Hoogheemraadschap van Delfland -Mmm Jj Aanleg van bijna i kilometer rioolbuis /SS 1 Bezoek de informatieavond! Is uw sloot wel schoon? Sterkere kust Scheveningen Belasting voor huiseigenaren Wonen aan water in Delfland: Ruimte voor water in Rijswijk I www.hhdelfland.nl Schouw Delfland I nf orm ati ebi j eenkom st ABCDelfland: berging achter Eikelenburg K W» Wat doet Delfland in uw buurt U bent welkom! MEER INFORMATIE Meer informatie over het werk van het Hoogheemraadschap van Delfland kunt u vinden op: Wilt u automatisch op de hoogte worden gehouden van de laatste ontwikkelingen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektro nische nieuwsbrief. In oktober en november trekken schouwmeesters van Delfland het gebied in om te controleren of de sloten schoon zijn. Die controle heet 'schouw'. Delfland contro leert een aantal keTen per jaar de conditie van de sloten, vaarten en kanalen én van duinen, dijken en kaden. Bij het onderhoud van wateren neemt Delfland de gro tere kanalen en vaarten voor zijn rekening; voor de kleinere sloten zijn de mensen die aan dit water wonen verantwoordelijk. Op www.hhdelfland.nl staat meer informatie over de verschillende typen schouw. De afgelopen maanden hebben Delfland, de provincie Zuid- Holland, de gemeente Den Haag en het rijk besproken hoe de kust bij Scheveningen het best ver sterkt kan worden.Twee mogelijk heden voor versterking die nader onderzocht kunnen worden, zijn in een startdocument vastgelegd (deze ligt tot 4 novembeT ter inzage). Delfland wil belangstel lenden hieroveT informeren en hen de mogelijkheid bieden op de plannen te reageren. U bent dan ook van harte welkom op maandag 24 oktobeT de informa tiebijeenkomst bij te wonen (Bilderberg Europa Hotel, Zwolse straat 2 in Den Haag). Zie ook: www.kustvisiezuidholland.nl. Deze maand ontvangen eigena ren van een woning of een ge bouw in de gemeenten Den Haag, Vlaardingen en Schiedam een aanslag van Delfland: de water schapsomslag. De hoogte van dit bedrag is gebaseerd op de econo mische waarde van het pand (van zowel particulieren als bedrij ven). Met deze omslag betaalt de eigenaar voor de bescherming van het eigendom tegen water overlast; Delfland gebruikt dit geld onder meer voor de aanleg van waterberging, verbeteren van gemalen en voor het onder houden van dijken en kaden. MELDPUNT TOEZICHT Het kan zijn dat u iets signaleert waarvan u vindt dat Delfland dat moet weten; u stuit bijvoorbeeld op dode vissen in de sloot, rommel die de doorstroming van water belemmert of water dat een vreemde kleur of geur heeft. Dan kunt u contact opnemen met het Meldpunt Toezicht Delfland. Telefoon (015) 27018 88 Fax (015) 27018 89 E-maii meldpunt@hhdelfland.nl Het meldpunt is 24 uur per dag te bereiken. Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hhdelfland.nl OKTOBER 2005 Als u aan een sloot woont, moet u deze schoonhouden! Gewoon of dagelijks onderhoud: Planten, kroos, riet en vuil uit de sloot verwijderen; De slootkant waaien en eventueel ingezakt gedeelte van de oever herstellen; Oorspronkelijke afmetingen behouden (op breedte houden) Buitengewoon onderhoud: Oorspronkelijke afmetingen behouden (op diepte houden baggeren); (gebaseerd op de artikelen 82 en 87 van Delflands Algemene Keur; zie ook: www.hhdelfland.nl) In de Hoekpolder in Rijswijk wil Delfland volgend jaar een waterber ging maken. Door twee nieuwe kaden aan twee bestaande kaden te koppelen, ontstaat een omdijkt gebied. Als de kanalen Zweth en Korte of Reijnerwatering bij veel regen te vol staan, kunnen deze worden ontlast door water in de berging te laten lopen. De Hoekpolder ligt midden in Delfland, ver weg van de gemalen die aan de Tand van het gebied staan. Dat betekent dat het be trekkelijk lang duurt voordat overtollig regenwater door die gemalen naar zee kan worden weggepompt. Met het realiseren van een berging komt er een om- dijkt, droog gebied waarin bij veel regen overtollig water tijde lijk kan worden bewaard. Deze bevindt zich in het recreatiege bied 'Stadslandschapspark', ten zuiden van crematorium Eikelen- burg en ten oosten van de Van der Kooijweg. Hier staat ook de Schaapweimolen (die overigens buiten de berging blijft). Het inlaatpunt komt aan de Korte of Reijnerwatering. In samenwerking met de ge meente Rijswijk en de provincie Zuid-Holland, Stadsgewest Haag landen en de Stichting Groen project Zwethzone heeft Delfland plannen voor de berging uit gewerkt. Bij die plannen is zoveel mogelijk rekening gehouden met de verschillende belangen in het gebied. Ook is gedacht aan de volkstuintjes die bij veel regen te maken kunnen krijgen met wa teroverlast. Binnen het omdijkte gebied komt een vijver; als het regent, kan het teveel aan wateT eerst daar terecht. Als het hard blijft regenen, kan de gehele berging dienen als tijdelijke op slagplaats voor water (maximaal 250.000 m3). Naar verwachting is dit eens in de 25 jaar gedurende enkele dagen nodig. Voor een foto-impressie van de toekomstige berging, kijk op www.hhdelfland.nl/abcdelfland. EEN MOOIE SCHONE 5L06T Vööf? EEN GOEDE DOORJTPöMlNGJ 8 N Op veel plaatsen in Delfland is het mooi wonen aan het water. De Kwakelweg in Maasland, de Molen weg in Berkel en Rodenrijs maar ook waterrijke nieuwbouwwijken zoals Ypenburg en Wateringse Veld zijn daarvan enkele voorbeelden. Eigenaren van woningen aan water moeten hun eigen stukje sloot schoonhouden. Het Hoogheemraadschap van Delfland controleert dit jaarlijks. Om de inwoners van Delfland te beschermen tegen wateroverlast, moet overtollig water via sloten kun nen worden afgevoerd. Voor een veilig gebied moet de doorstroming van water in de sloten goed zijn en de dijken stevig. Het onderhoud aan de dijken en de meeste, grote watergangen voert Delfland zelf uit. Kleinere sloten (officieel 'overige watergangen' ge noemd) moeten door eigenaren van de aangrenzen de grond worden schoongehouden. Bent u eigenaar van een woning aan een sloot of grenst uw land aan een sloot? Dan moet u ervoor zorgen dat er geen vuil in de sloot drijft, dat de kant goed onderhouden wordt en dat de sloot breed en diep genoeg is. Stank en dode vis Slecht onderhoud heeft niet alleen gevolgen voor de veiligheid maar ook voor het milieu. Door planten resten en afval ontstaat er bagger op de bodem van de sloot, die daardoor steeds ondieper en zuurstof- armer wordt; de temperatuur van water in een on diepe sloot loopt bij warm weer ook heel snel op. Dit kan stankoverlast en vissterfte tot gevolg hebben. Het 'gewoon onderhoud' dat eigenaren een paar keer per jaar moeten uitvoeren, bestaat uit het schoonmaken van de sloot en het maaien van de kanten. Daarnaast wordt verwacht dat de eigenaar ervooT zorgt dat de sloot voldoende diep en breed blijft. In nieuwbouwwijken is (een gedeelte van) het onderhoud soms in het koopcontract geregeld. Vaak ook hebben eigenaren afspraken gemaakt met gemeenten, aannemers of hoveniers. Met de zogeheten 'schouw' controleert Delfland de sloten. De eigenaar krijgt een waarschuwing als de sloot niet schoon is. Als het lang duurt voordat het wordt aangepakt, kan de eigenaar een boete krijgen. Ge lukkig ervaren de schouwmeesters van Delfland dat het merendeel van de mensen het onderhoud naar behoren uitvoert! Vragen over het onderhoud? Als u vragen heeft over het onderhoud dat u moet uit voeren of over de controle die Delfland uitvoert, kunt u contact opnemen met het Schouw Coördinatiepunt: (015) 270 78 58. In Delfland vindt momenteel de langste (schild-)boring van Nederland V'' plaats! Met behulp van de nieuwste technieken kruipt de 920 meter lange persleiding als het ware onder de grond door; de overlast blijft zo tot een minimum beperkt. WONEN AAN U/ATÊfZ De persleiding moet straks afval water uit Den Haag en omgeving naar de afvalwaterzuiveringsin stallatie in de Harnaschpolder vervoeren. De leiding wordt van Ypenburg (bij de A13) naar het Jaagpad (Rijswijk) geboord. "Het voorste gedeelte van het boorme- chanisme is zoiets als een grote snijbonenmolen met ronddraai ende schraapmessen", aldus pro jectleider Marco Wesseling. "Over een bepaalde lengte wordt een gat geboord waarna de perslei ding eT meteen achteraan wordt ingetrokken. Grof geschat ge beurt het boren met een snelheid van ongeveer een meter per uur." Waar precies? "Op woensdag 28 september is de boring gestart, aan de rand '.O van woonwijk Ypenburg, bij bouwterrein aan de Poortweg in Den Haag", gaat Wesseling ver der. "Twee weken daarna kwam de persleiding bij de A13 aan, waarna die onder de snelweg door is geboord. Op dit moment gaat de leiding onder het golfter rein door. Dan is er nog zo'n week voor nodig om onder het Rijn- Schiekanaal door te gaan. Na in totaal 8 weken aan deze 920 me ter lange boring te hebben ge werkt, eindigt die bij het Jaagpad in Rijswijk, waar tegen die tijd ook de leiding Lange Kleyweg - Jaagpad op uit komt. "Daar vindt de laatste sluiting plaats. Met het verbinden van die twee leidingen is het tracé 'Ypenburg- Rijswijk Zuid-Sion-Harnaschpol- der' afgerond." In ons land zijn gemeenten ver antwoordelijk voor het inzame len en transporteren van afval- watermetbehulp van rioleringen. Waterschappen zijn vervolgens verantwoordelijk voor het trans port en de zuivering van afval water, in ons gebied zo'n 150 mil joen m3 per jaar. Deze op elkaaT aansluitende activiteiten wor den ook wel de afvalwaterketen genoemd. Zowel gemeenten als Delfland maken investerings plannen voor hun deel van de afvalwaterketen en beheren en onderhouden hun eigen installa ties. Acties van de ene partij heb ben gevolgen voor de andere partij. Het is daarom niet meer dan logisch dat de gemeenten en Delfland samenwerking zoeken. Deze samenwerking krijgt ge stalte in de vorm van afvalwater- akkoorden met daarin afspraken tussen een gemeente en het rschap. Volgende maand wordt het eerste afvalwater akkoord ondertekend met de gemeente Maassluis. Andere ge meenten zullen volgen. Binnen de afvalwaterketen wordt ook op andere gebieden samen gewerkt. Onlangs is met een aan tal gemeenten een convenant ge tekend over het plaatsen en beheren van individuele mini- zuiveringen (IBA's) daar waar het aanleggen van riolering niet economisch is. Zo wordt op aller lei manieren samengewerkt aan oplossingen om ons afvalwater zo efficiënt en goedkoop mogelijk te transporteren en te zuiveren. Tom Fransen, Hoogheemraad Afvalwater en zuiveringen Wilt u weten wat Delfland doet voor het water in üw omgeving? Kom naar de informatieavond! Delfland werkt aan de kwaliteit van water, aan het zuiveren van afvalwater en aan de juiste peilen van het water. Zowel in de steden als in de polders. Om u daarover te informeren, houdt Delfland per afdeling (Haagland, Westland, Oostland en Midden-Delfland Waterweg) een gebiedsgerichte informatieavond. Deze avonden kunt u ook met de aanwezige bestuurders en medewerkers van Delfland van gedachten wisselen. Zie voor meeT informatie de advertentie elders in deze krant. 31 oktober Westland, de Noviteit in Monster i november Haagland, Evenementenhal in Rijswijk 7 november Midden-Delfland Waterweg, het Trefpunt in Maasland 8 november Oostland, de Lindenhof in Delft U bent van harte welkom onderstaande bijeenkomsten bij te wonen. Op de website vindt u meer informatie over de agenda's, locaties en tijdstippen. 25 oktober 2005 27 oktober 2005 2 november 2005 3 november 2005 8 november 2005 24 november 2005 afdelingsbestuur Haagland afdelingsbestuur Midden-Delfland Waterweg afdelingsbestuur Westland afdelingsbestuur Oostland commissievergaderingen verenigde vergadering BEKENDMAKING Waterbeheersplan 2006-2009 vastgesteld Op 30 juni 2005 heeft het Hoogheemraadschap van Delfland het Waterbeheersplan 2006-2009 definitief vastgesteld. Het plan geeft inzicht in wat Delfland gaat doen en wat voor inspanningen en middelen hiervoor nodig zijn. Het plan geeft ook weer in welke projecten Delfland het geld van burgers en bedrijven investeert. Na in de inspraakprocedure suggesties van betrokkenen te hebben verwerkt, heeft de provincie Zuid-Holland het plan op 19 augustus 2005, overeenkomstig de vereisten van de Wet op Waterhuishouding, goedgekeurd. Met het waterbeheersplan komt Delfland alvast tege moet aan eisen die aan het waterbeheer gesteld zullen worden (Nationaal Bestuursakkoord Water en de Europese Kaderrichtlijn Water). Het plan is te vinden op www.hhdelfland.nl. VEILIG WONEN IN DELFLAND MET STERKE DIJKEN, DROGE VOETEN EN SCHOON WATER Delfland werkt aan water Genieten én schoonhouden! v ID Persleiding naar AWZI Elsenburgerbos Golfterrein arnaschpolde

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 16