Blowen, drinken, en roken Fietsers houden voorrang op rotondes Vechten op leven en dood in het oude Rome Van zandvormpjes tot bordspellen voor iedereen iiv*port Games 7500 m2 klassieke en moderne meubelen en verlichting Echte vrienden op internet? ederen bankste Eetkamerstoe! Lederen bankste! Relaxfauteuil Nog meer rijplezier met de all-in Pakketprijzen van Peugeot. HER DER Alcohol- en cannabisgebruik is het hoogst onder Engelse jongens. Litouwse meis-jes van 15 zijn de grootste ro kers - maar liefst 88 procent rookt. Dat blijkt uit het Europese Trendmonitor van consumen teninformatiebureau Experi- an. Uit het onderzoek, uitge voerd onder Europese jonge ren tussen 11 en 15 (tweens), komt ook dat Nederlandse meisjes het meest tevreden zijn met hun leven (95 pro cent). Verder zijn Hongaarse en Deense jongeren het meest bezig met hun gewicht en dië ten. In Engeland is het alcoholge bruik onder tweens het hoogst: 55,9 procent van de 15-jarige jongens en 48 procent van de meisjes drinkt minstens één keer per week. Onder 11 -jari gen drinken de Italiaanse jon geren het meest: 18 procent van de jongens en 8 procent van de meisjes één keer per week gemiddeld. Nederlandse 15-jarigen drinken overigens maar nét iets minder dan de Engelse: 55,6 procent. Van de 11 -jarigen in Nederland drinkt 9 procent van de jongens en 2 procent van de meisjes één keer per week alcohol. Ook het softdruggebruik in Engeland is hoog. 13 Procent van de 15-jarigen rookt met enige regelmaat cannabis, 12 procent noemt zich 'experi menteel gebruiker' en 7 pro cent 'zware gebruiker'. De Engelse tweens worden ge volgd door de Spaanse en Franse; de Nederlandse staan op plaats zeven. In de nieuwe Europese lidsta ten wordt het meest gerookt door jongeren. Gewicht is vooral in Honga rije een issue. 36 Procent van de meisjes en 11 procent van de jongens houdt het bezig. In de VS, waar de obesitas toch epidemische vormen heeft aangenomen, is dat 30 en 20 procent. In Nederland 12 en 4 procent.senteerd. De stadsregio handhaaft de voorrangsregeling voor fiet sers op rotondes in de be bouwde kom. De Regionale Projectgroep Verkeersveilig heid (RPV), het adviesor gaan van de stadsregio voor verkeersveiligheid, had het bestuur dat geadviseerd. Het besluit van het dagelijks be stuur van de stadsregio schept duidelijkheid over de voorrangsregels voor fietsers op rotondes binnen de be bouwde kom. Tot 1998 hadden fietsers op ro tondes geen voorrang. In dat jaar verscheen echter een richtlijn waarin fietsers op rotondes in de bebouwde kom voorrang hebben. De wegbeheerders in de stadsre gio Rotterdam hebben die richt lijn na 1998 steeds als uitgangs punt gehanteerd bij de aanleg van nieuwe rotondes. De meeste ro tondes binnen de bebouwde kom in de stadsregio worden dan ook met de fiets 'in de voorrang' ont worpen. Veiligheid voor fietser Maar de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid publiceerde in 2005 een rap port waaruit bleek dat rotondes met voorrang voor auto's voor fietsers veiliger zijn. Volgens de RPV is de verkeersveiligheid echter meer gebaat bij vervan ging van gevaarlijke kruispunten door rotondes, dan bij een wijzi ging van de voorrangsregelingen op bestaande rotondes. Rotondes zijn, ongeacht de voorrangssitua tie, voor fietsers veiliger dan ge bruikelijke kruisingen. Boven dien zou aanpassing van de al be staande rotondes veel geld kosten en niet veel meer veiligheid ople veren. De RPV adviseerde het dagelijks bestuur van de stadsre gio Rotterdam dan ook om de huidige richtlijn met voorrang voor fietsers op de rotonde in de bebouwde kom, als uitgangspunt te blijven hanteren bij de vorm geving van nieuwe rotondes. De stadsregio zal geen actie ondernemen om bestaande roton des aan te passen, maar bij subsi diëring van projecten de richtlijn uit 1998 gebruiken. Het dagelijks bestuur stelt daarbij nadrukkelijk dat het hier een richtlijn betreft. Maatwerk voor afzonderlijke si tuaties blijft mogelijk. Belangrijk uitgangspunt is dat de vormge ving van de rotonde aansluit bij een consistent wegbeeld voor de weggebruiker. Een aantal roton des met verschillende voorrangs regels op één traject moet daarbij worden vermeden. Rotonde met vrijjliggend fietspad 'inde voorrang' Rotonde met vrijliggend fietspad 'uit de voorrang' Agrippa trekt snel zijn zwaard, als hij een forsge- bouwde gladiator op zich af ziet komen. "Dit kan wel eens pijn gaan doen", denkt hij. "Misschien had ik vanochtend toch in bed moeten blijven". Terwijl het publiek begint te joelen, cirkelen de twee vech ters om eikaar heen. Wie gaat de eerste klap uitdelen? Dan doet Agrippa ene stap naar vo ren, en haalty uit. Helaas mist hij, en heft de andere gladiator zijn enorme bijl om uit te ha len. Maar dan... Er zijn soms games, waar van je van tevoren al weet dat het een succes gaat worden. Daar is ge woon alles goed aan. Er zit voor iedereen wat in. Dat gevoel had ik ook al snel met Shadow of Rome. Het is uit het hack slash genre. Daar zijn al meer dan voldoende fans van. Als je dit dan ook nog mixt met een beetje tacktiek en spioneren, is in de meeste geval len de basis gelegd voor een top- game. En wanneer de game zich ook nog eens afspeelt in het oude Rome, ten tijde van Caesar, kan het bijna niet meer fout. Het verhaal van Shadow of Rome begint kort na de moord op Julius Caesar. Door een onfortuinlijke samenloop van omstandigheden (of juist door een ingenieus opge zet plan?) wordt de onschuldige Vipsanius opgepakt op verden king van de moord op Caesar. De twee hoofdpersonen van de game, Vipsanius zijn zoon Agrippa en zijn vriend Octavianus, geloven echter in de onschuld van de man en proberen hem vrij te krijgen. De tengere Octavianus probeert dit te doen door het nodige sluip- werk en de stevige Agrippa be roept zich op de wat meer geweld dadige middelen. Het leuke van Shadow of Rome is datje met twee personages speelt. Het ene moment ben je druk aan het vechten in de arena als Agrip pa. En de andere keer ben je aan het spioneren als Ocxtavianus. Dit houdt het ook lekker afwisselend. Het vechten bestaat niet alleen uit zinloos op elkaar inhakken. Er is wel enig nadenen vereist als je het een tijdje wil volhouden in de are na. De wapens zijn ook niet on- kwetsbaar. Zo zal de houdbaar heid van een zwaard of een schild elke keer dat deze geraakt wordt afnemen. Dit heeft als gevolg dat na een flinke slagenwisseling op zoek moet worden gegaan naar een nieuw wapen. Om hier aan te komen zullen tegenstanders ge dood moeten worden, En als je heel goed je best doet, is het pu bliek ook niet te beroerd om af en toe. Hoe gruwelijker je de tegen stander afgemaakt, hoe harder het publiek voor je gaat juichen. Dit resulteert ook weer in betere wa pens waarmee de tegenstander nog erger toegetakeld kan worden. Naast het vechten in arena's wordt er ook nog gereden met strijdwa gens in het Circus Maximus, de grootste paardenracebaan in die tijd. Je waant je gelijk in de tijd van Ben Hur. Het doel van de races is om als eerste over de fi nish te komen. Uiteraard komt er hier ook het nodige geweld aan te pas. Je kunt elkaarhet leven zuur maken met de wapens die be schikbaar zijn. Verder kan ook de strijdkar zelf gebruikt worden om er op los te rammen. Waar Agrippa het geweld verkiest, gaat Octavianus voor de meer ste althy en passieve aanpak. Hij be- per stuk 198 3998.- nu voor met voetenbank Zeemanstraat 17, 2991 XR Barendrecht, totterdam-IJsselmonde (bedrijventerrein Reijerwaard) Meubelen tel. 010-2921026* Verlichting tel. 010-2921022 Ring Rotterdam-Zuid Al5, afslag 20 Barendrecht Rotterdam-IJsselmonde OPENINGSTIJDEN weegt zich behoedzaam door Ro me heen en volgt belangrijke no tabelen. Er zijn wel verschillende hulpmiddelen zoals bloempotten en vazen, om mensen uit te scha kelen. Je kan je ook verkleden met de kleding van uitgeschakelde mensen om zo minder op te val len. Deze aanpak zorgt geregeld voor spannende momenten, als soldaten moeilijke vragen gaan stellen. Geef het verkeerde ant woord en je bent er geweest, want Octavianus is geen partij voor de grote Romeinse soldaten. Hoewel de levels van Octavianus zeker heel spannend zijn en de ga- meplay heel behoorlijk is uitge werkt, verlang je toch al snel terug naar de harde actie in de are na. Z Op grafisch gebied is de game prima in orde. De architectuur van het oude Rome is zeer realistisch weergegeven en de arena's waarin Agrippa vecht zijn indrukwek kend. Ook de karakters zien er prachtig gedetailleerd uit. De me talen harnassen glimmen in het zonlicht en zelfs de huid van de personages heeft een lichte glans over zich, alsof ze zweten. De ani maties tijdens de gevechten in de arena verdienen ook extra aan dacht. Elk wapen heeft zijn eigen gewicht en Agrippa lijkt extra moeite te hebben de zware bijlen en knotsen rond te slingeren. Het geluid voegt hieraan nog wat extra's toe. Het wapengekletter, het geschreeuw van de slachtof fers en het gejoel van het publiek, zorgen ervoor dat de hele gladia tor ervaring compleet is. Shadow of Rome heeft de hoog gespannen verwacvhtingen meer dan waargemaakt. Het is een aan rader voor iedere gamer. Wat zo vaak gebeurd bij games die meerdere genres verenigen, is Shadow of Rome niet overkomen. Zowel het stealth als het actie ge deelte van de game is goed uitge werkt. De afwisselingen tussen beide aspecten is voldoenend. Sterker nog, de gevechten in de arena's kunnen zich meten met de besten in het genre. Het is alleen wel de vraag of iemand die de ga me koopt zit te wachten op zowel stealth als hack slash elemen ten. Houd je echter wel van deze afwisseling, dan heb je met een gameplay van rond de twintig uur een goede game in handen. De Stichting SpeelGoed Nederland geeft een aantal -gratis- fol ders uit. In de folder 'Zomer - Buitenspeelgoed' staat handige in formatie over welk buitenspeelgoed het meest geschikt is voor ver schillende leeftijdsgroepen. Want hoewel ieder kind anders is, is er toch een aantal algemene richt lijnen te geven! De folder 'Onderweg' staat boordevol tips en ideeën voor speelgoed en spelletjes in de auto, trein of het vliegtuig. De dreumes bij voorbeeld vindt het heerlijk om te knoeien met water en zand. Een zandbak en water, een emmertje en vormpjes kunnen hem urenlang bezighouden. Maar ook bewegen en voortbewegen valt bij kinderen van één tot twee jaar in de smaak; een duw- of trekkar, een loopauto en een bal zijn dan ook zeer geschikt voor deze leef tijdsgroep. De internetsite van de Stichting SpeelGoed Nederland geeft erg veel informatie over speelgoed. De folders over buitenspeelgoed en speelgoed voor onderweg zijn via de site te downloaden. Natuurlijk kunnen ze ook gratis worden aangevraagd bij SpeelGoed - Neder land, Antwoordnummer 46201, 1060 VCAmsterdamjeen postzegel is niet nodig) Ruim 85% van de Nederlandse jongeren onderhoudt vriend schappen met mensen die ze via het internet kennen. De helft zegt tussen de één en tien echte vrienden te hebben met wie ze alleen op internet contact hebben. Dat zijn enkele conclusies van het eerste Youth Report, een enquête gehouden door Sugababes.nl ter gelegenheid van de presentatie van het boek Mijn Kind Online. De enquête is gehouden onder 8.000 jon geren in de leeftijd 13 t/m 24 jaar, allen lid van de jongerensite Suga- babes.nl Superdudes.nl. 80 procent zegt dat er een verschil is tussen online en 'gewone' vriendschap. Het verschil is dat fysiek contact niet mogelijk is, wat z'n nadelen heeft. Maar dat doet hoeft niets af te doen aan de intensiteit van het contact. De 14-jarige Bart legt uit;' Persoonlijke dingen kan ik het beste kwijt bij de vrienden die ik heb via het internet. Met deze mensen kan ik echt praten. De conclusies onderstrepen de boodschap van het boek Mijn Kind Online (van Ouders Online en Planet Internet) dat donder dag 30 juni in De Balie werd gepresenteerd. AUTOSERVICE EIGENRAAM Schiedam Fokkerstraat 576 (langs A20) Tel.: (010) 462 20 22 VYWw.eigenraam.peugeot.nl (U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk) www.straluma.nl Woensdag 20 juli 2005 Het Nieuwe Stadsblad NS-10 •o Rob Peters Uitmoiraad roaarl GRATISPARKEREN VOOR DE DEUR in leder, leverbaar in diverse kleuren en modellen. MAANDAG van 11.00 tot 17.30 uur DINSDAG T/M DONDERDAG van 9.00 tot 17.30 uur VRIJDAG van 9.00 tot 21.00 uur ZATERDAG van 9.00 tot 17.00 uur Remblokken vervangen vóór, bij een Peugeot 206 Pakketprijs 83,-* EEN PEUGEOT BRENG JE NAAR PEUGEOT. Meer financieel voordeel en meer rijplezier. Het kan met de Pakketprijzen van Peugeot All-in adviesprijzen voor reparatie, onderhoud en accessoires. Dus inclusief originele onderdelen én gebruik van de deskundigheid, kennis en passie van de Peugeot-technicus. De gunstige all-in tarieven gelden niet alleen voor banden, remmen en uitlaten, maar ook voor andere werkzaamheden zoals de verschillende onderhoudsbeurten. Mocht er toch iets anders gerepareerd of vervangen moeten worden, dan wordt u hierover altijd eerst vooraf geraadpleegd. Zodat u zeker weet dat wanneer u uw auto bij Peugeot brengt, u niet voor vervelende verrassingen komt te staan. Kom langs of bel voor een afspraak. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. PEUGEOT *Genoemde adviesprijs Is inclusief originele onderdelen en arbeidsloon V V

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 10