Hoogheemraadschap van Delfland Water naar de zee... Veiligheid naast veehouderij, cultuur en natuur 2 x zoveel water wegpompen Droge voeten in binnenstad Delft Delflandse kust veilig houden Buggy's uit Haagse grachten Monumenten Delfland open Bredere kanalen voor grotere afvoer Water vasthouden Water bergen in Woudse polder 1 UÊÊÊÊKfW^^WÊIÊÊU MEER INFORMATIE Meer informatie over het werk van het Hoogheemraadschap van Delfland kunt u vinden op: www.hhdelfland.nl Wilt u automatisch op de hoogte worden gehouden van de laatste ontwikkelingen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektro nische nieuwsbrief. Informatiebijeenkomsten U bent van harte welkom op de informatiebijeenkomsten over plannen voor versterking van de Delflandse kust. Om de kust veilig te houden, is onder leiding van het Hoogheemraadschap van Delfland een kustversterkingsplan opge steld. De bijeenkomsten worden gehouden op maandag 5 septem ber in Monster (Congrescentrum De Noviteit, Kloosterlaan 33,20.00 - 21.30 uur) en op donderdag 8 september in Kijkduin (strand paviljoen Parker Beachclub, Zuider- strand 19-20, 20.00 - 21.30 uur). In de versterkingsplannen die worden gepresenteerd zijn de reacties meegenomen van de aanwezigen op eerdere bijeen komsten in april. Deze zomer is Delfland bezig ge weest met het dreggen van de grachten in Den Haag. Op diverse plaatsen zijn fietsen, dranghekken, winkelwagentjes en zelfs buggy's uit het water gevist. Om de water doorgang te optimaliseren, bag gert Delfland de watergangen en dregt de grachten. Hoe minder vuil er op de bodem van de gracht ligt, hoe sneller het water kan worden afgevoerd. 10 en n september: Op de landelijke Open Monumen tendag bent u van harte welkom enkele mooie panden en een gemaal van Delfland te bezoeken. Op zaterdag 10 en zondag 11 sep tember stelt Delfland zijn Gemeen- landshuis aan de Oude Delft in Delft open. Bezoekers worden in groepen rondgeleid. Op zaterdag 10 september is ook het Gemeen- landshuis in Maassluis en het ge maal aan de Oude en Nieuwe Broekpolder (Kwintsheul) open voor publiek. De openingstijden: op 10 september van 10.00 -17.00 uur en voor het Gemeenlands- huis in Delft ook op zondag 11 september van 13.00 -17.00 uur. MELDPUNT TOEZICHT Het kan zijn dat u iets signaleert waarvan u vindt dat Delfland dat moet weten; u stuit bijvoorbeeld op dode vissen in de sloot, rommel die de doorstroming van water belemmert of water dat een vreemde kleur of geur heeft. Dan kunt u contact opnemen met het Meldpunt Toezicht Delfland. Telefoon (015) 27018 88 Fax (015) 27018 89 E-mai! meldpunt@hhdelfland.nl Het meldpunt is 24 uur per dag te bereiken. Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061, 2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hhdelfland.nl AUGUSTUS 2005 Door verandering van het klimaat regent het vaker en harder. Met het project Afvoer- en BergingsCapaciteit Delfland (ABCDelfland) verkleint het Hoogheemraadschap van Delfland de kans op wateroverlast in het gebied. Dit gebeurt op drie manieren: vasthouden, afvoeren en bergen (tijdelijk opslaan). Met grote pompen (gemalen) pompt Delfland een teveel aan water uit het gebied weg. Als het hard regent, draaien de pompen op volle toeren. Door grotere pompen te plaatsen, kan Delfland meer water afvoeren. Als het erg hard regent is afvoeren alleen niet voldoende. Daarom probeert Delfland ook de neerslag ter plaatse vast te houden of te bergen. Vasthouden doet Delfland onder meer met behulp van stuwen. Verder voorziet Delfland het gebied van bergingen waarin een teveel aan water tijdelijk kan worden opgeslagen. Hoogheemraad Van der Burg: "Delfland beschermt de inwoners van het gebied tegen wateroverlast. In totaal omvat ABCDelfland zo'n 300 projecten. De projecten die Delfland tot 2015 uitvoert kosten tenminste 300 miljoen. Op deze pagina worden de voornaamste maatregelen toegelicht aan de hand van een concreet project. Op de website kunt u alles lezen over ABCDelfland." Met sterkere pompen kan Delfland meer water uit het gebied pompen. Om die capaciteit te kunnen benutten, moet het water ook bij de pompen aankomen. Na de uitbreiding van gemalen vergroot Delfland daarom waar mogelijk de kanalen; zo sluit de afvoer goed aan op de capaciteit van de gemalen. Een voorbeeld is het Oranje kanaal in de gemeente Westland. Nu de sterkere pompen van boe zemgemaal Westland meer water kunnen wegpompen, verbreedt Delfland binnenkort het Oranje kanaal. Het kanaal moet voldoen de bTeed en diep zijn om de maxi male hoeveelheid water bij het gemaal te 'brengen'. Met deze maatregelen ontstaat hier een beteTe afvoer voor heftige regen buien en wordt de kans op water overlast in die omgeving kleiner. De projectleider hierover: "Het werk bestaat op de meeste plaat sen uit verbreding door het afgra ven van de oever, het verdiepen van de watergang en het aan brengen van oeverbescherming. Waar geen ruimte is voor verbre ding wordt in verhouding meer verdiept. Hier worden damwan- den aangebracht om de oever te beschermen." De Pettenbrug is een van de plaatsen waar het ka naal niet kan worden verbreed. Het water onder de brug stroomt daardoor straks iets sneller dan voor en na de brug. Door deze stroomversnelling kan de vorm van de oever en de bodem veran deren. "Door het plaatsen van bo- demmatten heeft de hogere stroomsnelheid geen gevolgen voor de oever en de bodem. Het werk aan het kanaal is naar ver wachting in 2006 klaar." Maatregel: water afvoeren Voorbeeld project: verbreden Oranjekanaal (Westland) TUDELUKE OPVANG BI3 HEVIGE REGENVAL CONSTANTE EN RuSTiGE ATVOER GE HM Flinke buien boven Delfland kunnen zorgen voor meer regen dan de gemalen aankunnen. Het teveel aan water dat niet direct kan worden afgevoerd, moet Delfland dan ook vast kunnen houden op de plaats waar het valt. In droge perioden kan het vasthouden van water ook verdroging van natuurgebieden tegengaan. Water vasthouden doet Delfland onder meer met behulp van stuwen, die je overal in het gebied aantreft. Naast het vasthouden en afvoeren van water verkleint Delfland de kans op wateroverlast door water tijdelijk op te slaan. Daarom maakt Delfland op verschillende plaatsen in het gebied waterbergingen. Ook in de Woudse polder. HET PRINCIPE VAN OE L,ATE(28£{?GlNG In september tekenen Delfland en de gemeente Midden-Delfland een uitvoeringsovereenkomst. Begin 2006 start de aanleg van de berging. Belangen De Woudse polder ligt in het midden van het gebied van Delf land. "Als er sprake is van een teveel aan waterkan het enige tijd duren voordat het water uit het gebied is weggepompt. De druk op de kaden wordt dan groter", legt projectmanager Bernisse Pluim uit. "Voor iedereen in de omgeving is het veiligeT als bij een erg hoog peil in de Zweth het water tijdelijk in de berging opge slagen kan worden." De Woudse polder in Midden- Delfland moet in veel opzichten zoveel mogelijk in tact blijven; voor veehouderij, weidevogels, behoud van het cultuurhistorische landschap en voor recreatie. Met de betreffende belangen groepen is dan ook intensief ge sproken over het gebied. Samen met de gemeente Midden-Delfland vinden we hun meningen belang rijk", aldus Bernisse Pluim. Waar mogelijk worden de suggesties in de plannen meegenomen. Voor Delfland blijft het vergroten van de veiligheid het belangrijkste doel. U BENT WELKOM U bent van harte welkom onderstaande bijeenkomsten bij te wonen. Desgewenst kunt u inspreken over de onderwerpen die op de agenda staan. Hiervoor kunt u zich aanmelden: (015) 260 81 08. Het algemeen bestuur van Delfland (verenigde vergadering of VV) neemt besluiten over water in het gebied. De eerstvolgende verenigde vergadering is op donderdag 15 september. Commissies en afdelingen (bestaande uit VV-leden) adviseren de VV over de te nemen besluiten. Op dinsdag 30 augustus vinden vergaderingen van de commissies plaats. Op de website vindt u informatie over de agenda's, locaties en tijdstippen van vergaderingen. In samenwerking met gemeenten zoekt Delfland in de polders én in de steden naar oplossingen om wateroverlast tegen te gaan. In de gezamenlijk opgestelde Water plannen leggen beide overheden hun plannen voor het water in de omgeving vast. Grachten Laaggelegen grachten in Delft dreigen bij extreem veel regen te overstromen. Beleidsmedewerker Saskia Jouwersma:"De gemeente Delft heeft in 2003 noodmaat regelen getroffen om de meest kwetsbare grachten, Rietveld en Vlamingstraat, af te sluiten van de Schie. Dit zorgt er tijdelijk voor dat het water in de grachten niet stijgt. Nu zijn we samen met de gemeente Delft bezig met de uit voering van maatregelen die overlast in de gehele oostelijke binnenstad tegengaan." Over de samenwerking zegt Jou- wersma: "We bekijken per maat regel wie wat doet en wie wat betaalt. Het werk aan de Oost poort is een treffend voorbeeld van de goede samenwerking met de gemeente Delft." De overige werkzaamheden worden voorbe reid en uitgevoerd in de periode 2005-2007. Meer weten over afspraken tussen Delfland en uw gemeente? Kijk op: www.hhdelfland.nl. Het gebied van Delfland ligt ver beneden de zeespiegel. Daarom is een goede waterkering van groot belang. Delfland houdt een zee wering en een rivierwaterkering in stand en zorgt voor het onder houd van kaden. Veiligheid staat natuurlijk voorop bij het beheer en onderhoud van de waterkering. Op dit moment worden twee studies verricht om de veiligheid van de kust naar de toekomst zeker te stellen. Op 5 en 8 september wordt over dit onderwerp weer een informa tieavond georganiseerd om u op de hoogte te brengen van de plannen en uw mening daarover te vernemen. U bent van harte welkom. De maatregelen om ABCDelfland uit te voeren vragen veel ruimte voor water. De verbreding van watergangen en de aanleg van voldoende waterbergingen vraagt om een goede samenwerking met de gemeenten. Samen maken wij Waterplannen om ons gebied met voldoende ruimte voor water een goede invulling te geven. De veiligheid van ons gebied heeft voor ons de hoogste priori teit. Wij werken daar graag in ons aller belang voor. Koos Verbeek Hoogheemraad Waterkeringen en Ruimtelijke Ordening Met gemalen pompt Delfland wateT uit het gebied weg. Doordat Delfland de capaciteit van de pompen in het gebied vergroot, kan bij extreem veel regen het water sneller het gebied uit. De gemalen Zaaijer, Westland en Vlotwatering zijn al vergroot. Delfland treft nu onder meeT voorbereidingen voor de verdubbeling van de capaciteit van het gemaal Parksluizen in Rotterdam, zodat dat straks 20 m3 water per seconde weg kan pompen. Samen met het Schiegemaal in Schiedam zorgt Parksluizen voor de afvoer vanuit de Schie naar de Nieuwe Maas. Zie ook: www.hhdelfland.nl. VEILIG WONEN IN DELFLAND MET STERKE DIJKEN, DROGE VOETEN EN SCHOON WATER Delfland werkt aan water Gebied veiliger met ABCDelfland Voor meer informatie over ABCDelfland-projecten bij u in de buurt, kijk op www.hbdelfland.nl/abcdelfland. Dit project is mede mogelijk gemaakt door het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voot de Landbouw (EOGFL) en het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Nederland leeft met Water. Maatregel: water bergen Voorbeeld project: berging Woudse polder (Midden-Delfland) Dit project wordt mede gefinancierd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Nederland leeft met Water. Maatregel: samen met gemeenten waterover last tegengaan Voorbeeld project: aanpak binnenstad Delft Dit project wordt mede gefinancierd door bet ministerie van Verkeer en Waterstaat, Neder land leeft met Water. LTAifAVLriTliJj Kilometers rksluize a - .V

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 14