Slaapkamer wordt geurige bedkamer Hoe veilig is 't thuis? Controleer het zelf! Intieme blokhutsfeer verovert de slaapkamer Spelen met dessins vergt voorzichtigheid 'Beschouw hypotheek niet als schuld' siltÉte Kijk verder dan vandaag Kleurenpalet in wintertuin Deel ervaring met hypotheek Wanneer heeft oversluiten zin? Hitte en koelte spelen samen Rolluiken maken echte nachtrust mogelijk Woensdag 7 december 2005 Het Nieuwe Stadsblad Pagina 17 Veel mensen focussen zich op lage rentepercentages. Maar aan dacht voor een goede afstem ming van de hypotheekvorm, de rente en de looptijd is veel be langrijker. Alleen dan kan er een goede aansluiting op de eigen wensen en mogelijkheden plaats vinden. Wie een hypotheek afsluit moet verder kijken dan vandaag. Aan een hypotheek zit men immers 30 jaar vast. De juiste hypotheek is dus de hypotheek die het best past bij iemands persoonlijke omstandigheden, nu maar ook op langere termijn. Met de hypotheek leggen de meeste mensen de fundering on der hun vermogensopbouw en hun financiële planning. Het is daarom van belang goed stil te staan bij de keuze van de hypo theek. Niet alle coniferen zijn winter groen en sommige coniferen zijn niet alleen wintergroen. De La- rix en de merkwaardige Ginkgo met z'n eendenpotenblad ver kleuren schitterend geel in de herfst voor- ze hun blad afwer pen. Anderen, zoals de Japanse cipres (Cryptomeria), verkleuren geleidelijk door het jaar heen. 'Elegans' wordt in de herfst van blauwachtig groen paars, andere van groengeel meer blauwgroen enz. Er zijn ook soorten die bronskleurig worden. Bijna alle coniferen hebben sterk in het oog springend jong blad in het voorjaar, sommige hebben op vallende kegels (violetblauw bij de Servische spar (Picea omori- ka)), andere bont, geel, blauw of nog anders gekleurd blad. En dan al die verschillende groei vormen: zuilen, bollen, wilde struiken, hoge kroonvormen, treurbomen, kruipers, dwergen en reuzen en natuurlijk speciale snoeivormen. Natuur en kwekers hebben voor een gigantische va riatie gezorgd. Vanaf 1 januari 2006 kan de consument zich beter voorberei den op het kopen van complexe financiële producten. Financieel toezichthouder AFM heeft daar voor www.geldwaardering.nl in het leven geroepen. Op de site kan de consument zijn ervarin gen met hypotheken, leningen of beleggingsfondsen delen. Door middel van een systeem met sterretjes kan iedereen in één oogopslag zien wat anderen van een bepaald product vonden. Aan het oversluiten van een hy potheek zitten nogal wat haken en ogen. Wie zijn hypotheek na melijk vervroegd aflost moet daarvoor aan zijn geldverstrek- ker een boete betalen (renteboe te). Bovendien komen er ook no taris- en taxatiekosten om de hoek kijken. Ook moet er af- sluitprovisie worden betaald. Oversluiten heeft alleen maar zijn, als er de verwachting is dat de hypotheekrente omhoog gaat in de resterende looptijd van de huidige rentevast periode of als de hypotheek van de huiseige naar aan het einde van zijn ren tevast periode zit. Dat beperkt namelijk de boete. Als een huiseigenaar besluit zijn hypotheek over te sluiten, is het bovendien alleen maar interes sant als de nieuwe hypotheek een lange rentevast periode heeft. Omdat de optimale sauna erva ring een samenspel tussen ver hitten en afkoelen is, zal ook een douche gewenst zijn. Super-de-luxe zijn de stoomcabi nes voor twee of meer personen, voorzien van ingebouwde spea kers voor wat ontspannen mu ziek en als extraatje geur- en chromotherapie. Nu nog een paar heerlijke ligbedden, een binnenfonteintje en een sterren hemel in 't plafond en het grote genieten kan beginnen. Genieten in je eigen wellnes- sruimte wanneer je maar wilt; na een drukke stressvolle dag loop je de trap op richting totale ont spanning. Om vervolgens de trap af te dalen en het bed in te stappen. Wat wil een mens nog meer?! Bron: www.wonencompleet.nl. Slapeloosheid is de op twee na meest voorkomende klacht in Nederland. Huis artsen weten er slecht raad mee. Oorzaken zijn namelijk divers. Wel zijn er een aantal goede tips. En goed nieuws. Want wellicht door boven staande oorzaak is er een nieuwe slaapkamertrend op komst. Totaal anders dan voorheen en goed tegen sla peloosheid. Een nieuwe kijk op slaapkamers is op komst. Na jaren van saaie bedkamers werd de slaapkamer in de jaren '80 uitgeroepen tot leefruimte. TV, audio en boeken kast vonden er een plaats. Deze winter gaat het roer fors om. Slaapkamers zijn weer om in te slapen. Wel luxe en warm in gericht. Maar duidelijk gericht op rust. Onderzoek heeft aange toond dat slechte slapers in een andere ruimte dan de slaapkamer moeten ontspannen. En ook daar de negatieve gevoelens van slape loosheid achterlaten. Eenmaal in bed geen leeslampje of spannen de film, maar licht uit en rust. Oogstrelend zijn de diverse soor ten bedombouw van ronde hou ten vormen of zelfs omkleed met leer en suède. Maar de echte luxe zit verstopt. Matrassen worden persoonlijk aangemeten evenals kussens. Nieuw bijvoorbeeld is Sensasoft, een viscose dat door NASA is ontwikkeld. Het stevi ge, hypoallergeen materiaal (huis- en stofmijtvrij) voegt zich naar de ideale slaaphouding, maar biedt gelijktijdig precies dié ondersteuning die het lichaam nodig heeft. In kussens is er een ontwerp van een Britse therapeut die het hoofdkussen van luchtka- nalen voorziet. Via deze luchtrib- bels wordt overtollig vocht en warmte afgevoerd. Voor slechte slapers met ademhalingsmoei lijkheden is dit het beste nieuws sinds jaren! Ook zij mogen zich vanaf nu verheugen op een zuur stofrijke, ontspannen nachtrust. En is de slaap toch een keer moeilijk te vatten, vanwege ver koudheid of stress, dan kunnen in de speciale pockets van het kus sen aromatische geoliede watten schijfjes worden geschoven. Eu calyptus, lavendel, kamille...'t is maar waar de voorkeur naar uit gaat. Pulo sleep systeem staat maar liefst veertien verschillende slaapposities toe. En daarvan profiteren niet alleen mensen met nek- en rugklachten. Het systeem werkt ook preventief. Het kussen van Sensasoft kan in een gewone sloop en hoeft, omdat het zich zelf via de luchtkanalen continu verfrist, niet gewassen te worden. Opschudden wordt overbodig, de veerkracht van Pulo regelt alles helemaal zelf! Prijsvraag In de winkel kost zo'n kussen 99 euro, maar als lezer van Wegener Huis aan huiskranten maakt u kans op een gratis exemplaar! Wat u moet doen? Beantwoord de volgende vraag en stuur het antwoord vóór 12 januari 2006, samen met uw persoonlijke adresgegevens, naar redactie.pro@whk.wegener.nl. De vraag is: van wie is het ont werp om het hoofdkussen te voorzien van luchtkanalen? Meer informatie over het kus sen (niet over de prijsvraag!) is op te vragen bij Framo vof tel. 026 3114293 of kijk op www.framo.nl. WONEN Slaapcomfort is een relatief nieuwe term waar iedereen de mond van vol heeft. De juiste matras, het ideale hoofdkussen, een verstelbare lattenbodem. Het is geen overbodige luxe, want ten slotte brengen we gemiddeld een derde van ons leven door in bed. En toch zijn er nog tal van factoren die een ge zonde nachtrust grondig kunnen verstoren. Een goede nachtrust blijkt in de praktijk moeilijker dan het lijkt, maar het helpt enorm als de slaapkamer voldoende verduis terd is, als het doodstil is en als de kamer de juiste temperatuur en vochtigheidsgraad heeft. Rol luiken kunnen hierbij een grote rol spelen. De minste lichtinval kan slaap volledig ontregelen. Gordijnen, van welke soort dan ook, kunnen nooit volledige duisternis garan deren. Een buurman die op zon dagochtend het gras maait, een nazomers tuinfeestje dat uitloopt tot in de late uurtjes, de hond, haan of ezel van de buren die da nig op de zenuwen werkt. Het werkt allemaal door in de kwali teit van de nachtrust. Rond de 20° C De ideale slaapkamertempera- tuur moet behaaglijk aanvoelen, zo rond de 20° C. Als het te koud of te warm is, word je onherroe pelijk wakker. Toeval of niet, maar laat dat nu juist allemaal variabelen zijn die dankzij rolluiken perfect onder controle kunnen worden gehou den. Rolluiken zijn dankzij hun geluidswerende isolatiefunctie een uitstekende oplossing. Omdat de rolluiken zowel warme als koude weersinvloeden tegen houden, kan de temperatuur in de slaapkamer nooit extreem hoog of laag worden. Met het gure winterweer is een extra bescher ming tegen regenvlagen, wind stoten en vriestemperaturen mooi meegenomen. Bovendien zorgt de verluchting via de sleuven in de lamellen voor een ideale luchtvochtigheid van 50 tot 60%. Uiteraard zijn rolluiken niet al leen geschikt voor slaapkamers, maar zijn al deze voordelen ook van toepassing in andere vertrek ken. Nu het weer vroeg donker wordt, zitten we graag met een veilig ge voel voor het haardvuur of de te levisie. Met rolluiken voor de ra men en deuren, is dit veilige ge voel verzekerd. Er zijn modellen beschikbaar die zijn uitgerust met veiligheidsve ren, bijkomende sluitingssyste men en domoticagestuurde ti mers om ook bij afwezigheid te openen en sluiten. Dankzij de zeer uitgebreide keu zemogelijkheden en opties, kun nen rolluiken perfect afgestemd Worden op de kenmerken van het huis. Natuurlijke harmonie Verkrijgbaar in bijna alle kleuren, maten, stijlen, materialen en af- werkingsvormen, vormen de rol luiken van je keuze automatisch een natuurlijke harmonie met de rest van je woning. Inbouwrolluiken zijn de meest klassieke. Met hun mechanisme worden ze in een uitsparing bo ven de deur- of raamopeningen geplaatst. Ze bestaan uit lamellen in alumi nium of pvc die op een stalen as, voorzien van kogellagers om de beweging vlotter te laten verlo pen, op- en afgerold worden. Bij opbouwrolluiken vormen de luikkast en het raam één geheel waardoor er minder ruimte nodig is dan bij de inbouwvariant. Bei de delen sluiten perfect aan zodat tocht geen enkele kans krijgt. De compactere opbouw staat ga rant voor een goede isolatie, en nog meer bescherming die kan voorzien worden. Deze luiken zijn ideaal bij renovatie van ra men. De derde techniek speelt zich volledig aan de buitenzijde af. De kast wordt op de muur of in de dagopening bevestigd en het luik loopt via geleiders voor het raam naar beneden. Deze voorzetrolluiken zijn lich ter: de kast is van aluminium, de geleiders en lamellen van alumi nium of pvc. Ze kunnen geplaatst worden zonder de vensters aan te raken. Een naadloze, esthetische inte gratie is in ieder geval verzekerd! Bron: www.harol.be Wie wil toetsen hoe gezond het binnenkjimaat van hun huis is, kan terecht op het internet. De Toetslijst Gezond en Veilig Wonen brengt een hoop factoren, die invloed hebben op onze ge zondheid en veiligheid in huis, onder de aandacht. Hierbij is gezondheid niet alleen het afwezig zijn van ziekte, maar ook 'je prettig voelen in je wo ning zonder storende invloeden'. Er wordt dus niet alleen gekeken naar de kwaliteit van de woning, maar ook op welke manier van de woning gebruik wordt gemaakt. Als een huis is afgestemd op be woning door vijf personen, is het niet ondenkbaar dat er klachten optreden als er vijftien mensen leven. Zo zijn er tal van andere oorza ken denkbaar die maken dat een 'gewoon' huis door ongewoon gebruik klachten oplevert. De Toetslijst houdt daar rekening mee. In deze toetslijst worden vragen gesteld die zijn ondergebracht in vier thema's: Luchtkwaliteit (ver vuiling, ventilatie en vocht), Comfort (temperatuur en tocht), Geluid en Veiligheid. Na het uitvoeren van de toets ge zond en veilig wonen krijgt u een idee van de kwaliteit van het bin nenmilieu van uw woning. Aangegeven wordt of de voorzie ningen in uw woning op het ge bied van luchtkwaliteit, comfort, geluid en veiligheid goed zijn of kunnen worden verbeterd. Ook krijgt u een globale indruk van de factoren die hier invloed op heb ben. Daarbij spelen de gezondheid van u en uw huisgenoten, gevoe ligheid voor allergieën, lucht wegaandoeningen of tocht een belangrijke rol. Als de score na het invullen van de toets aangeeft dat de kwaliteit onvoldoende is, kunt u aan de hand van de verbetertips beslis sen welke verbeteringen drin gend noodzakelijk zijn of nog even kunnen wachten. De Toetslijst heeft een logisch, maar wel erg lang adres meege kregen: www.toetslij stgezondenvei ligwo- nen.nl. :-i SB y De bedmode voor deze winter biedt kruidige, intense kleurcombina ties met toppers als aubergine, fuchsia en mosgroen. Kleuren die doen denken aan de intieme sfeer van een blokhut, compleet met hertenge wei en flakkerend haardvuur. Ook de overtrekken doen mee met stoere materialen als fleece en - nieuw! - suède. Op het bed ligt een plaid van (imitatie)bont of patchw ork en een weelde aan zijden kussentjes. Heel mooi zijn ook de gecoördineerde collecties waarbij bedstoffering en bedtextiel perfect op elkaar zijn afgestemd, vaak vormgegeven door een bekende modeontwerper. Nog niet helemaal zeker watje wilt? Lekker woonwinkelen geeft je de nodige informatie én inspiratie. Je maakt kennis met nieuwe materia len en de kleuren van nu en doet gegarandeerd leuke ideeën op. Zoek je heel gericht naar nieuwe meubelstukken, neem dan alvast een plat tegrond en wat foto's mee. Een goede tip ook is het samenstellen van een knipselmap. Bijvoorbeeld met plaatjes uit woonbladen in de kleu ren en sferen die jou aanspreken. Schroom niet en vraag in de winkel altijd uitleg of advies. En wees duidelijk over het budget dat tot je be schikking staat. Binnen dat gegeven - groot of klein - kan een interi euradviseur je altijd optimaal van dienst zijn. Strepen, ruiten, cirkels, geo-me- trische vormen. Samen in één in terieur toegepast, wordt het alle maal erg onrustig en onoverzich telijk. Natuurlijk is er geen wet die dat verbiedt. Maar het kan ook anders. Over het algemeen wordt van het basisprincipe uit gegaan dat verschillende dessins in één kamer elkaar niet verdra gen. Dat wil niet zeggen dat het dessin als zodanig 'heel erg mooi' kan zijn. Maar minder in de vele combinaties. Het roze en groen van een Engel se plattelandstuin vormen een klassieke combinatie die aan vroeger doet denken. De donker roze tinten van de bedrukte stof lijken de limoenkleurige muren dieper te maken, wat de kamer een frisse en bekoorlijke uitstra ling geeft en een stuk minder voorspelbaar is dan een traditio nele aanpak in pastel. Dessins geven een interieur iets extra's. Nietszeggende vlakken worden plotseling interessant. De ruimte wordt gevuld. Bloemmo tieven die landelijkheid en ro mantiek oproepen. Horizontale of verticale strepen die een spel met vlakverdeling en ruimte spe len. Wees wel voorzichtig met dessins in vertrekken die al druk en rommelig zijn. Dessins passen prachtig in kamers waar weinig contrasten aanwezig zijn. Kijk voor meer woontips op www.binnenhuisarchitectuur.nl "We hadden het vaak over een eigen huis. Maar op de een of andere manier kwa men we er nooit toe om de stap te wagen. Nu hebben we besloten om onze dromen werkelijkheid te laten wor den. Ik moet wel eerlijk be kennen dat ik er slapeloze nachten van heb. Ik lig dan te piekeren over de verplich tingen die je moet aan gaan." Aan het woord is Ma rijke, 29 jaar, medewerkster bij een reisbureau. "Bijna al mijn collega's hebben een eigen huis. Als ik ze probeer uit te leggen dat ik op zie tegen de verplichtingen, zeggen ze dat ik me niet moet aanstellen en dat ik de hypotheek niet als een schuld moet beschouwen. Ze adviseren mij en Henk om naar een hypotheekadviseur te gaan. Zijn informatie zou me op andere gedachten kunnen bren gen. En dan zeggen ze ook uitda gend dat we ook maar vast naar een huis moeten gaan uitkijken en een makelaar moeten inscha kelen", vertelt Marijke. Rustgevende woorden Zij en Henk volgen het advies van Marijkes collega's op en ma ken een afspraak met een hypo theekadviseur. Eenmaal bij de adviseur gooit Marijke de oorzaken van haar slapeloze nachten op tafel. "Jammer dat u niet eerder langs bent gekomen, want dat had u heel wat onrustige nachten be- van het mijne. Dat geeft mij een rustig en zeker gevoel. Als ik op een gegeven moment besluit minder te gaan werken, dan kan dat. Henk volgt de ene na de an dere opleiding,1 waarmee hij steeds hoger op de loopbaanlad der komt. En dat betekent salaris verhogingen. We hebben afge sproken een verantwoorde start te maken die ons ook de ruimte geeft te kunnen sparen. Na een paar jaar zien we wel weer ver der. Ik ben dan gewend aan het idee van het eigen huis en hik dan waarschijnlijk niet meer zo tegen de verplichtingen op." Verantwoorde hypotheek Het afsluiten van een hypotheek heeft belangrijke gevolgen voor het uitgavenpatroon. Niet alleen op het moment van afsluiten, maar ook voor een flink aantal jaren daarna. Marijke: "Het is dus van belang dat je je goed laat informeren over de keuze van de juiste hypo theek. Geldverstrekkers kijken voor de beoordeling van je finan ciële situatie naar je inkomen en je eventuele financiële verplich tingen zoals leningen of alimen tatie. Ook je spaargeld telt mee. Meestal wordt uitgegaan van de zogenoemde woonquote. Dat is het maximale deel van je inko men dat je kan gebruiken voor je hypotheeklasten. Naast financie ringslasten heb je immers nog an dere uitgaven. Daarom is het zin vol na te gaan wat je gemiddelde maandelijkse lasten zijn." spaard. U bent niet de enige hoor, die met deze onzekerheden wor stelt", waren de rustgevende woorden van de hypotheekadvi seur. Gegevens Marijke en Henk hadden een aan tal gegevens op papier gezet en mee naar de hypotheekadviseur genomen. Zoals inkomensgegevens, de huurprijs van hun huidige huis en overige maandelijkse verplichtin gen. Met die gegevens kon de hy potheekadviseur een schatting van een hypotheekbedrag doen en hen voorrekenen wat een ei gen huis gaat kosten. Vrij hoge huur "We hebben een vrij hoge huur", vertelt Marijke. "Als we een huis kopen zijn we aan de maandelijkse lasten voor een hypotheek minder kwijt. Dat stelde me al gerust. Er komt na tuurlijk meer bij kijken. Je moet reserveren voor het onderhoud en je moet verzekeringen afsluiten. Daar tegenover staat dat je gaat werken aan een vermogen en dat mag natuurlijk best wel iets kos ten. We hebben afgesproken te rug te komen met officiële be scheiden, zodat een juiste bereke ning kan worden gemaakt. We willen bij de berekening uit gaan van Henks salaris en van de helft V Doe mee met de prijsvraag en win een 'NASA kussen'! Sluit de wereld even buiten rïL« ''t**** pan»,» <axn ViUn Wva ttüfc w// m jsg3 r.;-; - g SS "Tg»—i w—n .wm-wt V. «ftawww.- - - mcm,9mmm*** mmexm*«►.»- a «MMW» «*>*-.-■ ilMiS li Mr - <MÉgiiÉf M n itmmm. ""SST. 1 Met rolluiken voor de ramen en deuren, is een veilig gevoel verzekerd. De bedmode voor deze winter biedt kruidige, intense kleurcombinaties die doen denken aan de intieme sfeer van een blokhut. Bezorgt de gedachte aan het kopen van een huis slapeloze nachten? Ga dan eens praten met een hypotheekadviseur. t

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 17