oktober 2005 - extra SCHIEDAM GAAT DOOR MET STEDELIJKE VERNIEUWING Schiedam 'IN SCHIEDAM LIGGEN KANSEN, DAAR WIL MEN WONEN' Extra editie Visie op wonen HOE NU VERDER? E m M IE 3: www.woonplus.nl EXTRA GELD VOOR SOCIALE ACTIVITEITEN GROENOORD u ia Woonplus Schiedam Valeriusstraat 3 p/a Postbus 25 3100 AA Schiedam 010 - 2045100 Verhuur/algemeen: Reparatieverzoeken: laat het zien! Woensdag 19 oktober 2005 ns-12 mmmmmMMffimmmmmmmmÈÊmmmÊmmmmimmmÈÊmm ~*^i O O Openingstijden maandag t/m vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur Unit Nieuwland Unit Noord (Groenoord, Woudhoek, Spaland) Unit Stad (Centrum, Oost, West, Zuid) Commerciële Zaken 010 - 2045101 010 - 2045102 010 - 2045103 010 - 2045104 010 - 2045201 010 - 2045202 010 - 2045203 010 - 2045204 Geslaagde bijeenkomst in Theater aan de Schie Geen standaardoplossingen Naast Schiedamse sprekers namen ook Arnold Reijndorp (adviseur Stedelijke Vernieuwing), Vincent Smit (hoofdredacteur Tijdschrift voor Volkshuisvesting) en het CDA-Tweede Kamer lid Bas-Jan van Bochove, die de ontwikkelingen in Schiedam nauwlettend volgt, het woord. Aan de hand van enkele stellingen volgde daarna nog een discussie met de zaal waarbij niet alleen werd teruggeblikt, maar ook vooruit werd gekeken. Op vrijdag 9 september vond In de foyer van Theater aan de Schie een geslaagde manifestatie plaats die tn het teken stond van tien jaar Stedelijke Vernieuwing In Schiedam. Deze bijeen komst was georganiseerd door bewoners, gemeente Schiedam en Woonplus. Doel was om te laten zien wat In Schiedam inmiddels bereikt is op het gebied van Stedelijke Vernieuwing. Vandaar ook de titel: 'Schiedam laat het zien!' Foto's als basis Dagvoorzitter Gert van 't Hof (bekend van o.a. TV Rijnmond) leidde de aanwezigen door een afwis selend programma met zowel sprekers als enter tainment. Zelf gemaakte foto's van bewoners vormden hierbij de basis. Omdat alle maatregelen om het leef- en woonklimaat te verbeteren genomen worden in het belang van de inwoners van Schiedam was in het verdere programma een belangrijke rol weggelegd voor bewoners. Ten slotte kunnen zij het beste aangeven of het met het woonklimaat in Schiedam echt de goede kant op gaat en wat misschien anders zou kunnen. Zo vertelden Riet Putters en Nel Bootsman, die bei den al jaren in Nieuwland wonen, hoe hun wijk in de loop der jaren veranderd is. Alison Martis, een jonge Antilliaan, die nog niet zo lang in Schiedam woont, las enkele gedichten voor terwijl drie Albanese jongeren uit de wijk Groenoord het publiek vermaakten met enkele rapnummers. Prettig samenleven Behalve voor de bewoners was natuurlijk ook een rol weggelegd voor mensen, die beroepshalve met Stedelijke Vernieuwing in Schiedam te maken hebben. Karin van Dreven, directeur-bestuurder van Woonplus, benadrukte nog eens dat het bij Stedelijke Vernieuwing niet alleen gaat om sloop, nieuwbouw en renovatie, maar dat ook vooral activiteiten moeten plaatsvinden om mensen prettig met elkaar te laten samenleven. Wethouder Henk Jan Habermehl onderstreepte het belang van 'de vaart er in houden', terwijl John van Gestel, voorzitter van het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO) en de spreekbuis voor vele Schiedammers, de zaal uitlegde dat de bewoners door de diverse partijen gewoon als klanten moeten worden beschouwd. Dit leidde tot enkele conclusies en aanbevelin gen: de sociale kant moet leidend zijn voor het fysieke of bouwkundige aspect; hoe meer betrokkenheid er is van bewoners; des te groter het succes; het is belangrijk om het tempo hoog te houden bij het uitvoeren van de verbeterplannen standaardoplossingen bestaan niet; elke wijk is immers anders; samenwerking, een sociale aanpak en het bieden van perspectief zijn dé sleutelwoorden. Het voorlopige resultaat in Schiedam: een betere, sociale balans in de diverse wijken, een ge varieerd woningaanbod en verbeterde woningen waarin het plezierig wonen is. De gemeenschap pelijke conclusie was na afloop dan ook dat we het in Schiedam zo slecht nog niet doen. Reden genoeg om de bijeenkomst af te sluiten met een swingend optreden van een Antilliaanse brass band. Gemeente Schiedam en Woonplus stellen de komende jaren extra geld beschikbaar om in Groenoord de sociale samenhang verder te bevorderen. De ervaring met de Stedelijke Vernieuwing heeft geleerd dat bouwkundige maatregelen (sloop, nieuwbouw en reno vatie) het beste in combinatie met sociale maatregelen genomen kunnen worden. Het sociale programma Nieuwland aan Zet heeft wat dat betreft zijn vruchten afgeworpen met het onlangs georganiseerde Nieuwland Festival als geslaagd voorbeeld. Dit is reden voor het gemeentebestuur en Woonplus om nu ook in Groenoord extra geld beschikbaar te stellen om een sociale wijkvisie op te stellen. Karin van Dreven, directeur-bestuurder Woonplus: Karin van Dreven, directeur-bestuurder van Woonplus, Is ruim vijf jaar werkzaam In Schiedam. Zij legt In eigen bewoordingen uit hoe Woonplus een bijdrage levert aan het verbeteren van het woonklimaat In Schiedam en wat er inmiddels bereikt Is door de Intensieve samenwerking met bewoners, gemeente en andere partijen. Een monoloog. 'Vrijwel iedere woonplaats is tot stand gekomen doordat iemand ooit heeft gedacht: 'daar liggen kansen, daar ga ik wonen'. Ook het vervangen van huizen en delen van de stad is iets van alle tijden. De laatste paar jaar noemen we dat echter herstructurering en dat vind ik eigenlijk een vervelend woord. Het gaat immers voorbij aan de zorg voor de mens die in zo'n proces van essentieel belang is. Omdat we er achter zijn gekomen dat het stapelen van bakstenen niet altijd tot betere wijken leidt, is er terecht meer aandacht gekomen voor de sociale aspecten. De mededeling 'Wij gaan uw woning slopen' is natuurlijk ook een immens grote schok. Om deze schok te verlichten, moet je daarom goed laten zien wat het perspectief is. Bewoners moeten er van overtuigd zijn dat ze een goed vooruitzicht hebben, dat het in Schiedam alleen maar beter wordt. Daarvan moet je ze overtuigen en je moet vanzelfspre kend je afspraken nakomen.' Afspraken waarmaken Tegen iedereen hebben we gezegd: 'u hoeft uw wijk niet uit als u dat niet wilt!' Deze uitspraak hebben we ook kunnen waarmaken. Zo wilde 42% van de bewoners uit de zogenaamde sloopgebieden in Nieuwland weer terugkeren naar de eigen wijk. Uiteindelijk is ook precies dat percentage weer teruggekeerd in de wijk. Voor Groenoord geldt dat circa 60% in de wijk wilde blijven. Uiteindelijk is voor 56% deze woonwens ook waarheid geworden. Zorgvuldige her huisvesting begint met voldoende oog voor de mens. Alle bewoners zijn daarom thuis bezocht. Dat de herhuisvesting van de bewoners zo goed is verlopen, komt mede omdat er na een onder handeling met het SOBO (Schiedams Overleg Bewonersorganisaties) een goed sociaal plan lag. Hierin zijn alle rechten en plichten van bewoners die gedwongen werden te verhuizen in verband met sloop vastgelegd. Dit gaf veel duidelijkheid.' fÉS IS lil SIS ii,:v Perspectief bieden 'Om de bewoners een goed vooruitzicht te kun nen bieden, hebben we de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in bestaande woningen. Zo is in Nieuwland in samenwerking met bewoners de Buurtplus aanpak ontwikkeld. Duizend wonin gen, portieken en woonomgeving worden hierbij aangepakt waarbij elke buurt min of meer een eigen gezicht krijgt. Nieuwland wordt wel eens beschouwd als een 'lappendeken' met allemaal verschillende lapjes. Door al die lapjes een eigen sfeer, een eigen identiteit te geven, hopen we dat de bewoners op weg naar huis al het gevoel krijgen van 'ik kom thuis'. Het bieden van per spectief betekent ook dat ouderen in een wo ning kunnen wonen waar lichamelijke manke menten geen onoverkomelijke problemen gaan opleveren. Met name in Groenoord zijn 408 woningen 'opgeplust'. Een goede ingreep voor deze wijk waar veel ouderen met plezier wonen en kunnen blijven wonen.' Sociale aspect 'Soms wordt het veranderen van de bevol kingssamenstelling als een bedreiging van het woongenot ervaren. Er zijn incidenten waaruit dit inderdaad blijkt, maar het is ook een kwestie van wennen aan elkaar. In Nieuwland is daarom een uitgebreid sociaal programma opgezet: 'Nieuwland aan Zet'. En ook in Groenoord is zo'n programma in de maak. Buurtgenoten kunnen vreemden van je zijn, maar toch zorgen voor een vertrouwde omge ving waardoor het goed samen leven en wonen is. Wij willen de bewoners laten merken dat het specifiek om hén gaat in hun wijk: we doen dat onder meer door individuele aan dacht te schenken aan bewoners via onze complexbeheerders, onze buurtposten en de woonwelzijnsteams die bewoners met raad en daad bijstaan.' Meer dan sloop 'De aandacht die de bouw van nieuwe woningen vraagt, mag nooit ten koste gaan van de aan dacht voor bewoners in de bestaande buurten. Vandaar ook dat wij veel geld uitgeven aan renovaties en planmatig onderhoud zoals schilderwerk en vervanging van bijvoorbeeld kozijnen. Het beeld dat er in Schiedam alleen maar gesloopt wordt, is dan ook onjuist en doet geen recht aan de werkelijkheid. Met onze nieuw- bouwplannen willen we Schiedammers de mogelijkheid bieden om binnen de stadsgrenzen een zogenaamde wooncarrière te maken. Het zijn nu met name portiekflats die worden vervangen door andere woningen. Met name de nieuw bouwprojecten in Nieuwland, Nieuwe Tuinen en Over Het Water, voorzien volgens ons in een woningbehoefte uit de wijk. De bewoners voor de nieuwe woningen in Groenoord komen daar entegen veel meer van buiten de stad. Uiteraard is daar ook niets mis mee. Als het gevoel maar gaat ontstaan van "In Schiedam liggen kansen, daar wil ik wonen!' Wonen is een van de meest elementaire levensbehoeften van de mens. ledoieen wil een dak boven zijn hoofd en praktisch iedereen wil een goed onderhouden woning in een st lione, veilige buurt met fijne buien. \ls grootste woninga.mbieder van Schiedam .et Woonpiu* eh, samen met vele andere partijen, in om een goed woon en leefklimaat te scheppen. In deze extra uitgave \an Woonplus Nieuws wordt uiteengezet welke rol Woonplus hierbij ••peelt, wat onze visie en plannen zijn en wat we inmiddels bereikt hebben. Vblgens do onlangs door do gemeente Schiedam gepresenteerde resultaten van het Grote Steden Beleid zijn we in onze stad op het gebied van wonen met de Stedelijke Vernieuwing op de goede weg. Het aantal koopwoningen neemt toe en de economie is versterkt, maar we zijn er nog niet. Bijvoorbeeld op het gebied van verbetering van de woonomgeving moet er nog veel gebeuren. Woonplus pleit er voor om de komende jaren onverminderd door te gaan met de Stedelijke Vernieuwing. Dit houdt in: Bewoners worden vanaf het begin bij het proces van stedelijke vernieuwing betrokken. Alle inwoners van Schiedam moeten de mogelijkheid hebben om binnen hun wijk of stad na verloop van tijd een andere, betere woning te betrekken. Wij noemen dit het maken van wooncarrière. Zo moet worden voorkomen dat Schiedammers hun stad verlaten. Niet alleen een geschikte woning is van belang, het gaat ook om een prettige woonomgeving en aandacht voor scholen, welzijn en - met name voor ouderen - zorgvoorzieningen. Woonplus neemt het initiatief voor ontwik kelingen en bouwkundige maatregelen of ondersteunt deze. Hierbij moet worden gedacht aan renovatie (Buurtplus en opplussen) en sloop gevolgd door nieuw bouw. De realisatie van het bovenstaande vraagt een actieve opstelling van de gemeente op de volgende gebieden: 91 Een vlotte afwikkeling van procedures en vergunningen. Het ondersteunen van bewonersorga nisaties. Het ontwikkelen van sociale activiteiten in de wijken. K Het zorgen voor een nette woonomgeving en van de openbare ruimte. Het zo goed mogelijk benutten van nieuwe ontwikkelingen en wetten zoals bijvoorbeeld de Wet Maatschappelijk Ondersteuning (WMO). Op deze manier de reeds aanwezige kwaliteit van zorg en wonen bundelen, samen met zorgaanbie ders en Woonplus. r\ -~3fc- ieuws H«t Nieuwland Festival la Mn van da activiteiten dia vanuit Nieuwland aan Zat wordt georganiseerd.

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 12