"Ik ben overgeschakeldomdat me dat per jaar ontzettend veel geld scheelt." "Beter voor het milieu en nog goed voor je portemonnee ook." "Ik ga a bellen, hoor!" i r Lagere energietarieven: het kan dus toch. Overschakelen naar een andere energ ieleverancier, kan dat zomaar? 0800-1401 www.oxxio.nl De energie markt is vrij. Dus u ook. Marien van der Werff heeft iets met Oxxio. □XXID Ik schakel over op Oxxio, omdat mijn stroomtarief drie jaar lang niet verhoogd wordt. Woensdag 10 augustus 2005 WÊËMMÊÊMmmjmmmÈMmm; iianH ADVERTORIAL ns-8 MENNO SLACKAMP (36) Energie is als water uit de kraan. Daar denk je pas over na als het er even niet is en dat gebeurt ge lukkig zelden. Toch kun je daar maar beter wel eens over gaan nadenken. Nu de energiemarkt vrij is, is er ineens concurrentie en is er ook een aanscherping van de tarieven op gang gekomen. En daar willen veel Nederlanders dan toch ineens wel even bij stilstaan. Oxxio: het goedkoopste driejarencontract "Ik ben meteen gevallen voor Oxxio toen het bedrijf werd opgericht. Vooral vanwege Oxxio groene stroom, de groenste stroom van Nederland! Duurzame energie, opgewekt met waterkracht en dat is uiteraard een enorme winst voor het milieu. Maar daarnaast blijkt dat Oxxio ook nog eens de goedkoopste aanbieder is op de Nederlandse markt. Dat is vreemd genoeg dus toch mogelijk, want we zijn gewend dat groene stroom normaal gesproken duurder is dan gewone stroom Oxxio groenste energiebedrijf van grootste vijf. CHANTAL VAN DER SANDT Dezelfde energie goedkoper Het moet uit de lengte of uit de breedte. Als iets goedkoper wordt, dan moét dat ten koste gaan van iets anders, zou je denken. We vragen het aan een van de goedkoopste aanbieders van groene stroom en gas in Neder land, nieuwkomer Oxxio. Is geld alles? "Als je graag te veel betaalt voor je energie, dan blijf je toch gewoon lekker zitten waar je zit." Service. Overschakelen is een eitje. Dat kan gewoon via internet of de telefoon. lllll'lllllli li lil»i' ïi'l1 ui De Nederlandse energiemarkt is inmiddels volledig vrij en er is dus eindelijk concurrentie mogelijk. Maar: wat betekent dat nou in de praktijk? En zitten daar voor de consument nu geen of juist wel voordelen aan vast? Veel mensen tasten nog steeds in het duister. Het is een trend, liberalisering en privatisering van nutsbedrij ven. TPC Post, een succesverhaal, de NS, geen succesverhaal, en nu ook de energiemarkt. Ook nog niet direct een succesverhaal, maar dan hebben we het toch vooral over de traditionele ener giebedrijven, die de grootst mogelijke moeite hebben om de omschakeling te maken. Daar is in de media al genoeg over te doen geweest. Gedoe met rekeningen en afrekeningen, administratie en klantenservice de consument volgt het allemaal met argusogen. Frisse wind. Maar inmiddels mag de energie markt zich ook verheugen in de toetreding van enkele nieuwko mers, waarvan vooral Oxxio het op dit moment erg goed doet. Oxxio, dat sinds april 2005 op de markt is, maar feitelijk al in 2002 is gestart, is in recordtempo uit gegroeid tot de grootste onafhan kelijke energieleverancier van Nederland. In klantenaantallen bezet Oxxio momenteel de vierde plaats en het bedrijf verzorgt al meer dan 500.000 aansluitingen, stroom en gas, voor particulieren en bedrijven. Oxxio laat een frisse wind door het energielandschap waaien. Door een vernieuwende en zeer efficiënte manier van werken heeft Oxxio voor het eerst de energieprijzen fors kunnen druk ken. Bij Oxxio zijn klanten al snel tot zo'n 10% voordeliger uit. De claim van Oxxio luidt ook niet voor niets: dezelfde energie goed koper. Voor de levering van groene stroom aan huishoudens biedt Oxxio zelfs een Laagste Prijsgarantie. Dat is lef hebben. Vrijheid, blijheid Oxxio zelf is uiteraard blij met het succes, maar voegt daar tegelij kertijd aan toe dat het nog beter kan. Er zijn inderdaad nog steeds veel mensen die niet beseffen dat ze vrij zijn in hun keuze van een energieleverancier en daarom de overschakeling nog niet hebben gemaakt. Tot voor kort was daar ook weinig aanleiding toe, maar nu blijkt dat overschakelen geld scheelt en de overschakeling zelf een fluitje van een cent is, begint daar verandering in te komen. Meer en meer mensen ontdekken tot hun grote verrassing wat de grootste winst is van de sinds 2004 vrije energiemarkt: je zit niet meer vast aan het traditionele energiebedrijf voor jouw verzor gingsgebied, maar je kunt nu gewoon overschakelen naar de leverancier die je het meeste voor deel biedt. En dan komt Oxxio al vrij snel in beeld. Slagkamp bij z'n Ferrari 330 GTC uit 1966. Het geld dat Slagkamp bespaart door z'n overschakeling naar Oxxio komt zeker goed terecht. Zo ook Menno Slagkamp, eigenaar van een fraai herenhuis, gelegen aan een rustige laan. "Nee", zegt Slagkamp, "er waren tot voor kort twee momenten in een jaar dat ik aan energie dacht: als er een stop doorsloeg en als ik m'n jaarlijkse meterstandenkaart moest invullen en opsturen. Ik weet trouwens niet eens waar naartoe. Naar het GEB zei ik altijd, maar dat werd daarna Eneco, geloof ik of was het nou toch Essent?" Natuurlijk weet ook Slagkamp dat de energiemarkt inmiddels ge liberaliseerd is, maar de zin daar van ontging hem eigenlijk totaal. "Wat wel opviel, was dat er ineens allemaal spotjes op tv kwamen van de bekende energiebedrijven, waarin het leven gezellig was en warm. Dank zij die energiebedrij ven natuurlijk. Hoewel ik niet het idee had dat er voor die tijd iets mis was met de warmte en gezel ligheid in mijn leven. Kijk, daar schieten we dus niks mee op. Ik mag nu dus kennelijk een andere leverancier kiezen, maar waarom zou ik? Kookt gas van Nuon lek kerder dan gas van Essent? En is stroom van Essent zuiniger dan de stroom van Eneco? Niet dus." Toch overgeschakeld Toch is Slagkamp overgeschakeld naar een andere energieleveran cier. Waarom dan toch die srap gezet? Slagkamp: "Simpel, vanwege de prijs. De laatste tijd zit er aan, waarbij de prijs dus driejaar vaststaat. Er zijn maar weinig energieleveranciers die dat aan durven bij die alsmaar stijgende energieprijzen. En de leveranciers die dat wel doen, zijn stuk voor stuk duurder tot veel duurder. Dus toen heb ik gewoon ja gezegd. Scheelt me op drie jaar tijd enorm veel geld. En voor mij ook be langrijk: Oxxio levert alleen maar groene stroom. Zo draag ik ook mijn steentje bij aan een beter milieu." Alleen maar goede ervaringen Tevreden? "Dik", zegt Slagkamp. "En niet alleen over de prijs. Ze hebben een uitstekende website waar je alles kunt vinden wat je wilt weten. En toen ik vlak voor de overschakeling nog even de klan tenservice van Oxxio belde om te vragen wanneer de monteur zou komen, kreeg ik ze meteen aan de lijn. Dat heb jk in h.et verleden wel anders meegemaakt. Er komt trouwens helemaal eindelijk schot in de markt" Er géén monteur aan te pas, aan de overschakeling. Daar merk je helemaal niks van. Dat merk je pas aan de lagere rekening, die trouwens ook lekker helder en overzichtelijk is. Ik had veel eer der moeten overschakelen. Maar komen ineens nieuwe aanbieders op met nieuwe aanbiedingen. Ik werd een tijd geleden op gebeld door Oxxio. Je ziet ze nu ook veel op tv en in de krant. Ze boden mij een driejarencontract ja, dat kon niet, want toen was Oxxio er helemaal nog niet. Heel goed, zo'n frisse aanpak. Nu be gin ik wat te begrijpen van de vrije energiemarkt. Wat mij betreft: een aanrader voor iedereen. En het geld dat ik eraan overhoud, komt heel goed terecht", sluit Slagkamp af met een veelbetekenende blik op z'n Ferrari 330 GTC uit 1966. De afgelopen jaren zijn de energietarieven elk jaar opnieuw fors gestegen. In de periode 2003-2005 bedroeg de prijs stijging voor stroom 14% en voor gas zelfs 15%. En het ziet ernaar uit dat die trend zich voortzet. Een aantal energieleveranciers haakt hier nu op in met contracten waarbij de prijs voor twee of drie jaar vaststaat, pit zijn voorna melijk nieuwkoYners in de markt. De traditionele energiebedrijven durven het kennelijk nog niet aan. Uit een onlangs gehouden onderzoek, gevalideerd door het onafhankelijke onderzoeksbureau Millward Brown, kwam Oxxio daarbij als veruit de goedkoopste uit de bus. Marien van der Werff ging als zestienjarige na z'n LTS- opleiding aan de slag bij een groot Nederlands baggerbedrijf, met enorme projecten overal ter wereld. Na z'n interne opleiding werd hij door het bedrijf de hele wereld overgestuurd en kent hij inmiddels praktisch elke haven, delta en riviermonding ter wereld. Van der Werff, in 1955 geboren in Vlissingen, heeft van jongs af aan een enorme fascinatie voor water. Niet zo vreemd voor een Zeeuw natuurlijk. "Je kunt je als Zeeuw niet echt meer een eilander noemen sinds de voltooiing van de deltawerken, maar het water is overal. Dat vormt je karakter en het heeft ook mijn verdere levensloop bepaald. Ik ben een waterman. Letterlijk." Zelf was en is Van der Werff betrokken bij talloze waterbouw kundige projecten. En dat heeft z'n passie voor alles wat met water en het milieu te maken heeft alleen nog maar aangewakkerd. "Ik word nog steeds geïmpo neerd door de onmetelijke kracht van water. En het vernuft van de mens om die kracht te beteugelen en om te zetten in bijvoorbeeld energie. Variërend van een simpel waterrad tot Op 6 april publiceerde Energeia de resultaten van een vergelij king van brandstofmixen, die volgens de nieuwe regelgeving voor de energiemarkt uiterlijk drie maanden na afloop van een kalenderjaar openbaar moeten worden gemaakt in de vorm van zogenaamde stroometiketten. Daaruit blijkt dat Oxxio in totaal veruit het hoogste percentage duurzame energie heeft geleverd: 69,5%. Aan huishoudens levert Oxxio uitsluitend groene stroom. Als het gaat om de C02-uitstoot, heeft de groene stroom van Oxxio met een uitstoot van 142,7 g/kWh bovendien de minste milieuconsequenties. Bron: Energeia spectaculaire projecten als stuwdammen." Van der Werff zoekt elke vakantie een andere stuwdam op, soms tot wanhoop van zijn vrouw. "Volgend jaar wil ik beslist naar het Flaevassdam- menstuwmeer in Noorwegen en het leeggelopen stuwmeer in de Byglandsfjord. "Toen Oxxio - dat destijds overigens nog anders heette, de naam Oxxio bestaat pas sinds april 2005 - op de energiemarkt verscheen, was ik direct enthousiast. Oxxio levert aan de consument namelijk uitsluitend groene stroom, opgewekt met waterkracht. Daarnaast bleek het ook nog eens een van de goedkoopste aanbieders te zijn. Nou ben ik niet echt zuinig of krenterig, maar als ik kan kiezen voor een beter alternatief voor minder geld, dan is mijn keuze snel gemaakt. Zo werd ik een van de eerste klanten van Oxxio en ik heb daar tot op de dag van vandaag geen spijt van. Ze blijven hun belofte waarmaken: groene stroom voor de laagste tarieven van Nederland. En daar houd ik van." Marien van der Werff, watergek en Oxxio-klant van het eerste uur. "Nee, het is niet zo'n beroep waar over je op feestjes honderduit praat, werken bij een call center. Hoewel, je hebt wel eens van die gesprekken met mensen, die vergeet je nooit. Soms om te gillen van het lachen, soms om te huilen "Soms word je afgeblaft, soms ben je een halve therapeut", ver telt Chantal. "Maar meestal zijn mensen toch wel bereid om te luisteren naar een goed verhaal. Maar dan moet je natuurlijk wel een goed verhaal hebben, en dat heb ik." Dezelfde energie goedkoper. Chantal van der Sandt werkt voor een van de call centers van Oxxio, het snelst groeiende onafhankelij ke energiebedrijf van Nederland. Inmiddels veelvuldig te zien en te horen in de reclameblokken op tv en radio. Maar vooral suc cesvol door telesales. Verkoop per telefoon dus. Niet bij ieder een een even populaire manier van verkoop. "Maar dat is een misvatting", kaatst Chantal direct terug. "Oxxio biedt dezelfde energie goedkoper. De vraag die veel mensen mij stellen, is: hoe kan dat dan? Dat kan onder meer door een uiterst efficiënte manier van werken en telesales is daar een belangrijk onderdeel van. Het is snel en persoonlijk en doordat je direct contact hebt, kun je ook meteen vragen beantwoorden en twijfels wegnemen." Vakkennis. Een baan als die van Chantal van der Sandt vraagt overigens wel om een gedegen kennis van de energiemarkt. Mensen stellen - terecht - de meest kritische vragen, variërend van vragen over de groene stroom van Oxxio en milieukwesties, tot vragen over energiebelasting, de afgeschafte subsidies op groene stroom en andere ingewikkelde vragen over de tarieven. "En soms moet ik zelfs een halve techneut zijn. Niet dat er ook maar iets technisch aan te pas komt aan de overschakeling naar Oxxio, maar sommige mensen denken van wel en stellen daar vragen over. Ik wil ook dat goed kunnen uitleggen." Tot slot: nog een leuke anekdote? Chantal weet er wel vijftig. Maar deze vindt ze zelf wel zo'n beetje de leukste. "Ik kreeg een man aan de telefoon, die eigenlijk helemaal niet geïnteresseerd was in stroom. Tot ik - zonder het zelf te beseffen - het toverwoord groene stroom gebruikte. Wat bleek: de lieve lingskleur van die man was groen. Hij had z'n hele huis groen inge richt, met planten, groen behang, een groen geschilderde tv, noem maar op. En daar wou hij uitein delijk dus ook groene stroom bij. Zeker toen hij de tarieven hoorde. Dat verhaal doet het altijd wel goed op verjaardagen!" "Niet zo boos doen, hoor, als ik u bel. Ik heb écht leuk nieuws voor u." Oxxio is dezelfde energie, maar dan goedkoper. Blijvend goedkoper. En dat is gezien de enorme stijgingen van de energietarieven van de afgelopen jaren een mooi vooruitzicht. U kunt kiezen uit een twee- en een driejarencontract voor groene stroom van Oxxio. En dat betekent dat u twee of zelfs driejaar lang bent verzekerd van de laagst mogelijke, vaste stroomtarieven. En dat u niet meer geconfronteerd wordt met prijsverhogingen. Bovendien bleek uit een onlangs uitgevoerd onder zoek, gevalideerd door het onafhankelijke onderzoeksbureau Millward Brown, dat een driejarencontract van Oxxio ook nog eens het allergoedkoopst is van alle aan bieders. Het volledige onderzoek kunt u lezen op www.oxxio.nl/prijsvergelijking. Bel gratis ofganunaar Telefonisch bereikbaar op werkdagen van 8.30 uur tot 21.30 uur en op zaterdag van 13.00 uur tot 21.30 uur. "Door onze efficiënte werkwijze maken we weinig kosten en dat vertalen we in de laagst mogelijke energietarieven van Nederland." We spreken met Edward van der Jagt, Commercieel Directeur van Oxxio. In het pand bruist het van de activiteit, maar heel erg veel mensen zien we niet voor zo'n grote onderneming. "Klopt", zegt Van der Jagt. "We werken hier met 96 mensen en dat is inderdaad niet veel. Het zijn allemaal jonge, hoogopgeleide professionals, die bergen werk verzetten. Mensen met de meest uiteenlopende specialismen uit talloze disciplines." Alles nieuw. "Oxxio is niet voortgekomen uit een traditioneel energiebedrijf. Er is dus geen verleden waarmee af gerekend dient te worden. En dat levert een voorsprong op. Oxxio heeft van meet af aan alles nieuw kunnen inrichten en organiseren. Inkoop, marketing, verkoop, admi nistratie, ICT... alles. Daardoor zijn we een superefficiënt bedrijf, dat wars is van bureaucratie en administra tieve rompslomp. De bedrijfskos ten zijn daardoor minimaal en dat levert voordeel op, dat we direct teruggeven aan onze klanten in de vorm van lagere energietarie ven", aldus Van der Jagt. Specialist. "Daarbij komt", vervolgt Van der Jagt, "dat we er bewust voor heb ben gekozen om ons maar op één ding te concentreren: het verkopen van energie. Dat maakt ons specia list. Daardoor kunnen we ook heel selectief de partners kiezen waar mee we in zee gaan en kunnen we de voordeligste inkoopcontracten bedingen voor zowel stroom als gas. Ook dat is een component van onze lage tarieven." Bent u al gebeld? Ook de marketing en verkoop pakt Oxxio totaal anders aan. Oxxio werkt voornamelijk met zoge naamde call centers en werft zo nieuwe klanten per telefoon. Ook dat is een efficiënte manier van werken. "Het is de mooiste manier om mensen direct en persoonlijk te informeren over de voordelen van de vrije energiemarkt", aldus Van der Jagt. "Veel mensen heb ben daar nog steeds vragen over en die kunnen we dan meteen beantwoorden. We gaan er boven dien zeer professioneel en discreet mee om en we hebben gewoon een heel goed aanbod. Maar als iemand daar nee tegen zegt, dan respecteren we dat uiteraard ook." "Nee, zeker niet", zegt Van der Jagt. "Energie is een maatschappelijk is sue en daar zijn wij ons terdege van bewust. En als je als nieuwe onderneming met een schone lei begint, ligt duurzaam ondernemen voor de hand. Daarom leveren wij aan consumenten uitsluitend groene stroom, opgewekt met wa terkracht. Dat is een van de schoon ste vormen van energie. Daarnaast hebben we van meet af aan het belang van onze klanten voorop gesteld. En dat merk je bijvoor beeld weer aan onze service, be reikbaarheid en professionaliteit. Toch kunnen wij dat alles combi neren met de laagste energietarie ven van Nederland. En dat is op z'n minst heel bijzonder." In tegenstelling tot wat veel men sen denken, is overschakelen van de ene energieleverancier naar de andere een eitje. Het is namelijk een louter administratieve hande ling. En er komt geen monteur, schakelkast of ander leidingstelsel aan te pas. Je regelt het gewoon aan de telefoon of thuis achter je eigen computer. Je kunt het vergelijken met de situatie op de markt voor telefo nie. Alle aanbieders maken gebruik van hetzelfde netwerk. Kies je voor een andere aanbieder, dan komt er immers ook geen busje voorrijden om nieuwe telefoonkabels van de straat naar je huis te trekken. Bij stroom en gas is dat precies zo. Zelfde netwerk, lagere energierekening. Alle energieleveranciers in Neder land maken gebruik van dezelfde netwerken voor stroom en gas. Het is dus beslist niet zo dat er ook maar iets hoeft te verande ren aan leidingen, hoofdkranen of schakel- en stoppenkasten. Over schakelen van de ene naar de an dere leverancier merkje eigenlijk alleen maar aan de andere naam van je nieuwe leverancier op de energierekening. En als je voor de juiste leverancier kiest: een lager bedrag op je energierekening. Kwestie van een telefoontje of een paar muisklikken. Onder andere op internet kun je heel gemakkelijk de tarieven van de verschillende aanbieders met elkaar vergelijken. Daar bij komt de nieuwe naam Oxxio steevast heel goed uit de bus. Zo bleek bijvoorbeeld uit een in mei 2005 gepubliceerd onder zoek, dat door het onafhanke lijke onderzoeksbureau Millward Brown is gevalideerd, dat Oxxio bij een driejarencontract zelfs de allergoedkoopste aanbieder van groene stroom is. Het voordeel van zo'n contract is bovendien dat de tarieven vaststaan en dus drie jaar lang niet verhoogd wor den. En gezien de forse jaarlijkse of zelfs halfjaarlijkse verhogingen van de afgelopen jaren, is dat een prettig vooruitzicht. We hebben het daarbij overigens wel over groene stroom. Goedko pe stroom, waarmee je ook nog eens een bijdrage levert aan een schoner milieu. Oxxio bewijst dat goed en goedkoop dus wel dege lijk samen kunnen gaan. Is de keus eenmaal gemaakt, dan vul je op de website van de leve rancier een formulier in en alles wordt verder voor je geregeld. Je hoeft er verder zelf niets voor te doen en je merkt er ook niets van. Behalve dan dat je na de over schakeling minder betaalt voor stroom en gas. Wie geen internet heeft of lie ver niet via internet zakendoet, kan natuurlijk ook gewoon bellen. En ook daarbij verrast Oxxio. De klantenservice van Oxxio is uit stekend bereikbaar en je wordt snel en professioneel geholpen. Desgevraagd stelt Oxxio: "Wij zul len altijd de scherpst mogelijke energietarieven van Nederland bieden, maar dat stelt niks voor als dat ten koste gaat van je service. Lage prijzen gaan dus bij ons hand in hand met een vak kundige klantenservice, volledig inzicht in onze tariefsopbouw, een correcte administratie en een duidelijke facturering." Conclusie. De conclusie is simpel: ja, wie wil, kan op elk gewenst moment over schakelen naar een andere ener gieleverancier en dat is bovendien zo geregeld. Zonder ingewikkelde administratieve of technische pro cedures. En ja, het is ook zeker de moeite waard om dat te doen, als je kijkt naar de besparing die dat op jaarbasis oplevert. Oxxio le vert daarvan op dit moment de overtuigende bewijzen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 8