NTERNATIONAL FILM FE w KORTE FILMS EN WHITE LIGHT MAESTROS: KINGS AND ACES VPRO TIGER AWARDS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM FILMMAKERS IN FOCUS: STEPHEN DWOSKIN EN NAGASAKI SHUNICHI Woensdag 28 december 2005 Het Nieuwe Stadsblad Pagina 13 FILM fMk 4' Over een paar weken kunnen de cinefielen de agenda's er weer bij pakken en alvast hun schema's gaan maken. De 35e editie van het In ternational Film Festival Rotterdam (IFFR) start op 25 januari en zal Rotterdam tot en met 5 februari omtoveren tot dé filinstad van Ne derland. Hieronder alvast een eerste selectie van de verschillende programmaonderdelen en informatie over de kaartverkoop en de nieuwe fesitvalshop. "Nv V Heart, Beating in the Dark (Nagasaki Shunichi) ,j* Xl it Stephen Dwoskin (Groot-Brittannië) en Nagasaki Shunichi (Japan) worden met retrospectieven geëerd as Filmmakers in Focus. Met deze specifieke keuzes onderstreept het filmfestival zijn sterke be langstelling voor de avant-garde van en het experi ment in de filmkunst. Stephen Dwoskin (1939, New York) werkt sinds de late jaren zestig vanuit Londen als avant-gardistisch filmmaker. Hij is ook de au teur van het invloedrijke boek 'Film Is' (1975) over de geschiedenis van de avant-garde. Zijn filmisch oeuvre is een mengsel van een uiteenlopende verza meling van onderwerpen zoals observeren, voyeur isme, intimiteit, erotiek, de relaties tussen subject en object en het verstrijken van de tijd. Dwoskin maakte ook enkele documentaire essays. De film maker zal een selectie uit zijn omvangrijke oeuvre presenteren alsook de wereldpremière van zijn nieuwe film Oblivion. Het focusprogramma over Dwoskin valt samen met de publicatie van een DVD-box waarin 14 van zijn films zijn opgenomen. Dwoskin is een regelmatige gast in Rotterdam. Het filmfestival heeft in de loop der jaren meerdere van zijn films vertoond, inclusief zijn speelfilm Dynamo tijdens de eerste festivaleditie in 1972. Nagasaki Shunichi (1956) heeft gedurende vele ja ren een constante stroom van provocerende en uit dagende films afgeleverd waarin de personages vaak door onvoorziene omstandigheden naar extre men worden gedreven. Nagasaki maakte in de jaren zeventig deel uit van de voorhoede van de Japanse 8-millimeter scene en heeft sindsdien gewerkt met alle mogelijke filmformaten: Super-8, 16 mm, 35 mm, video en digitale video. Zijn bewonderaars vin den al jarenlang dat hij buiten Japan niet half de aandacht krijgt die hij verdient. Maar dat zal nu veranderen. Heart, Beating in the Dark uit 2005 (zijn opmerkelijke 'remake', vervolg en 'ma king off van zijn eigen, weinig bekeken 8-mm-klas- sieker uit 1982) vormt een uitstekende reden om Nagasaki tijdens het 35e filmfestival Rotterdam te presenteren als Filmmaker in Focus. KAARTVERKOOP/FESTIVALSHOP Het IFFR opende maandag 19 december in de Doelen een voorverkoop winkel waar de Tijgerpas (kortingskaart) en kaarten voor festivalevene menten (onder meer de openingsavond, slotfeest en VPRO Tigerdag) ver krijgbaar zijn. Ook kan men er terecht voor T-shirts, DVD's en andere arti kelen. De festivalshop bevindt zich in de kassaruimte van de Doelen aan het Schouwburgplein 50 te Rotterdam. De reguliere kaartverkoop voor het fes tival start zaterdag 21 januari om 09.00 uur. Een paar dagen eerder, don derdag 19 januari, verschijnt het volledige als bijlage bij de Volkskrant en op www.filmfestivalrotterdam.com. Ticketverkoop en reserveren kan van af 21 januari (9.00 uur) bij de centrale festivalkassa in de Doelen (ingang Kruisplein) en via 010 - 8909000. Met een Tijgerpas kost een ticket niet 8,-, maar slechts 5,-. Wie meer dan zes films kijkt, is voordeliger uit met een Tijgerpas. Voor houders van een CJP, Studenten OV-kaart, Rotter dampas of Pas 65+ is een Tijgerpas zelfs al voordeliger bij meer dan drie films. De persoonsgebonden Tijgerpas kost 20,-. Voor houders van een CJP, Studenten OV-kaart, Rotterdampas of Pas 65+ kost de Tijgerpas slechts 10,-. In de festivalshop zijn ook kaarten te koop voor Kids Only (met workshops) op zondag 29 januari, de Human Rights Night op woens dag 1 februari en de CJP/Studentenavond op donderdag 2 februari. Op www.filmfestivalrotterdam.com worden meer speciale evenementen be kend gemaakt. De festivalshop in de Doelen is geopend van maandag 19 de cember 2005 t/m vrijdag 20 januari 2006 op weekdagen van 12:00 tot 18:00 uur. De shop is gesloten op zaterdagen, zondagen en op 26 decem ber. Betalen kan uitsluitend met pin of creditcard. Jé Tijdens de 35e editie van het International Film Festival Rotterdam keert het programma met korte films terug in een nieuwe vorm die een kleiner aan tal films beter tot zijn recht doet komen. Het festi val omvat verder een themaprogramma over cine ma en drugs getiteld White Light. De themasectie White Light, samengesteld door programmeur Gertjan Zuilhof, omvat een serie he dendaagse en nieuwe drugsgerelateerde films. Het filmprogramma biedt zowel hallucinerende cinema (een verwaarloosd maar belangrijk gebied binnen de experimentele cinema) als 'narco-cinema' waar in drugs voorkomen als motor van het verhaal. Zuilhof zegt over White Light: "Ik maak een pro gramma met twee totaal verschillende vormen van film. Het moet gaan over drugs en film omdat dit onderwerp de afgelopen tijd sterk aanwezig is. Maar ook omdat drugs net zoveel met film te ma ken hebben als met rock 'n roll. Er is lange tijd wat lacherig gedaan over psychedelische vloeistofdia's, maar in vele zeer hippe clubs over de hele wereld denken ze daar heel anders over. Tegelijkertijd is drugscriminaliteit een van de vitaalste drijvende krachten in een van de vitaalste filmgenres. Psy chedelische fantasie tegenover de 'rip-off deal'." Het programma met korte films van de 35e festiva leditie zal worden herzien op zes hoofdpunten: een kleiner aantal films; een verdere concentratie op experimentele film en video; nieuw ontwikkelde vertoningschema's die introducties, presentaties en debat beter mogelijk maken; een enkele festivallo catie voor de vertoning van korte films tijdens de eerste helft van het festival om een ontmoetings plek te creëren voor festivalpubliek, filmmakers en vertegenwoordigers van de filmindustrie. De com petitie voor korte films van maximaal dertig minu ten keert terug als festivalonderdeel. Het festival neemt voor het eerst deel aan de toekenning van de Prix UIP voor de korte film. De winnaar is automa tisch genomineerd voor de European Film Awards in december 2006. Loopt het water je als filmliefhebber in de mond bij het lezen van namen als Hou Hsiao- hsien, Jan Svankmajer, Michael Haneke, Su zuki Seijun, Miike Takashi? Dan ben je aan het juiste adres bij Kings and Aces, waar het werk van de meesters van de auteurscinema wordt gevolgd. Three Times van Hou Hsiao-hsien is een drieluik van liefdesverha len die zich afspelen in respectievelijk 1966, 1911 en 2005. De personages worden vertolkt door steeds dezelfde acteurs. Het deel dat zich afspeelt in 1911 is zonder dialoog opgenomen en heeft net als de films uit die tijd tussenti tels. De Tjechische animatiemeester Jan Svankma jer baseerde Lunacy losjes op de verhalen van Edgar Allen Poe en Markies de Sade. In de filo sofische horrorfilm wordt een aan slapeloos heid lijdende jongeling uitgenodigd door een markies, die hem op zijn kasteel een zeer on conventionele therapie voor zijn slaapproble men aanbiedt. Michael Haneke werd in Cannes beloond met de prijs voor de beste regisseur en de prijs van de internationale filmpers voor zijn thriller Caché. Georges, een presentator van een boe kenprogramma, krijgt mysterieuze filmopna mes van hem en zijn gezin bezorgd, samen met verontrustende tekeningen. Georges voelt zich bedreigd. Maar door wie eigenlijk? Suzuki Seijun's Princess Raccoon is een van de meest curieuze films van dit jaar. Zoals vaak in het werk van de inmiddels 83-jarige Suzuki, wiens films in 1991 bijna allemaal op het IFFR werden vertoond, wordt de film meer gedragen door de stijl dan door een duidelijk plot. Dit liefdesverhaal, een combinatie van live action en animatie, ziet er wederom fantastisch uit. Zijn landgenoot Miike Takashi pakt ook uit met Japanse sprookjes en fantasy: The Great Yokai War is, ondanks de titel, wellicht zijn meest kindvriendelijke film tot nu toe. In dit programma draait ook de film Mary van Abel Ferrara (New York). Ferrara geldt als een van de meest eigenzinnige filmmakers die de Ver enigde Staten rijk is. Zijn eersteling, Driller kil ler (1979), werd in Amerika een pure culthit. Ferrara regisseerde naast zijn films ook een twee afleveringen van de televisieserie Miami vice. Ferrara werd vereerd met een compleet retrospectief in Rotterdam in 1993. In Mary onderzoekt Ferrara het beroemdste verhaal ooit - dat van Jezus Christus - en vertaalt dat naar een zeer persoonlijke, onthullende en controversiële film. De Nederlandse speelfilm Langer Licht van David Lammers is geselecteerd voor de VPRO Tiger Awards Competitie van het 35e International Film Festival Rotterdam. Be gin januari maakt het festival de complete competitie bekend. De drie winnaars van de competitie worden bekend gemaakt tijdens de Awards Ceremony op vrijdag 3 februari 2006. Langer Licht vertelt het verhaal van de boksschoolhouder Lucien (Raymond Thi- ry) die leeft voor het trainen van zijn jonge leerlingen. Wanneer hij na een tragisch on geluk zijn 15-jarige zoon Mitchel tegenover zich vindt, slaat hij door en laat hij alles wat hij nog heeft uit zijn vingers glippen. Hij trekt zich terug en Mitchel (Dai Carter) blijft in zijn eentje achter. Pas wanneer Lucien in staat is zijn eigen verdriet onder ogen te zien, kan hij de draad weer oppakken. Een film over een zomer in Amsterdam Noord. David Lammers (1972) studeerde in 2001 af aan de Nederlandse Film- en Televisie Aca demie in Amsterdam met de film De Laatste Dag van Alfred Maassen waarmee hij een Gouden Kalf won voor Beste Korte Film. Te vens werd deze film geselecteerd voor The Student Competition op het filmfestival van Cannes. Hierna regisseerde hij nog een aan tal korte films, waaronder Snacken en Veere (winnaar Tiger Cub Award, International Film Festival Rotterdam 2005). Langer Licht wordt gemaakt binnen het kader van De Oversteek, een samenwerkingsproject tus sen de VPRO en het Nederlands Fonds voor de Film. Dit project is een vervolg op de eer dere series 'Route 2000' en 'No More Her oes' en biedt jonge filmmakers een kans hun talent te ontwikkelen. Andere films binnen dit project zijn: Guernsey (Nanouk Leopold), Diep (Simone van Dusseldorp) en, van André van der Hout en Adri Schrover, Het Zwijgen, die in wereldpremière gaat tijdens het komende International Film Festival Rotterdam. De Arm van Jezus van André van der Hout was geselecteerd voor de VPRO Ti ger Awards Competitie in 2003. Andere kanshebbers voor een Tiger Award zijn Ode To Joy, de eerste film van de drie jonge Poolse regisseurs Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa en Maciej Migas, en Song of Songs, het debuut van Josh Appignanesi over religie en obsessie in joods-orthodoxe kringen in Londen die hun internationale première in de Rotterdamse competitie bele ven. ■HHiii Isabella Rosselini in "My Dead Is 100 Years Old" van Guy Maddin loharüfl^ (Kbrnél Mundruczó) Mary (Abel Ferrara)

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 13