1 mm 39 Restauratie Stedelijk Museum loopt uit de hand r Bevrij dingssprong Drie dagen voetbal om Schiedamse titel Nieuws van de Hargahoeve sss J Kortweg Nieuwe Scholen Schietpartij metrostation Scooter ramt vrachtauto Bedreiging Send some spirit Tineke Weber start met tekenmarathon 'Oude elftallen' ff Nans Wolters Marianne van Velzen BI Woensdag 11 mei 2005 Het Nieuwe Stadsblad 19 - 1442 SCHIEDAM - Het onderwijs in Schiedam wordt uitgebreid met twee nieuwe scholen voor speci aal onderwijs. Het betreft neven vestigingen van de Gelinck- school en RMPI-school. De Gelinckschool is een basis school voor kinderen met ge dragsstoornissen en zal worden gehuisvest in de Poldervaart- school. Daar zijn na de nieuw bouw een aantal lokalen over. Het gaat hierbij om 30 tot 35 kinderen. De RMPI- school is een school voor middelbaar onderwijs en zal 40 tot 50 kinde ren gaan huisvesten. Er is voor deze school nog geen definitieve onderdak gevonden. De uitbreiding van de onderwijs voorzieningen is ontstaan nadat er een signaal van de Dienst Educatie binnenkwam dat er re latief veel Schiedamse kinderen het bijzonder onderwijs in Rot terdam bezochten. Dit betekende voor deze kinderen dat zij 's ochtends en 's avonds lang onderweg waren. SCHIEDAM - Onbekenden heb ben maandagmiddag in het me trostation Troelstralaan enkele schoten gelost op het metrostel. Aanleiding tot het incident is vermoedelijk een ruzie tussen enkele inzittenden van de metro richting Spijkenisse. De schiet partij vond plaats omstreeks twee uur in de middag. Niemand raakte gewond. De politie is een uitgebreid onderzoek gestart. SCHIEDAM - Een 40-jarige Schiedammer is maandagmiddag gewond geraakt toen hij met zijn scooter tegen een vrachtwagen reed, die plotseling afremde. Het ongeluk gebeurde op de Burge meester Heusdenlaan in Vlaardingen. De vrachtwagen werd bestuurd door een 46-jari- ge plaatsgenoot. Het slachtoffer heeft vermoedelijk buikletsel opgelopen en is met de ambu lance naar het Erasmus Medisch Centrum overgebracht. De tech nische ongevallendienst stelt een onderzoek in. SCHIEDAM - Een 41-jarige Schiedamse heeft maandagmid dag een 51-jarige Vlaardingen bedreigd en gebeten. Volgens het slachtoffer werd hij tijdens zijn werkzaamheden als hulpverlener door de vrouw belaagd. De Schiedamse is aangehouden in haar woning aan de Pierson- straat. SCHIEDAM - Elke week zetten we in deze krant enkele tijdelijke bewo ners uit het dierenasiel De Harga hoeve in de schijnwerpers. Zij zitten te wachten in de dierenopvang op hun eigen of nieuwe baas. Deze week zijn dat Bebe en Tijgetje Bebe De eigenaar van Bebe was niet meer in staat om voor haar te zorgen. Be be is een gesteriliseerde poes van 1 jaar oud. Ze is lief voor kinderen van alle leeftijden maar of ze bij an dere katten of honden kan is niet be kend. Bebe is een echte binnenkat dus het is geen enkel probleem om haar op een flat te plaatsen. Zoals een echte kroelpoes betaamd zit ze graag op schoot. Ze is wit/cypers van kleur. Tijgetje Deze ouderwets rood/witte "je weet wel kater" is ongeveer 7 jaar oud. Hij heeft langere tijd buiten rondge zworven daarom is het wel een ver eiste dat hij in zijn nieuwe thuis ook naar buiten kan. Tijgetje is enorm lief voor mensen en gek op aan dacht. Tegen andere katten kan hij echter dominant uit de hoek komen. Daar om plaatsen wij hem liever in een huis waar geen andere katten aan wezig zijn. Verder is er weinig over Tijgetje bekend. Dierenasiel De Hargahoeve aan de Sportlaan 2 is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op zaterdag is het dierenasiel geopend van 11.00 tot 15.00 uur. Meer informatie over deze en ande re dieren is te vinden op de website www. hargahoeve. nl. V-s" f Ja REGIO Op zondag 15 mei is er weer een SMS (Save My Soul) dienst voor regionale gelovigen in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg 122 in Schie dam. Het thema van de dienst is de Heilige Geest. Na afloop kan er gediscussieerd worden op het SMSplein. Niet gelovigen zijn ook welkom. Aanvang 19.30 uur. www.sa- vemysoul.nl SCHIEDAM - SVVSMC organi seert op zondag 22 mei weer het oud-eerste-elftallen toernooi. De strijd, die in 1995 ontstond als onderdeel van de jubileumvie ring van SMC (SFC/Martinit- combinatie), wordt voor de elfde maal gehouden. Voor een aantal van de deelne mende teams vormt het toernooi een jaarlijkse reünie omdat zij uitkomen onder de oorspronke lijke naam van een club, die door een fusie niet meer bestaat. SVV SFC en Martinit werden SVVSMC en Schiedamse Bo- ys/GTB en Demos heten sinds vorig jaar Hargasport. DHS en Olympus vonden elkaar ook en werden SC Spaland. De deelne mende elftallen zijn ingedeeld in twee poules: Demos, SFC, Ex- celsior'20, SVV en SC Spaland in poule A en Schiedamse Bo- ys/GTB, Martinit, WK, DHS en Olympus in poule B. De wedstrijden beginnen om 10 uur. De poulewinnaars spelen om 15.30 uur de finale. ALCOHOLCONTROLE - De politie heeft zondagmiddag en - avond een alcoholcontrole ge houden op de Hargalaan. Van de tweehonderd gecontroleerde be stuurders bleken drie persoon een glaasje teveel op te hebben. SCHIEDAM - Kunstenaar Tineke Weber noemt het project waaraan ze de ko mende weken werkt, een vorm van doedelen. Een woord dat associaties op roept van vrijheid en blij heid^ maar zo eenvoudig zal het niet zijn. In Pand Paulus bouwde zij een stellage waarop een rol van dertig meter wit tekenpapier is be vestigd. Daarop zal de Schie damse een doorlopende teke ning maken die eind mei vol tooid moet zijn. Hoewel zij bij de start nog geen idee had waar deze unieke kunst uiting (met als titel 'Dat is een aardig stukje') uiteinde lijk in zal resulteren, zijn de eerste lijnen inmiddels op het 1.50 m hoge papier ge zet. De Schiedamse kunstenaar is van huis uit graficus, maakte onder meer illustraties maar is het meest bekend door haar strips. Die bekendheid heeft zij te dan ken aan de humor die zij haar striphelden meegeeft. Tineke We ber: "Voor zover ik heb kunnen nagaan is een tekenproject als 'Dat is een aardig stukje', niet eerder vertoond. Ik kwam op het idee na samenwerking met een kunstenaar uit Den Bosch. Sa men met hem beschilderde ik vo rig jaar in Pand Paulus een grote open kist van zo'n 16 m2. En dat was heel leuk om te doen. Het leek me bijzonder spannend op tientallen meters papier een te kenmarathon af te leggen, waar bij ik steeds een blik kon werpen op de eerste tekening aan het be gin. Alleen vroeg ik me af waar ik een dergelijke onderneming kon uitvoeren. Ik presenteerde het plan bij de Stichting Kunst- werkt en tot mijn verrassing rea geerde het bestuur enthousiast door Pand Paulus beschikbaar te stellen." Het bijzondere aan het project van Tineke is bovendien het feit dat bezoekers tijdens het teken proces, of na afloop daarvan, mo gen aanwijzen op welke deel zij aanspraak willen maken. Aan het eind van de tekensessie wordt vervolgens het uitgekozen kunst werk uit het 30 meter lange werk gesneden. Weber: 'De prijzen zijn afhanke lijk van het formaat dat men wil, maar vanaf 2.50 euro kunnen liefhebbers al met een kunst werkje naar huis. De afmetingen variëren van A5 tot 65 cm x 1 m. Overigens kwam ik pas later op het idee, delen van die enorme te kening beschikbaar te stellen aan geïnteresseerden. Want er zijn maar weinig mogelijkheden om een kunstwerk dat 30 meter lang Schiedam - De slechte finan ciële situatie waarin Schie dam verkeert dreigt nog ver der uit de hand te lopen door tegenvallers bij de restaura tie van het Stedelijk Mu seum. De 3,8 miljoen die voor de restauratie was begroot is inmiddels uitgelopen tot een kleine 6 miljoen euro. Waar het benodigde geld vandaan moet komen is nog een raad sel. De restauratie lijkt een opeenho ping van tegenvallers. Zo moest het restaurant verplaatst worden, bleken de kozijnen en goten van het gebouw slechter dan gedacht, en moesten de vloeren van het gebouw worden voorzien van be schermende plastic laag. Er is ook veel gediscussieerd met Rijks Monumentendienst over de nieuwe entree van het gebouw waardoor de bouw grote vertra ging opliep en tot overmaat van ramp bleek er ook met de funde ring het één en ander mis. Eind vorig jaar bleek bij ontgra vingen van de liftputten van de trappenhuizen dat er een gedeel telijke paalfundering onder de aula van het Sint JacobsGasthuis aanwezig was. Men was er bij de bouw vanuit gegaan dat de in gang op staal gefundeerd zou zijn. Dit leidde tot extra bouw en ontwerpkosten. "Het was inder tijd normaal dat er op staal werd gefundeerd," aldus wethouder Cor van Tilborg financiën), "Daar is dan ook bij de bouw vanuit gegaan." Een extra tegenvaller waren ook de strengere eisen die de brand weer stelde aan de brandwerend heid tussen de installatieruimten op de zolder en publieke ruimten. Dit alles heeft geleid tot een aan zienlijke overschrijding van het beschikbaar gestelde budget. De bouw is inmiddels met een jaar vertraagd waardoor de ge meente de Korenbeurs van Jan des Bouvrie, waar nu het Stede lijk Museum is gehuisvest tot het voorjaar van 2006 bij heeft moe ten huren. "Zaken vallen nu een maal vaker tegen dan mee," zegt Van Tilborg in een commentaar, "We hebben een groot bedrag ge kregen voor het casco van het ge bouw." De wethouder doelt hier mee op de Kanjersubsidie die de gemeente heeft ontvangen om het monument te restaureren. "De casco restauratie is gehaald dus is deze subsidie in ieder geval vei- liggesteld," aldus Vafi Tilborg. Dat de restauratiekosten tegen vielen was al langer bekend vol gens de wethouder. Zijn voorgan ger Ton de Swart heeft in februa ri aan de commissie laten weten dat er rekening gehouden moest worden met een forse budget overschrijding. is, ergens te kunnen exposeren." Weber gaat de tekeningen niet zelf uitsnijden. "Dat doen ande ren voor me, maar ik ben wel heel benieuwd hoe het zal ver lopen. Er zullen namelijk passe partouts in verschillende maten klaarliggen waarmee een kader gelegd kan worden om een be paald deel van de tekening. Ko pers worden dus niet beperkt door grenzen, maar bepalen zelf waar hun uitgekozen kunstwerk begint en eindigt.' Doedelen "Ja hoe moet ik nou uitleggen wat voor mij doedelen betekent", zegt ze nadenkend. "Het is een soort toestand waarin je belandt als je bijvoorbeeld lang zit te bel len, of je hoort het ook wel van lange afstandlopers; het denken maakt plaats voor iets anders. Er komt een soort vrijheid over je. Je geest krijgt de ruimte. In mijn geval is dat mijn hand, daar hoef ik niet meer bij te denken die gaat vanzelf over het papier.' Volgens Tineke Weber is het bij de meeste hedendaagse kunstenaars uitzon derlijk als zij zonder vooropgezet plan aan een kunstwerk begin nen. Er moet altijd een uitgangs punt zijn. 'Zo zou ik niet kunnen werken.' Al doedelend gaat Tineke Weber tot en met 29 mei door in haar kenmerkende zwierige tekenstijl, soms met een knipoog verwij zend naar vrouwelijk schoon of naar de natuur. Zij gebruikt daar bij uitsluitend zwarte markers in verschillende breedtes. Voorzitter Chris Zijdeveld van Kunstwerkt opende het project en Yvone Vaal, hoofd van de afdeling kunst van Scholengemeenschap Spie- ringshoek, sluit zondag 29 mei om 13.00 uur het project af met een terugblik op het gehele te kenproces. Tot die tijd kunnen geïnteresseerde op vrijdag, zater dag en zondag van 13.00 - 17.00 uur de activiteiten van Tineke Weber in Pand Paulus, Korte Ha ven 125 op de voet volgen. - De Spirituele Vereniging Har- monia houdt donderdag in de Blauwe Brug aan het Bachplein een avond over handlijnkunde, onder leiding van Frans Vaassen. Aanvang 19.45 uur. Toegang 5 euro. - Zaterdag zal het inloopconcert in de Grote Kerk gegeven worden door de Chr. Gemengde Zangver eniging "Soli Deo Gloria"uit Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet. De aanvang is 15.00 uur Toegang is vrij. - Het programma van het Film huis Schiedam: 12 en 13 mei: Bin-Jip (Kim Ki-Duk). Zaterdag architectuurspecial: Sybold van Ravesteijn Architect voor de Eeuwigheid (Koert Davidse) en My Architect: A Son's Journey (Nathaniel Kahn) Aanvang: 21.00 uur. Toegang: 7 euro, dona teurs 5,50 euro, R'dam pas/CJP /CKV en 65+ pas: 4,50 euro. - In de Graauwe Hengst morgen vanaf 22.00 uur Leon Elias Friends. Vrijdag vanaf 20.00 uur Speciaal vrijdag 13 feest Toegang 10 euro er zijn nog enkele kaar ten). Zaterdag vanaf 22.00 uur Zenith of Zeal een coverband met funk, soul en rock. Zondag is er weer een Jamsessie van 16.00 tot 23.00 uur. - De Wissel, het inloophuis van de kerken, is geopend op dins dag-donderdag- en vrijdag van 14-16 uur voor informatie, een gesprek, rust of wat te lezen. Ie dere even woensdag van de maand is er een broodmaaltijd vanl 1.30-13.30, aanvang 11 mei.Iedereen is zonder inschrij ving welkom in het Broersveld 123.Kosten 1.50 euro (brood maaltijd). Kerkdiensten - Zondag zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerk diensten om 9.30 en 16.30 uur, voorganger is ds.W. van Sorge. - In de Sint Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, is er zondag om 10.30 uur een eu charistieviering met zang door Laus Deo o.l.v. Numa Bracamon- te. Zaterdag om 17.00 uur viering met muzikale begeleiding. Pater Leo de Jong O.P. en Pastor Lid- wien Meijer gaan in beide vierin gen voor. - In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag om 9.15 uur eu charistieviering met als voorgan ger pater K. Veltman met mede werking van het Liduinakoor. - Zondag in de Evangelisatie kerk voorganger: Ds. T. Zevenbergen. - Zondag bij de Hervormde Evangelisatie op Gereformeerde Grondslag om 10 uur in Accent College, voorganger Dr. P. Buite laar, om 17 uur in Grote Kerk Ds. W. Verboom. Maandag 16 mei 10 uur in de Grote Kerk voorganger: Dr. P. Buitelaar. - Zondag bij De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap om 10.30 uur een dienst, voorganger is mw. Ds. C.M.G. Berkveens-Stevelinck. - Leger des Heils, korps Water weg Centraal, Magnoliastraat 41 Vlaardingen. Zondag om 10.00 uur: Samenkomst o.l.v. lt. kolo nel E.J. Hulsman, Feest van de Geest - Pastor J. de Lange gaat voor in Eucharistieviering in centrum Frankeland. Aanvang zondag om 9.15 uur. SCHIEDAM - Een parachutist daalt met een wapperend lint in de Nederlandse driekleur neer in Stadspark de Plantage. Hij was een van de drie parachutisten die op 5 mei in het park landden. Het spektakel stukje was door de Stichting VNFG georganiseerd ter gelegenheid van zestig jaar bevrijding. SCHIEDAM - Op de velden van het 75-jarige SVDPW in sport park Harga wordt tijdens het pinksterweekeinde gestreden om het Schiedamse voetbalkampi oenschap, dat twee jaar geleden voor het laatst werd gehouden. Excelsior'20 pakte toen de eind zege. Het toernooi-nieuwe-stijl (met KB Shop als hoofdsponsor) is kort en krachtig. De organisato ren hebben besloten om alles in drie dagen af te wikkelen. Op za terdag strijden de vier zaterdag clubs om twee plaatsen in de fi nalepoule en op zondag spelen de zeven zondagclubs om vier plaat sen. Alle wedstrijden duren tweemaal 25 minuten. Het programma voor zaterdag 14 mei: 10.00 uur PPSC-HBSS en Hargasport/za-VVK, 11.15 uur Hargasport/za-PPSC en VVK- HBSS, 12.30 uur VVK-PPSC en HBSS-Hargasport/za. De zondagclubs zijn ingedeeld in twee poules. SC Spaland, SVDPW en SVVSMC spelen in poule A en Hragasport/za-Her- mes DVS, DRGS en Excelsi or'20 in poule B. Het levert op zondag 15 mei het volgende wed strijdschema op: Hargasport/zo- Hermes DVS en DRGS-Excelsi- or'20, 11.00 uur Spaland- SVDPW en Hargasport/zo- DRGS, 12.00 uur Hermes DVS- Excelsior'20 en SVDPW- SVVSMC, 13.00 uur Harga- sport/zo-Excelsior'20 en Hermes DVS-DRGS, 14.00 uur Spaland- SVDPW. Op maandag 15 mei worden de zes overgebleven clubs ingedeeld in twee poules. De wedstrijden beginnen dan om 11.30 uur. De beide poule-winnaars spelen om 14.30 uur de finale. SCHIEDAM Kunst per strekkende meter 1. inmw i r<H Tineke Weber tekent een deur voor de opening van het project'Dat is een aardig stukje' foto:ARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 17