Integreren? Dat moeten mensen zelf doen! Koken met jenever Oud-voorzitter BVSO Aad de Wolf overleden 'Hier ben ik opgegroeid, hier voel ik me thuis' 4 halen 3 betalen Letselschade? Concert Westvest90 Verkoop Unicef Jazz en improvisatie Supermarkt overvallen Operatie schoenendoos Grote beer, kleine beer Acrobaatpieten Nieuwe Passage WINNAARS COLLECTIE PALS GROEP Gemeente Schiedam wil niet betalen voor verzakte achtertuinen Kortweg 25-jaar mensen werk Marianne van Velzen Woensdag 23 november 2005 Het Nieuwe Stadsblad Pagina 7 SCHIEDAM SCHIEDAM - Sinterklaas is weer in het land en dat betekent voor veel kinderen dat ze mogen uitkijken naar een cadeau in hun schoen. Basisschool de Klinker wil tij dens de feestdagen ook stil te staan bij al die kinderen die het minder goed hebben. De school doet dit jaar voor de elfde keer mee aan Operatie Schoenen doos. Doel is om zeshonderd verrassingspakketten samen te stellen voor kinderen in Tanza nia, India en Moldavië. Iedere leerling levert begin december een gevulde schoenendoos in. SCHIEDAM - Het Euterpe Blaaskwintet staat vrijdag op het podium tijdens het Westvest90- concert. Het kwintet bestaat uit de top van Nederlandse blazers. Al di rect na de oprichting in 1998 be gon het ensemble flink aan te weg te timmeren door gelijk het Internationale Blaasensemble Concours te winnen. Sindsdien worden ze overal ter wereld uit genodigd. Nu dus in de West- vest90-kerk. Aanvang 20.15 uur. Kaarten kosten 13 euro/11 euro en 3,50 euro. SCHIEDAM - Vrijwilligers van Unicef zijn zaterdag in Albert Heijn in Hof van Spaland voor de verkoop van leuke Sint- en Kerstcadeautjes en wenskaarten. Van 30 november t/m 17 decem ber zijn de vrijwilligers elke woensdag en zaterdag te vinden in de bibliotheek aan het Bach- plein. Op woensdag kan men voor 1 euro op de foto, de op brengst van deze actie is be stemd voor scholing van meisjes in Afghanistan. Tevens is er een kleurwedstrijd. SCHIEDAM - Jazz-musicus Rik van Den Bergh geeft een cursus improvisatie bij muziekcentrum Opmaat. De cursus is geschikt voor zowel beginners als gevor derden (alle instrumenten) en bestaat uit tien individuele les sen. Rik van den Bergh speelt baritonsaxofoon en basklarinet in verschillende bands en big bands. Nelleke Elzinga, muziekcen trum OpMaat 010 4709940 06 50874602. SCHIEDAM -Twee gewapende mannen hebben vorige week woensdag een supermarkt aan de Mesdaglaan overvallen. Het per soneel werd bedreigd met een vuurwapen. De overvallers maakten een onbekend geldbe drag en enkele mobiele telefoons buit. Tijdens de overval waren er nog klanten in de zaak. De recherche is op zoek naar ge tuigen, tel. 0900-8844. Mark Kivit SCHIEDAM - 'De overheid kan beleid maken maar de werkelijke integratie moet van de mensen zelf komen'. Aan het woord is Nihat Eski, Tweede-Kamerlid van het CDA, die vorige week een bezoek aan Schiedam bracht om te kijken hoe het is ge steld met de integratie in de Brandersstad. Nihat Eski ging samen met raadsleden Martijn Vroom, Ada Valk en wethouder Christine Daskalakis langs bij de moskee in aanbouw aan de Schaepman- singel. "Ik vind het goed dat de moskee een multi-functioneel ge bouw wordt. Het is niet alleen voor het gebed maar biedt ook ruimte voor activiteiten voor bij voorbeeld vrouwen of jongeren." Ook over zijn bezoek aan de Isla mitische school El Furkan, is Ni hat Eski te spreken. "Door een goede huiswerkbegeleiding zijn de schoolresultaten aanzienlijk verbeterd. De school zet boven dien de deuren open voor de buurt." Het Tweede-Kamerlid hecht er aan vooral de positieve zaken naar voren te brengen. "Want als het over allochtonen gaat wordt er meestal gevraagd wat er mis is." Geen eiland Hij zegt het bij elk werkbezoek weer: allochtonen moeten niet op een eiland leven maar contact zoeken. Andersom moeten au tochtonen daar ook voor open staan. Kennismaken met andere culturen leidt tot meer begrip. "Met respect voor ieders identi teit elkaar opzoeken", benadrukt Nihat Eski, die zelf een Turkse achtergrond heeft. "Het is als- bij de herdenking van Theo van Gogh werd gezegd. We moeten elkaar niet loslaten." Wethouder Christine Daskalakis knikt bevestigend. "We leggen nu de nadruk op acceptatie. Samen met de zelforganisaties werken we aan een project om autochto ne Schiedammers kennis te laten maken met andere culturen in on ze stad. Iets in de trend van In burgeren Andersom, zoals in Delft is gedaan. Maar we willen niet precies hetzelfde doen." Het CDA Schiedam heeft goede contacten met de moslimge meenschap in de stad, conclu deert Nihat Eski. "Wij snappen hoe een geloof werkt. Andere partijen hebben dat niet", stelt Martijn Vroom. "Vanuit je geloof politiek bedrij ven is niet vanzelfsprekend meer. 'Daar heb je hem weer met z'n Jezus', is mij wel eens door Leef baar Schiedam te verstaan gege ven. Moslims en Christenen heb ben een heilig boek, waar waar den en normen uit voortkomen. Dat delen we gewoon." Moet de partij dan niet de C van Christelijk vervangen door bij voorbeeld een R van Religieus? Maar dat is iets' waar volgens Vroom alleen buiten het CDA over wordt gezeurd. SCHIEDAM - Poppentheater Valentijn speelt zondag de voor stelling Grote Beer, Kleine Beer in Jeugdtheater De teerstoof. De voorstelling, die gebaseerd is op de gelijknamige prentenboekse rie, is speciaal geschikt voor peuters, compleet met een be- renhoge herenberg, een beren grot en zelfs een berenbad. Na afloop kunnen kinderen zich la ten schminken en een berenplaat kleuren. Aanvang: 14.30 uur, leeftijd: 2+, Kdarten kosten 4,50 euro, volwassenen 5,50 euro. Reserve ren bij de VVV, tel. 0900- 1192192. SCHIEDAM - De Nieuwe Pas sage staat komende zaterdag en zondag in het teken van Sinter klaas. Twee Zwarte Pieten zullen jong en oud verstelt doen staan met acrobatische capriolen. Op zondag is er tussen 12.30 en 16.30 een workshop, waarbij kinderen hun eigen zak van Sin terklaas maken. hier heb ik het zo goed met de mensen en met mijn studie dat dit gevoel soms wat minder is. En trouwens als ik terug ga naar mijn eigen land Koerdistan zal ik zeker Nederland missen want, zoals ik al zei Nederland is mijn tweede thuisland geworden. Piloot Ik zal zeker in de toekomst terug gaan naar Koerdistan, maar eerst wil ik mijn studie afmaken in Ne derland, want ik wil namelijk pi loot worden. Ik wil piloot worden omdat het me een heel leuk be roep lijkt en het een grote uitda ging is. Ik wil namelijk wel iets kunnen betekenen voor mijn ei gen volk en land in de toekomst en zal zeker niet met lege handen terug willen. Maar als ik in de toekomst terug ga naar mijn land zal ik zeker een tweede bestaan hebben in Nederland, want een land waar je bent opgegroeid en tal van dingen hebt geleerd en ook nog bent afgestudeerd zal je niet zo snel en makkelijk voor goed kunnen verlaten. SCHIEDAM - De bekorin gen van een borreltje, be hoeft in de Brandersstad geen uitleg. Maar met jene ver kan je ook heel smake lijk koken, zo is te lezen in het kookboek 'Koken met je never en ander Schiedams gedistilleerd.' Het boek bevat recepten voor amuses, voor-, hoofd- en nage rechten. Daarnaast staan er recepten in van bekende en onbekende ou derwetse dranken. Advocaat, boerenjongens en boerenmeisjes zullen de meeste mensen nog be kend in de oren klinken, maar Schiedamse koffie met graanje never, een verdronken geiten kaasje en tipsy jam zijn minder bekend. De opbrengst van het kookboek, dat wordt uitgegeven door de Lions club, is bestemd, voor een vakantieproject van vereniging De Vonk. De Vonk organiseert jaarlijks va kantiekampen waarbij kinderen uit gezinnen die het niet zo breed hebben, de mogelijkheid krijgen met vakantie te gaan. Lions Club Schiedam hoopt uit de opbreng sten zeker vier jaar 15 kinderen per jaar blij te kunnen maken met een vakantie. 'Koken met jenever en ander Schiedams gedistilleerd' wordt 27 november officieel gepresen teerd in het Gedistilleerd Muse um en zal voor 19,95 verkrijg baar zijn bij diverse Schiedamse boekhandels. Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl SCHIEDAM - Aad de Wolf, oud-voorzitter van Bewo nersvereniging Oost, is zon dag 13 november op 69 jari ge leeftijd overleden. De Wolf was vanaf de oprichting betrokken bij de bewonersvereni ging, waarvan hij later voorzitter werd. In de jaren zeventig was hij lid van de gemeenteraad namens de CPN. De Wolf kende de problemen van de stadsvernieuwing in de ja ren 80 en 90 in Schiedam Oost. Hij voelde zich zeer betrokken bij de bewoners en ageerde meer dan eens tegen de sloopplannen. De Wolf is zijn wijk altijd trouw gebleven. Op een jaar na, toen hij zijn oude woning verruilde voor een flat in Noord. Hij kon echter niet aarden en keerde spoedig te rug naar zijn wijk. Aad de Wolf was erelid van de BVSO. De laatste jaren deed hij het rustiger aan maar bleef wel de vergaderingen van hef wijkover leg bezoeken, laat de bewoners vereniging weten. *In Fortis Theater a.d Schie Mac beth op 23 november 20.15 uur, Back to the seventies met Steve Harley Cockney Rebel op 27 november om 20.15 uur, De Beri ni's op 29 november om 20.15 uur. Lekker uit je dak met De Band Krijgt Kinderen Buenos Dias Sinterklaasconcert op 30 november om 14 uur. Zondag is er om 13 uur een ruilbeurs in Dienstencentrum De Woudhoek. Toegang gratis. Harmonia ontvangt morgen Mildred Everaars met een bloe- menseance om 19.45 uur in De Blauuwe Brug aan het Bachplein 590, toegang 5 euro. Van 23 november tot 23 januari is er in de Harg-Spaland aan de Willem Andriessenlaan 2, een nieuwe expositie te bezichtigen. Zaterdag is er een inloopcon cert in de Grote Kerk met het RK Mannenkoor 'In Honorem Dei' De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Kerkdiensten zondag 27 november in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerkom 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds.W. van Sor- ge- Zondag om 10.30 uur in de St.Jan de Doper - Visitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, de viering van de le Adventszondag. Zater dag viering met muzikale bege leiding door Jeanetty Geuze. H. liduina en o.l. vrouw van de rozenkrans Schiedam, Singel 104. De mistijden in de Basiliek zijn: zaterdag 18.00 uur stille hei lige mis. zondag 10.15- uur een gezongen hoogmis In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag om 9.15 uur eu charistieviering met als voorgan ger pater W. Saris met medewer king van het Liduinakoor. Zondag bij de Hervormde Evangelisatie op Gereformeerde grondslag. Accent College, 10 uur: voorganger Dr. P. Buitelaar, om 17 uur: in Grote Kerk Dr. P. Buitelaar. Zondag bij De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap een dienst om 10.30 uur. In de Nederlands Gerefor meerde Kerk aan het Westvest 30, zijn zondag diensten om 9.30 uur en 16.30 uur. SCHIEDAM - John Broere en Peter Prins zijn boos te leurgesteld en sceptisch. Bij na twaalf jaar lang hebben de bewoners van de wijk De Velden in de clinch gelegen met de gemeente over de vergoeding voor de ophoging van de ernstig verzakte wijk. Nadat de gemeente de bewo ners van de binnenste ring van de wijk financieel tege moet waren gekomen, blijkt er nu voor de overige bewo ners geen geld meer te zijn voor de ophoging van de achtertuinen. De gemeente is bereid de open bare weg en de voortuinen van de wijk onderhanden te nemen maar de bewoners draaien zelf op voor de kosten van het ophogen van de achtertuinen. "We voelen ons ge naaid," zegt Prins, "We zijn straks zeker een bedrag van 3500 euro kwijt aan herstel van onze tui nen." Prins en Broere zijn bang dat uiteindelijk niet alle bewo ners hun tuinen zullen laten op hogen omdat er geen gezamenlij ke regeling is aangeboden door de gemeente. In sommige straten is een verzakking van zo'n 1.30m gemeten. Emoties Tijdens een bewonersbijeen komst met wethouders Cor van Tilborg (financiën) en Hans Me ijer (ruimtelijke ordening) in de Blauwe Brug liepen de emoties soms hoog op. Bewoners menen dat de gemeente in 1992 de wijk niet op de juiste wijze bouwrijp heeft gemaakt en daarom de kos ten van het ophogen zou moeten betalen. Zij vinden in ieder geval dat zij recht hebben op een zelfde behandeling ais de bewoners van de binnenring (fase 1) van de wijk. De gemeente, daarentegen, vindt dat de verantwoording voor het ophogen bij de huiseigenaren zelf ligt. In de erfpachtvoorwaarden staat dat de bewoners opdraaien voor ernstige gebreken van de grond. "Wij hebben op geen en kele manier de verwachting bij de bewoners gewekt dat er op de zelfde wijze zou worden opge hoogd als in fase 1", meent wet houder Meijer. Halsstarrig Bewoners verwijten de gemeente een halsstarrige houding. Allerlei voorstellen om bewoners op een redelijke wijze tegemoet te ko men werden van de hand gewe zen. Zelfs een tegemoetkoming middels een renteloze lening bleek niet bespreekbaar. Vorige week, tijdens de algemene be schouwingen, werd een motie van D66, waarin gepleit werd voor een redelijke financiële on dersteuning voor de bewoners, verworpen. Wethouder Van Til borg: "Er is een politieke keuze gemaakt. Het antwoord is en blijft dus nee." Leo Boons, een woordvoerder van de bewonersvereniging, vraagt zich af of de raad wel een juiste beslissing heeft kunnen ne men en zinspeelt erop dat de raad door wethouder Van Tilborg is gemanipuleerd in haar beslissing. "We praten hier over een extreem geval van verzakking. Hoe leg je politiek uit dat de ene bewoner drie maal zoveel moet betalen dan de andere." Te koop Bewoners gingen na de bijeen komst dus met lege handen naar huis. Peter Prins heeft na 12 jaar getouwtrek met de gemeente het bijltje erbij neergegooid. Zijn huis staat inmiddels te koop. deel 6 Ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van Vluchte lingen Werk Schiedam, laat het Nieuwe Stadsblad in de ze rubriek mensen aan het woord, die nauw bij vluchte lingenwerk zijn betrokken. Deze maand Gashna Hama- Karim uit Iran, de 16-jarige dochter van een asielzoeker uit Koerdistan. men in Nederland was voor ons alles heel anders. We waren dui zenden kilometers weg van ons eigen land, een heel ander kli maat en andere mensen. In het begin misten we ons eigen land heel erg en nu nog steeds. In het begin was dat veel erger omdat we de taal niet kenden, weinig mensen kenden en bijna geen vrienden hadden. Het enige leuke was dat we mijn vader weer za gen. Maar langzamerhand kwam daar verandering in, want ik ging naar school in Schiedam, ik leer de de Nederlandse taal en ik leer de meer mensen kennen en kreeg vrienden. Ook leerde ik veel meer over Nederland. Het land waar ik me ooit heel ongelukkig heb gevoeld, Nederland dus, is nu voor mij mijn tweede land. Hier ben ik opgegroeid, hier ben ik zeven jaar ouder geworden, hier heb ik een goede studie, hier heb ik meer kennis gekregen over de wereld en het leven. In Neder land voel ik me nu gewoon thuis het is een kleurrijk land met hele aardige behulpzame mensen, het is een mooi land met een mooie cultuur en een mooie geschiede nis. Natuurlijk mis ik nog steeds mijn eigen land en familie, maar Mijn naam is Gashna HamaKa- rim ik ben 16 jaar oud en kom uit het zuidelijke deel van Koerdis tan in Irak. Ik woon sinds 12 mei 1998 in Nederland, maar mijn va der kwam een jaar eerder naar Nederland. Mijn vader was actief in de politiek en is tijdens de oor log van 1996 in Koerdistan ge wond geraakt. Zijn verwonding was zo ernstig dat hij naar Iran is gegaan voor behandeling. Uitein delijk is hij naar Europa vertrok ken en heeft in Nederland asiel aangevraagd en gekregen. Gelukkig genas de verwonding van mijn vader in Nederland wel en ging het steeds beter met hem. Het was ondertussen al 1998 en wij hadden mijn vader al twee jaar niet gezien, wel gesproken. Mijn vader besloot dat wij ook naar Nederland moesten komen in het kader van gezinshereni ging. Na twee jaar zagen we pas mijn vader na al die ellende die hij en wij hadden doorgemaakt. Andere mensen Toen we op 12-5-1998 aankwa- Bij aankoop van de eerste 3 delen uit de Winnaars Collectie krijgt u bij inlevering van deze bon boek 4 er gratis bij. M V l. Wethouder Christine Daskalakis, Tweede-Kamerlid Nihat Eski, en de CDA raadsleden Martijn Vroom en Ada Valk keken een dagje rond in multicultureel Schiedam. foto: WH K 001059 De Velden staat met lege handen De Berini's staan op 27 november in het Fortis Theater aan de Schie 1Remco Campert I Het leven ts vurrukkulluk 2. Thomas Rosenboom I De mensen thuis 3. ian Wolkers I De doodshoofdvlinder 4. Tessa de Loo I De meisjes van de suikerwerkfabriek Deze actie is alleen geldig in Nederland t/m 31 december 2005 zolang de voorraad strekt. Niet geldig in combinatie met andere acties en/of aanbiedingen. Ophogingwerkzaamheden op het Dilleveld. De wijk de Velden wordt geplaagd door ernstige grondverzakkingen. Volgens de bewoners een gevolg van een fout tijdens het bouwrijp maken van de grond. foto: ROEL DIJKSTRA Winnaars Collectie 4=3 Deze aanbieding f-kMuj.»! geldt bij: LirUllCJ Gashna HamaKarim:'Als"ik terug ga naar Koerdistan, zal ik Nederland ontzettend f missen.' foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 7