Eten aan de haven van Oud B Rolstoelzeilen? Zomervips Negentiende editie van het Internationaal Rotterdams Festival met frisse nieuwe elementen Op zoek naar herinneringen aan het Museum voor Volkenkunde Waar is de Zeeland te bereiken? Van donderdag 25 augustus tot en met zondag 28 au gustus 2005 zal in het cen trum van Rotterdam voor de negentiende keer het Inter nationaal Rotterdams Straatfestival worden gehou den. De optredende artiesten komen dit jaar onder meer uit Australië, Japan, Oekraï ne, Spanje, Nieuw Zeeland en Costa Rica en zullen op verschillende plekken in de Rotterdamse binnenstad hun acts uitvoeren. De beste artiest van het festival wint traditioneel de Gouden Straatkei, een prijs die inmiddels toonaangevend is in de wereld van de straatartiesten. Ook kan het publiek weer haar stem uit brengen voor de Markus Marko- ni publieksprijs. Dit jaar is de or ganisatie erin geslaagd verschil lende bijzondere producties naar Rotterdam te halen. Bijvoorbeeld 'Corazon de Cafe', mede moge lijk gemaakt door Hivos, een samenwerkingsproject tussen Theater Tol uit Antwerpen en Magos del Tiempo uit Costa Ri ca. Deze warme en intieme voor stelling over alle rituelen rondom Costaricaanse koffie staat op donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond gepland, om 21.30 uur, in de Laurenskerk. Voorts besteedt het festival aan dacht aan het Rotterdams Sport jaar 2005. In het kader van de sport komt onder andere de Spaanse groep Azar Teatro naar Rotterdam met hun voorstelling 'Barroco Roll'. Zij zetten, op skates en gekleed in barok kostuums, een wervelende straat theatershow neer. Meer. Ook bij de opening van het festival wordt er aandacht besteed aan sport. Jeffrey Wammes, turntalent en winnaar van de bronzen medaille op het onderdeel vloer bij de World-Cup wedstrijden in Gent, zal, samen met wethouder Hul man van Kunstzaken en Verkeer, het festival op Donderdag 25 au gustus, om 19.00 uur op het Gro tekerkplein, openen. Nieuwe speelplek Nieuw dit jaar is de Waterspeel plaats, een nieuwe speelplek on der de Erasmusbrug, bij het ver trekpunt van de fast ferry naar Dordrecht. Artiesten zullen eerst hier hun acts uitvoeren, vervol gens meereizen op de fast ferry en bij aankomst in Dordrecht ook daar optreden. Dit evenement wordt mede mogelijk gemaakt door de provincie Zuid-Holland in het kader van het stimuleren van de vrijetijdseconomie. Op zaterdagavond 27 augustus zal het Schouwburgplein weer omgedoopt worden tot 'Plein der Spektakel door de Franse groep Transe Express. Zij komen met hun grootse productie 'Maudits Sonnants' naar Rotterdam en bouwen tijdens een indrukwek kende voorstelling een menselijk mobile van maar liefst 30 meter hoogte over de hoofden van het publiek. Vol trots presenteert het Rotter dams Straatfestival de Neder landse première van een van de beste en beroemdste straatthea tergezelschappen ter wereld: Transe Express uit Frankrijk. Met hun adembenemende productie 'Maudits Sonnants' brengen zij zaterdagavond 27 augustus om 22.00 het Schouwburgplein in hogere sferen. Als de schemering invalt, komen de klokkenspelers - Les Maudits - te voorschijn. Het carillon (klokkenspel) dat za terdag op het Schouwburgplein zal worden geluid, is een mense lijk mobile. De klokken zijn ver vangen door muzikanten, die lij ken te zweven, vooral omdat de hele constructie heel langzaam opstijgt. Onder begeleiding van de muzi kale klanken van de zwevende Maudits, verandert de mobile langzaam van vorm en komt hij steeds dichter en dichter bij de hemel. Het carillon, dat als uit gangspunt voor deze show werd genomen, was oorspronkelijk be doeld om inwoners van een stad op te roepen of te informeren over belangrijke gebeurtenissen. Ze werden altijd op strategisch hoge punten geplaatst, om zo veel mogelijk mensen te kunnen bereiken. Door een technisch zeer goede constructie, wordt het hele mobile langzaam van de grond getild, tot het op zo'n der tig meter boven de grond zweeft en een paar duizend mensen kan bereiken. Het mobile wordt ook nog eens prachtig verlicht door een lichtsysteem dat in de con structie zit ingebouwd. Ook is er dit jaar - in samenwer king met deze krant - weer een Podium voor Aanstormend Talent en een fotowedstrijd. Door deze verschillende en frisse, nieuwe elementen, belooft deze negen tiende editie een bijzonder festi val te worden. Meer info over entree en re servering: www.rotterdams- straatfestival.nl. In Oud Beijerland zijn volgens IENS-restaurantgids twee restaurants te vinden: die goed scoren. Naast het bekende "Werelds Eten en drinken" is dat restaurant "Het Kookhu- ys." Over 't Kookhuys lopen de meningen nogal uiteen. Omdat er natuurlijk geen kok is die naar alle monden kan koken is het aardig zelf een beeld te vor men op basis van de reacties. Over het eten schrijft een vaste proever van lens: De dressing bij de carpaccio drukte de smaak van zowel het vlees als de wijn weg. Dat kan niet de bedoeling zijn. De kok is beter in vlees dan in vis. Mijn vis was van buiten goed van binnen pap. De tourne- dos van mijn disgenoot was goed. Wel ruim voorzien van saus maar dat is een kwestie van smaak. Wijnkaart is veilig geen toppers geen avonturen maar degelijke wijnen voor een redelijke prijs." Ronduit enthousiaste reacties zijn er vele: "Erg bijzonder is het rekening houden met onze dieet- wensen, die erg strikt zijn vanwe ge een glutenallergie. Er is een goede wijnkaart met uitgebreide keuze. Goede kaart met ruime keuze (ook vegeta risch!). Ook steeds benieuwd naar nieuwe kaart. De presentatie is goed verzorgd van het eten en maakt het plaatje compleet. De bediening is erg goed. Er werd rekening gehouden met onze di- eetwensen, wat erg fijn is. Op ons verzoek voor sigaretten, die niet aanwezig waren, werden deze speciaal voor ons gehaald. Perso neel gaf erg goede tips voor wijn keuze." Over de inrichting wordt opge merkt: "Net opgemaakte tafels, ademt sfeer uit in het geheel. Leuk interieur, met tijdens de feestdagen extra feestelijke sfeer. Geen erg luide muziek, waardoor gesprek makkelijk te voeren was. Verzorgde toiletten! Ga zeker nogmaals, het is zo'n beetje mijn "stamrestaurant" ge worden!" Laatste meningen op de site van IENS tippen nog het terras aan de haven en de amuses en friandises: "Super terras moe ten meer mensen doen" en "Net als bij Werelds Eten en Drinken krijg je ook in het Kookhuys een amuse en bij de koffie ook nog eens heerlijke friandises." 't Kookhuys, Havendam 11, Hoekse waard, Oud Beijerland T: (0186) 622 227 keuken open: 16.30, di gesloten. Cijfers eten 8 Bediening 7,5 De cor 8. Voor meer informatie over restaurants zie www.iens.nl foonnummer terecht gekomen. Deze had den moeten zijn www.zeilenalacar- te.nl en 06-50876368. De Zeeland uit Helle- voetsluis heeft uitein delijk ook toestem ming gekregen om aan een rolstoeltoe gankelijke kade te lig gen tijdens Sail Am sterdam en is in middels daadwerke lijk vetrokken. Dat be tekent dat iedereen, individueel en met of zonder rolstoel mee kan varen tijdens Sail voor 50.00 per persoon (aan boord afreke nen). Er zijn - net als op het eigen Haringvliet - diverse tochten te maken en verschillende arrangementen te boeken zoals ontbijt, lunch en di nermogelijkheden. Met en zonder vuurwerk en temidden van duizen den andere schepen. In eerdere berichtgeving aangaande de veerdienst Hellevoetsluis - Middelharnis die de Zeeland 'draait' stond dat de pont niet zou varen van 15 tot en met 19 augustus in verband met deelname van de Zee land aan Sail Amsterdam. De pont vaart echter ook niet op maandag 22 augustus omdat die dag teruggevaren wordt van Amsterdam naar Hellevoetsluis. Heel mis schien wordt de veerdienst ook in de maand september voortgezet en na Sail alle Haringvlietactiviteiten. Vijf jaar geleden werd het Mu seum voor Volkenkunde her opend onder de nieuwe naam Wereldmuseum Rotterdam. Dit jaar bestaat het museum ook nog eens 120 jaar. Om dat te vieren maakt het Wereldmu seum Rotterdam een jubileum krant. Daarvoor is het museum op zoek naar herinneringen van Rotterdammers (en andere bezoekers) aan het museum. Keek u als kind op zondagmid dag in het Museum voor Land en Volkenkunde naar films over Afrikanen die over het doek dansten? Kreeg u met uw school klas een rondleiding langs vitri nekasten vol houten speren? Kropen uw kinderen ook zo en thousiast door de werelden van het Reispaleis? Hebt u in de jaren tachtig voor het eerst intercultu reel gezoend op een van de dans avonden in het restaurant van het Museum voor Volkenkunde? Of zat u ooit als suppoost tussen de koppensnellers van de Asmat? Het Wereldmuseum Rotterdam wil uw verhaal graag horen. Schrijf of mail uw verhaal naar: Wereldmuseum Rotterdam, afde ling Communicatie, Willemskade 25, 3032 RD Rotterdam, commu- nicatie@wereldmuseum.rotter- dam.nl, of laat uw telefoonnum mer achter zodat u kan worden teruggebeld: 010 - 270 71 84 (al leen tijdens kantooruren) Op 1 mei 1885 werd het Museum voor Land- en Volkenkunde geo pend in een prachtig classi cistisch pand aan de Willemska de, waar het museum tot op he den nog steeds in is gevestigd. Op dat moment bevond zich in hetzelfde pand ook het Maritiem Museum Prins Hendrik. Beide musea bleven tot 1949 onder het zelfde dak en hadden zelfs tot 1961 dezelfde directeur. Na een grootscheepse verbouwing in 1987, waarbij ook Theater de Evenaar werd geopend, verander de de naam in Museum voor Vol kenkunde. In 1998 sloot het mu seum voor twee jaar de deuren om in november 2000 te herope nen met de nieuwe naam Wereld museum Rotterdam. Twee aan grenzende panden waren aan het museum toegevoegd, waardoor het twee keer zo groot was ge worden. Altijd al willen weten hoe het er achter de schermen aan toegaat? Je afgevraagd hoe is het om als VIP behandeld te worden? Die kans bieden we onze lezer deze zomer middels een speciale Zo mer Vips-actie. Hou de Evenementenpagina van deze krant ko mende weken goed in de gaten en maak kans op exclusieve back stage-kaarten en/of een VIP-arrangement voor festivals en evene menten als Metropolis en de Danceparade. Deze week in de aanbieding: twee VIP-kaarten voor het prachtige zeilschip de Zeeland voor twee rolstoelgebruikers en hun begeleider. Nooit of niet meer kunnen zeilen vanwege de rolstoel? Mail ons hoe graag je een keer als speciale gast mee zou willen zeilen en je dingt mee naar een middagtocht op zondag 28 augustus. Mail naar redactie.pro@whk.wegener.nl o.v.v. Zomer Vip, rolstoelzeilen. Met de gelukkigen wordt contact opgenomen over de afhandeling. Op de vorige UIT in de zomer pagina is in het verhaal over zeil schip de Zeeland per abuis de verkeerde site-naam en het tele- Het Schouwburgplein in Rotterdam verandert drie weken lang van zonsonder gang tot 2.00 uur 's nachts in een sfeervolle en filmische plek. De vierde editie van Cineboards vertoont op de gevel van de Pathébioscoop van 19 augustus tot en met 10 september recent werk van 15 Nederlandse makers zoals Fiona Tan, Yael Barta- na en Gerco de Ruijter. Nieuw voor de toevallige ontmoeting met film- en vi deokunst op het plein is de toevoeging van geluid bij de beelden. Het Cineboards programma be staat uit films, videowerken en installaties die geselecteerd zijn om de voorbijganger in één oog opslag te prikkelen. Cineboards 2005 geeft een actueel en toegan kelijk beeld van werk van begin nende én gerenommeerde ma kers. Het zijn makers die grenzen op het gebied van inhoud, vorm of presentatie opzoeken en ver leggen. Een aantal van hen heeft hiermee ook internationaal be kendheid verworven. In het programma van zaterdag tot en met donderdag wordt per avond één werk meerdere malen vertoond. 'Kings of the Hill' van Yael Bartana neemt het dagelijks leven als onderwerp. Fictie en werkelijkheid Bartana filmt hoe in Israël op de dag van de sabbat landrovers als puur vermaak zandheuvels oprij den. Guido van de Werve ver mengt in zijn werk 'Nummer 2' fictie en werkelijkheid op subtie le wijze: uit een politiebusje ko men meisjes in een balletpakje en gaan op straat dansen. 'Mag ik u aaien?' Op drie vrijdagavonden creëert Cineboards 2005 onder de titel 'Jong Rotterdams' een podium voor beginnende Rotterdamse makers. Op 2 september presen teert Brechtje Schoofs haar eind examenproject 'Mag ik u aai en?' Door tientallen Rotterdam mers op straat over hun gezicht te aaien en hun reactie te filmen, laat Schoofs zien hoe verschil lend in onze samenleving met aanraking en intimiteit wordt om gegaan en toont daarmee de uniekheid van ieder mens. Een ander interessant Rotterdams project is volgens artistiek direc teur Noud Heerkens de Dordtse- laan van Klaas van Gorkum. "Daar is een jaar lang dag en nacht vanuit huis gefilmd. Poli tieoptredens, invallen de verrich tingen van het OBR, de ontwik kelingen rond Now Wow. Dag en nacht, zomer en winter. Dat heeft een waanzinnig portret van die straat opgeleverd. Een relatief lang werk waar je makkelijk in en uit kunt stappen." Ook bijzonder met name qua vorm is volgens Heerkens het werk van Jan van Nunen: "Ani matiefilmpjes van bestaand ma teriaal uit kranten. Een ander filmpje is een twee minuten du rend portret van Bush waarbij al lemaal logo's van grote merken voorbij komen. De ondertoon is er één die duide lijk het kapitalisme aan de kaak wil stellen. Intrigerend omdat het zo cynisch is maar ook reclame zou kunnen zijn." Opening Drifter TV mediakunstenaar Nils Mühlenbruch draait op de ope ningsavond vrijdag 19 augustus 'live' muziek en maakt ter plekke animaties met 'scouts' in de hoofdrol. Toevallige en niet toe vallige voorbijgangers kunnen met koptelefoons over het plein dwalen a la de Stille Disco. Het zelfde geldt voor de eindmanife- statie op 9 september. De makers van Cineboards 2005 zijn beeldend kunstenaar, film maker, fotograaf, geluidskunste naar, vj of choreograaf: Fiona Tan, Yael Bartana, Klaas van Gorcum, Iratxe Jaio, Peter Bo- gers, Gerco de Ruijter, Martijn Veldhoen, Lin de Mol, Guido van de Werve, Jan de Bruin, Brechtje Schoofs, Jan van Nuenen, Lucas van de Velden, Liesbeth Koot, Drifter TV Brechtje Schoofs Woensdag 17 augustus 2005 33 - 1002 ■HHHMNMNHNNMNNNMMMMNMN^ Ontmoet jonge filmmakers op straat Skates, sport en barokkostuums j( iHJ --t Maarten van der Jagt en Els Neijts

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 11