Deze kinderen kunnen geen plannen maken Wandelpromenade leidt bezoekers naar de stad m Gedekte tafel voor gepensioneerden zorggroep Stoffig Fietser gewond achtergelaten Werkzaamheden Van Haarenlaan Bestuurswissel Meer durven! Meer geld voor jeugdzorg Nieuws van Hargahoeve GGD zet offensief in tegen overgewicht 25 jaar mensenwerk mm Ingezonden brief Marianne van Velzen Woensdag 28 december 2005 Het Nieuwe Stadsblad Pagina 7 SCHIEDAM SCHIEDAM - Een 55-jarige vrouw is vorige week donderdag gewond op straat achtergelaten na een aanrijding. De vrouw fietste op de Rotterdamsedijk en werd frontaal aangereden door een scooter, die uit tegenoverge stelde richting kwam. De be stuurder van de scooter stapte wel af maar reed daarna, samen met zijn bijrijdster, weg richting de Gerrit Verboonstraat. De vrouw liep hoofdletsel op en is met een ambulance naar het Vlietland ziekenhuis gebracht. SCHIEDAM - ONS start op 9 januari met omvangrijke werk zaamheden aan de Burgemeester Van Haarenlaan. De Van Haarenlaan wordt auto- luw gemaakt door het huidige aantal van twee maal twee rij stroken terug te brengen tot twee maal een. De verkeersregelin stallaties worden verwijderd, daarvoor in de plaats komen ver keersdrempels. Er wordt een vrij liggend fietspad aangelegd. De huidige wegverzakkingen wor den door een nieuwe asfaltver- harding geëgaliseerd. Bij de eerste fase, die duurt tot 20 februari wordt gewerkt aan het gedeelte tussen de Loef- fstraat en Minister Donkerstraat. De tweede fase duurt van 20 fe bruari tot 1 april en is gericht op het gedeelte tussen Minister Donkerstraat en Johan Braaken- siekstraat. Naar verwachting zijn alle werkzaamheden op 7 april afgerond. REGIO De stadsregio heeft een bestuursverandering achter de rug. De Rotterdamse wethouder Van Sluis volgt in het bestuur de daar afgetreden Pastors op. Me vrouw De Goeij, burgemeester van Berkel en Rodenrijs, neemt de plaats in van Albrandswaar- der Bert Euser. De laatste is daar uit de CDAfractie gestapt en 'voor zichzelf' begonnen met de nieuwe partij EVA. SCHIEDAM - Wie kamp met verlegenheid, angst of paniek, kan komend jaar terecht bij een van de angstgroepen van het Riagg Rijnmond. Mensen kunnen bang zijn voor tal van zaken. Voor kleine ruim tes, dieren, autorijden of ge sprekken met andere mensen. Soms hebben mensen zoveel last van de angst, dat ze bepaalde plaatsen of mensen uit de weg gaan. Dat is jammer, want er is zeker iets aan angst te doen. De afdeling preventie organi seert in 2006 groepen voor men sen met verlegenheid, angst en paniek. Ze worden afwisselend in Rotterdam en Vlaardingen ge geven. Als eerste start 'Omgaan met Verlegenheid', speciaal voor mensen van 18 tot 30 jaar. In de ze groep wordt geleerd om meer plezier te beleven aan het con tact met anderen, om makkelij ker een praatje te maken en je minder onzeker te voelen op bij voorbeeld veijaardagen of op je werk. Omgaan met Verlegenheid start op 30 januari, 8 keer op maan dagavond van 19 tot 21 uur. Lo catie: Rotterdam Centrum. Kos ten bedragen 70 euro. In febru ari/maart starten twee andere groepen: "Geen Paniek!" En "Angst in de hand". Elisabeth van Heiningen op 010 - 4 453 497 of mail preven- tie@riagg-rnw. nl. REGIO- De stadsregio Rotter dam trekt ruim 1 miljoen euro meer uit voor jeugdzorg. Met het bedrag kunnen jaarlijks zo'n ze ventig extra kinderen en jonge ren hulp worden geboden. De helft van het bedrag is be stemd om een nieuwe vorm van jeugdzorg te ontwikkelen, die is toegesneden op individuele situ aties. Hierbij verblijven de kin deren gedeeltelijk in een pleeg gezin of instelling en gedeelte lijk thuis, onder intensieve bege leiding. Daarnaast wordt 24-uurs hulp ontwikkeld voor jeugdigen, die met ernstige gedragsproblemen zijn opgenomen in een gesloten justitiële inrichting. De rest van het geld wordt be steed aan extra crisishulpverle ning aan gezinnen thuis en uit breiding van de residentiële ka mertraining. SCHIEDAM - Elke week zetten we in deze krant enkele tijdelijke bewoners uit het dierenasiel Hargahoe ve in de schijnwerpers. Zij zitten te wachten in de dierenopvang op hun eigen of nieuwe baas. Deze week zijn dat Santa en Noelle. Santa Santa is een grijswitte kater van ongeveer 2,5 jaar. Hij is 13 december binnengebracht in Hargahoeve als zwerver en werd gevonden in de Hoofdstraat. Verder is hij echt ontzettend lief en kruip hij letter lijk in je om te kroelen. Noelle Deze dame werd aangetroffen in de S van Houten laan. Omdat ze kennelijk geen vaste woon-en ver blijfplaats had, hebben de vriendelijke vinders haar naar Hargahoeve gebracht. Daar hebben ze haar Noelle genoemd. Wie heeft een warm mandje voor haar. Dierenasiel Hargahoeve aan de Sportlaan 2 is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11:00 tot 16:00 uur. Zondag gesloten. Meer informatie over deze en andere dieren is te vinden op de website www.hargahoeve.nl. Peter Spek SCHIEDAM - Is het tij nog te keren! Uit recent onder zoek blijkt dat veel inwoners uit Schiedam kampen met overwicht. Vooral de situatie bij de jeugd is zorgwekkend. Ron Kiela, hoofd van de afdeling Gezondheidsbevordering van de GGD Nieuwe Waterweg Noord geeft enkele verontrustende cij fers. "In Schiedam kampt ruim 13 procent van de leerlingen uit groep 2 van het basisonderwijs met overgewicht en bijna 7 pro cent heeft obesitas, een ernstige vorm van overgewicht." Vooral dat laatste cijfer is erg verontrustend omdat het negatief afsteekt tegen de cijfers uit Vlaar dingen en Maassluis. De situatie van de leerlingen in groep 7 is nog ernstiger volgens het onder zoek van de GGD. Ruim 16 pro cent heeft een overgewicht, ter wijl ruim 4 procent last heeft van obesitas. Opvallend is verder, dat de per centages van het onderzoek van de groep leerlingen in de derde klas van het voorgezet onderwijs niet veel afwijkt van de resultaten van de leerlingen uit groep zeven. "Deze cijfers hebben ons wel aan het denken gezet", vertelt Ron Kiela. "Je ziet ook dat door alle inspanningen aan voorlichting aan de jeugd het overwicht niet afneemt, maar in de loop van de jaren juist toeneemt." Gezondheidsbedreiging De Inspectie voor de gezond heidszorg noemt de toename van overwicht als een van de vier ge zondheidsbedreigingen waar de landelijke overheid, gemeenten en instellingen actie op moeten ondernemen. "Op dit moment is de aanpak van overwicht op lo- kaal niveau onvoldoende", zegt Ron Kiele, "De gevolgen van ernstig overge wicht zullen met enige vertraging zichtbaar worden in een sterke toename van suikerziekte, hoge bloeddruk, hartinfarcten, beroer tes en gewichtsklachten. Ook de dreiging van de hoge gezond- heidskosten in de nabije toe komst mag niet over het hoofd worden gezien." Het is niet alleen een probleem van de jeugd. Ron Kiele: "Over wicht komt natuurlijk bij alle leeftijden voor. Op dit moment is vooral de toename onder al zeer jonge kinderen zorgwekkend. De eerste nadruk bij de bestrijding van overgewicht ligt dan ook bij de jeugd." Initiatief De GGD heeft daarom het initia tief genomen om instellingen die zich bezighouden met gezondheid en sport in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bij elkaar te brengen. "Bij instellingen en bij de lokale overheden schieten wel projecten uit de grond, maar de initiatieven zijn vaak van kleine omvang en op allerlei deelterreinen en los van el kaar", schets Ron Kiela de situatie in de drie Waterweg gemeenten. "De uitkomst van dat eerste over- leg was zeer positief. Alle betrok ken partijen uit gezondheidszorg, sport en onderwijs onderkennen het probleem en willen daar graag aan gaan werken in een intergraal verband. Ook is voorgesteld om de politieke partijen in Schiedam nadrukkelijk te wijzen op de noodzaak het probleem van over gewicht hoog op de politieke agenda te zetten", besluit Ron Kiela. deel 7 Ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van Vluchte lingen Werk Schiedam, laat het Nieuwe Stadsblad in de ze rubriek mensen aan het woord, die nauw bij vluchte lingenwerk zijn betrokken. Deze maand advocaat Juliët- te Habets. Ik ben Juliëtte Habets en ben ad vocaat in Schiedam. Naast het gebruikelijke 'advocatenwerk' sta ik asielzoekers bij in hun pro cedures tegen de Minister voor Vreemdelingenzaken en Integra tie, met als doel verblijf in Ne derland te verkrijgen. De redactie heeft mij gevraagd om een niet al te zwaar stukje te schrijven. Le zer, ik wil u waarschuwen, want ik weet niet of mij dat gaat luk ken. Sinds jaar en dag houd ik mij be zig met vluchtelingen. Ik ben er in gerold toen ik nog rechten stu deerde en als vrijwilliger aan de slag ging bij Vluchtelingenwerk in Arnhem. Daardoor en sinds dien heb ik heel veel vluchtelin gen leren kennen, ik heb ze zelfs in mijn familie. Als je vluchtelin gen kent hoef je eigenlijk niet meer op vakantie. Je maakt ken nis met andere culturen en de warmte van de verschillende lan den van herkomst. g Toen ik nog in Arnhem woonde bestond er nog geen Centraal Or gaan opvang Asielzoekers. De Regeling Opvang asielzoekers bestond ook nog niet. Wanneer een vluchteling naar Nederland kwam, werd hij behandeld zoals elke andere willekeurige burger: hij of zij moest aan woonruimte zien te komen en ging wonen tus sen de burgerbevolking. Apart gezet Zo was het ook toen ik in 1988 in Schiedam terechtkwam en als ad vocaat vluchtelingen ging bijs taan. Ananthy Balasooriyan heeft in dit blad het ontstaan van de Bed Bad en Brood-regeling voor Tamils beschreven. Dat was het begin van het einde van de situ atie dat vluchtelingen en asiel zoekers konden opgaan in de ge meenschap. Vanaf nu werden zij uitgezonderd en apart gezet. Ik heb dat altijd jammer gevonden. Want toevallig kennismaken met vluchtelingen werd hierdoor moeilijker. Op dit moment komen er niet meer veel asielzoekers naar Ne derland en daardoor ook niet meer naar Schiedam. Wel wonen er in Schiedam en omgeving be hoorlijk veel uitgeprocedeerde asielzoekers die al acht jaar of meer hier zijn. Ik maak mij zor gen over hen en hun kinderen. Vluchten De ouders hebben hun land verla ten, op de vlucht voor een dicta tuur, voor de onderdrukking van hun geloof, voor oorlog, voor verkrachting, ook vaak gewoon SCHIEDAM - Nu een de finitief ontwerp op tafel ligt voor de aanleg van het Tramplus tracé langs de Schie, komt er ook schot in de aanleg van een wandel boulevard naar de binnen stad. De beoogde wandelroute loopt langs de Overschiesestraat vanaf het Stationsplein tot aan het Pro veniershuis en zal een verbinding gaan vormen tussen het station en de binnenstad. Bezoekers van de stad die uit stappen op Schiedam Centraal of het Urban Entertainment Center bezoeken, kunnen straks via een korte wandeling langs het water de binnenstad bereiken. Promenade De autovrije wandelroute zal een echte promenade worden door de plaatsing van een aantal kunst werken, mooie verlichting en bankjes langs de route. Voor de sportvissers zal een kleine steiger worden gerealiseerd. Ter hoogte van het Proveniershuis komt een nieuwe aanlegsteiger voor de fluisterboot en Partycentrum. Het Proveniershuys krijgt een ver gunning om zijn locatie uit te breiden met een terras aan het water. Wel moeten er hier en daar stuk ken kade worden verbreed en versmald om het één en ander te kunnen realiseren. Vooral aan het begin van de Overschiesetraat is de kade te smal. Daar zal een deel van de Schie bij de kade worden getrokken. Moeilijk Met de aanleg van het tracé komt overigens een einde aan de inpas sing van één van de moeilijkste trajecten van Tramplus in Schie dam. De Overschiesestraat is een smalle straat waar straks zowel tram, fietsers als voetgangers ge bruik van moeten maken. Daarnaast moeten de in en uitrit ten van de parkeergarage in de Overschiesestraat bereikbaar blijverj. Een lastige klus vooral omdat er ook rekening gehouden moest worden met eventuele ge luidsoverlast van de tram voor de bewoners van het Proveniershuis. Zoals het ontwerp er nu uitziet zal de tram ter hoogte van het Proveniershuis zo dicht mogelijk langs het Theater a/d Schie gaan lopen. Daardoor zullen de ge bruikers van de parkeergarage de rijweg moeten delen met de tram. voor schrijnende armoede. Je kunt zeggen dat de rechter hun asielverzoek heeft afgewezen en dat ze daarom moeten vertrek ken. Kun je dat ook tegen hun kinde ren zeggen? Kinderen die op on ze Schiedamse basisscholen zit ten. Kinderen die het goed doen op school. Kinderen die dit jaar de CITO-toets moeten maken. Kinderen die hun moederland nooit hebben gezien omdat ze in Schiedam geboren zijn. Kinderen zelfs soms die een Nederlands paspoort hebben. Pechvogels Deze kinderen lopen gewoon op straat, op de markt, onderweg naar school of naar huis. Zij zijn echter pechvogels. Zij kunnen geen plannen maken voor de toe komst; zij kunnen niet zeggen: ik wil dokter worden of ik wil juf frouw worden. Zij weten name lijk niet wat hen de komende ja ren te wachten staat. Ik daarente gen ben een geluksvogel. Ik hoef Nederland niet te verlaten. Koud De redactie had mij gevraagd om een stukje te schrijven dat niet te zwaar zou zijn. Misschien ben ik daarin niet geslaagd. Maar ik kan het niet anders. Als ik aan de ve le kinderen in Schiedam denk die ouders hebben die gevlucht zijn, maar die nog steeds in onzeker heid verkeren omtrent hun toe komst, wordt het koud om mijn hart. Dit is geen luchtig onder werp. Daar staat tegenover dat mijn leven is verrijkt door de vluchtelingen die ik ken, ik wil ze niet meer missen. SCHIEDAM - Uit het oog uit het hart, gaat niet op bij Zorg groep Waterweg Noord. Elk jaar worden gepensioneerde werknemers uitgenodigd voor een feestelijk diner. Ook dit jaar schoven ruim zestig oud-werknemers aan bij de feestelijk versierde tafels in het personeelsrestaurant. Naast een hapje en een drankje worden ze ook op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen binnen de zorginstelling. Zo presenteerde Janwillem Das, directeur bij de Zorggroep, tijdens het diner de nieuw- en verbouwplannen van DrieMaasStede. Het gepensioneerdendiner is inmiddels een jarenlan ge traditie binnen de Zorggroep Waterweg Noord. De PKO-laan is regelmatig in stofnevelen gehuld door de sloop van de panden op het stations plein en de PKO-laan. Voor men sen met aandoeningen aan de luchtwegen is dit alles niet zo prettig en veroorzaakt veel be nauwdheid, dus gezondheids klachten. En bij wie kunnen wij terecht voor het reinigen van de ramen en auto,s, die onder een dichte laag stof zitten. Mijn inziens be hoort het puin nat gehouden te worden zodat de stofoverlast tot een minimum beperkt wordt. Klagen bij DCRM heeft geen zin, die gaan hier niet over. Bij de ge meente zijn de klachten bekend, maar ook die doen er niks aan. Bij sloop heb je overlast, zegt men. Maar een verantwoord be stuur beperkt dit tot een mini mum. Ook bij de BVSO is ge klaagd, maar die weten schijn baar ook niet wat ze ermee aan moeten. De PKO-laan is zo achteruit ge gaan, het lijkt Spangen of het Ou de Noorden wel. Fietsen en scooters worden gestolen, in braak is schering en inslag, en wat dacht je van te hard rijden. De kinderen voelen de eigen niet meer veilig in de straat. Hoelang moet dat nog duren, moet er eerst een doden vallen? Ik weet dat veel buurtbewoners er zo over denken. R.A.F. Sauerbier. MMMMNWMMMNMM HBS, vtS» Pas op voor dikke kinderen Het overgewicht onder de Schiedamse jeugd neemt schrikbarend toe. Dit kan leiden tot allerlei gezondheidsklachten. foto:ARCHIEF/ ROEL DIJKSTRA Advocaat Juliette Habets:'Als je vluchtelingen kent hoefje eigenlijk niet meer op vakantie.' foto: ROEL DIJKSTRA Oud werknemers van Zorggroep Waterweg Noord genieten van een feestelijk drankje tijdens het gepensioneerdendiner. foto: ZORGGROEP WATERWEG NOORD

Het Nieuwe Stadsblad | 2005 | | pagina 7