m Mensen ontmoeten tijdens de Brandersfeesten Schiedam live barst los! Geen Brandersfeesten zonder Gondelvaart Het Schiedam van Kaninefaten en rock&roü Het Nieuwe Stadsblad Branderssloepenrace Colofon Ik Hieuw® soo m li Zeg 'september' en het eerste dat dan bij mij opkomt is 'Brandersfeesten'. Er zijn van die jaarlijks terugkerende gebeurtenissen en evenementen in onze prachtige stad die in mijn agen da met hoofdletters worden geschre ven. Andere afspraken moeten ervoor wijken en ik kijk er ieder jaar op nieuw naar uit. Koninginnedag hoort in dit rijtje thuis, de intocht van Sin terklaas, de lintjesregen. Maar na tuurlijk ook de Brandersfeesten. Als voor de 22ste keer een evenement kan worden georganiseerd dan bete kent dit dat de formule blijkbaar ij- zersterk is; een uitstekende combina tie van aantrekkelijke festiviteiten, verdeeld over een aantal dagen, met een actieve inbreng van een groot aantal betrokkenen en gebruikmakend van onze historische binnenstad als uniek decor. Hoewel het programma natuurlijk van jaar tot jaar varieert, staat die formule nog steeds overeind. En dat maakt de Brandersfeesten tot een succes, ieder jaar weer opnieuw. Voor mij zelf betekenen de Brandersfeesten vooral het ontmoeten van tal van mensen van binnen en buiten de stad. Heel veel ven- schillende mensen ook, omdat de Brandersfeesten, dankzij een uit gekiende mix van activiteiten, een heel uiteenlopend publiek trek ken; jong en oud en met allerlei interesses. Deze ontmoetingen zijn boeiend en leerzaam. Ik weet dan ook zeker dat ik de Branders feesten altijd in mijn agenda zal blijven noteren, ook na mijn af scheid als burgemeester. Reinier Scheeres burgemeester van Schiedam SCHIEDAM - Zelf kleding maken is weer helemaal in. Wie binnenkort met naald en draad en de slag wil, kan zaterdag alvast een kijkje ne men op het Stoffen Spektakel op het Stadserf. Gezellig shoppen bij tientallen stoffen- en fournituren- kramen. Stoffen Spektakel brengt verschillende professionele stoffenhandelaren, ieder met zijn eigen specialisatie, bij elkaar. De stoffen die worden aangeboden, zijn de nieuwste herfst- en winterstoffen, voor zowel kinderen als dames. Het stoffene- venement presenteert complete collecties kinderstoffen van bekende merken met de nieuwste patroonboeken. Voor de dames zijn de nieuwste chanels, wollen tweeds, denims, wildzijdes en krijtstrepen te koop. De plaatselijke modevakschool laat zien wat er voor techniek komt kijken bij het maken van een kledingstuk. Interieur Ook degenen die op zoek zijn naar interi- eurstoffen, zijn op het Stadserf op de juiste plek. Er is een enorm aanbod gor dijnen, vitrages, taftzijdes, inbetweens, organza's, voiles, meubelstoffen en imita tiebont. Bezoekers hebben de mogelijk heid een ongekende hoeveelheid interi- eurstoffen met elkaar te vergelijken en al les is uit voorraad leverbaar. Interieurspe cialisten zijn aanwezig om geïnteresseer- den te adviseren. Het is ook mogelijk uw gordijnen op maat te bestellen, te laten maken en op te laten hangen. Het voordeel van Stoffen Spektakel is dat het publiek veel keuze- en vergelijkmoge- lijkheden heeft. Voor de laagste prijzen en het grootste assortiment bent u zaterdag 24 september in Schiedam op het Stadserf op de juiste plaats. Het Stoffen Spektakel gaat vanaf 10.00 uur van start tot 17.00 uur. Meer informatie: www.stoffenspek- takel.nl en www.brandersfeesten.nl. SCHIEDAM - Na de officiële opening van de Brandersfeesten ge volgd door de traditionele Taptoe is het de beurt aan Schiedam Live. Vrijdagavond, direct na de Taptoe, gooien de Schiedamse cafés de deuren open en barst een driedaags muziekfestijn los. Het door de horeca georganiseerde Schiedam Live belooft dit jaar weer een groot succes te worden. In allerlei cafés, op terrassen en in restaurants kan men genieten van live muziek van zeer uiteenlopende stijlen. Jazz, rock, blues en reggae, om er maar een paar te noemen. Oude bekenden, zoals de coverband Footloose, zullen hun opwachting maken maar ook nieuwe bands zoals Groove Kabouter en Alcoholics" Royal zullen de podia op hun grondvesten laten.schudden. Joke van der Vlies, uitbaat ster van de Amstelbron, is er helemaal klaar voor. "Er is dit jaar werkelijk voor elk wat wils," zegt zij en thousiast, "Kleine kroegjes waar je intiem kunt luiste ren naar een zangeres of cafés met een buitenpodi um waar een heel orkest optreedt." Joke is vooral te spreken over de samenwerking tus sen de Stichting Evene menten, de gemeente en de horeca. Alle benodigde ver gunningen zijn binnen. "Daar moetje al vroeg mee beginnen. In voorgaande jaren is.er met de vergun ningen wel eens het een en ander mis gegaan maar de samenwerking gaat steeds beter." Over toppers in de pro grammering van de cafés wil Joke het niet hebben. "Wat ik een top per vindt kan voor een ander niks aan zijn. Alle bands doen hun best" Zeker is, dat jong en oud drie dagen lang kunnen genieten van werve lende optredens in de bruisende binnenstad. SCHIEDAM - Voor schipper Wil Vorstenbos beginnen de Branders feesten pas echt op zaterdagavond, als de Ooievaarsbrug opengaat en een lange stoet van feestelijk ver lichte schepen zich in beweging zet voor de traditionele Gondelvaart. Een prachtig schouwspel dat nie mand mag missen. De Gondelvaart is weer helemaal terug, tot genoegen van veel Schiedammers. Zonder de feestelijke optocht over het water, waren de Brandersfeesten toch niet helemaal compleet, vindt ook schip per Vorstenbos. "We hebben het een paar jaar moeten missen en toen hebben ze mij ook niet in de stad gezien", zegt hij stellig. De competitie tussen de deelnemende watersportverenigingen is groot, weet Vorstenbos uit eigen ervaring. "Iedereen wil goed voor de dag komen en als het even kan de anderen overtroeven. Zo'n drie weken van tevoren ben je dagelijks met je boot bezig. Deze editie laten we het publiek de winnaar aanwijzen. Die krijgt dan de Blauwe Erewimpel uitge reikt op het schippersbal." Als niets minder dan de eer van de vere niging op het spel staat, kan de spanning hoog oplopen. "De hele zaterdag zijn we bezig met opbouwen. Tegen de tijd dat het gaat schemeren giert de adrenaline door je keel. Als dan nog wat verkeerd gaat, kunnen de emoties hoog oplopen. Een aggregaat die droog komt te staan, bijvoorbeeld. Maar als het eenmaal ach ter de rug is, drink je een glaasje bier op het schippersbal en steek je iedereen een veer in de reet. Zo van, mooi bootje hoor." Jachtclub Schiedam, de vereniging van Vorstenbos moet verstek laten gaan. "He laas zitten we een beetje krap dit jaar. We zijn bezig met ons nieuwe clubhuis en daar gaat veel tijd en energie in zitten." Zelf vaart Vorstenbos wel mee met zijn eigen zeiljacht, voor de Kunstuitleen. Doorvaren "Het is die spanning, de kades vol met mensen. Vroeger werd het na de Koe- marktbrug snel minder met het publiek maar vorig jaar stonden ook op de Bui tenhavenweg nog veel mensen. We heb ben afgesproken allemaal door te varen tot de draaikom bij Nolet. Dat ben je aan het publiek verplicht." De Gondelvaart, zaterdag 24 septem ber van 21.00 tot 22.30 in de Lange Haven en Buitenhaven. SCHIEDAM - Wat hebben de Kaninefaten uit de eerste eeuw van doen met rock en roll en wat is het verband tussen de Duitse arbeiders in de branderijen en het Schie damse zoenverbod? Het antwoord is dat allen onderdeel uitmaken van de geschiedenis van Schiedam en daarom hun eigen plaats heb ben in de historische schetsen van het Apollo Toneel. In vier maal tien minuten door de geschiedenis van de Brandersstad. De scenario's komen uit de pen van historicus Han van der Horst, die daar voor naar de verste uithoeken van de ge schiedenis greep. Vaneen Germaans volk, dat hun vrouwen en dochters aan de Romeinen verkocht om hun be lastingschuld af te lossen, springt hij naar de pruikentijd, waarin Schiedam te maken krijgt met Duitse gastarbeiders om vervolgens via de zedelijkheidswet geving uit 1900 te belanden bij de rock en roll. Het is weer eens wat anders dan brande rijen en scheepswerven maar deze mar kante onderwerpen vertellen volgens Van der Horst net zo goed de geschiede nis van Schiedam. "Het is allemaal ge baseerd op ware feiten en dingen die hadden kunnen gebeuren", vertelt de historicus met een twinkeling in zijn ogen. Vrijen Zo verwierf Schiedam niet alleen wereldfaam met de jenever maar was de stad rond de vorige eeuwwisseling net zo bekend om zijn zedelijkheidswetge ving, die de inwoners verbood in het gras te vrijen. En wie het telefoonboek erop na slaat, ziet in een oogopslag de invloed van de Duitse gastarbeiders die eind achttiende eeuw in de branderijen kwamen werken. "Het verhaal over de Kaninefaten is het meest onwaarschijn lijke, maar die zitten altijd het dichtst bij de werkelijkheid", voegt Van der Horst eraan toe. De historische scènes worden gespeeld door het Apollo Toneel. De locaties zijn op de lange Haven, voor de Korenbeurs, voor het pand Piet Paaltjes en voor het Gedestilleerd museum. Ook op de laat ste Brandersfeesten zorgde het Apollo Toneel voor de geschiedenisles, toen over de jenevergeschiedenis. "Een bijzondere ervaring", vertelt acteur Mare Oudshoff. "Het publiek staat er met z'n neus boven op en gedraagt zich ook minder netjes. Je kan opmerkingen verwachten. Aan subti liteiten heb je niks, het gaat om het grote gebaar. Mensen moeten denken: hè, wat gebeurt daar?" Pas op "Belangrijkste is dat je als toneelspeler onverstoorbaar bent", vult Han van der Horst aan. Het Schiedamse publiek heeft namelijk de neiging om dwars door een scène heen te lopen. Goed, we blokkeren even de weg maar je kan er natuurlijk ook achterlangs. Misschien moeten we er een bord bij zetten: Pas op! Toneelstuk." SCHIEDAM - Met volle kracht vooruit. Dat is de enige opdracht aan de deelne mers van Het Nieuwe Stads blad Branders sloepenrace. Bu ren en bedrijven, vrienden en sportclubs, fami lies en instellin gen- nemen plaats in de sloep om een gooi te doen naar die felbe geerde wisseltro fee. Strijdperk is de Lange haven. Vierhonderd meter de blaren op de handen roeien met een lastige draai na de Koemarktbrug. Dat belooft dus spectaculaire momenten op te leveren. De wedstrijden worden zowel op zaterdag als zondag gehouden. Tussen de wed strijden door kan het publiek zich vermaken bij kajakdemonstraties of een kano tochtje maken door de haven. En wie zelf de strijd wil aangaan kan meedoen aan de Waterbike Challenge: racen op een supersonische waterfiets. f-% Wrti Het Nieuwe Stadsblad bijlage Brandersfeesten Foto's voorpagina Esens Teksten Mark Kivit en Marianne van Velzen Eindredactie en vormgeving Wegener Huis-aan-huiskranten Stoffen shoppen op het Stadserf Het Stoffen Spektakel biedt volop keuze in de nieuwe herfst en winterstoffen. Woensdag 21 september 2005 ns-17 wmÊÊÊm Acteur Mare Oudshoff van het Apollo toneel en historicus Han van der Horst zeggen over het straa toptreden:'Het belangrijkste is dat je onverstoorbaar bent.' foto: ROEL DIJKSTRA Schipper Wil Vortsenbos is dit jaar ook weer van de partij bij de Gondelvaart. foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 17