Herdenkingen 4 mei Kunstwerk van tenten Justitie stopt onderzoek asbest Parkweg-Oost Wijken KinderBrillenKanjer in Schiedam vieren uitbundig Koninginnedag t De meest luxe zonnebril op uw eigen brilsterkte! Klaar binnen één dag! Foto's uit de oorlogsjaren Nacht van Ida Stelen uit de afvalbak Noordvestival moet op eigen kracht verder Het Nieuwe Stadsblad Nans Wolters Marianne van Velzen 90#- gaia Woensdag 27 april 2005 Het Nieuwe Stadsblad 17 - 1440 SCHIEDAM SCHIEDAM - De oorlogsja ren in Kethel en Spaland zijn onderwerp van de fototen toonstelling, die zaterdag wordt geopend in de show room van Autobedrijf Noote- boom. De expositie is samen gesteld door Louw Jongste en bevat foto's van de mobilisa tie, het verzet, de Oranje feesten en de bevrijding. De onderwerpen worden verdui delijkt met begeleidende tek sten. Belangstellenden kunnen t/m zaterdag 7 mei terecht aan de Zwaluwlaan 84 (zondag ge sloten). SCHIEDAM - 'nooit heb ik wat ons werd ontnomen zo bitter bit ter liefgehad'. Onder de noemer van deze dichtregel houdt de Stichting Eigen de Nacht van Ida, ter nagedachtenis aan het honderdste geboortejaar van de dichteres. De nacht begint op 4 mei aansluitend op de herden king en gaat door tot de volgen de morgen 10.00 uur. Locatie is het huis waar de dichteres in ju ni 1908 haar intrek nam: de Overschiesestraat 44 in Schie dam Wie deze nacht een gedicht wil voordragen, wordt verzocht con tact met de stichting op te ne men: 010 4263569 SCHIEDAM - Twee negentienja rige Rotterdammers zijn zondag morgen aangehouden nadat ze metaalresten hadden gestolen bij een bedrijf aan de Jan van Rie- beeckweg. De> mannen hadden de metaalresten weggenomen uit een afvalcontainer. Ze zijn voor nader verhoor ingesloten. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM - Bij het monu ment in de Plantage wordt op 4 mei een herdenking gehouden voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. De plechtigheid begint om 19.30 uur met het uit spreken van een korte herdenking en het leggen van bloemen. Na de 2 minuten stilte om 20.00 uur worden het le en 6e couplet van het Wilhelmus gezongen. Vooraf gaand aan de herdenkingsplech tigheid in de Plantage wordt om 19.00 uur een dienst gehouden in de Evangelische Lutherse Kerk aan de Lange Nieuwstraat. In de Grote Kerk vangt om 21.00 uur een bijzondere herdenking aan van de Schiedamse afdeling van Voormalig Verzet en Ex-politie- ke gevangenen. Muzikale mede werking wordt verleend door de Chr. Muziekvereniging 'Harpe Davids' en Toonkunstkoor Schie dam, die onder andere het lied 'de Moorsoldaten' zullen voor dragen. Dit lied mag worden be schouwd als het officiële lied van de politieke gevangenen uit de periode 1933 - 1945 en werd voor het eerst gezongen in het concentratiekamp 'Borgermoor'. De Schiedamse gevallenen in het voormalige Nederlands Indië en Korea worden 4 mei herdacht tij dens een plechtigheid in het cre matorium de Beukenhof. Burge meester R. Scheeres zal namens de Schiedamse bevolking een krans leggen. De herdenking is een initiatief van de Veteranenor- ganisaties Contact Oud Mari niers, Voormalig oud-militairen Nederlands-Indië en de Vereni ging oud-Koreastrijders. Aan vang 10.30 uur. SCHIEDAM - In het atrium van de Korenbeurs staat een indruk wekkende installatie van kunste naar Karin van Dam. De inspira tie voor haar driedimensionale bouwsels vond zij tijdens een reis door Mongolië. Samen met colle ga Jurriaan Molenaar werd zij in het kader van de reeks Unisono door de directie van Stedelijk Museum Schiedam uitgenodigd voor een solotentoonstelling. Een grotere tegenstelling dan die tussen het werk van beide expo santen is nauwelijks denkbaar. Molenaar maakt schilderijen die sobere strakke en abstracte vor men tonen en de composities van Van Dam zijn monumentaal en beweeglijk. Toch is er een over eenkomst, beiden gaan namelijk uit van de stedelijke en architec tonische ruimte. De installatie die Karin van Dam in het atrium bouwde groeide van binnenuit. Als materiaal gebruik te zij koepelachtige vormen die werden samengesteld uit ijzeren frames die werden bekleed met isolatiebuizen en doeken. De kunstenaar raakte geïntri geerd door gers ronde tenten) die zij op haar reis in Ulaan Ba taar zag en door de stokken op heuvels buiten die stad, waaraan blauwe lapjes met teksten hingen. Gers worden gebouwd van stok ken met daarover vilten lappen. Er zit geen raam in de woontent maar wel een opening die naar boven is gericht. (D Unisono in duplo, t/m 26 juni in de Korenbeurs. 'A SCHIEDAM - De Schie damse festivals en evene menten moeten het dit jaar doen met minder geld. Re den is dat geen beroep meer gedaan kan worden op Pro vinciale gelden en ook de ge meente de broekriem aan haalt. Bij toekenning van subsidies wordt scherp geke ken of de evenementen pas sen bij de manier waarop de gemeente zich wil profileren. Eerste slachtoffer van het nieuwe beleid is het Noordvestival, dat twee succesvolle edities heeft ge kend. Het subsidieverzoek van 20.000 euro is afgewezen. "Vorig jaar hebben we dit festival be taald uit het geld dat beschikbaar werd gesteld door de Provincie Zuid-Holland," aldus wethouder Hans Meijer (Cultuur), "Dit krij gen we in 2005 niet en van het gemeentelijk budget kunnen we het niet betalen." Mede-organisator van het festival Pieter van der Most laat zich ech ter niet uit het veld slaan. "Wij gaan proberen om het festival door te laten gaan", zegt hij strijdbaar. "Weliswaar met een kleiner programma maar toch voor elk wat wils." Voorlopig heeft de stichting een positief be richt gekregen van het VSB fonds en ook het De Grootfonds lijkt een bijdrage aan het festival te willen geven. "Verder zijn we nu afhankelijk van sponsors en subsidies van gulle gevers," aldus Van der Most. Hoe het programma eruit zal gaan zien weet hij nog niet: "Alles heeft te maken met het be schikbaar budget." Ruzie De financiële perikelen hebben tot een flinke ruzie geleid tussen SCHIEDAM - Koninginne dag, zaterdag 30 april, be looft ook in Schiedam weer een uitbundig feest te wor den. Overal in de stad gaan de vlaggen uit en er is van alles te doen en te beleven. Kinderen kunnen straatteke nen en in verschillende wij ken worden leuke activitei ten georganiseerd. De dag begint traditioneel om 9.00 uur met een aubade bij de Nederlands hervormde kerk in Kethel. In kerkgebouw De Ark aan het Hargaplein 101 geeft stadsgenoot Aad Jordaans een koffieconcert op de Ibach vleugel. Op het pro gramma staan werken van Brahms, Schubert en Schumann. Het concert begint om 12:00 uur en duurt 50 minuten. De toegang is vrij. Om 11.00 gaan de deuren al open en kan er koffie worden gedronken. De werkgroep "actie voor Sri Lanka Schiedam" vraagt tijdens de Oranjemarkt in Kethel aan dacht voor het door de vloedgolf getroffen gebied in en rond Batti- caloa in Oost Sri Lanka. Er is een kraam ingericht met foto's uit het getroffen gebied waaronder het uitdelen van ingezamelde kle ding uit Schiedam en er zijn over heerlijke Sri Lankaanse hapjes te koop. De opbrengst komt ten goede aan de tweede actie die in maart van start gegaan is. In de Gorzen houdt het Straatte am Beierlandsestraat een feest op de Groenelaan, met leuke attrac ties voor jong en oud, muziek. Onder het mom: 'ruim je zolder asbest. De arbeidsinspectie en milieu politie werden erbij ge roepen en dit vormde de aan leiding voor een strafrechter lijk onderzoek door het Open baar Ministerie en de eerste raadsenquête in Nederland. Yorick Haan, voorzitter van de enquête commissie die onder zoek deed naar de misstanden, reageert gelaten. "Het verbaast mij niks dat de zaak wordt ge seponeerd," aldus Haan, "maar ik ben wel teleurgesteld." Haan vindt dat de gemeente wel wat harder op de vingers getikt had mogen worden voor haar nala tigheid. Wel vindt hij dat de ge meente haar lesje heeft ge leerd. Hiermee doelt Haan op de komst van asbestcontroleur Rob van Huis die bij de sloop streng toeziet op het naleven van de regels waar het om as best gaat. de organisaties van DOEK! en Stad als Film. Bedoeling was dat beide filmevenementen dit jaar samen gevoegd zouden worden. Stichting Evenementen Promotie Schiedam werd door de gemeen te aangewezen als bemiddelaar. De partijen bleken echter niet tot samenwerking bereid en Stich ting Sequoia, die DOEK! organi seert, nam het initiatief en lever de een eigen begroting in bij de gemeente. Tot grote verontwaardiging van de organisatoren van Stad als Film, Loeder Events, werd het subsidie verzoek gehonoreerd. "De gemeente wilde één evene ment," zegt Harrie van der Louw, van Loeder Events, "Ik vindt het niet netjes dat de gemeente daar nu op terug komt." Gondelvaart Beter bedeeld worden de Stich ting Stadserfestival en Stichting Brandersfeesten. Beide krijgen een bedrag van 35.000 euro. Len- tejazz ontvangt 5.000 euro en het project 'sprookjesachtige molen' is in het kader van de Nationale Molendag een bedrag van 4.500 toebedeeld. De organisatie van Zomerbeat en Lentejazz worden dit jaar ter hand genomen door Stichting Kicky en Stichting Jazz. Voorheen organiseerde de gemeente deze festivals. Stichting Brandersfeesten heeft overigens nog een extra 11.000 euro aangevraagd voor de Gon delvaart. Dit verzoek van de stichting wordt nog door de ge meente bekeken. Gekeken zal worden of het geld, in het kader van de versterking van toeristi sche evenementen in Schiedam, uit het Grote Steden Beleid ge haald kan worden. Alle festivals zijn gesitueerd in het centrum en daarmee wordt het beleid van de afgelopen jaren doorgezet. Vreemde eend in de bijt is het Maasboulevaardfeest. Vorig jaar kwam het feest in de problemen omdat de gemeente geen geld wilde toekennen aan een evenement dat zich buiten h et centrum afspeelde. Ook zij staan nog niet ingepland in de be groting maar er is wel een budget opzij gezet. Hoeveel geld er voor het sympa thieke gebeuren vrijgemaakt wordt wil Meijer nog niet kwijt. "Laten we zeggen dat het bedrag afhankelijk zal zijn van de aan vraag," antwoordt hij. op en zet de Groenelaan op zijn kop', kan iedereen een plekje zoeken op de vrijmarkt. De ver koop begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Na afloop moet ieder natuurlijk zijn eigen rommel weer opruimen. Koekhappen De Visserstraat (Wijkcentrum Zuid) staat in het teken van Oud- Hollandse kinderspelen. Tussen 12.00 en 14.00 kan de jeugd zich naar hartelust bezighouden met steltlopen, spijkerpoepent, koe khappen en wat dies meer zij. De fietsenparade met als thema 'hoed en vlag' gaat om 10.15 uur van start bij W&BV Midden Delfland. Een kwartier eerder wordt verzameld met de Jeugd Rijnmondband. Na afloop is er een spellencircuit. De bibberspi- raal, koemeiken, en een super sjoelbak zorgen bij wijkcentrum Oost voor het nodige vertier (van 12.00 tot 16.00 uur). Verder is er een rommelmarkt met kramen en een vrijmarkt voor kinderen, treedt een live band op en worden diverse workshops gehouden. Voor de lekkere trek zijn er cultu rele hapjes. *v_ Het plein aan de Albardastraat is gereserveerd voor een Kinder- koninginnemark voor 3 tot 12 ja rigen. Er is een comboband, kin derfilm, grabbelton, schmink en nog veel meer. Rockband Rock band Five-Case-Note uit Schiedam West luistert het feest op bij Wijkcentrum De Erker. Vanaf 14.00 is de band te zien en te beluisteren op het buitenpodi um. De dag begint hier al om 10.00 uur met een rommelmarkt en voor de kinderen de vrijmarkt. Om 11.00 uur start het straatteke nen en om 14.00 uur mogen kin deren in de schoenen van hun idool kruipen tijdens de play- backshow. Het programma wordt afgesloten met een kinderdisco. Bij Wijkcentrum Zuid zijn kin deren van 11.30 tot 13.30 wel- SCHIEDAM - De KinderBrillenKanjer van dit seizoen bij Brilmode Rob Boon is gekozen. Uit de vele deelnemers is Robbin Sonneveld uit Schiedam de gelukkige winnaar geworden. Robbin heeft de prijs, een speelgoedbon, in ontvangst genomen van filiaalhouder Edward Geeve. Alle kinderen tot en met 12 jaar die een bril kopen kunnen het hele jaar meedoen. Er wordt een foto gemaakt die je gelijk mee mag nemen. Zo kan je aan iedereen al je nieuwe bril laten zien. Als de glazen binnen zijn mag je zelf de bril komen maken. Je slijpt dë gla zen en monteert ze in het montuur. Natuurlijk onder des kundig toezicht van de opti cien. Als dat allemaal goed is gelukt, krijg je een waar Bril- diploma. Één maal per seizoen wordt er een KinderBrillenKanjer geko zen die een mooie prijs in ont vangst mag nemen. De foto komt in de krant en je foto staat ook in de etalage van de Brilmode Rob Boon, Hof van Spaland 5 in Schiedam. Alle deelnemers vind je ook op www.brilmoderobboon.nl SCHIEDAM - Het onderzoek naar rol van de gemeente bij de sloop van de flats bij Parkweg- Oost, waarbij asbest vrij kwam, is geseponeerd. Dat heeft de Officier van Justitie schriftelijk laten weten aan burgemeester Scheeres. In 1999 werd in de omgeving van de Parkweg een aantal flat gebouwen en aangrenzende ouderenwoningen gesloopt. Daarbij kwam asbest vrij toen er tijdens de sloop andere as besthoudende materialen wer den aangetroffen dan in de in ventarisatie was vermeld. De gemeente had destijds afspra ken over de verwijdering ge maakt met de aannemer. Met de richtlijnen werd het niet zo nauw genomen en onbe schermde slopers en asbestsa- neerders werkten op een terrein dat bezaaid bleek te liggen met vogue- kom bij het straattekenen. Daarna worden Oud-Hollandse spelletjes gespeeld, waar alle kinderen gra tis aan mee mogen doen. In wijk centrum Oost wordt een groot feest gegeven voor jong en oud. Kinderen kunnen zich vermaken met straattekenen, een klimwand en er is live muziek. Ook wordt een viswedstrijd gehouden voor hengelaars van 8 t/m 12 jaar. Het oudere publiek kan een kijkje ne men op de rommelmarkt. VBSACE0 5225 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊKM Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Verschijnt elke woensdag in Schiedam en Kethel en is een van de 26 edities van Wegener Huis-aan-huiskranten B.V., regio Groot Rotterdam. Servicelijn bezorging Heeft u deze krant niet ontvangen? Bel dan naar onze servicelijn: 0900-8998200 (0,10 euro pm) Regiokantoor Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB Vlaardingen Telefoon: 010 4344.022 Telefax: 010 4602.727 Kantooruren: 8.30-17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) Advertentieverkoop E-mail: verkoop. ns@whk. wegener.nl R. Spierings, 06 10961529 Edward Kampschuur, 06 10961527 Bladmanager: C. Vijfvinkel Commercieel Regiodirecteur W. van der Steen Redactie E-mail: redactie. ns@whk. wegener. nl (alleen voor tekst) Telefoon: 010 4455.599 Telefax: 010 4600.205 Eindredacteur: Patricia Brobbel Chefredacteur: Mark Kivit Correspondenten Renske Verbeek, Gerard Verver, Nans Wolters, Marianne van Velzen (bereikbaar via de redactie) Foto's Roel Dijkstra (tenzij anders vermeld) Telefoon: 010 4600.808 Hoofd redactie Jan Sieben Hoofdkantoor Wegener Huis-aan-huiskranten B.V. Regio Groot Rotterdam Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Uitgeverij/directie Algemeen directeur J. Munsterman Algemeen hoofdredacteur G. Arendsen "Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV, t.a.v. Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR, WGGGNGR huis-aan-huiskranten De Gers een ronde tent) is het uitgangspunt van het monumentale werk van Karin van Dam. Op de foto een installatie die ze in Middelburg maakte. Foto: Hans Wilschut Geldkraan dicht voor festivals Het Noordvestival heeft twee succesvolle edities achter de rug. Dit jaar is de subsidiepot leeg en moet de organisatie op zoek naar sponsoren. foto:ARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA ADVERTORIAL Kinderen kunnen ook dit jaar hun oude speelgoed verkopen op een van de vele vrijmarkten in de stad. foto:ARCHIEF/ROEL DIJKSTRA Robbin: "Ik vind mijn bril heel mooi" CHANEL PRADA Tempel Optiek Hoogstraat 2 Schiedam f 010-4735919 I www.tempekipüek óf V G

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 3