Kortom Ford Galaxy naar hoger niveau getild 5625 i*L 1 Amerikanen houden niet van diesels, dat is een brandstof voor vracht wagens. Maar gezien de stijging van de brandstofprijzen en de grote stappen die de moderne diesel heeft doorgemaakt, begint het tij aan de andere kant van de oceaan wat te keren. De verbintenis van Chrysler met dieselbouwer Mercedes komt hier goed van pas. Daarom krijgen de machtige 300C sedan en Touring binnenkort een 3.0 liter V6 common rail diesel die samen met de vijftraps automaat zo bij Mercedes vandaan komt. Inbouwen geeft ook al geen probleem, omdat het onderstel van deze grote sedan en stationwagon direct is afgeleid van de Mercedes E-klasse, waar deze diesel ook een plaats in heeft. De productie vindt echter niet plaats in Amerika, maar in het Oostenrijkse Graz waar ook de Europese versies van de Jeep Grand Cherokee en Ch rysler Voyager van de band lopen. De grote diesel in de 300C is een machtige machine, die met een vermogen van 218 pk en een giga-kop- pel van 510 Nm werkelijk niets te kort komt. De krachtbron ademt door 24 kleppen, heeft een contraroterende as om trillingen te neutraliseren en beschikt over het nieuwste inspuitsysteem met piëzo-injectoren en een variabel inlaatsysteem. Resultaat kan dus niet uitblijven en dat vin den we terug in de top van 230 km/u en meer dan vlotte acceleratie van 0 tot 100 in 7,6 tellen. Onderstel, motor en versnellingsbak zijn bij de 300C helemaal in ba lans. Dit is de grote Chrysler die men aan de Europese zakenman kan verkopen. Alleen klinkt er wat windgeruis rond de voorruitstijlen. Met de uitstraling van de sedan en in sterkere mate de Touring is helemaal niets mis. Grote wielen, een enorme grille, hoog gesloten carrosserie en de forse binnenruimte bieden een prima mix voor mensen die eens wat anders willen. In dit segment is zeventig procent van de auto's in Euro pa uitgerust met een dieselmotor, waarmee de noodzaak van de CRD- versie voor de 300C volledig is bewezen. Chrysler levert de auto in een zeer rijke standaarduitvoering waaraan alleen nog een optiepakket kan worden toegevoegd met lederen bekle ding, DVD-navigatie en een 6CD-wisselaar. De meerprijs van de die selmotor ten opzichte van de 2,7 liter V6 bedraagt slechts 950 euro, zo dat de sedan verkrijgbaar is vanaf 49.900 euro en de Touring start bij 53.400 euro. Een maand langer zet Mazda de huidige fietsenactie voort vanwege het onverwachte succes. Bij aanschaf van een nieu we Mazda krijgen kopers nu nog tot en met 31 oktober twee gratis fietsen. Daar bovenop krijgt de klant ook nog steeds 2.000 euro inruilvoordeel bovenop de ANWB/BOVAG koers- lijst. Bij de aankoop van het huidige model van de Mazdaó kan het voordeel zelfs oplopen tot 4.750 euro. De betreffende fietsen zijn niet de minste: ze hebben een 48 cm hoog alumi nium frame, 28 inch dubbelwandige aluminium X-Pert vel gen, Shimano 21 versnellingen, zijn voorzien van een veren de RST voorvork en hebben 2 jaar garantie op frame en vork en 1 jaar op fabricagefouten van overige delen. Voorzichtig bracht Daihatsu de grappige Copen roadster op de markt alleen met rechtse besturing en een minuscuul drie cilinder turbomotortje. Succes bleef in Europa niet uit en dat heeft het merk ertoe gebracht deze tweezitter nu met een link se besturing te gaan aanbieden. De motor heeft plaats ge maakt voor een 1,3 liter viercilinder met variabele kleptiming onder meer bekend uit de Sirion, die 87 pk levert. Op de IAA was ook een Copen Z te zien met dikke achterspoiler, brede re bumpers, grotere wielen en uitgebouwde spatbordranden. Het interieur wordt gesierd door fraaie Recaro sportstoelen en een Momo-sportstuur. Woensdag 5 oktober 2005 ns-7 WOENSDAG 5 OKTOBER 2005 Vroeger was een dieselmo tor alleen op economische gronden een alternatief voor de veelrijder. In ons belastingklimaat geldt dat nog steeds, maar de diesel heeft zo'n ontwikkeling doorgemaakt, dat ermee rijden geen straf meer is. In tegendeel, wat betreft vermogen en koppel moet de benzinemotor in de die sel zijn meerdere erken nen. Zelfs het Amerikaanse Chrysler ziet dat in. Blik De huidige Ford Galaxy gaat al heel wat jaren mee en ont stond destijds in samenwerking met Volkswagen. De twee de generatie heeft net op de IAA in Frankfurt het levens licht gezien en mag komend voorjaar worden verwacht. In de hogere middenklasse is Ford een compleet mode loffensief aan het voorbereiden en die begint in de ruim telijke hoek. De Galaxy is daarbij een belangrijke speler, die in eerste instantie vooral de huidige Galaxy-rijder moet opvangen. De auto maakt gebruik van een nieuwe bodem- groep, waarop binnen afzienbare tijd drie modellen geba seerd worden. In maart van dit jaar liet Ford op de auto salon van Genève de SAV-concept zien, een crossover tus sen een stationwagon en MPV. Deze auto is in basis gelijk aan de Galaxy, maar krijgt een meer sportieve signatuur. Beide auto's zullen volgend jaar tegelijk op de markt ver schijnen en komen uit de Belgische Ford-fabriek in Genk, waar ook de Mondeo wordt geproduceerd. De nieuwe Galaxy heeft alle kenmerken van een moderne Ford, zoals de vorm van de grille, de hoge koplampen, duidelijk aange zette spatbordranden en met elkaar versmolten achterruit en lichtunits. De recht naar achteren doorgetrokken dak lijn geeft al aan dat Ford bij de Galaxy weer voor de maxi male binnenruimte gaat. Het is overigens opmerkelijk dat Ford speciaal voor Europa deze auto heeft ontwikkeld, terwijl er toch ook Amerikaanse ruimtewagens voor han den zijn. Het interieur ziet er chique en modern uit en is afgewerkt met aluminium en hout, in het geval van het in Frankfurt getoonde model. De Chrysler Group gaat de Jeep Commander vanaf begin 2006 produceren in het Oosten rijkse Graz. Uiteraard zijn de Commanders bestemd voor de Europese markt. Het is de eerste Jeep met drie zitrijen. Door de oplo pende opstelling van die rijen hebben alle in zittenden een goed zicht op de weg. Kopers van een Commander kunnen kiezen uit drie motoren: een 4.7 liter V8, de 5.7 liter V8 HE- MI met cilinderuitschakeling en de 3.0 liter CRD dieselmotor, met partikelfilter. Af hankelijk van de gekozen uitvoe ring is het Quadra Trac II of Quadra-Drive ll-vierwielaandrij- ving standaard en is een maximaal trekgewicht van 3.500 kg mogelijk. De Com mander wordt standaard ge leverd met een breed pakket veiligheidsvoorzieningen waaron der gordijnairbags langs alle drie zitrijen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 7