v^Xnïr Fietsstoeltje is niet altijd even veilig Keuken Kampioen De 'goedkoopste ter wereld e.o. Berini's en Eshuijs in Maassluis I 15-20% GOEDKOPER DAN ANDERE TOPMERKEN! Fietsers weer in de schijnwerper Meer cultuur dan gedacht Goede gezondheid geeft meer geluk dan geld Kfofinr Alle apparaten hieronder zijn bij aankoop van een complete keuken slechts: DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN KEUKENKAMPIOEN keukens uil CL fabriek aanbetaling prijsgarantie montagedienst afieveringskosten ROTTERDAM, STADIONWEG 37A (WOONBOULEVARD), TEL: 010-4796911 DELFT, LEEUWENSTEIN 31 (WOONBOULEVARD, NAAST DE GAMMA), TEL: 015-2855777 Kijk voor adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl of bel 0800-1536 Woensdag 19 oktober 2005 ns-9 HER EN DER Om bewoners van het Zuid-Hol landse platteland te stimuleren streekeigen struiken en bomen aan te planten, is het gratis boekje Boeren Planten Bomen beschikbaar gesteld. In het boekje staat een uitgebrei de beschrijving van streekeigen struik- en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en ge- bruiks-mogelijkheden en de be tekenis voor natuur en land schap. Bestelformulieren kunnen tot vrijdag 28 oktober 2005 in geleverd worden, waarna het plantmateriaal enkele weken la ter thuis wordt bezorgd. Ook gratis advies (telefonisch of aan huis) over wat nu aan te planten is mogelijk. Wacht met het aan vragen van advies niet tot het laatste momentl Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assorti ment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs perce len, leilinden om de boerderij, streekeigen sierbomen en -strui ken op het erf, jonge boompjes op een niet-gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de ei gen boerderij en het erf aanzien lijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur! Het plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenommeerde kwekers. Het boekje geeft goede instruc ties voor de aanplant, verzorging en bescherming. Het boekje is aan te vragen bij Landschapsbeheer Zuid-Hol land, www.landschapsbeheer- zuidholland.nl of via telefoon 0182 - 683 670. Nu de dagen korter worden, de duisternis steeds eerder valt en het weer verslechtert, is het van levensbelang dat fietsers hun verlichting op orde hebben en gebruiken. Daarom is de cam pagne Fietsverlichting 2005: 'Licht aan, daar kun je mee thuiskomen' van start gegaan. Uiteraard gaat de politie tijdens de campagne (en ook daarna) controleren of fietsers hun licht aan hebben bij schemer en in het donker. De boodschap van de campagne is dat verlichting be langrijk is voor de eigen veilig heid als fietser. De afgelopen ja ren heeft de combinatie van voorlichting en handhaving vruchten afgeworpen. Gebruikte begin 2003 nog 49 procent van de fietsers zowel voor- als ach terlicht, begin 2004 was dat 57 procent, en begin 2005 zelfs 63 procent. Naast de nodige spotjes op tv en radio, een algemene folder over de regelgeving, een folder van de Fietsersbond met reparatietips en productinformatie, en posters, zijn er reparatieacties én de prijsvraag 'Een fiets voor niets'. De campagne loopt tot medio december en voor meer informa tie over de genoemde acties kan een bezoekje gebracht worden aan: www.daarkunjemee thuiskomen.nl, www.jietsersbond.nl/verlichting, www.tweewielerbedrijven.nl en www.fietsrai.nl. De meeste jongeren zien zich zelf als niet-cultureel geïnteres seerd en niet cultureel actief, zo blijkt uit onderzoek van CJP. Jongeren tussen 15 en 17 jaar vatten de begrippen kunst en cultuur 'smal' op: schilderijen, musea, schouwburg, ballet, klas sieke muziek. En juist in die ge vestigde culturele organisaties voelen jongeren zich niet op hun gemak door het vergrijsde pu bliek en de regeltjes die er 'blijkbaar' gelden. Bij nadere beschouwing blijkt de culturele desinteresse vooral een definitiekwestie te zijn. Jongeren blijken wel degelijk cultureel in gesteld, veel meer dan zijzelf re aliseren. Jongeren gaan naar de bioscoop, popconcerten, musi cals, muziek- en dansfeesten, festivals en cabaret. Maar ook culturele belangstel ling leidt niet per definitie tot daadwerkelijke participatie van jongeren. Om verschillende so ciale en praktische redenen doen jongeren veel minder dan ze leuk vinden: de stap om te gaan is te groot. Er is niemand om samen mee te gaan, het is te ver, te duur, je bent bang om uitgelachen te worden of de informatie was on bekend. Het is niet goed gesteld met de fietsstoeltjes in Neder land. Geen van de onder zochte fietsstoeltjes voldoet geheel aan de eisen gesteld in de Europese norm, zo meldt de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA). Jaarlijks worden gemiddeld 4800 kinderen in de leeftijd tot en met 4 jaar behandeld op een spoed eisende hulpafdeling van een zie kenhuis na een fietsongeval. Ge middeld 160 kinderen moeten ie der jaar worden behandeld na een ongeval met een fietsstoeltje. In de meeste gevallen is het kind uit het stoeltje gevallen of is de fiets met het kind in het stoeltje gevallen. Sluitingsmechanisme Let bij de aanschaf van een fiets- zitje vooral op het sluitingsme chanisme van het harnasgordel. Dit moet met één hand te openen zijn om te voorkomen dat de fiets omvalt bij het eruit halen van het kind. Bevestig het harnasgordel ook altijd zodanig dat het kind stevig vastzit. Spaakbeknellingen Ook de voetsteuntjes moeten pas send zijn voor het kind en voor zien zijn van een riempje of een andere beveiliging om het voetje in het steuntje te houden. Dit draagt bij aan het voorkomen van spaakbeknellingen. Geen overbodige luxe: uit de ana lyse van de fietsongevallen blijkt dat zo'n 3100 kinderen behan deld moeten worden na bekneld geraakt te zijn tussen de spaken. Hoofdletsel Het letsel dat kinderen oplopen na een ongeval met een fiets stoeltje is in tweederde van de ge vallen hoofdletsel. Er worden dan ook relatief veel kinderen opge nomen in het ziekenhuis na een ongeval met een fietsstoeltje (14%). Hoe kunnen ongevallen met fietszitjes worden voorko men? Consument en Veiligheid heeft de volgende tips: Maak in het begin nog geen lan ge tochten. Dat is te vermoeiend voor het kind. Monteer het fietsstoeltje volgens de gebruiksaanwijzing. Zorg dat het stevig vastzit. Stel het zadel zo af datje nog met je voeten bij de grond kunt ko men. Controleer regelmatig of het fietsstoeltje nog goed vast zit. Zet het kind altijd vast in het tuigje. Maak ook de voetbandjes vast. Fietshelm Zet het kind een fietshelm op. Kleed kinderen warm aan. Zij hebben het op de fiets kouder dan de fietser zelf. Houd er rekening mee dat de remweg van de fiets langer is. Zet de fiets niet neer met het kind nog in het fietsstoeltje. Gebruik het fietsstoeltje niet meer als het kind zwaarder is dan het maximum toegestane wicht. ge- Verstel de voetensteun en de gor- deltjes van het fietsstoeltje zodra dat nodig is. Let er bij een voorzitje op dat de stuurhoek verminderd kan zijn. Je kunt dus minder scherpe boch ten nemen. Installeer het fietsstoeltje achter op de fiets zo dat het zwaartepunt voor de wielas ligt. Let erop dat het kind het slot niet dicht kan trappen of de sleutel eruit kan halen. Controleer regelmatig de jasbe- schermer en vervang zo snel mo gelijk een jasbeschermer die ka pot is. Maak de gordeltjes ook vast als er geen kind in het fietszitje zit om te voorkomen dat ze tussen de spaken komen. ut fsUiSf" Bijna negen op de tien Nederlanders van 18 jaar en ouder omschreef zich vorig jaar als 'gelukkig' of 'zeer gelukkig', zo blijkt uit onderzoek van het CBS. Dit gelukgevoel had trouwens wel een duidelijke link met de hoogte van het huishoudeninkomen, maar toch blijkt geld niet de allerbelangrijkste drijfveer van geluk. Gezondheid, burgerlijke staat en etnische her komst wegen namelijk zwaarder. Van de groep personen met de laagste bijbeho rende besteedbare huishoudeninkomens geeft 16 procent aan minder gelukkig te zijn. Dit negatie ve gevoel neemt af naarmate het inkomen toe neemt. Van de groep personen met de hoogste huishoudeninkomens is nog maar 10% minder gelukkig. Voor het geluksgevoel weegt gezondheid verre weg het zwaarst. Van de mensen die hun eigen ge zondheid als minder dan goed beoordeelden, ont beert een kwart positieve geluksgevoelens. Bij mensen met een goede of zeer goede gezondheid was dit slechts acht procent. Ook het ontbreken van een levenspartner blijkt ongunstig voor het geluksgevoel. Zo zijn wedu wen of weduwnaars vier keer zo vaak minder ge lukkig dan gehuwden of samenwonenden. Bij gescheiden mensen is het aandeel minder ge lukkigen een factor drie groter dan bij gehuwden of samenwonenden en bij nooit getrouwde men sen een factor twee groter. Westerse allochtonen voelen zich trouwens een fractie minder gelukkig dan autochtonen. Niet- westerse allochtonen voelen zich twee keer zo vaak minder gelukkig dan autochtonen. Mannen blijken trouwens niet van vrouwen te verschillend in geluksgevoelens. Ook de rol van leeftijd en opleidingsniveau is dan beperkt. In eerste instantie neemt het geluksge voel iets toe met toenemende opleiding, maar wordt het minder met het klimmen van de jaren. Bron: CBS uw -zr.uo uu .00 «fitsesttv 00 uur Komende weken staat er in De Schuur- kerk weer van alles te gebeuren. Onder an deren De Berini's (extra voorstelling vrij dag 21 oktober) en Margriet Eshuijs tre den op in het theater in Maassluis. De zaterdag was al snel uitverkocht. Gelukkig kon er nog een vrijdag voor geplakt worden om alle fans van De Berini's de gelegenheid te geven op gepaste wijze afscheid te nemen van hun favo riete cabaretduo. Afscheid? Ja, afscheid! Marjo lein Meijers en Hans Kemeling houden het voor gezien. Als Harrie en Annie de Bruin zorgden zij voor een theatersoap, waarbij het o zo liefheb bende en kibbelende echtpaar als een slagschip dwars door menselijke en maatschappelijke bele venissen stootte. Maar nu gaan de Berini's uit el kaar. Nog één keer willen ze herinneringen opha len: op vrijdag 21 oktober (aanvang 20.30 uur) in De Schuurkerk te zien met het programma En nou is het afgelopen. Een week later komt een van de bekendste zangeressen uit Nederland richting Maassluis. Zaterdag 29 oktober (aanvang 20.30 uur) staat Margriet Eshuijs met Flowerchild Un plugged op de planken. Flowerchild unplugged is een sfeervol en intiem programma. Margriet Es huijs swingt dat het een lieve lust is en zingt de sterren van de hemel in de mooiste ballads. Lied jes als House for sale, Black Pearl en God is asleep blijven spannend. De teksten zijn herken baar, vaak persoonlijk en altijd raak. De muziek is rijk van klank en uiterst muzikaal gearrangeerd met veel akoestische gitaren, vleugel en key board, accordeon, contrabas en basgitaren, span nende percussie, mooie vierstemmige vocalen en natuurlijk die unieke en onweerstaanbare stem van Margriet Eshuijs. Tijdens de Eurotopper dagen bij Keuken Kampioen profiteert u van ongelofelijk veel voordeel. Zo hebben we enkele van onze topkeukens zeer scherp geprijsd! Maar dat is nog niet alles. Ook topapparatuur mag weg tegen bodemprijzen, bij aankoop van een complete keuken krijgt u een groot aantal apparaten voor SLECHTS 1,-! ZANUSSI ARISTON afzuigschouw SIEMENS vaatwasser combimagnetron WELT MEISTER KUCHE i Siemens Koelkast Vaatwasser Oven Miele Gaskookplaat Afzuigkap Onderbouw Ariston Ariston gaskookplaat Ariston oven Ariston combimagnetron Zanussi Zanussi gaskookplaat Whirlpool Whirlpool oven Whirlpool koelkast normale prijs 1049,00 1199,00 799,00 729,00 499,00 1029,00 261,00 450,00 1200,00 455,00 719,00 819,00 Model Modena Bij de liefhebbers van modern zal deze rechte opstelling zeker in de smaak vallen Een strakke keuken zonder poespas maar met alle luxe en veel bergruimte. De keuken is voorzien van een volledig geïntegreerde vaatwasser, ruime koelkas combimagnetron, design gaskookplaat eenhendelmengkraan en brede afzuig schouw. En dat alles voor een verrassend lage prijs! Almere Delft Groningen Mijdrecht Purmerend Rotterdam Utrecht Woerden Zwolle jNNHMHHHHMNMMNHMMM Veel ouders vinden het een eng idee dat hun kind zich op een eigen fiets verplaatst, maar het fietszitje is ook niet altijd veilig. a tot 17.00 uur Utrecht en Zwofie tfred*<»Z*ofle «UW De» WWIprtol koelkast Volop bergruimte. J f"V

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 9