Regionale projecten verbetering elektronische communicatie in de zorg Opvang biedt structuur en sociaal contact mm L1 Stap in de Zorg en Kijk in de zorg Klaart het nog op? Belangen van GGZ-patiënten stonden centraal op WMO-Conferentiedag De fles vaak geen oplossing Blik op Zorg I I Regionale Commissie Gezondheidszorg Nieuwe Waterweg Noord Woensdag 5 oktober 2005 ns-9 Project Waarneem Dossier Huis- artsen(WDH) Herkent u deze situatie? Uw huisarts is niet beschikbaar en u wordt doorverwezen naar een waarnemer. Uw dossier is daar niet beschikbaar en na het bezoek bij de waarnemer dient het dossier bij uw eigen huisarts wel bijgewerkt te worden. In Nieuwe Waterweg Noord hebben de huisartsenposten samen met een aantal huisartsen in RCG-verband het initiatief genomen om de elek tronische communicatie te verbete ren. Op de huisartsenposten is geen of onvoldoende patiënteninformatie van de vaste huisarts beschikbaar. De waarnemer is volledig aangewe- zen op informatie van de patiënt. De initiatiefnemers Lf hebben daarom voorgesteld het CJ elektronisch waar- neemdossier te ontwikkelen, omdat dit de kwaliteit van de patiëntenzorg ten goede komt. Behalve het opvragen van een patiëntendossier maakt elektroni sche waarneming het mogelijk het verslag van de waarneming digitaal naar de vaste huisarts te sturen. De gegevens die zijn vastgelegd tijdens de waarneming kunnen automa tisch in het dossier van de vaste huisarts worden opgenomen. In maart 2006 zal een eerste versie van het regionale waarneemdossier in gebruik worden genomen. Project Elektronisch Medicatie Dossier (EMD) Wanneer u naar het ziekenhuis gaat, is het van belang dat men daar weet welke medicijnen u al gebruikt. En als u weer thuis komt, is het belangrijk dat uw huis arts en apo theek precies weten welke medicijnen in het ziekenhuis zijn voorgeschreven. Het doel van het project Elektro nisch Medicatie Dossier is om deze gegevens over medicijngebruik, zowel voor de openbare als de zie kenhuisapotheken en de huisartsen beschikbaar te krijgen. Dit project vindt zowel op regionaal als op lan delijk niveau plaats. In het landelij ke traject is het de bedoeling dat er uiteindelijk op grote schaal bestan den worden gekoppeld. Medicatie- gegevens zijn dan altijd en overal beschikbaar voor zorgverleners, mits zij hier toestemming voor heb ben. Dit project zal in regionaal ver band worden gestart door de zie kenhuizen, samen met een aantal apotheken en huisartsen. Alles is erop gericht om in maart 2006 een eerste versie van het Elektronisch Medicatie Dossier te hebben. Regionaal breedbandnetwerk aanbesteed Om een goed Waarneem Dossier Huisartsen en Elektronisch Medica tie Dossier te kunnen uitvoeren is er in de regio een goede ICT- infrast ructuur nodig. Daarom hebben in regionaal verband 12 zorginstellin gen besloten om te komen tot een veilig zorgnetwerk met voldoende bandbreedte. Vanwege de omvang van het project moest een Europese aanbesteding plaatsvinden. In het voorjaar is deze aanbesteding gestart en begin september is de voorlopige gunning verleend aan Versatel. De RCG-besturen tekenen binnenkort een raamovereenkomst met Versatel, waarna iedere instel ling apart een overeenkomst met Versatel sluit. De komende maan den zullen de eerste verbindingen van het regionale netwerk gereali seerd worden. Schiedam, 14 september 2005. De heer de Jong houdt wel van een borreltje. Drie glaasjes 'jonge klare' op een namiddag zijn hem niet ongewoon. En dan 's avonds met vrienden nog een neutje pakken in het café, daar is niets mis mee. Erger is het als je naar de fles grijpt om je problemen weg te drinken. Een scheiding, het overlijden van een partner of financiële pro blemen zijn soms redenen om dagelijks te diep in het glaasje te kijken. De alcohol werkt als een verdoving. En na een tijdje kun je er niet meer mee stop pen. Je gaat de fles zien als enige oplos sing voor al je proble men... renzorg, verslavingszorg), maar weinig van eikaars vakgebied. Ouderenwerk NWN verzorgt het vervoer, de locaties en de maaltij den. Dorine van Zwienen, activiteitenbe geleidster bij de Divisie Transmural Zorg van de Zorggroep Waterweg Noord, gaat binnenkort van start met een opvang voor verslaafde oude ren in Maas sluis. In Schiedam draait deze zorgverlening inmiddels al een goed jaar. "Naast begelei ding in de thuissituatie bieden wij twee maal per week een warme maaltijd. Door het lotgenotencon tact neemt het risico van een soci aal isolement af en krijgen zij meer structuur in hun dagelijkse bezighe den. Je ziet dat onze cliënten reke ning houden met de opvang. Ze moeten voldoende aanspreekbaar zijn om mee te mogen, dus drinken ze minder de avond ervoor. Ook ouderen kampen soms met dit soort problemen. De Zorggroep Waterweg Noord is samen met Bouman GGZ en Oude renwerk NWN een project gestart om deze ouderen te begeleiden. De onderlinge samenwerking is gezocht omdat de partijen veel weten op hun eigen terrein (oude- Colofon: Blik op Zorg is een initiatief van de Regionale Commissie Gezond heidszorg (RCG NWN). Van deze commissie is vrijwel elke organisa tie lid die iets te maken heeft met de gezondheidszorg in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Daarbij kunt u denken aan het Regionaal Patienten/Consumenten Platform (RPCP), ziekenhuis, thuiszorg, huisartsen, instellingen voor ver standelijk gehandicapten, zorg centra, verpleeghuizen, zorgverze keraar en gemeenten. Belangrijk ste doel van de RCG is een verdere verbetering van de kwaliteit van de gezondheidszorg in de regio die aansluit bij uw toekomstige vraag als dient. Diverse gezamenlijke projecten moeten uiteindelijk lei den tot een goede samenwerking tussen alle deelnemende organi saties en instellingen. Contactpersoon redactieraad Blik op Zorg: Petra de Hoog, 015-2143563 Een glaasje op zijn tijd is prima. Het doel is dus niet om de ouderen te laten ontwennen. "Het is een illu sie te denken dat we hen van de drank af kunnen helpen. Daarvoor zitten de problemen vaak te diep. We hebben het wel over chronisch verslaafden. Wij proberen het ver slavingspatroon te doorbreken, waardoor een andere weekstruc- tuur ontstaat, inclusief minder drankgebruik." De cliënten worden persoonlijk van huis opgehaald met een bus van Ouderenwerk: "Zo houden we ook nog een extra oogje op de thuissituatie en kunnen we ingrijpen als dit nodig mocht zijn." Aanmelding gebeurt via de huisarts, de verslavingszorgver- pleegkundige van Bouman GGZ of de ouderenadviseur. Na een kennismakingsgesprek wordt beoordeeld of de cliënt in aan merking komt voor deze vorm van opvang en stellen we een begeleidingsplan op, dat regel matig met hem/haar wordt besproken. Wilt u meer informatie over dit project? Neem dan contact op met Bouman GGZ (polikliniek, Van Hogendorplaan, Vlaardin gen), tel. 010-2322080. De projecten 'Stap in de Zorg' en 'Kijk in de Zorg' zijn regionale projecten om personeel te wer ven voor de zorg. De Regionale Commissie Gezondheidszorg en de regionale zorginstellingen werken samen in deze projec ten. Stap in de Zorg Het doel van dit project is om aan bod en vraag van stage/vacature plaatsen dichter bij elkaar te bren gen. Het gaat daarbij niet alleen om een functie als verpleegkundige of bejaardenverzorger, maar ook zijn er vacatures voor een instellings kok, een administratief medewerker, een systeembeheerder of een mede werker personeelszaken. Bent u geïnteresseerd in een vaca ture in de zorg in de regio, kijkt u dan eens op de website van 'stap in de zorg'(www.stapindezorg.nl. Op deze website krijgt u te zien bij welke instelling de betreffende baan is en hoe u contact met de instelling kunt opnemen. Kijk in de Zorg Het doel van dit project is om scho lieren kennis te laten maken met de zorg en de keuze voor een baan in de zorg gemakkelijker te maken. Op verschillende manieren kunnen scholieren kennis maken: er is de mogelijkheid om een korte praktij koriëntatie te volgen of er kan een gastles op school georganiseerd worden. Ook is er de mogelijkheid om samen met een zorginstelling en de school een project over gezond heidszorg op te zetten. Kortom, er zijn allerlei manieren om te zien hoe het toegaat binnen zorginstellin gen. De scholen die meedoen zijn: Accent College, St. Jozefschool voor Mavo, VOS, Buiten de Veste, 's Gra- veland, Spieringshoek en het Ste delijk Gymnasium. De decanen en docenten van deze scholen hebben alle informatie over 'kijk in de zorg'. WWW STAP 1 •1=1 Vacaturebank mr (te wgseclor In de regio Hleuwe Waterweg Hoord Cliëntenraden van GGZ-instellingen in onze regio - waaronder de Cliën tenraad van Riagg Rijnmond - heb ben op 19 mei j.l. in het stadhuis van Rotterdam een conferentie georganiseerd met als doel aan dacht op te eisen voor de belangen van GGZ-patiënten. Dat was hard nodig, zo bleek tijdens de conferentie uit de oproep van de gezamenlijke cliëntenraden aan de gemeenten. Het zijn de gemeenten die deze nieuwe wet volgend jaar moeten gaan uitvoeren. "Praat niet langer over ons, maar met ons", zo richtte Fred Verdouw zich in zijn toespraak indringend tot de aanwe zige gemeentebestuurders en beleidsambtenaren. Hij vroeg ook aandacht voor de belangen van deze categorie patiënten. "Zij hebben het door hun uiteenlo- Beeldengroep "De Gekortwiekte Mens" van de Vlaardingse beeldend kunstenaar Jacques Sens - zelf ook ervaringsdeskundige - als symbool gebruikt voor de WMO-conferentie. Fred Verdouw, tijdens zijn vurig pleidooi, opkomend voor de belangen van GGZ-patiënten. pende psychische beperkingen al moeilijk genoeg in deze maatschap pij." Er rust nog steeds een groot taboe op GGZ-patiënten en hun behoeften aan psychische- en psychiatrische zorg. Om diezelfde reden dreigt deze groep mensen tussen wal en schip terecht te komen. En dat mag niet gebeuren. Daarom werden de gemeenten in deze regio opgeroepen de Cliënten- Raden uit te nodigen om zitting te nemen in de gemeentelijke WMO- adviesraden. "En die oproep heeft flink wat resultaat opgeleverd", zo verklaarde Fred Verdouw - mede organisator van deze conferentie dag. "We zijn al door diverse gemeenten uitgenodigd om samen te kijken hoe we deze vorm van Cliëntenparticipatie kunnen realise ren. In Rotterdam zijn we inmiddels met 2 vertegenwoordigers van de CliëntenRaden uitgenodigd om zit ting te nemen in "Platform Agenda 22", adviesorgaan aan deze gemeente. Hij is zichtbaar trots op dit resul taat. "De conferentiedag heeft heel wat energie gekost. Maar nu we dit als resultaat bereiken was het die energie dubbel en dwars waard", sprak hij enthousiast. "Maar we zijn er nog niet; er is nog veel te doen. Door onze krachten met andere cliëntenraden te bundelen kunnen we nog meer bereiken. En dat is nodig ook. Want deze groep mensen met hun specifieke behoeften aan zorg mogen er door deze nieuwe wet niet op achteruit gaan", aldus Fred Verdouw - als ervaringsdes kundige lid van de Cliëntenraad van de Riagg Rijnmond. y "Clemence Ross you are the boss, but together we can make the WMO better" j Met deze oproep aan de staatsse cretaris VWS maakte Fred Verdouw aan het eind van zijn toespraak nog eens duidelijk waar het de geza menlijke CliëntenRaden die dag om begonnen was. Nadere informatie is te verkrijgen bij Fred Verdouw - tel.nr. 010- 4354074 - of op de website www.dient-riagg.nl Aandacht voor depressie op nationale dag voor de geestelijke volksgezondheid 10 oktober is wereldwijd de Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid; een dag waarop geestelijke gezondheid extra in de belangstelling staat. Er rust nog steeds een taboe op psychische problemen. Goede voorlichting over psychische problemen en erover kunnen praten is van groot belang. Meer begrip voor mensen die kampen met depressieve klachten of een depressie, meer bekendheid over de verschijnselen, wat het verschil is tus sen een 'dip' en een depressie, hoe je met een depressief persoon omgaat, maar voornamelijk over wat er aan te doen is en hoe het te voorkomen is. Dat is het doel van de Nationale Dag Geestelijke Volksgezondheid (NDGV) op maandag 10 oktober 2005. Het Nationaal Fonds Geestelijke Volks gezondheid (NFGV) organiseert deze 9e Nationale Dag samen met organi saties uit de geestelijke gezondheids zorg en patiënten- en familieorganisa ties. Op en rond 10 oktober worden op diverse plaatsen in het land publieks activiteiten gehouden: Riagg Rijnmond noord west organi seert, in samenwerking met GGD Nieuwe Waterweg Noord, in de bibli otheken Ommoord, Vlaardingen, Schiedam, en Maassluis lezingen over depressie. Rotterdam 10 oktober Bibliotheek Ommoord, 20.00-21.30 uur, Briandplaats 21 Lezing over depressie voor algemeen publiek en informatiestand over depressie gedurende de hele maand oktober. Schiedam 10 oktober Bibliotheek Schiedam, 20.00-21.30 uur, Bachplein 588 Lezing over depressie voor algemeen publiek en informatiestand over depressie gedurende de hele maand oktober. Vlaardingen 10 oktober Bibliotheek Vlaardingen, 20.00- 21.30 uur, Waalstraat 100 Lezing over depressie voor algemeen publiek en informatiestand over depressie gedurende de hele maand oktober. Vlaardingen 10 oktober GGD Nieuwe Waterweg Noord, 15.00- 17.00 uur, van Hogendorplaan 501 Thema bijeenkomst over depressie voor leerkrachten van het voortgezet onderwijs en informatiestand over depressie gedurende de hele maand oktober bij de Gezondheidswijzer GGD Nieuwe Waterweg Noord. Maassluis: Bibliotheek Maassluis: de hele maand oktober informatiestand over depressie (geen lezing). Meer informatie: Dhr. M. Al Shebani, Raigg Rijnmond noord west, tel. 010- 4453497 of maitham.al.shebani@riagg-rnw.nl of Dhr. N. de Graaff, GGD Nieuwe Water weg Noord, n.d.graaff@ggdnwn.nl. Cursussen voor familieleden van mensen met psychiatrische klachten Psycho-educatie aan familieleden is een vorm van preventieve onder steuning waarbij de belasting van familieleden kan worden vermin derd. Het doel is de kwaliteit van le ven van familieleden te verhogen en, in het verlengde daarvan, dat van de cliënt. De Riagg biedt de vol gende cursussen aan: Omgaan met borderline; Manisch Depressief Syn droom, Familieleden van mensen met schizofrenie. Voor meer informatie, een folder of vragen kunt u contact opnemen met de afdeling Preventie, (010-4453 497) Of op onze website: www.riaggrijnmond.nl 18 oktober Alzheimer cafe in Antonius- Binnenweg, Rotterdam Onderwerp: het belang van diagnos tiek bij dementie. Gast: dr. Krulder, klinisch geriater in Erasmus Medisch Centrum. Toegang vrij, men hoeft niet te re serveren. De avond begint om 19.30, de zaal is om 19.00 open. v V ISJuUi op zorg V

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 9