JL Ook onder de 18 jaar verplicht verzekerd Belastingdienst/Toeslagen start voorlichtingscampagne Hoe zit het met fysiotherapie in het basispakket? 'Wat kost mij dat?' Brochure gezien? Kan iemand anders mij verzekeren? en ook de premie voor mij betalen? Hoe hoog wordt de nominale premie? mm\ - - W\ f* "v Él f m a nr. 3 AUGUSTUS SEPTEMBER 2005 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT !&»*-* f Geldt de verzekeringsplicht ook als je jonger bent dan 18 jaar? Die vraag wordt nogal eens gesteld bij Postbus 51 en op de website www.denieuwezorgver- zekering.nl. Het antwoord is: ja. De verzekeringsplicht geldt voor iedereen die rechtmatig in Nederland woont of daar werkt en zodoende in Nederland loon belasting moet betalen. ledereen heeft in de maand juli een brief en een brochure gekregen van de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Grotere letters Wie zijn bestaande ziekenfondsverzekering vergelijkt met de nieuwe zorgverzekering komt een aantal verschillen tegen. Hieronder de belangrijkste punten op een rijtje: U heeft het vast al gemerkt. Belastingdienst/Toeslagen is gestart met haar voorlichtings campagne. Er zijn spotjes op radio en tv en begin september (week 36) verschijnt er ook een hele pagina in uw huis-aan-huis- krant over de wijze waarop de Belastingdienst 'toeslagen' gaat uitbetalen. Naast de zorgtoeslag zijn dat ook de huurtoeslag (nu nog huursubsidie) en de kinder- opvangtoeslag. !S *2* 1 I Moet ik altijd zélf een verze kering afsluiten? Kan een ander voor mij de premie betalen? En als die ander de premie betaalt, wie heeft er dan recht op zorgtoeslag? Het wettelijk verzekerde pakket in de nieuwe zorgverzekering komt overeen met het huidige ziekenfondspakket. Daardoor heeft iedereen recht op dezelfde noodzakelijke zorg. Fysiotherapie en andere para medische zorg worden deels vergoed. Ouder dan 18 juli augustus september oktober november december januari februari maart april Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl De nieuwe Zorgverzekering Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Een vraag die steeds meer Nederlanders bezig houdt is: wat betekent de nieuwe zorgverzekering straks voor mijn portemonnee? Op het eerste gezicht lijkt deze voor sommige mensen duurder te worden. Maar gelukkig is dat meestal niet zo. Het kabinet stelt veel geld beschikbaar om effecten op het inkomen zo goed mogelijk op te vangen. Daarom komt er een zorgtoeslag. En er komen extra belas tingmaatregelen. Garanties voor volledige inkomenscompensatie kunnen we echter niet bieden. De betaling van de nieuwe zorgverzekering bestaat uit twee delen. Zo betaalt iedereen premie aan zijn verzekeraar. Die kan van verzekeraar tot verzekeraar ver schillen, maar heeft niets te maken met leeftijd, gezondheid of inkomen. Daarnaast is iedereen met een inkomen een inkomensafhankelijke bijdrage verschuldigd. De inkomensafhankelijke bijdrage wordt vergoed door de werkgever of uitkerings instantie. Het kabinet heeft extra maatregelen genomen voor mensen zonder werk gever, zoals ouderen met aanvullend pensioen, mensen met vervroegd pensioen en zelfstandigen. Voorzover zij geen vergoeding krijgen van de inkomensafhankelij ke bijdrage, wordt voor hen deze bijdrage verlaagd. Het kabinet wil ervoor zorgen dat de zorg voor iedereen betaalbaar blijft. Meer details volgen op Prinsjesdag en in het volgende nummer van De Nieuwe Zorgverzekering dat eind september verschijnt. De verzekeringsplicht geldt dus ook voor kinderen. Maar dat betekent niet dat kin deren zélf een verzekering moeten afslui ten. Hun wettelijke vertegenwoordigers, meestal zijn dat hun ouders, moeten ervoor zorgen dat zij verzekerd zijn. Als je jonger dan 18 bent betaal je geen nominale premie (de hoogte van deze pre mie wordt momenteel geschat op gemid deld 1100 euro per persoon per jaar). Omdat je deze nominale premie niet hoeft te betalen kom je ook niet in aanmerking voor een zorgtoeslag, want de zorgtoeslag is een bijdrage in de kosten van de nomi nale premie. Maar vanaf de maand vol gend op de maand waarin je 18 wordt ben je wél nominale premie verschuldigd en heb je dus ook recht op zorgtoeslag. Word je bijvoorbeeld 18 in de loop van maart 2006, dan zul je vanaf 1 april 2006 premie moeten gaan betalen. Dat kun je zelf rege len, maar ook kunnen je ouders jouw pre mie betalen. Je ouders kunnen ook rege len, met jouw toestemming, dat de zorg toeslag door hen wordt aangevraagd en ontvangen. Bvnt u ziekenfond* of partlculittr? Daarin staan de belangrijkste feiten rond de nieuwe zorgverzekering ver meld. Het kan zijn dat die brochure aan uw aandacht is ontsnapt. In dat geval kunt u een exemplaar aanvragen bij Postbus 51op werkdagen van 9 tot 9, op het gratis nummer 0800-8051U kunt de brochure ook downloaden van www.denieuwezorgverzekering.nl. Op deze website kunt u ook terecht voor alle vragen over de nieuwe zorgverzekeringswet. De brochure is ook beschikbaar in een groter lettertype. U kunt de brochure vin den op de website www.denieuwezorgverzekering.nl. En voor personen met een leeshandicap is hij ook in gesproken vorm beschikbaar op diezelfde website. Ga dan naar het kopje De Nieuwe Wet en vervolgens naar Publicaties. Tenslotte is hij ook op cd-rom beschikbaar. Die kunt u kosteloos bestellen bij FNB (lectuur en informatie voor mensen met een leeshandicap), via www.fnb.nl of via e-mail naar abonnee@fnb.nl danwel telefonisch via (0486) 486486 van maandag tot en met donderdag van half 9 tot 5 en op vrijdag van half 9 tot 2. Verschillen tussen ziekenfonds en nieuwe zorgverzekering op een rij I Er komt een verzekeringsplicht. Dat betekent dat u zelf een nieuwe zorgverzekering moet afsluiten (met daarbij, indien gewenst, een aanvullende verzekering). Tijdens de overgang naar de nieuwe situatie op 1 januari 2006 is overigens geregeld dat als u niet reageert op het aanbod van uw bestaande verzekeraar, u vanzelf vanaf 1 januari 2006 volgens de aangeboden zorgverzekering verzekerd bent. U kunt die verzekering nog tot 1 maart 2006 opzeg gen en vervolgens tot 1 mei 2006 alsnog bij een ander een zorgverzekering sluiten; H Uw nominale premie wordt hoger vergeleken met uw ziekenfondsverzekering. Als tegemoetkoming daarvoor krijgt u, afhankelijk van uw inkomen, een zorgtoeslag. Daarnaast neemt het kabinet enkele aanvullende (belas tingmaatregelen om de premie voor iedereen betaalbaar te houden; H U kunt kiezen voor een polis met recht op levering van zorg, net zoals nu in het ziekenfonds (ook wel natura genoemd). U kunt dan naar alle zorgaanbieders gaan waar uw verzekeraar een contract mee heeft gesloten. De nota gaat rechtstreeks naar de verzekeraar. Wit u toch naar een zorgaanbieder waar uw verzekeraar geen contract mee heeft gesloten, dan krijgt u mogelijk niet alle kosten ver goed. U kunt ook kiezen voor vergoeding van kosten (ook wel restitutie genoemd), zoals in de particuliere verzekering. Hierbij kunt u zelf de zorgaanbieder kiezen, maar moet u in principe zelf de rekening betalen. Het aanbod dat u uiterlijk 16 december van uw verzekeraar ontvangt, is afgestemd op de verzekering die u nu heeft (inclusief een eventuele aanvullende verzekering); U U kunt kiezen voor een eigen risico dat oploopt van 0 tot maximaal 500 euro per jaar. Verder kunt u, net als bij het ziekenfonds, jaarlijks een andere verzekeraar kiezen en bij die verzekeraar kiezen uit de door hem aangeboden verzekeringen. De verzekeraar kan u voor het basispakket niet weigeren. Ook mag de verzekeraar op grond van uw leeftijd of gezondheid geen hogere premie eisen voor het basispakket; Uw gezinsleden zijn zelf verzekeringsplichtig. Het uit gangspunt in het huidige ziekenfonds dat een niet-werken- de partner automatisch is meeverzekerd, vervalt. U moet er ook voor zorgen dat uw kinderen onder de 18, die namelijk ook verzekeringsplichtig zijn, zijn verzekerd (zie 'Ook onder de 18 jaar verplicht verzekerd' elders op deze pagina). Als u in aanmerking komt voor zorgtoeslag ontvangt u in september automatisch een aanvraagformulier. Ook jongeren die 18 jaar worden in januari 2006, krijgen in sep tember al een formulier toegestuurd door m f h. m*m I, WT v rfytf de Belastingdienst. Ontvangt u nu huur subsidie dan ontvangt u in september automatisch een aanvraagformulier waar mee u huur- én zorgtoeslag kunt aanvra- De Belastingdienst gaat verteilen dat veel mensen straks recht hebben op zorgtoeslag als tegemoetkoming In de kosten voor de zorgverzekering gen. Om het u zo makkelijk mogelijk te maken heeft de Belastingdienst uw gege vens vaak al ingevuld op het aanvraagfor mulier. De toeslag wordt in de meeste gevallen in maandelijkse termijnen als voorschot uit betaald. Als u uw aanvraagformulier voor 1 november terugstuurt, ontvangt u eind december de eerste termijn. Meer informatie over de toeslagen vindt u op www.toeslagen.nl. In de zomervakantie is in het nieuws geweest dat de nominale premie van de nieuwe zorgverzekering hoger zou worden dan het gemiddelde van circa 1100 euro dat in de brochure 'Ziekenfonds of particulier' stond vermeld. Daarbij werd als oorzaak genoemd dat er bij de bepaling van die 1100 euro geen rekening is gehouden met administratiekosten die de verzekeraars moeten maken. Dat bericht is onjuist. Bij de berekening van de gemiddel de premie van circa 1100 euro is wel degelijk rekening gehouden met administratiekosten en een eventuele winstmarge. De brancheorganisatie Zorgverzekeraars Nederland van de gezamenlijke zorgverzekeraars heeft in een persbericht de onjuistheid van dit bericht bevestigd. Overigens stel len de verzekeraars zelf de premie vast. Het loont dus altijd de moeite om tegen het eind van dit jaar de premies van verschillende verzeke raars te vergelijken. In het artikel 'Ook onder de 18 jaar ver plicht verzekerd' hiernaast wordt hier over voor kinderen onder de 18 jaar al het een en ander gezegd. Zo moeten de ouders of andere wette lijke vertegenwoordigers zorgen dat kinderen onder de 18 jaar zijn verze kerd. Maar ook volwassenen hoeven de zorgverzekering niet perse zelf af te sluiten. Ze kunnen ook iemand anders vragen dat voor hen te doen. Bijvoorbeeld hun partner of een ander familielid. Dat kan makkelijk zijn, bijvoorbeeld als iemand zijn financiële zaken door iemand anders laat behartigen, of als iemand niet in de gelegenheid is om zelf de verzekering af te sluiten, bij voorbeeld door ziekte. Wilt u iemand anders de verzekering voor u laten afsluiten dan kan dat op twee manieren: Iemand anders kan namens u de verzekering afsluiten. U moet daar zelf schriftelijke toestemming voor geven. U blijft dan als verzekerde zelf de ver zekeringnemer. U blijft ook zelf de nominale premie betalen. U ontvangt dan zelf de premienota van de zorgverzekeraar; U laat iemand anders optreden als verzekeringnemer. U blijft dan zelf de ver zekerde, maar de ander is de verzekeringnemer, dat is degene die een con tract heeft met de zorgverzekeraar. Die ander (dus bijvoorbeeld uw man of vrouw) is dan dus ook verplicht om de nominale premie voor u te voldoen. Het andere deel van de premie, de inkomensafhankelijke bijdrage, blijft u, als u een inkomen heeft, in beide gevallen zelf verschuldigd. Ook de zorgtoeslag ont vangt u in beide gevallen zelf, dus ook als iemand anders als verzekeringnemer optreedt. Verzekerden tot 18 jaar hebben recht op (vergoeding van) 9 fysiotherapie- of oefen therapiebehandelingen (de zogeheten Mensendieck of Caesar). Hebben die behandelingen niet het gewenste resul taat, dan worden ook de volgende 9 behandelingen vergoed. Verzekerden tot 18 jaar met een chronische aandoening krijgen daarna onder voorwaarden ook nog vervolgbehandelingen vergoed. Een voorwaarde is dat de aandoening voor komt op de zogeheten 'chronische lijst'. Verzekerden van 18 jaar en ouder hebben alleen recht op vergoeding van fysiothera pie- of oefentherapiebehandelingen bij een chronische aandoening, mits deze aandoening voorkomt op de chronische lijst. De eerste 9 behandelingen bij zo'n chronische aandoening worden niet ver goed. Bij andere aandoeningen bestaat geen recht op vergoeding van fysiothera pie of oefentherapie. Wel kunt u zich hier voor aanvullend verzekeren. Als u op dit moment al zo'n aanvullende verzekering heeft, dan kunt u die gewoon behouden. 6 - 29 Post van VWS Aanvraagformulier zorgtoeslag 1 van Belastingdienst 1e - Aanvraagformulier zorgtoeslag terugsturen 16e - Uiterlijk aanbod verzekeraar Ie - Zorgverzekeringswet 1 van kracht Ie - Geldigheid aanbod verzekeraar loopt af Ie - ledereen moet verzekerd zijn De informatie op deze pagina is onder voorbehoud van eventuele wijzigingen en van parlementaire goedkeuring van de Invoerings- en aanpassingswet Zorgverzekeringswet. Gebruikte cijfers hebben een voorlopig karakter. U kunt aan deze pagina geen rechten ontlenen. In de volgende aflevering van eind september gaan we onder andere in op de verschillen tus sen de huidige particuliere verzekering en de nieuwe zorgverzekering. V U kunt ook bellen met Postbus 51: 0800-8051 (gratis)

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 14