steeds meer ongelukken w BEST GELEZEN 57% |99 3 2 De veld beeld geluid Een eigen huis, een plek onder de zon Rollator veroorzaakt Vrachtwagenchauffeur voelt zich vrij en blij Nieuw! Stadsblad Kogelnarde spruiten Stamppot Tomaat-ei salade 439 Panklare Spitskool Word vriend van een vluchteling www.vluchteling.org Duurzame energie in eigen beheer J J 0.0 m MET ZORG EN TOEWIJDING NU EXTRA VOORDELIG 500 gram Goudgele Consul bananen f|89 Nieuw oogst Spaanse 179 Clementina's kilo Oktober stamppotmaand Andijvie 500 gram Home cinema uit slechts twee zichtbare luidsprekers en een uit het zicht te plaatsen basmodule ENE*GY CHECK 3000 Woensdag 19 oktober 2005 ns-5 Een schone toekomst. Wie daar aan wil bijdragen, kan bijvoor beeld kiezen voor duurzame energie. Bijvoorbeeld door groene elektriciteit af te nemen via een energiebedrijf. Of door thuis eigen energie te maken. Voor wie toe is aan een nieuwe cv- ketel of plannen heeft voor een ver bouwing, is dit een goed moment om na te denken over een eigen zonneboiler, zonnepaneel of warm tepomp. Dit vraagt om een investering, maar het bespaart op de energierekening en verkleint de afhankelijkheid van een energiebedrijf. Olie, kolen en gas Iedere dag verbruiken we met z'n| allen veel energie. Thuis, in het ver keer en op het werk. In Nederland! gebruiken we hiervoor vooral oliej kolen en gas. Maar deze grondstoffen raken ooitl op. Bovendien komen er bij ver-! branding broeikasgassen vrij, waar-! onder C02. Teveel C02 leidt tot een verande ring van het klimaat. Het wordt war mer op aarde en er komen vaker ex treme weersomstandigheden. Schoon en duurzaam Duurzame energie is nodig om in del toekomst verzekerd te zijn van vol-l doende en schone energie. Duurza-' me energie wordt namelijk opge- ^en energ'emeter is een hiindig hulpmiddel °m het; Vërbruik iri de gaten te houden. wekt met behulp van schone en on- MODE uitputtelijke bronnen, zoals de zon, de wind en biomassa. U kunt groene stroom afnemen bij uw energieleverancier. Maar u kunt ook zelf aan de slag. Net als Pieter de Waal. Warmtepomp "Ik had nog nooit van een warmtepomp gehoord, maar ik zou nu niet meer zon der willen!" Pieter de Waal is begin 2003 met zijn ge zin verhuisd naar een nieuwbouwhuis. Dit huis is goed geïsoleerd en voorzien van vloerverwarming en een warmte pomp. Zowel het huis als het tapwater van de familie De Waal worden door de warm tepomp verwarmd. Het instellen was in het begin wel even wennen. Maar de voordelen van de warmtepomp bleken al snel tijdens de hete zomer van 2003. "Niet alleen een warm huis in de winter, maar ook een koel huis in de zomer. Heerlijk!", aldus de heer De Waal. Ook de vloerverwarming bevalt goed. "Erg comfortabel. We hebben zowel bo ven als beneden vloerverwarming. En nergens meer van die ouderwetse radia toren." De vloerverwarming zorgt voor een ge leidelijke en constante warmte in de he le woning. "Wij zijn erg tevreden met ons klimaat systeem." Door de warmtepomp en het bronsys teem was de woning bijna 7000 euro duurder. Heeft hij deze investering al terugver diend? "Ik zou het niet weten, maar ik betaal graag voor extra comfort en een lekker binnenklimaat. Als ik een auto koop, kies ik toch ook voor gemak en genot? Niet om die auto terug te verdienen." Zijn er dan helemaal geen nadelen aan een warmtepomp? "Mijn vrouw mist soms de mogelijkheid om de temperatuur in de kamer snel te verhogen. Onze vloerverwarming en warmtepomp reageren relatief traag. Ik heb begrepen dat luchtverwarming hier bij kan helpen, maar dat hebben we nog niet". In buitenlucht, ventilatielucht en in de bodem zit warmte. Deze warmte is on beperkt en kosteloos beschikbaar. Met een warmtepomp kan de warmte bruikbaar worden gemaakt. De warmte pomp werkt als een 'omgekeerde koel kast' en verhoogt de temperatuur van de ze warmte tot 40 tot 60oC. Om een woning te verwarmen dient bij voorkeur vloer- en/of wandverwarming aanwezig te zijn. De aanschaf is het meest zinvol bij nieuwbouw of vervanging van een cv- ketel. Kijk voor meer informatie over warmtepompen op www.consument-en- energie.nl. Een toetje hoort er bij. Al thans, voor 55% van de vijfhonderd ondervraagde kinderen tussen de 6 en 12 jaar. Kinderen die bijna nooit een toetje eten komen zeer weinig voor: 1 keer per week scoort nog 5%, maar lagere frequenties scoren slechts 1%. De meeste ondervraagden eten (vrijwel) dagelijks of een paar keer per week een toetje. Een toetje wordt door 43% van de kinderen ook wel eens als tussendoortje genuttigd. Vier procent eet zelfs vaak een toetje als tussendoortje. Yoghurt en vla Het gaat hierbij vooral om yog hurt en vla in combinatie met cruesli, muesli of cornflakes. In de meeste gevallen (84%) eten de ouders meestal een toet je mee, maar 16% van de ou ders geven wel een toetje aan de kinderen, maar slaan zelf deze afsluiter over. Bord leeg In 76% van de gezinnen eten ouders en kinderen hetzelfde toetje, in 24% van de gezinnen eten de kinderen (bijna) altijd een ander toetje dan de ouders. Bijna twee derde (65%) van de kinderen krijgt pas een toetje als hun bord leeg is. Voor 35% ligt het toetje ook binnen hand bereik als het bord niet leeg is. i Voor 72% van de kinderen is het uiteindelijke toetje soms een persoonlijke keuze. Zij mogen van hun ouders soms zelf een toetje in de winkel kiezen, 16% mag dit vaak en 6% zelfs altijd. Die keuze is trouwens vaak al snel gemaakt, want 41 van de kinderen weet van tevoren al welk toetje ze in de winkel gaan IJs op één De keuze blijkt ook afhankelijk van het geslacht van het be treffende kind. Voor zowel de meisjes als de jongens is ijs het meest popu lair, maar bij de meisjes kiest 43% voor dit toetje en bij de jongens 'slechts' 27%. Kindertoetje De mening over kindertoetjes (de nummer 2 in de Toetjes Top Tien) is wel unaniem: 20% van de meisjes en 20% van de jon gens vinden dit een lekker toet je. Bij de jongste kinderen (6- en 7-jarigen) delen ijs en kin dertoetjes de eerste plaats. Voor vla (de nummer 3) lopen de jongens (22%) weer warmer dan de meisjes (13%). Over Yoghurt zijn beide 'partij en' het weer meer eens: met 8% voor de meisjes en 9% van de jongens is dit toetje op de vier de plaats terecht gekomen. Pudding Over pudding is de mening weer zeer verdeeld: slechts 3% van de meisjes kiest voor pud ding, terwijl 9% van de jongens voor dit toetje kiest. Lievelingstoetje Bij een kwart van de kinderen is het lievelingstoetje ook het meest gegeten toetje. Bij drie kwart is het meest gegeten toet je een ander toetje dan het lie velingstoetje, dit is dan meestal vla of yoghurt. Zelf maken Ongeveer de helft van de kinde ren (51%) maakt wel eens zelf toetjes, 47% doet dit soms en 4% doet dit vaak. Het meest worden toetjes op basis van vla of yoghurt gemaakt. Voor de va riatie worden er verschillende soorten fruit of vruchten bij ge daan of zoetigheden als choco ladehagelslag, gekleurde hagel slag, bruine suiker, siroop en snoepjes. Het onderzoek is uitgevoerd door onderzoeksbureau Veld kamp, in opdracht van Mona. Het aantal ouderen, dat na een ongeval met de rollator op een Spoedeisende Hulpafdeling (SEH) van een ziekenhuis is be handeld, is in de periode 1999- 2003 met maar liefst 70 procent gestegen Het aantal gebruikers van een rollator wordt nu geschat op meer dan 200.000. Gemiddeld zijn in de periode 1999-2003 jaarlijks 1.200 oude ren met verwondingen op een SEH van een ziekenhuis behan deld na een rollatorongeval. Dat zijn ruim drie mensen per dag. Hogere medische kosten De ongevallen leiden vaak tot ernstig letsel. Bijna een derde van alle slachtoffers heeft zelfs een bekken- of heupfractuur op gelopen. Hierdoor kunnen oude ren minder goed zelfstandig wo nen, maar het leidt tevens tot ho ge medische kosten: naar schat ting ruim 11 miljoen euro per jaar. Uit eerder onderzoek van Consu ment en Veiligheid blijkt dat de ongevallen voor een groot deel zijn te voorkomen. De belang rijkste preventiemaatregelen zijn: goed onderhoud, ouderen vaar digheden aanleren om rollators veilig te gebruiken, beschikbaar stellen van rollators voorzien van een GQ-keurmerk en het stimule ren van zorgverzekeraars deze te verstrekken en gemeenten stimu leren om openbare ruimten toe gankelijker en veiliger te maken. Bron: www.veiligheid.nl Hij werkt langer, eet ongezon der en beweegt minder. Maar het gevoel van vrijheid ver goedt veel, zo niet alles voor de vrachtwagenchauffeur. De vrachtwagenchauffeur zit vooral zo goed in zijn vel van wege de vrijheid die hun vak hen geeft, de afwisseling en het werk zelf (het rijden met de wagen). De chauffeur voelt zich ondanks een ongezondere levensstijl veel gelukkiger en fitter dan de gemiddelde wer kende in Nederland, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van Randstad Transport onder 340 vrachtwagenchauffeurs. De vrachtwagenchauffeur be oordeelt zijn leven met een su perhoge 7,8. Dit is nog hoger dan het cijfer dat de totale be roepsbevolking zichzelf geeft, een 7,5. Chauffeurs zeggen van zichzelf dat ze gelukkig zijn; 48% is redelijk tevreden en 46% zelfs zeer tevreden. Ook in zijn werk is de chauffeur gelukkiger. Hij (vrouwen zijn nog altijd in de minderheid) beoordeelt zijn werkgeluk met een 7,2, tegen over een 6,8 van de totale be roepsbevolking. Een groter aandeel chauffeurs geeft dan ook aan gelukkig te zijn in het werk (79% vs. 61%). Er zijn natuurlijk ook minpun ten. Zo moet de chauffeur hard werken voor zijn geld. Hij heeft over het algemeen een contract voor 40 uur bij de baas, maar werkt veel meer uren. Gemiddeld werkt een chauffeur 56 uur per week, verdeeld over vijf dagen. LlÊ feip - STEENHOUWERIJ SKLEDAR BRANDWIJK BV| 0183-352056 •Fax (0183)35 22 55 www.skledarenbrandwijk.nl van alle inwoners boven de13 jr. leest wekelijks per kilo 200 gram VOORWEEK VOORDEEL GELDIG OP MA 24 EN Dl 25-10-2005 400 gram Zonnetuin Angelica Michael Hof van Spaland 15A Schiedam tel 010-4710080 ZONNE TUIN Het BOSE* 3-2-1 Special Edition DVD home entertainment-systeem htoow De sensatie van home cinema De belevenis van een "live" muziekuitvoering Verkoopprijs 995,- U kunt het systeem in 15 minuten instellen. Nadat u het systeem hebt opgesteld, ziet u slechts drie onderdelen: twee compacte luidsprekerarrays en het media center dat beschikt over een geïntegreerde DVD/CD-speler en AM/FM-tuner met RDS. De ACOUSTIMASS* module kan uit het zicht worden geplaatst. De geautoriseerde Bose dealer Noordmolenstraat 17 3111 PD SCHIEDAM Tel.: 010-4371295 Wie op de vlucht slaat, verlaat zijn huis. Zijn vertrouwde om geving. Voor de meeste men sen staat dat huis ook voor de plek waar ze het meest thuis zijn. Alles wat je lief is verlaten: dat is vluchten. Stichting Vluchteling zet zich in voor mensen op de vlucht voor oorlog en onderdrukking. Het zijn er wereldwijd ongeveer 37 miljoen. Mannen en vrouwen. Ouderen en kinderen. Verreweg de meeste vluchte lingen vertrekken te voet. Ze stranden meestal niet ver van de oorlog die ze ontvlucht zijn. Eerst is er dan een huis nodig - vaak een zeil waarmee de vluchtelingen zelf een onderko men bouwen -, eten, schoon water, een dokter. Al snel ook een school, een ziekenhuis. Zorg voor de vluchtelingen die in de oorlog gehandicapt zijn geraakt. Opvang voor getrau matiseerde kinderen. En nog veel later, als het weer vrede is in hun land, is er hulp nodig voor de vluchtelingen die terugkeren en hun leven weer moeten opbouwen. STICHTING VLUCHTELING Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag t. 070 346 89 46 v WÊÊÊKÊÊÊSÊÊÊÊÊÊSÊSSÊÊÊÊÊÊSÊÊÊÊKÊKÊHHÊÊÊÊ Zelf aan de slag met energie Bordje leeg? Tijd voor een toetje! Jongens hebben een opvallend grotere voorkeur voor pudding dan meisjes, kiezen. Sociaal, kwaliteit, eerlijkheid, perfectie en service zijn de pijlers van Skledar Brandwijk. Al jarenlang! Met een hecht team van vaklieden die op moderne wijze het oude ambacht van steenhouwer uitoefenen. Skledar Brandwijk vervaardigt elk gedenkteken en heeft een enorm assortiment bestaande grafmonumenten. Ook draagt zij zorg voor de juiste plaatsing en vakkundige afwerking ervan. In heel Nederland. Nijverheidsstraat 1 4231 AC Meerkerk AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG VAN WO 19 T/M ZA 22-10-2005 tenzij anders vermeld excl. wettelijk verplichte verwijderingsbijdrage Product gereed voor demonstratie Direct uit voorraad leverbaar Kwaliteitsadvies Installatie service After sales service Better sound through research. Overtuig uzelf Vraag nu om een demonstratie.

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 5