Premie blijft betaalbaar Zorgtoeslag 'Samen de zorg beter maken' U blijft goed verzekerd Wat houdt dat in? Overstappen zonder zorgen II wordt goed Nu nog niets regelen MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Op 1 januari komt er één nieuwe zorgverzekering voor iedereen. Deze komt in de plaats van alle huidige ziekenfonds en particuliere verzekeringen. Hij verzekert u voor dezelfde zorg zoals u nu gewend bent. U kunt bij uw huidige verzekeraar blijven, maar u mag ook overstappen als u dat wilt. De premie voor de nieuwe zorgverzekering bestaat straks uit twee delen: een verzekeringspremie die u rechtstreeks betaalt aan de zorgverzekeraar en een inkomensafhankelijke bijdrage die geïnd wordt door de Belastingdienst. juli augustus september oktober Met het basispakket bent u verzekerd voor: Eén zorgverzekering voor ieder een, ongeacht inkomen, leeftijd en gezondheid. Dat is het uit gangspunt van de nieuwe zorg verzekering. Alle Nederlanders hebben recht op dezelfde nood zakelijke zorg. november december januari februari Voor iedereen een nieuwe zorgverzekering Verzekeringsplicht Vast pakket van noodzakelijke zorg Acceptatieplicht: niemand uitgesloten Premie niet afhankelijk van leeftijd en gezondheid Vrije keuze polis én vrije keuze verzekeraar Zorgtoeslag: compensatie door de Belastingdienst ledereen moet een nieuwe zorgverzekering sluiten, maar de overstap wordt zo makkelijk mogelijk gemaakt. U krijgt voor 16 december een aanbod van uw verzekeraar voor een nieuwe verzekering (inclusief een eventuele aanvullende verzekering). Als u niet reageert, bent u vanaf 1 januari automatisch verzekerd voor uw zorgverzekering. Iedereen geaccepteerd Op maandag 4 juli gaf minister Hoogervorst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport officieel het startsein voor een voorlichtingscampagne rond de nieuwe zorgverzekering. Deze verzekering moet op 1 januari ingaan. Dat gaat alle inwoners van Nederland aan. Daarom is het belangrijk dat iedereen zo goed mogelijk geïnformeerd wordt over de nieuwe zorgverzekering. maart april Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl De nieuwe Zorgverzekering Voor iedereen straks één zorgverzekering In de nieuwe zorgverzekering zijn kinderen tot 18 jaar gratis verzekerd. ledereen van 18 jaar en ouder betaalt voor de zorgverzekering een vaste premie, ook De zorgtoeslag is bedoeld om de premie voor iedereen betaalbaar te houden. Het is een maandelijkse tegemoetkoming van de Belastingdienst voor de premie die u betaalt. Hoe hoog die zorgtoeslag is, hangt af van inkomen en persoonlijke situatie. Voorbeeld: de zorgtoeslag kan voor een eenpersoonshuishouden oplopen tot 420 euro per jaar bij een bruto inkomen van maximaal 25.000 euro. Voor een meerpersoonshuis- houden kan dat oplopen tot 1200 euro per jaar bij een bruto inkomen van 40.000 euro. Wie voor zorgtoe slag in aanmerking komt, ontvangt in september van de Belastingdienst een aanvraag formulier. Tot die tijd hoeft u zelf niets te doen. Als u dat aanvraagformulier voor 1 november terugstuurt ontvangt u in december al de eerste zorg toeslag, voordat u de eerste premie voor de nieuwe zorgverzekering moet betalen. De uitbetaling gebeurt maan delijks. wel nominale premie genoemd. Kinderen tot 18 jaar moeten wel worden verzekerd, maar betalen geen premie. Daarnaast is iedereen met een inkomen een inkomensafhankelijke bijdrage verschuldigd. Deze bedraagt 6,25% van het inkomen over maximaal 30.000 euro. Deze bijdrage wordt, uitzonderingen daargelaten, vergoed door werkgever of uitkeringsinstantie. Dit gaat automatisch. Bent u zelfstandig ondernemer dan krijgt u een aanslag van de Belastingdienst. NU EN STRAKS Voor veel mensen, vooral voor zieken fondsverzekerden, zal de premie aan de verzekeraar straks hoger zijn dan nu. Daar staat tegenover dat de procentuele ziekenfondspremie die u nu zelf betaalt, straks vervalt en ook de AWBZ-premie omlaag gaat. Ook komt er een zorgtoeslag waarover elders in deze pagina meer. En er komen aanvullende belasting maatregelen ter verbetering van uw inkomenssituatie. De premie die u straks betaalt hangt af van de zorgverzekeraar en van de soort verzekering die u kiest. Door straks goed te kijken en te vergelij ken, valt dus voordeel te behalen. Op dit moment schat men de nominale premie per persoon op ongeveer 1100 euro per jaar. Dit bedrag verschilt per verzekeraar. Vergelijken loont dus de moeite. Hans Hoogervorst We kunnen als Nederlanders best trots zijn op onze gezondheidszorg. En dat wil len we ook graag zo houden. Ook als de mensen steeds ouder worden en Nederland vergrijst. Daarom willen we de gezondheidszorg moderner en efficiënter maken. We willen dat de manier waarop we de zorg in Nederland hebben georga niseerd, beter aansluit bij de eisen van deze tijd. De nieuwe zorgverzekering maakt dit mogelijk. Door de zorg anders te organiseren, kunnen we de kwaliteit verbeteren en de kos ten beter in de hand houden. Zodat u nu en straks kunt blijven rekenen op de zorg die u nodig heeft. Zorg die ook betaalbaar blijft voor iedereen. Nederlanders dragen de gezondheidszorg een warm hart toe. Laten we de zorg daarom samen beter maken. Ik zet daar graag mijn schouders onder. U hoeft nu nog niets te regelen, maar u kunt zich wel alvast oriënteren. Let op uw brievenbus en lees de brief en bro chure van minister Hoogervorst. Luister en kijk naar de spotjes op radio en tv. Houd deze informatiepagina in uw 6 - 29 Post van VSW Aanvraagformulier zorgtoeslag I van Belastingdienst De informatie op deze pagina is onder voorbehoud van eventuele wijzigingen en van parlementaire goedkeuring van de Invoerings- en aanpassingswet Zorgverzekeringswet. Gebruikte cijfers hebben een voorlopig karakter. U kunt aan deze pagina geen rechten ontlenen. Op 1 januari 2006 verdwijnen het zieken fonds, de particuliere verzekeringen en de ziektekostenregelingen voor ambtenaren. Daarvoor in de plaats komt één zorgverze kering voor iedereen die legaal in Nederland woont of hier belasting betaalt. U bent daarmee verzekerd voor een breed pakket van noodzakelijke zorg. Het komt overeen met het huidige ziekenfondspak ket. ledereen is verplicht zich voor dit pakket te verzekeren. De zorgverzekeraars zijn op hun beurt verplicht iedereen te accepteren, ongeacht leeftijd of gezond heid. Ze mogen dus geen extra premie vragen voor oudere of zieke mensen. AANBOD Om de invoering van dit nieuwe systeem soepel te laten verlopen, krijgt u voor 16 december van dit jaar een aanbod van uw bestaande verzekeraar. Het gaat dan om de nieuwe zorgverzekering alsook om een eventuele aanvullende verzekering. Dat aanbod is afgestemd op uw huidige verzekeringsdekking. Als u niet reageert, bent u vanaf 1 januari 2006 automatisch verzekerd. Maar u mag ook overstappen. MEER KEUZE We krijgen straks meer te vertellen over onze zorgverzekering. Zo bent u verplicht zich te verzekeren, maar bepaalt u zélf bij wie of in welke vorm. U kunt zelf de polis kiezen die u het beste vindt, met of zonder eigen risico. U kunt vragen of de verzeke raar de rekeningen rechtstreeks betaalt aan de zorgaanbieder (zoals nu in het ziekenfonds) of aan u terugbetaalt, zoals bij de particuliere verzekering. De verzekeraars zullen meer moeten gaan De huisarts zit in het basispakket. huis-aan-huiskrant in de gaten. Kijk ook eens op www.denieuwezorgverzeke- ring.nl. In deze tijdbalk ziet nog eens Geneeskundige zorg, zoals huisarts, ziekenhuis, medisch specialist en verloskundige; Ziekenhuisverblijf; Tandheelkundige zorg (tot 18 jaar, vanaf 18 jaar alleen specialistische tandheelkunde en kunstgebit); Hulpmiddelen; Geneesmiddelen; Kraamzorg; Ziekenvervoer (ambulance en zittend vervoer); Paramedische zorg (beperkt fysiotherapie/oefentherapie, logopedie, ergotherapie, dieetadvisering). enkele belangrijke tijdstippen. De tijd balk staat telkens onderin de pagina's in deze speciale informatiereeks. U vindt hem ook terug op www.denieuwezorgverzekering.nl. Zo krijgt u een indruk van wat er de Het nieuwe zorgpakket komt overeen met het huidige ziekenfondspakket. De samen stelling van dat pakket is bij de wet gere geld. Zorgverzekeraars zijn verplicht om u minimaal dat pakket aan te bieden. Bent u ziekenfonds- of particulier verzekerd en heeft u op dit moment een aanvullende verzekering, dan kunt u die gewoon behouden. Bent u nu nog particulier ver zekerd voor een groter pakket dan het nieuwe wettelijke pakket, dan krijgt u een aanvullende verzekering aangeboden voor het meerdere deel. U blijft met de nieuwe zorgverzekering dus verzekerd voor dezelfde zorg. komende maanden gaat gebeuren en waar we ook in deze reeks aandacht aan zullen besteden. De volgende afle vering van deze pagina verschijnt eind juli.Thema: de verschillen tussen nu en straks. 1e - Aanvraagformulier zorgtoeslag terugsturen 16e - Uiterlijk aanbod verzekeraar 1e - Zorgverzekeringswet van kracht concurreren op dienstverlening, op kwali teit en op prijs. Bevalt u iets niet of vindt u het pakket te duur, dan kunt u overstap pen naar een andere verzekeraar. Dat kan één keer per jaar. PREMIE EN ZORGTOESLAG U betaalt de verzekering met een vaste premie aan uw verzekeraar. Daarnaast is er een inkomensafhankelijke bijdrage over uw inkomen. Deze wordt, uitzonderingen daargelaten, vergoed door werkgever of uitkeringsinstantie. Uitgangspunt is dat de premie straks voor iedereen betaalbaar blijft. Daarom krijgen veel mensen een zogenaamde zorgtoeslag. Dat is een maandelijkse tegemoetkoming van de Belastingdienst voor de vaste premie. Zorgverzekeraars moeten iedereen accepteren die zich aanmeldt en woont in de provincies waarin een verzekeraar actief is. Ongeacht leef tijd, geslacht of gezondheid. Door deze acceptatieplicht wordt het dus makkelijker om van verzekeraar te veranderen. Een zorgverzekeraar mag ook geen hogere premie meer vragen op grond van uw leeftijd, geslacht of gezondheid. De acceptatieplicht geldt echter niet voor de aanvullende verzekering. Maar tot 1 maart 2006 zal uw zorgver zekeraar u ook accepteren voor de door hem aangeboden aanvullende verzekering, die overeenkomt met uw huidige aanvullende verzekering. ledereen die in Nederland woont of loonbelasting betaalt, moet een zorg verzekering afsluiten. Ouders moeten ook hun kinderen verzekeren. Voor kinderen tot 18 jaar is geen premie verschuldigd. Het aanbod van uw verzekeraar zal zoveel mogelijk overeenkomen met uw huidige verzekeringsdekking. Het staat u vrij om dit aanbod te accepteren. Als u niet reageert, bent u vanaf 1 januari 2006 automatisch verzekerd volgens dat aanbod. Maar als u liever een ander soort verzekering wilt of naar een andere verzekeraar wilt overstappen dan kan dat ook. Dan heeft u tot 1 maart 2006 de tijd om op te zeggen. Echter uiterlijk 1 mei 2006 moet u een zorgverzekering hebben afgesloten want daarna is een boete verschuldigd. Op welk moment u uw zorgverzekering ook afsluit, u betaalt altijd premie vanaf 1 januari 2006. Dus komt er een uitgebreide voorlich tingscampagne via radio en televisie. Verder helpt het ministerie van VWS u op weg met een serie informatie pagina's als deze in uw eigen huis-aan-huiskrant. Ze verschijnen gemiddeld eens in de vier weken. Ook op internet vindt u veel informatie. Kijk eens op www.denieuwezorgverzekering.nl Let ook op de brief die u deze maand van minister Hoogervorst ontvangt. Daarbij zit een brochure met alle belangrijke informatie en tijdstippen. Bewaar de brochure goed, bijvoorbeeld bij uw verzekeringspapieren. Zo kunt u altijd weer terugvinden welk moment u wat moet doen. En uiteraard kunt u met uw vragen ook terecht bij Postbus 51op werkdagen van 9 tot 9 op telefoonnummer 0800-8051gratis. 1 Bent u ziekenfonds of particulier?' Nu nog een veelgehoorde vraag, maar na 1 januari niet meer. Deze klassiek geworden vraag is ook het thema van de televisiespot over de invoering van de nieuwe zorg verzekering. Ie - Geldigheid aanbod verzekeraar loopt af 1e - ledereen moet verzekerd zijn

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 10