Veilig buiten zwemmen Commissaris op bezoek bij moskeeën Tiengemeten, nieuwe natuur Risicokaart geeft burgers zicht op gevaren 0 Zuid Dienstverlening: goed, maar kan beter LENEN ZONDER PASJE Meer leesplezier aan de Zuid-Hollandse kust Zuid-Holland timmert aan de weg Lespakket Holland Maand online provincie HOLLAND ZOMERRECES Woensdag 6 juli 2005 ns-10 Redactie: provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602,2509 LP Den Haag, telefoon: 070 44166 22, e-mail: zuid-holland@pzh.nl Zomer in Zuid-Holland is een uitgave van de provincie Zuid-Holland en verschijnt in een groot aantal Zuid-Hollandse nieuwsbladen die huis-aan-huis worden verspreid. Het officiële zwemseizoen begon op 1 mei en duurt tot eind september. Er zijn in Zuid-Holland 110 erkende zwemlocaties, die regelmatig worden geïnspecteerd. Het behoort tot de taken van de provincie om de kwaliteit van het zwemwater te controleren. Het water in meren, rivieren en de zee is namelijk niet te vergelijken met het water van zwembaden. Dat water wordt immers steeds gezuiverd. Wanneer de kwaliteit van het buiten zwemwater te wensen overlaat, geeft de provincie een zwemverbod of een negatief zwemadvies af. In die gevallen plaatst de provincie een informatiebord bij de zwemlocatie. Voor uw gezondheid is het van belang dat u zich houdt aan de aanwijzingen op de informatieborden. Let op bij regen! Bij sommige Zuid-Hollandse kust- locaties kan, na zware regen, het zeewater verontreinigd raken met ongezuiverd rioolwater. Het riole ringssysteem loopt dan over in de normale afvoer van het regenwater en belandt in zee. Rioolwater is onge zond. Klachten die kunnen optreden, zijn maag- en darminfecties, huid irritaties en oog-, oor- en keelont steking. De provincie werkt samen met gemeenten om de veiligheid van badgasten te verbeteren. Voor de kustgemeenten is een checklist ontwikkeld die gebaseerd is op concrete maatregelen. Folder Zwemwater 2005 De 110 Zuid-Hollandse zwemlocaties staan beschreven in de provinciale zwemwaterfolder. Daarin wordt per locatie precies aangegeven welke voorzieningen en zijn, denk bijvoor beeld aan een fietsenstalling, douches, toiletten en een horeca gelegenheid. Folder bestellen? Meer weten? Kijk op www.zuid-holland.nl en klik op 'Zwemwater' onder het kopje 'Service'. U kunt ook bellen met de Zwemwatertelefoon 070 44175 50, tussen 8.30 en 16.30 uur. Of stuur een e-mail met uw vraag of gezondheids klacht naar zwemwater@pzh.nl Het Burgerjaarverslag 2004 rappor teert over de contacten van de provincie met Zuid-Hollanders, met maatschappelijke instellingen en met bedrijven. Hoe hoog is de kwaliteit van de dienstverlening? Hoe verloopt de behandeling van bezwaren en klachten? Nemen inwoners van Zuid-Holland vol doende deel aan de beleidsontwikke ling? Uit het verslag komt het beeld naar voren van een provincie die haar relaties serieus neemt. Zuid-Holland informeert via persberichten, nieuwsbrieven, advertenties en de provinciale website over planvor ming en besluitvorming. Via www.zuid-holland.nl kunt u ook op allerlei manieren 'zaken doen' met Zuid-Holland. Zo kunt u bijvoorbeeld publicaties bestellen, een abonnement nemen op digitale nieuwsbrieven of een subsidie aanvragen. Leden van het provincie bestuur spreken op veel plekken met veel mensen, denk maar aan de vele werkbezoeken van commissaris en gedeputeerden en de vele insprekers die in vergaderingen hun stem laten horen. Echter, met name de telefo nische bereikbaarheid van de provin ciale organisatie is voor verbetering vatbaar. Meer weten? Het volledige Burgerjaarverslag 2004 vindt u op www.zuid-holland.nl In Zuid-Holland wonen zo'n half miljoen mensen met een islami tische achtergrond. Een groot deel daarvan is gelovig moslim en bezoekt regelmatig een moskee. Veel Nederlandse moslims voelen zich verbonden met onze cultuur en koesteren daarnaast hun eigen godsdienstige en culturele identiteit. Hoe is hun verhouding met de directe omgeving, met andere groepen in de samenleving en met het lokale bestuur? Hoe staan isla mitische bestuurders tegenover een volwaardige maatschappelijke rol voor vrouwen en het democratisch karakter van samenleving, onderwijs en media? Wordt hun stem voldoen de gehoord in het maatschappelijk debat? En wat dragen zij daar zelf aan bij? In gesprek De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Jan Franssen, bezoekt in het najaar van 2005 vijf moskeeën in Zuid-Holland voor ontmoetingen met diverse islamitische gemeen schappen. Hij laat zich informeren over de relaties die zij hebben met gemeenten en met de plaatselijke gemeenschap. Hij geeft ook zijn visie op het belang van een volledige integratie in de samenleving, van onderwijs voor vrouwen en een actieve bijdrage van moslimgroepen aan het lokale bestuur. Met zijn werkbezoeken aan de moskeeën wil de Commissaris van de Koningin Eiland Tiengemeten - in het Zuid- Hollandse Haringvliet-verandert de komende drie jaar in een nieuw natuurgebied. Een zoetwater- getijdengebied waarin moeras, slikken, grasland, water en bos elkaar afwisselen. Op 30 juni klonk het feestelijke startschot voor de herinrichtingwerkzaamheden. Weemoed, weelde en wildernis Om bezoekers extra te laten genieten van Tiengemeten, is de 'Kaart van Weemoed, Weelde en Wildernis' gemaakt. Op deze kaart zie je drie gebieden. Weemoed staat voor de oostpunt; een cultuurhistorische hoek met behoud van de Zeeuwse tarweteelt. Weelde is er in de middenkern; een bijzonder getijden- gebied met een uitkijkpunt op de Vliedberg. In het westen en zuiden is er wildernis; prachtige natuur, waar bezoekers wel naar toe kunnen, maar waar het ze niet gemakkelijk wordt gemaakt! Tiengemeten wordt beheerd door de Vereniging Natuurmonumenten. De natuurontwikkeling op het eiland wordt ondersteund door de Europese Unie. Meer weten? Veel informatie, bewegend beeld en geluid vindt u op www.tiengemeten.com De 'Kaart van Weemoed, Weelde en Wildernis' is opgenomen in een brochure die u via www.tiengemeten.deltanatuur.nl kunt aanvragen. Zuid-Holland werkt op dit moment aan een risicokaart. Dat is een kaart op internet, waarop de risico's van rampen en zware ongevallen staan afgebeeld. Zo zie je bijvoorbeeld op slagplaatsen van gevaarlijke stoffen, tunnels, overstromingsgebieden en plaatsen waar veel mensen bij elkaar komen. Het doel van de risicokaart is duidelijk te maken waar welke risico's zijn. Niet om mensen bang te maken voor ongelukken, maar wel om openheid te geven over het be staan van risico's. Dit soort informa tie kan het aantal slachtoffers bij een eventuele ramp beperken. Zo zeiden veel mensen na de vuurwerkramp in Enschede: 'Als ik had geweten dat daar een vuurwerkfabriek stond, was ik niet naar de brand gaan kijken.' Meer weten? De provincie en de gemeenten ontwikkelen de risicokaart samen. Zuid-Holland wil de risicokaart dit najaar op internet publiceren. Er komt dan ook een helpdesk, waar mensen terechtkunnen met vragen. Kijk op www.zuid-holland.nl en klik op 'Risicokaart' onder het kopje 'Veiligheid' - of surf naar www.risicokaart.nl Deze zomer kunt u op een drietal Zuid-Hollandse stranden een nieuw fenomeen waarnemen: de strand- bibliotheek. Bij de strandbibliotheek leent u gratis boeken, zonder pasje. De strandbibliotheken staan op of aan het strand in Katwijk, Scheve- ningen en Hoek van Holland. Als u uw naam en adres achterlaat, mag u boeken meenemen naar uw handdoek, uw ligstoel of uw zand- Vuurbaakplein kuil. Aan het einde van de dag, bij het verlaten van het strand, levert u de boeken weer in. Waar en wanneer? Q Katwijk: 30 juni t/m 27 augustus (niet op zondagen). Locatie: vlakbij de vuurtoren, op de parkeerplaats aan de zeekant van de Boulevard, schuin tegenover het Vuurbaakplein. Q Scheveningen: 30 juni t/m 28 augustus. Locatie: ten zuiden naast de Pier. B Hoek van Holland: 30 juni t/m 28 augustus. Locatie: aan het einde van de Bad weg rechts, tweede strand huisje links. De strandbibliotheken zijn geopend tussen 11.00 en 17.00 uur. Kijk ook op www.strandbibliotheek.nl bijdragen aan een goede verhouding tussen moslims en andere groepen in de Zuid-Hollandse samenleving. Over dit onderwerp voert Jan Franssen regelmatig gesprekken met burgemeesters en gemeenteraden. Na afloop van de moskeebezoeken bekijkt de commissaris wat de provincie kan bijdragen aan het wel zijn én een verdergaande integratie van de islamitische gemeenschappen in Zuid-Holland. De provincie Zuid-Holland heeft ongeveer 500 kilometer weg in beheer. Voortdurend zijn mede werkers bezig deze wegen in goede conditie te houden. Het liefst doen we dat zo dat u als weggebruiker er de minste last van heeft. Maar helaas kunnen niet alle werkzaamheden 's avonds of in de vakantie plaats vinden. We ontkomen er soms niet aan een weg af te sluiten en het verkeer om te leiden - voor üw veiligheid en voor die van de wegwerkers. Om te weten welke wegwerkzaam heden op stapel staan, surft u naar www.zuid-holland.nl en klikt op 'Werk aan de weg' onder het kopje 'Verkeer'. Over grote projecten zijn aparte websites, zoals www.N208.nl, www.N210.nl en www.N470.nl Groep 7 en 8 van alle basisscholen in Noord- en Zuid-Holland kunnen meedoen met de viering van 25 jaar Koningin Beatrix. Met het inter actieve lespakket 'Holland Toen Nu Morgen' kunnen leerlingen aan de slag met geschiedenis, heden en toekomst van de provincies en het Huis van Oranje. Basisscholen kunnen zich nu inschrijven voor de Holland Quiz; de finale vindt plaats tijdens het slotevenement van de Holland Maand op 24 november in Haarlem. Meer weten? Lespakket en quiz zijn opgezet in het kader van de Holland Maand die de provincies Noord- en Zuid-Holland samen organiseren rondom de bezoeken van Koningin Beatrix aan Holland in november 2005. Neem een kijkje op www.hollandmaand.nl Het college van Gedeputeerde Staten is op reces van 6 juli t/m 15 augustus. Zomer in Zuid-Holland w. FHP»'<v. - -1

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 10