Handel verkeersborden dupeert recreatieschap estaan I Budo Instituut Weeland vecht prijzenkast vol Drieling is wondertje voor Vlietland ziekenhuis Poelier Sluis viert veertigjarig bestaan 25 jaar mensenwerk Zakelijk bekeken Hoe maak je een film Bloemige kunst Zomersluiting Theater Stripverhalen Tineke Weber Auto in beslag Trainersduo Spirit-heren \fV0BU Schiedam in top vier hoogste OZB tarief voor bedrijven Nans Wolters Woensdag 13 juli 2005 Het Nieuwe Stadsblad 28-1441 Deel 2 SCHIEDAM SCHIEDAM - Ouderenwerk start in augustus met een serie workshops over zelf een film maken. Gestart wordt met het analyseren van een speelfilm op camerawerk, het verhaal, belich ting en acteren. Vervolgens gaan de deelnemers zelf met hun ei gen film aan de slag. De work shops worden gehouden op 4, 11 en augustus in de 4 Molens aan de Burgemeester Honnerlage Greatalaan 57 in Schiedam. Tijd: van 9.30 tot 12.00. Kosten 6 eu ro per workshop. Inschrijven voor 22 juli bij de 4 Molens. SCHIEDAM - De Keukenhof schreef dit jaar een ontwerpwed strijd uit met als opdracht thema 'de bloem als sieraad of mode accessoire. Het inspireerde kun stenaars, vormgevers en edel smeden uit binnen- en buiten land tot tassen, kragen colliers, broches en zelfs een bloemim- plantaat. De inzendingen werden tijdens de Keukenhof tentoonge steld onder de titel 'Blooming Design. Vanaf 18 september zijn in pand Paulus alle 35 Neder landse inzendingen te zien, aan gevuld met werken van deelne mers van de Stichting Kunst- werkt. SCHIEDAM - Het Fortis Thea ter aan de Schie heeft zaterdag de deuren gesloten in verband met de zomervakantie. Schrifte lijke bestellingen van brochures, wijzigingen in reserveringen en overige informatieaanvragen worden pas vanaf 23 augustus weer behandeld. Kaartjes voor komend seizoen kunnen wel di gitaal worden gereserveerd via de website www.theateradschie.nl Ook kan op de site een brochure worden besteld. De losse verkoop aan de kassa begint op dinsdag 30 au gustus. Ondermeer van de hon derd overgebleven kaarten voor de Golden Earring (maximum van 2 kaarten per persoon). SCHIEDAM - Beeldend kunste naar Tineke Weber exposeert haar stripverhalen in bibliotheek Stadserf. Het bijzondere is dat de tien strips bestaan uit maar een enkel plaatje. De kijker moet het verhaal er zelfbij verzinnen. Het is de eerste keer dat Weber autonome kunst combineert met toegepaste striptekeningen. De gebruikte techniek is marker op papier. De expositie is tot 2 augustus 2005 te bezoeken tijdens ope ningstijden van de bibliotheek. SCHIEDAM - Tijdens een ver keerscontrole in de Diepen- brockstraat heeft de politie vori ge week een 35-jarige automo bilist uit Vlaardingen aangehou den, die niet in het bezit was van een rijbewijs en onverzekerd rond reed. De auto is in beslag genomen. SCHIEDAM - Nadat hockeyclub Spirit er eerder al in geslaagd was om een nieuwe trainer/co ach voor het vrouwenteam aan te trekken, is nu met het vastleggen van Jeroen Jense en Wessel Ver hoef ook de training en coachen van het hoogste mannenteam ze ker gesteld. Verhoef trainde vorig seizoen de dames van Spirit en liet de coa ching over aan een ander. Ook Jense kent de weg op het com plex aan de Hargalaan. Tussen 2000 en 2002 was hij er trainer van de mannenselectie. Jense speelde ooit voor Heerlen, Aeolus en Rotterdam. Later was hij trainer/coach bij Nieuwegein. Verhoef was lid van Aeolus, HC Rotterdam, HC Assen en maakte deel uit van de A-selectie Noord-Nederland. GESTOLEN SCOOTER - Een 15-jarige Schiedammer is zater dag aangehouden omdat hij zon der helm op een scooter reed en ook geen verzekeringspapieren kon laten zien. Bij navraag bleek scooter gestolen. De jongen is ingerekend voor heling. Ter gelegenheid van het 25- jarige jubileum van Vluchte lingen Werk Schiedam, laat het Nieuwe stadsblad in deze rubriek mensen aan het woord die nauw bij vluchte lingenwerk zijn betrokken. Deze maand Ananthy Balas ooriyan uit Sri Lanka. Ik ben Ananthy Balasooriy an en ik ben 39 jaar oud. Ik ben in Sri Lanka geboren en vluchtte in 1989 naar Neder land. Ik ben getrouwd en heb een dochter van 12 en een zoon van 11 jaar. In Sri Lanka studeerde ik econo mie. Door de politieke proble men kon ik die studie daar niet afmaken. Ik studeerde verder in India waar ik aan de University of Madras mijn Bachelor's ac countancy haalde. Toen ik naar Nederland kwam, voelde ik me aan de ene kant veilig, maar aan de andere kant was ik verdrietig en eenzaam. Hier kon ik mijn SCHIEDAM - Poelier Sluis in de St. Liduinastraat be staat veertig jaar. Tijd dus voor een terugblik want in die afgelopen jaren is veel veranderd. "Toen we hier begonnen verkochten we bij wijze van spreken alleen maar hele kip en halve kip", vertelt Doortje van der Geest. Een blik in de vitrine leert dat het assortiment nu heel wat breder is. Het echtpaar Ton en Doortje Van der Geest is in 1965 begonnen in de poort, naast de huidige win kel. "Dat was met acht vierkante meter winkelruimte krap beme ten", vertelt Ton. "Vooral met kerst, de topdagen voor een poe- studie niet meer gebruiken om verder te komen. Eerst volgde ik een intensieve taalcursus Nederlands aan de Er asmus Universiteit in Rotterdam. Daarna begon ik aan een studie economie. Nu werk ik drie dagen per week bij de belastingdienst als Plan ning Financiering en Controle medewerker. Ook werk ik als tolk bij het Tolk - en vertaalcentrum Nederland voor Sri Lankaanse mensen die niet goed Nederlands kunnen spreken. Moeilijke tijd Toen ik in 1989 in Nederland aankwam, was het een heel ande re tijd dan nu. Ik kwam naar Schiedam omdat mijn man hier lier. De eerste twee jaar hebben we het woonhuis gebruikt als noodwinkel maar daarvoor moesten we wel de slaapkamer ontruimen. Later hebben een container laten komen, die nor maal gebruikt wordt voor pluim- veevervoer." Voor de huidige winkel werd in 1975 het woon huis verbouwd tot een fraaie poe lierszaak. Het oude winkeltje wordt nu gebruikt als snijruimte. Snelle maaltijd Niet alleen de winkel maar ook het assortiment is in de loop van de jaren aangepast aan de wensen van de consument. Naast de reeds genoemde hele en halve kippen stonden in de jaren zestig braadpoulet, soepkip, hartjes en maagjes op het menu. "Kijk nu eens naar de toonbank. Rollades, kipfilet en kipkarbonades in ver schillende marinades, dat had je toen nog niet. Vooral naar grill producten is veel vraag. Met een al woonde. Wij woonden in een klein vakantiehuis in de Burg meester Stuelemeyerlaan. Daar woonden alleen maar vluchtelin gen uit Sri Lanka en Pakistan. Het was voor mij een moeilijke tijd. Ik kreeg contact met een paar vrijwilligers van Vluchtelin genwerk en met familie H.G.M Bierens uit Schiedam. Hanny Bierens kwam twee keer per week bij mij langs voor conversa tieles Nederlands. Wij hebben nu nog steeds contact. Ik kan het me nog goed herinneren. Er waren vier vrijwilligers van Vluchtelin genwerk. Zij en twee medewer kers van de gemeente Schiedam hebben mij goed geholpen. In de loop van de tijd zijn meer aangenomen, zal een verlaging van de tarieven voor beginnende ondernemers niet direct aanlei ding zijn een winkel te openen. "Daar is meer voor nodig". Een opmerking die door gemeen- tevoorlichter Helma Steekelen- burg van harte wordt onder streept. "De nadruk op de hoogte van de gegrilde kip en een bak bami of macaroni heb je snel een maaltijd op tafel", vertelt Doortje. De poelier heeft niet altijd de wind in de rug gehad. Ton: "Toen we begonnen waren er vijf poe liers in de stad, nu zijn we als eni ge speciaalzaak overgebleven. Dat betekent dat we flink hebben moeten vernieuwen en improvi seren. We leveren ook aan zie kenhuizen, instellingen en sla gers in de regio. Elke dag krijgen we verse kippen binnen." Het echtpaar heeft inmiddels ver- Sri Lankanen naar Schiedam ge komen. Onze kinderen zijn hier geboren. In 1999 zocht ik weer contact met Vluchtelingenwerk Schiedam. De vrijwilligers die ik van vroeger kende werkten er niet meer. Ik ben vanaf 1999 acti viteitenbegeleidster bij Vluchte lingenwerk geworden. Dus nu ben ik zelf vrijwilligster. Wij hebben de afgelopen zes jaar veel activiteiten samen gedaan. Taal en cultu u ractiviteiten Ik ben zaterdags vooral bezig met de kinderen en met onze taal - en cultuuractiviteiten in het wijk centrum de Erker. Daar geven we Nederlandse les aan Tamils. De kinderen krijgen Tamil taal- en dansles. Deze activiteit doe ik sa men met Ruby, Tharsiga en Keer- thiga. Trots Ik ben trots op het werk van sterking gekregen van de doch ters Thea en Trudy, die ook een eigen zaak hebben in de binnen stad. Zoon Ton jr. kwam in 1999 als laatste van de drie kinderen bij het bedrijf werken. "Het is best bijzonder dat ze alle maal in de zaak zijn gekomen. Wij zijn een van die zelfstandige ondernemers die zich geen zor gen hoeven maken over de opvol ging. We hebben ze nooit gezegd dat het moet, ik denk dat het ge woon in de genen zit", vertelt Ton Vluchtelingen Werk. Vluchtelin gen komen niet zo maar naar Nederland. Ze laten alles achter en moeten een nieuw leven op bouwen. De taal is nieuw, de cultuur is an ders. Zij hebben meestal geen fa milie en vrienden. Elke persoon heeft zijn of haar eigen geschie denis. Zij hebben veel nare din gen in hun leven meegemaakt. Deze mensen hebben begeleiding hard nodig. Vluchtelingenwerk Schiedam probeert hen zo goed mogelijk op te vangen en zich thuis te laten voelen. Doel daarbij is om integratie, deelname aan de Schiedamse samenleving en zelf redzaamheid te bevorderen. Daarvoor is het van belang dat Schiedammers met diverse cultu ren en achtergronden elkaar ont moeten en dat er gezamenlijke activiteiten zijn. Ik probeer daar met onze activiteiten voor de Ta mils ook een bijdrage aan te leve ren. Het jubileum zal de vaste klanten niet zijn ontgaan want de winkel is uitbundig versierd met slin gers. De familie Van der Geest houdt ervan om een goede sfeer te maken. Zo staat met Pasen een paastafel in de winkel en wordt bij een WK-voetbal alles oranje versierd. Maar hoogtepunt ieder jaar is de kersttijd, als de winkel met vereende krachten sfeervol wordt aangekleed, inclusief een echte kerststal. REGIO - Het natuur en recreatie schap in ZuidHolland lijdt voor duizenden euro's schade aan het verdwijnen van verkeersborden. Soms wordt er één weggehaald uit baldadigheid, maar merendeel verdwijnt in grote getale door handel in verkeersborden. Zoals in het recreatiegebied de Rotte- meren waar in één weekend 70 borden zijn ontvreemd. Ook is in dat gebied een keer een bestuur der aangehouden met een koffer bak vol. "Maar het gebeurt overal", stelt woordvoerder BosMerién van het recreatieschap. "Bij het Oost- voornse Meer of het strand in Rockanje of bijvoorbeeld het Lickebeartbos bij Maassluis, echt overal. Soms gaat het om mensen die het niet eens zijn met een ver bod op parkeren of loslopende honden, dan halen ze gewoon het REGIO - Een klein wonder tje in het Vlietland zieken huis. Na jaren werd daar vo rige week weer eens een drieling geboren. Koen, Joost en Fleur heten de ko ters van gelukkige ouders Harm en Esther Viveen uit Maassluis. "We hadden er totaal niet op ge rekend maar gelukkig hebben we tijd genoeg gehad om eraan te wennen", vertelt Esther. Begin januari kreeg de familie Viveen te horen dat de gezinsuit breiding grotere vormen aannam dan gepland. "Je leven staat vol komen op zijn kop. Mijn man vond het direct fantastisch. Ik P bord weg. Of het gebeurt door baldadigheid." Maar de meeste borden verdwijnen in grote geta le. Wat ze er mee doen weet het natuur en recreatieschap niet. Maar bekend is dat er verkeers bordenverzamelaars zijn en er worden ook wel eens mensen op gepakt die borden verzamelen om ze in te leveren als oud-ijzer. Gebeurde het eerst wel eens langs provinciale wegen of ge woon in de stad, nu blijken ook het natuur en recreatiegebieden werkterrein te zijn. Daar is het 's avonds natuurlijk een stuk rusti ger en kunnen de dieven op het gemak hun slag slaan. Het schap wil in ieder geval korte metten maken met de diefstal.Wie ie mand ziet kan onmiddellijk con tact opnemen met het schap via 010 2981010, of de politie bel len. met een glimlach. festyle- subsidies te profiteren. In feite kun je spreken over door de gemeente geleverd maatwerk dat winkeliers in staat stelt zich te vestigen in Schiedam. De OZB mag dan wel wat aan de hoge kant zijn, aan de andere kant kun je stellen dat de gemeente er veel geld voor over heeft om van de binnenstad een aantrekkelijk winkelgebied te maken." SCHIEDAM - De karateka's van Budo Instituut Weeland zijn goed voor de dag gekomen bij de Nederlandse kampioenschappen Wado karate, die in Utrecht plaatsvonden. Bij de senioren behaalde Robbin Ooms het zilver. Michel de Wit, Mo hammad Azimzadah en de Schiedamse Dennis Dijk uit en tot de 4e plaats. Bij de junioren werden Jordi Blaak in de klasse tot 6o kilo 2e en Le- roy van Baarle werd 3e in deze klasse. r J had even nodig om aan het idee te wennen maar vond het toen ook geweldig. Het is heel bijzon der om drie mensjes in je lijf te voelen groeien. Ze bewogen voortdurend dus ik voelde wel dat ik de hele vracht bij me had." Trots Dochter Sanne is ook heel trots. "Ik heb twee broertje en een zus je gekregen", vertelt ze aan ieder een die het horen wil. De drieling is na 34 weken met een keizersnede ter wereld geko men. Ze maken het goed maar moeten nog wel een paar weken aansterken op de couveuseafde ling op de locatie Vlaardingen. REGIO - Uit onderzoek van de Kamer van Koophandel blijkt dat er aanzienlijke ver schillen bestaan tussen de Onroerend Zaakheffing voor bedrijven in de regio. Ook in vergelijking met het landelijk gemiddelde (6,39) betalen be drijven in en rond Rotter dam meer. Onder de vijf ge meenten die de hoogste no minale OZB tarieven hante ren zijn onder meer Vlaardingen (11.04) Rotter dam (10,95) en Schiedam (9,73). Ter vergelijking: Goe dereede brengt het laagste ta rief (3) in rekening. Een woordvoerder van de Kamer van Koophandel Rotterdam ver klaart dat de OBZ voor bedrijven "een behoorlijk technisch verhaal is en dat de basis van de tarieven afhankelijk is van de waarde van te belasten objecten. Sinds de taxatie van januari 2000 stegen de waarden van zogenaamde niet-woningen met 15 tot 20 Om een gelijke opbrengst tussen woningen en bedrijven te be werkstellingen is het volgens de laatste peiling van 1 januari 2005 noodzakelijk de tarieven naar be neden bij te stellen. Stimuleren In 2004 daalden in de meeste ge meenten de OBZ tarieven voor bedrijven echter weer. Dit was onder meer het geval in Maasluis met ruim 20 procent, in Schie dam met 13 procent en in Vlaardingen met 2.82 procent. De woordvoerder van de Rotter damse Kamer van Koophandel benadrukt dat het gaat om een vrijblijvend onderzoek. "Een constatering waar de plaatselijke politiek wellicht haar voordeel mee kan doen. Voor startende ondernemers pakt een verdere verlaging van de tarieven waar schijnlijk goed uit." Leegstand Hoewel de winkelleegstand in Schiedam en Vlaardingen in middels ernstige vormen heeft tarieven geeft een wat eenzijdig beeld," verklaart zij. "Vooral om dat in Schiedam een heel pakket aan maatregelen is ontwikkeld om aspirant) ondernemers te stimuleren en in staat te stellen hier een bedrijf op te zetten. Be drijventerreinen worden bijvoor beeld actief gerenoveerd en ondernemers in de binnenstad hebben de mogelijkheid van li- festyle- subsidies te profiteren. In feite kun je spreken over door de gemeente geleverd maatwerk dat winkeliers in staat stelt zich te vestigen in Schiedam. De OZB mag dan wel wat aan de hoge kant zijn, aan de andere kant kun je stellen dat de gemeente er veel geld voor over heeft om van de binnenstad een aantrekkelijk winkelgebied te maken." Ananthy Balasooriyan is geboren in Sri Lanka en kwam in 1989 als vluchtelinge naar Nederland. foto: ROEL DIJKSTRA foto: SJAAK VAN BEEK/VLIETLAND ZIEKENHUIS t foto: ROEL DIJKSTRA V FOTOARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA De winnende karateka's van Budo Instituut Weeland. Harm en Esther Viveen uit Maassluis en hun pasgeboren drieling Joost, Fleur en Koen. foto: SJAAK VAN BEEK/VLIETLAND ZIEKENHUIS Trudy,Thea, Doortje,Ton sr en Ton achter de toonbank in de feestelijk versierde winkel. Ton en Doortje van der Geest begonnen 'in de poort'. Hoge OZB zit starters in de weg M Leegstand in Schiedam. Ondanks het hoge OZB-tarief spreekt de gemeente van een goed ondernemersklimaat voor starters. foto:ARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 9