Marokkaanse invloeden op Nederlandse cultuur D66 op zoek naar betrokken Schiedammers Het pakket dreef al dagenlang in de singel Dr. Quin als musical in Theater aan de Schie 'Het is kwestie van bidden dat er geen ramp gebeurt' Gabriel haalt zak geld op voor orang-oetan ;ja. Ingezonden brieven Geef uw mening Onderzoek dure adviseurs Open huis Kunst kijken Fancy Fair Lichtblauw oversteken Dipje of depressie Nu benzine nog Lucas Elting stond aan de wieg van de nieuwbouw ,v SCHIEDAM - Externe advi seurs, interim managers en andere dure arbeidskrachten bij de gemeenten Schiedam en Vlaardingen worden onder de loep genomen door de re kenkamercommissie. Het on derzoek richt zich op een doelmatige en rechtmatige in zet van de zogenaamde exter ne arbeidskrachten. Ook wil de commissie weten in hoe verre de gemeenten het inhu ren van externen kan verant woorden. Het is niet de be doeling om de inzet van ex terne krachten ter discussie te stellen. 'Want dit kan vanuit kostenoverwegingen zeer ef fectief zijn', aldus de reken kamercommissie, die overi gens ook regelmatig een bu reau inschakelt. Het onder zoek duurt tot januari. SCHIEDAM - Hoe gaan Marokkaanse Nederlan ders om met hun dubbele identiteit. Die vraag staat donderdag centraal tijdens een thema-avond in de Ar- toteek. Voor de avond zijn beeldend kunstenaars uitgenodigd, die zullen vertellen over hoe zij omgaan met hun Nederlands en Marokkaans zijn. Bouchaib Di- haj laat zien welke rol de dub bele identiteit in zijn werk speelt. Reis Aline Thoamassen vertelt over haar project 'ik reis in jouw hoofd', geïllustreerd met geluid door Lazaro Tejedor. Ook Roel Twijnstra, artistiek leider van theatergezelschap Het Waterhuis, geeft zijn visie op Mulitple Identity. De presen tatie is in handen van columnist Mohammed Benzakour. De avond eindigt met een ge sprek tussen gasten en publiek over het thema. Multiple Identity, donder dag 20 oktober in de Artoteek aan de 's Gravenlandseweg 802-806. Het programma duurt van 19.30 tot 22.30 uur. Er wordt rekening gehouden met de Ram adan. Na het vasten verbreken worden hapjes geserveerd. SCHIEDAM - Lid worden van een politieke partij, het spreekt steeds minder mensen aan. D66 wil daar verandering in brengen met het lokaal lidmaatschap. Meepraten over Sehiedamse zaken zonder de romp slomp van de Haagse politiek. Gemeenteraadslid Marcel Houtkamp denkt wel te weten waar om de animo om lid te worden van een politieke partij tanen de is. "Je krijgt stapels papier in de bus en als het even tegen zit wordt je ingeschakeld voor allerlei baantjes. Daar moet je dan ook nog flink contributie voor betalen. Wat dat betreft kan je beter lid worden van de voetbalvereniging, daar heb je ten minste nog een beetje lol van." Betrokken Het lokale lidmaatschap moet vooral betrokken Schiedammers aanspreken. Lokale leden mogen deelnemen aan plaatselijke activiteiten, kunnen zitting nemen in het bestuur en commis sies en mogen zich vanaf 2009 namens D66 kandidaat stellen voor de gemeenteraad. En niet onbelangrijk: ze betalen maar 25 euro contributie per jaar. "Ik spreek regelmatig Schiedammers die het leuk vinden wat D66 in de stad doet maar zich niet achter Van Mierlo, Dittrich of Thom de Graaf willen scharen. Aan de andere kant kan je natuurlijk ook niet helemaal om het gedachtegoed heen." Houtkamp verwacht dat lokale leden een verrijking zijn voor de Sehiedamse politiek. "De mensen die nu lid worden van D66, doen dat meestal van wege de landelijke politiek. Die zie je zelden op een vergade ring en als ik een rnailtje stuur krijg ik vaak geen antwoord. Ik neem ze niks kwalijk maar wie zich bewust inschrijft als lokaal lid doet dat uit betrokkenheid met de stad." In Dordrecht, Papendrecht, Maassluis en enkele andere Neder landse steden zijn al goede ervaringen opgedaan met lokale le den. "In Apeldoorn heeft D66 25 lokale leden ingeschreven. Daar teken ik voor", aldus Houtkamp, die zich in Schiedam ge steund weet door niet meer dan 30 leden. (D Bij de afdeling van D66 tel. 474 06 33. Woensdag 19 oktober 2005 Het Nieuwe Stadsblad Pagina 15 SCHIEDAM - De veertienjarige Gabriel Voogt uit Schiedam was voor een dag een echte VIP van het Wereld Natuur fonds. Gabriel behoort namelijk tot de negen rangers, zoals de jeugdleden he ten, die het meeste geld hebben opgehaald bij de actie voor de orang-oetan op Borneo. De actie leverde totaal 500.000 euro op, genoeg om 969.000 hectare leef gebied van orang-oetan te be schermen. Gabriel en zijn familie werden feestelijk onthaald in de Apenheul, waar hij zijn samen met de andere prijswinnaars een speciale rondleiding kregen door het park. Bij het orang-oetan ver blijf mochten de rangers helpen bij het voederen. Er staat voor 100 miljoen euro aan huizen te koop kopte de krant. Je denkt dan in het hele land. Mis, in het Sehiedamse wel te verstaan. Met het moderne Monopoliespel worden de avonden lachend gevuld met deze getallen en dobbelen we in huiselijke kring gezellig voort en verwisselen de huizen op het bord van eigenaar. De realiteit vandaag de dag is dat in Schiedam en niet alleen hier het woningaanbod enorm is. Makelaars organiseren: "Open dagen" zij zien hun premie steeds verder uit het zicht verdwijnen.Zo was er de afgelopen zaterdag weer een Open dag. Bewoners hadden hun stulpje opgeleukt met verse bloemen en een geurende appeltaart gebakken. Dit advies siert vele bladen op dit gebied. Het huis toonde een brok gezelligheid. Onrustig geslapen en met een kloppend hart brak de zaterdag aan. De verwachtingen waren hoog gespannen. Keurig geknipt, geschoren, de dames in de krullen en stond de deur op een kier. Het weer was goed, geen grote evenementen die eventuele kopers van deze gelegenheid konden afhouden. Hoe triest is het dan als je aan het einde van de dag geen belletje heb horen rinkelen en niemand maar even interesse in jouw riant onderkomen heeft getoond. Vroeger waren, ten tijde van de verkiezingen, de ramen beplakt met partijpamfletten voorzien van felle leuzen, nu is een zelfde beeld aan wezig gedurende het hele jaar maar dan niet met een partijnaam maar met de naam van een makelaar. Hoewel de pamfletten kleurig zijn kan het niet de bedoeling zijn hiermee het stadsbeeld op te fleuren. Het straatbeeld is veranderd, men wil weg, waarom en waar heen? Een blijvende stadsgenoot S. van Vliet SCHIEDAM - Opticien Paul Berg deelt tijdens de oogmeet- maanden kunst uit. Iedereen die voor 1 december vrijblijvend een oogmeting doet volgens het 10- stappenplan krijgt een kunstka lender cadeau. Een bril met Vari- lux glazen is goed voor een ge signeerde zeefdruk van een ge renommeerde kunstenaar. Er zijn bijna veertig werken van dertien kunstenaars beschikbaar. De ac tie duurt tot 1 december maar liefhebbers moeten niet te lang wachten want op is op. Opticien Paul Berg, Mgr. Nolenslaan 148. SCHIEDAM - De Sehiedamse invalidensportvereniging De Ooievaar houdt zaterdag de jaar lijkse fancy fair. Het aanbod be staat uit huishoudelijke artike len, boeken, kleding en nog veel meer. Voor de kinderen is er een grabbelton. Toegang bedraagt 50 eurocent, inclusief een kopje koffie of thee. Van 9.00 tot 16.00 uur aan de Westmolenstraat 26 SCHIEDAM - De SP wil de lichtblauwe brigade inzetten om de leerlingen van basisscholen de Klinker en de regenboog vei lig te laten oversteken. Door werkzaamheden aan het tram spoor is de oversteek bij de Scheepvaartweg erg onoverzich telijk. Volgens het raadslid Yorick Haan is de inzet van de brigade te rechtvaardigen omdat het om een tijdelijke situatie gaat. Vol gens Haan levert de oversteek gevaarlijke situaties op die snel aangepakt moet worden. SCHIEDAM - De Gezondheids- wijzer van de GGD staat deze maand in het teken van depres sie. Iedereen kan 'een dipje' hebben maar soms houden de sombere gevoelens weken tot maandenlang aan. In die geval len is sprake van een depressie. In Nederland heeft 1 op 10 man nen en een 1 op de 5 vrouwen last van een depressie. Op de website www.klaarthetnogop.nl is meer informatie te vinden. De gezondheidswij zer heeft achter grondinformatie beschikbaar en adressen van hulpverleners in de regio. GGD Gezondheidswijzer, Van Hogendorplaan 501 in Vlaardin gen, geopend op werkdagen van 9.30 tot 15.30 uur, tel. 248 80 04. SCHIEDAM - Met de verkoop van hun eigen schilderkunst heb ben de verstandelijk gehandicap ten van woongroep Zijlstraat66 hun eigen personeelsbus bij el kaar gespaard. Dat busje wordt 6 november feestelijk overhandigd maar voordat de woongroep op pad kan, zullen ook de rekenin gen voor de benzine en verzeke ringen voldaan moeten worden. Daarom gaat de woongroep op nieuw de boer op. Dit maal worden zelf vervaar digde sierraden verkocht tijdens Wonen met Kunst. De sierraden zijn te bewonderen bij Van Loe- nen schilderijen, de veiling vindt plaats op zondag 6 november. Ook kunnen bedrijven de bus sponsoren. SCHIEDAM - Wat buurtbe woners dagenlang hadden aangezien voor een stuk vuil dat in de singel dreef, bleek een lijk te zijn. Vorige week woensdag visten agenten aan de Thorbeckesingel het in plastic gewikkelde lichaam van een vrouw uit het water. Omwonenden vertellen dat het pakket al minstens vijf dagen in het water dreef. Niemand had er veel acht op geslagen omdat er wel vaker zwerfvuil in de singel ligt. Enkele bewoners zeggen dat het plastic pakket aanvankelijk in een koffer zat. Na enkele dagen was de koffer verdwenen en lag er iets wat verpakt leek te zijn in een grote lap plastic. "Ik heb het ook zien liggen", zegt mevrouw Sprong die in een flat aan het Dr. Wibautplein woont, "Ik fiets daar dagelijks langs. Je denkt dat het gewoon een groot stuk plastic is en zoekt er niets achter. Op maandag hebben en kele kinderen nog geprobeerd het voorwerp uit het water te sjorren. Gelukkig is dat niet gelukt. Je moet er toch niet aan denken dat kinderen zo'n gruwelijke vondst doen." Tent De reinigingsdienst heeft het plastic pakket woensdag uit het water gehaald. Toen de medewer kers begonnen te vermoeden wat zich in het pakket bevond, heb ben ze onmiddellijk de politie ge alarmeerd. Die kwam al snel tot de conclusie dat het inderdaad om een lijk ging. Onmiddellijk werd de omgeving afgezet en gingen agenten de huizen langs op zoek naar getuigen. Later is er een tent over het lijk geplaatst en deze heeft er volgens bewoners nog uren gestaan terwijl de poli tie forensisch onderzoek deed. Bewoners denken overigens niet dat de vrouw uit de wijk komt. Zij gaan ervan uit dat het misdrijf elders heeft plaatsgevonden en dat het lijk alleen in de singel is gedumpt. Volgens de bewoners is het ook niet waarschijnlijk dat de dader de wijk kende. "In deze singel staat maar een paar centi meter water," aldus een van de bewoners. "Iedereen die hier woont weet dat. Als je een lijk wil verdonkeremanen dan is dit niet echt een slimme plek." SCHIEDAM - Van de popu laire televisieserie Dr. Quinn, Medicine Woman heeft de Stichting Première Theater producties een musical ge maakt. De perikelen van de vrouwelijke arts zijn op 30 oktober te zien in Theater aan de Schie. De televisieserie Dr. Quinn, Me dicine Woman werd eind jaren '90 in Nederland uitgezonden en is momenteel weer in de herha ling. Het zijn de avonturen van een vrouwelijke arts die het so- cietyleven van Boston achter zich laat om zich als huisarts te vesti gen in het Wilde Westen van 1880. De auteurs Coby Marks en Trudy van der Wees hebben het gegeven uit de serie gebruikt als basis voor een grootschalige semi-pro- fessionele musical. Aan de pro ductie doen zo'n vijftig mensen mee. Het orkest bestaat uit 15 musici. Volgens regisseur Ad Zwijsen heeft de musical alle elementen in zich om een goed schouwspel te maken. "Het stuk is onderhoudend en amusant. Het is een musical die eigenlijk tijdloos is, en daarom een lang leven beschoren kan zijn. Een musical bovendien, die tal van problemen aansnijdt die ook in onze huidige samenleving nog een rol spelen: bijvoorbeeld multiculturele botsingen en voor oordelen" Hoe is het verkeer geregeld in Schiedam, vroeg Het Nieuwe Stadsblad vorige week naar aanleiding van de werkzaamheden voor de Tramplus. Kun je veilig door de stad bewegen of beweeg je dan op glad ijs. Aan de reac ties te zien blijft het ploete ren. Alhoewel werkzaamheden aan wegen en tramrails niet zijn te vermijden, dient de gemeente wel een belangrijke regiefunctie te vervullen en moet worden voorkomen dat gevaarlijke situ aties voor verkeersdeelnemers ontstaan, stelt Menno Siljée. 'De gang van zaken rond de aanleg van Tramplus toont aan dat er nog aardig wat schort aan goede communicatie tussen gemeente, opdrachtgever, uitvoerder en bur gers.' 'Als er iets slecht is geregeld in Schiedam, dan is het de veilig heid', vindt G. de Kok. 'Neem alleen maar de Broersvest: een straat voor hobbels, gladde ste nen en onbegrijpelijke looprich tingen. Hoe vaak hebben burgers dit al niet te kennen gegeven, maar het stadsbestuur luistert niet naar de gewone man. En dit nog maar van de probleemstraten in Schiedam.' Mevrouw J. van der Ploeg heeft geen goed woord over voor de si tuatie op het Bachplein. 'Wie dit heeft verzonnen, laat heel duide lijk merken geen verstand te heb ben.' Volgens haar wordt geen re kening gehouden met de bewo ners, met name als het gaat om de Heyermansflat. Veel mensen zijn slecht ter been en worden een paar weken geheel geïsoleerd' Vermeldenswaardig is volgens haar ook dat het Bachplein mo menteel maar in- en uitgang heeft. 'Een kwestie van bidden dat daar geen grote of zelfs klei ne ramp gebeurd.' Peter is de enige die blij lijkt te zijn met de opbrekingen achter het Bachplein. 'Heerlijk de rust. De Mozartlaan zou wat mij be treft voor altijd afgesloten mogen worden, alleen toegankelijk voor bus, fietsers en voetgangers.' Lawaaipaal Een aantal lezers heeft alsnog ge reageerd op het onderwerp van de week daarvoor: de lawaaipaal. Huub Scholte schrijft dat na de Rotterdamsedijk en het Bach plein nu ook de Scheepvaartweg aan de beurt is. 'Hier staat nu ook een irritante bel bij de tramover gang. Vlakbij de huizen dus goed hoorbaar. Ik hoop dat 'ie snel verdwijnt.' Wat was er mis met de oude bel, vraagt Peter zich hardop af. 'De lawaaipalen van de RET gaan door merg en ziel. Kan TNO in Delft niet onderzoeken of er een prettiger geluid bestaat om men sen te waarschuwen.' De oproep van mevrouw Kers- sen luidt: 'Ik erger me aan die la waaipaal. Weg met dat ding' Sandra Don SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN - Lucas Elting, voorzit ter van de Raad van Bestuur van het Vlietland ziekenhuis, is per direct opgestapt. Vol gens Janneke van Vliet, het enige overgebleven directiel id, heeft Elting zich vanwege 'persoonlijke redenen' te ruggetrokken als voorzitter van het fusieziekenhuis. "Meer kan en wil ik niet over zijn vertrek zeggen", al dus Van Vliet. Volgens het directielid heeft El ting in goed overleg met de Raad van Toezicht zijn taken neerge legd. Door het vertrek van de 55- jarige Hagenaar is Van Vliet, die sinds een jaar in dienst is van het ziekenhuis, nu nog het enige di rectielid. "Totdat er een opvolger is gevonden, is mij gevraagd de taken van Elting over te nemen. Het ziekenhuis moet immers ge leid worden en heeft dus een voorzitter nodig." Speculaties Van Vliet gaat er wel vanuit dat de Raad van Bestuur in de toe komst weer uit twee leden be staat. Aankomende week volgt er overleg met de Raad van Toe zicht. "Dan zullen we die zaken bespreken. De gebeurtenissen van de afgelopen week kwamen vrij onverwachts en liggen nog vers in het geheugen. We moeten het even laten bezinken." Elting maakte in 1999 de over stap van de Immigratie- en Natu ralisatie Dienst (IND) naar het Vlietland ziekenhuis. Zes jaar vervulde hij de functie van voor zitter van de Raad van Bestuur. Hij stond aan de wieg van de nieuwbouwplannen. De bouw van het nieuwe ziekenhuis, dat eigenlijk al in 2006 de deuren had moeten openen, heeft inmid dels flink wat vertraging opgelo pen. Volgens Van Vliet vormen de tegenvallers waarmee de nieuwbouw in Bijdorp wordt ge confronteerd, niet de aanleiding voor het aftreden van Elting. "Speculaties over zijn vertrek zijn op dit moment totaal niet re levant." Specifieke kennis Toch sluit de voorzitter ad inte rim niet uit dat Elting in de toe komst bij het ziekenhuis betrok ken blijft, in een adviserende rol. De Raad van Toezicht heeft de voormalig IND-directeur ge vraagd om, in verband met zijn specifieke kennis en betrokken heid bij de dossiers op het gebied van bouw en vastgoed en met het oog op de continuïteit, een aantal dossiers te blijven behandelen. Overigens heeft Elting daar nog niet mee ingestemd. Van Vliet: "De rol van Elting als voorzitter is uitgespeeld, maar wellicht kan en wil hij wél een adviserende rol spelen. Hij heeft veel kennis van de dossiers en is natuurlijk wel van begin af aan betrokken geweest bij de nieuw bouwplannen." Gabriel op de Apenheul, waar de negen WNF-rangers warm werden onthaald. foto:WERELD NATUUR FONDS Een witte tent op de plek waar vorige week woensdag het levenloze lichaam van een vrouw werd gevonden. foto: ROEL DIJKSTRA Scene uit de musical Dr. Quinn Medicine Woman. Topman ziekenhuis stapt op Lucas Elting heft zich om persoonlijke redenen teruggetrokken al voorzitter van de Raad van Bestuur van het Vlietland ziekenhuis foto:ARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 15