaserCentrum Drechtsteden samenwerking gezocht met een geren ommeerde financiële dienstverlener. Deze kan een op de situatie toegesneden vorm van gespreide betaling aanbieden. Voor de behandeling worden uw ogen verdoofd met druppels (u hoeft niet geprikt te worden). Fase 4: nazorg OoglaserCentrum Drechtsteden hecht heel veel waar de aan een goede nazorg. Dit houdt onder meer regelmatige controles in. Van tevoren is precies ver teld welke verschijnselen men na de behandeling kan verwachten. Mocht iemand zich desondanks ongerust maken, dan is er altijd de mogelijkheid meteen con tact op te nemen met het centrum. Desnoods 's nachts of in het weekend! Zo nodig wordt een van de oogartsen ingeschakeld. In een klein aantal gevallen kan een nabehandeling nodig zijn, waardoor het iets langer kan duren voordat het gewenste resultaat is bereikt. «i Bril of contactlenzen corrigeren Bij mensen die zonder optische hulpmiddelen onder alle omstandigheden scherp zien, wordt het beeld steeds precies op het netvlies geprojecteerd. De ogen van mensen die tot deze groep behoren, zijn altijd in staat zich automatisch in te stellen op alles waar zij naar kijken. Lukt dit niet voor objecten die zich op enige afstand bevinden, dan is iemand bijziend. Het beeld wordt in dat geval voor het netvlies geprojec teerd, waardoor in de verte niet scherp wordt gezien. Mensen zijn verziend als zij problemen hebben met dichtbij zien (zoals lezen). Beelden van nabijgelegen objecten worden dan achter het netvlies geprojec teerd, zodat deze wazig worden gezien. Bijziendheid is te corrigeren met negatieve brillenglazen of con tactlenzen, verziendheid met positieve. Kromming wijzigen Het principe van de laserbehandeling berust op het wijzigen van de kromming van het hoornvlies door het wegnemen van minieme hoeveelheden weefsel. Een bijziend oog krijgt zo een vlakker hoornvlies, terwijl bij een verziend oog het hoornvlies juist boller wordt gemaakt. Het wijzigen van de kromming van het hoornvlies zorgt er op een natuurlijke manier voor dat de projectie van beelden weer precies op het netvlies gebeurt. Met als plezierig gevolg altijd scherp zien zonder optische hulpmiddelen, ook bij astigmatisme. Deze effectieve behandelmethode is mogelijk door een combinatie van moderne laser- en computertech niek. De computergestuurde laserstraal werkt extreem nauwkeurig. Onvergelijkbaar preciezer dan zelfs de meest ervaren oogchirurg zonder deze apparatuur ooit zou kunnen. Op basis van geavanceerde oogmetingstechniek kan de behandeling bovendien exact worden afgestemd op elk individueel oog. Minimaal risico Behalve effectief, is de lasermethode ook veilig. De vrees van sommigen dat door een fout tijdens de behandeling blindheid aan een oog zou kunnen ont staan, is onterecht. Door de aard van de behandeling is een dergelijk gevolg nagenoeg onmogelijk. Er bestaat uitsluitend een minimaal risico dat het beoog de resultaat niet of niet helemaal wordt bereikt. In dat geval zal men hooguit een bril of contactlenzen moeten blijven gebruiken. De praktijk laat echter zien dat kans hierop bedui dend minder is dan 1 Ooglaserconsulente Jeannette van der Tak draagt dankzij de laserbehandeling geen bril meer Optometrist Martin Struijk draagt geen lenzen meer dankzij de laserbehandeling. Oogarts Albert Vos onderging eveneens een laser behandeling. Oogarts Gerard Groothuizen draagt geen lenzen meer dankzij de laserbehandeling. Oogarts Marinus Eijkelenboom hielp zijn collega Vos van zijn bril af.

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 14