Lente Jazz Nieuwe kunst in het oudste park WOORDenKUNST Colofon www.evenementeninschiedam.nl Schiedamse reuzen I Marhaba Maroc - Welkom Marokko Het Voorjaar in Schiedam kent in 2005 een gevarieerd programma voor jong en oud. De hele maand is het Poëziemaand in Schiedam, op zaterdag 14 mei is het Nationale Molendag en het derde weekend is er het bijzondere festival Marhaba Maroc. De meimaand wordt afgesloten met heerlijke muziek tijdens Lente Jazz en het is genieten in de Plantage tijdens de Dag van het Park. Verschillende cafés en restaurants, het Glasmuseum en Het Gedistilleerd Museum zetten op 28 mei de deuren wagenwijd open voor alle jazzliefhebbers. Samen met horeca Schiedam, organiseert Stichting Schiedamse Jazz de derde editie van Lente Jazz: een avond vol verschillende jazzstijlen. Lente Jazz is een mix van populaire en traditionele jazz, van New Orleans jazz en swingende Latin tot bebop, samba's en dance. Het festival begint al om 14.00 uur. Buiten bij eetcafé Moehhh en café 't Vierkantje treedt Jaap Schoonevelt 5 op. Het avondprogramma begint om 21.30 uur. Bezoekers kunnen genieten van veertien jazzformaties in het centrum van Schiedam. In café THALIA treedt het Xandra Verkroost kwartet op, in 't Weeshuis belooft de Seasound bigband een groot feest te maken en wie van hammond houdt, mag het optreden van het Lewinsky quartet in café de Unie niet missen. In Het Gedistilleerd Museum speelt het Barend Petersen kwartet en in het Glasmuseum het Cees van Olst kwintet. Het Han Slinger Trio speelt bij Perrito, Deomagoy bij Van Diggelen en het Boris van de Lek kwintet staat geboekt bij De Graauwe Hengst. De 22e editie van de Brandersfeesten staat van vrijdag 23 tot en met zondag 25 september op de kalender. In de rubriek 'Brandende vragen' wordt alvast een kijkje achter de schermen geboden. Deze maand een paar Brandende vragen aan Frans Eikenbroek, voorzitter van het bestuur van de Brandersfeesten. Zijn jullie al druk in de weer voor de Brandersfeesten? 'Ja zeker. Direct na de Brandersfeesten in september hebben we de editie van 2004 geëvalueerd en in oktober, november zijn we gestart met het maken van nieuwe plannen voor het volgende seizoen. Er zijn ook al heel veel vrijwilligers begonnen...' Hoeveel vrijwilligers werken er eigenlijk mee aan het evenement? 'In het weekend van de Brandersfeesten zijn ongeveer 2.500 vrijwilligers op de been en bij de voorbereiding zijn 150 vrijwilligers betrokken. Zij vormen verschillende werkgroepen en organiseren diverse onderdelen. Zonder hen zouden er absoluut geen Brandersfeesten bestaan!' Wat kunnen we dit jaar voor bijzonders verwachten? 'Er wordt voor het eerst een sloepenrace georganiseerd. Teams strijden in deze race tegen elkaar om de Brandersbokaal. Daarnaast zetten de kerken de deuren open voor het publiek en in De Korenbeurs wordt een Kinderopera opgevoerd ter ere van het jaar van Hans Christian Andersen.' Een feest voor en door Schiedammers is jullie motto... hoe belangrijk zijn de Brandersfeesten voor de stad? 'Het is een familiefestival en zorgt voor verbroedering in het Schiedamse. Ik hoop dat het dit jaar een zonnige happening wordt en ik wil het publiek bedanken dat ze vorig jaar toch allemaal gekomen zijn met dat slechte weer. Dat vond ik echt hartverwarmend.' En als mensen ideeën hebben of mee willen werken. 'GRAAG, ze zijn meer dan welkom! Het moet een Schiedams gebeuren zijn en we kunnen alle hulp gebruiken.' Lente Jazz zaterdag 28 mei diverse horecagelegenheden in Schiedam Centrum aanvang middagprogramma: 14.00 uur aanvang avondprogramma: 21.30 uur toegang gratis In veertig etalages in Schiedam is WOORDenKUNST te bezichtigen in mei. Schiedamse kunstenaars tonen hun kunstwerken waarin tekst een belangrijk onderdeel vormt. Bezoekers van de binnenstad kunnen ook zelf schrijven. Er is een gedichtenwedstrijd waar iedereen aan mee kan doen. Op 28 mei wordt de winnaar hiervan bekendgemaakt in Bibliotheek Stadserf tijdens de afsluiting van de Poëziemaand. WOORDenKUNST diverse locatie in Schiedam centrum t/m 31 mei www.schiedamcentrum.nl ijir;«*t - Dag van het Park viert in Vlaanderen dit jaar zijn vijftienjarig bestaan. In Nederland vindt op zondag 29 mei de eerste editie van dit landelijke buitenevenement plaats. In de Plantage kunnen mensen genieten van een heerlijk ontbijt, van kunst in de ramen en in het park en er worden rondleidingen gegeven. Want er is heel veel te vertellen over dit oudste stadspark van Nederland. 'Nieuwe kunst in het oudste park' heet het programma dat plaatsvindt in de Plantage. De dag start met het 'Percussion Breakfast' door kunstenaar Yvon Koopman. Maar zij is niet de enige kunstenaar die aan deze dag meewerkt. Andere Schiedamse kunstenaars tonen hun werk in de vensters van huizen, die grenzen aan het park. Honderdenvier ramen aan de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat zijn voor één dag een etalage voor kunstwerken. Daarnaast zijn beelden te zien in de Plantage zelf en zijn in het park diverse kunstenaars aan het werk. Maurice den Boer vervaardigt met hout, ijzer en soldeerbout een kunstwerk en de zogenoemde Donderdagroep komt met een aantal kunstenaars bij een vervallen scheepswerf net buiten de Plantage tekenen en schilderen. Samen met Gwen Matidie kunnen geïnteresseerden een vier meter hoge 'Breakdancer' maken. Daarnaast zijn kunstwerken te bezichtigen van onder anderen Carla van den Heuvel, Frans Huisman, Martin Moesman, Erik Ruygers en het kunstenaarsduo SAGE. Bijzondere bomen Naast kunstwerken zijn er in de Plantage bijzondere bomen te zien, zoals een Oosterse plataan, de Hemelboom en de Japanse Honingboom. Boomexpert en bewoner Huib Sneep verzorgt twee rondleidingen waarin hij duidelijk maakt welke cultuurwaarde de bomen in de Plantage hebben. Dag van het Park zondag 29 mei www.plantagebewoners.nl Nationale Molendag heeft dit jaar een bijzonder thema. Tijdens 'In de voetsporen van de Schiedamse reuzen' ligt het accent op de indrukwekkende buitenkant van de vijf grootste molens ter wereld. Straattheater, muziek, molenlekkernijen, terrasjes en proeverijen maken de zaterdag van het Pinksterweekend nog gezelliger. Kunstenares Yvon Koopman maakt samen met Albert Kramer reuzenattributen van enorme omvang die op of aan de vijf molens worden aangebracht. Bezoekers komen bij deze niet alledaagse molenaankleding reuzenschoenen, een reuzenhart en een reuzenmond tegen op de route die gemarkeerd wordt door reuzenvoetsporen. Apollo Toneel zorgt voor vermakelijke en toepasselijke sketches op de route. Er wordt een molenaarsklucht opgevoerd bij Restaurant De Noordmolen en Don Quichotte wijst op de gevaren van de molens. Voor de kinderen is er een sprookjes-, poppenvoorstelling van Wim Noordegraaf en een levende Jan Klaassen voorstelling. Het Jeugdtheaterkoor Reuzeleuk treedt op met een repertoire uit 'De Drie Prinsesjes'. Een groot deel van de optredens speelt zich af tussen molen De Noord en Museummolen De Nieuwe Palmboom, afgewisseld met sfeervolle muziek. Terrasjes op de reuzenroute bieden lekkere rustpunten. Het Gedistilleerd Museum heeft tijdens de Nationale Molendag vanaf 12.00 uur bijzondere proeverijen. Een verhalenverteller leest voor uit Het Groot Sprookjesboek en muziek is er van Just for You. 's Avonds is van 18.00 tot 21.00 uur de feestelijke afsluiting van de tentoonstelling 'Innemende Schrijvers'. Cabaretier en puntdichter Jan J. Pieterse geeft een humoristisch accent aan deze avond. Daarbij is er live muziek en de prijzen voor de 'zelf a/d slag' wedstrijd worden uitgereikt. De toegang is gratis, maar reserveer wel alvast kaarten aan de receptie van het museum! Nationale Molendag In de voetsporen van de Schiedamse reuzen zaterdag 14 mei 11.00- 17.00 uur toegang gratis programmafolder verkrijgbaar bij de VW Dit jaar vieren Marokko en Nederland vierhonderd jaar officiële banden. Ook Schiedam viert feest! Nederlandse Schiedammers, Marokkaanse Schiedammers en anderen hebben samen een programma gemaakt, dat niet alleen op verschillende plaatsen in Schiedam, maar ook in Marokko plaatsvindt. Centraal staat de verbinding tussen het park de Plantage in Schiedam en het park L'Hermitage in Casablanca. Er vinden verschillende culturele programma's plaats, maar het hoogtepunt in mei is het festival Marhaba Maroc. Op vrijdag 20 mei start het festival in Artoteek Schiedam om 19.30 uur met een openingstentoonstelling waarin het park L'Hermitage centraal staat. In de Artoteek Schiedam wordt tot het begin van de zomer een grote maquette van het park in Casablanca gepresenteerd. Tegelijkertijd geeft een fototentoonstelling met werk van de Schiedamse fotograaf Sjef van Duin een boeiend beeld van deze stad en haar bewoners. De opening in de Artoteek bestaat uit een modeshow met traditionele Marokkaanse kleding georganiseerd door Jackie Habets, een videoprogramma met 1-minutenfilms van Casablanca en DJ Saif zorgt voor de muziek. Buikdansers Op zaterdag 21 mei vindt in de Plantage een groots cultureel programma plaats met artiesten uit binnen- en buitenland. Bands uit Marokko en Nederland, buikdansers, stand-up comedians en verhalenvertellers treden op temidden van een markt die nog het meest doet denken aan de Jamaa El Fna in Marrakech. Deze markt met een middeleeuwse sfeer is al jaren een grote trekpleister. In de Plantage worden twee traditionele Marokkaanse tenten opgezet en er is een markt met traditionele en moderne Marokkaanse kunst en kunstnijverheid, muziek en hapjes. Als afsluiting van het festival worden in de Plantage op groot scherm de films 'Les Bandits' van Said Naciri en 'Casablanca' van Michael Curtiz getoond. Hiermee wordt een dag vol Marokkaanse cultuur afgesloten met zinnenprikkelende beelden. Festival Marhaba Maroc Artoteek Schiedam en park de Plantage 20 21 mei aanvang: 12.00 uur toegang gratis www.marhabamaroc.nl Woensdag 11 mei 2005 ns-8 'I'M :11J KH SIM »7;1 Beeld: Zomertijd Brandende vragen Beeld: 'esens I Beeld: kaart uit collectie Aad van der Griendt, uitgegeven door fotograaf Van Diggelen omstreeks 1902. Deze pagina is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van de Stichting Evenementen Promotie Schiedam. Teksten: evenementenorganisatoren i.s.m. sontekst Eindredactie en vormgeving: Wegener huis-aan-huiskranten Reacties kunt u sturen naar: info@evenementeninschiedam.nl $m§£ ;V~' i- -M, Beeld: FreeLans

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 8