008 ANWB fg§|j Belcompany Landelijke actie voor bouw van dorp SOS-Kinderdorpen zorgt voor warm en veilig nest SOS-Kinderdorpen vangt weeskinderen op en geeft ze het beste alternatief voor een natuurlijke gezins situatie. Dat doet deze or ganisatie op haar eigen, unieke manier, namelijk in een SOS-Kinderdorp. Daar krijgen ze het veilige en warme thuis waar ieder kind recht op heeft. Kijk voor meer informatie op www.soskinderdorpen.nl Je raakt ineens je vader en moeder kwijt, staat op straat en je kan niet meer naar school. Het is de harde werkelijkheid voor veel kin deren in Guinee Bissau. De stichting Metsel een dorp probeert hier iets aan te doen door, ten behoeve van SOS-Kinderdorpen, op 20 februari de nationale actie 'Metsel een Dorp' te starten. Iedereen kan hier zijn steentje aan bijdragen, weet ook actrice Gerda Haver tong. Gerda Havertong, bekend als actrice in onder andere Sesam straat, heeft zich als ambassad rice van SOS-Kinderdorpen vo lop in de situatie in het West- Afrikaanse land verdiept. Ze vertelt: "In Guinee Bissau heer ste in 1998 een burgeroorlog. Duizenden mensen werden vermoord, verwond en vermist door een militaire machtsover name. Daarnaast is Guinee Bis sau ook nog eens één van de landen in de wereld waar de meeste kinderen worden gebo ren. Armoede en ziekte gaan hand in hand. Bovendien zijn ziekten als malaria en polio daar nog lang niet verdwenen en HIV en aids zorgen ervoor dat kinde ren in grote getale hun ouders verliezen en er helemaal alleen voor komen te staan. De organisatie waarvoor Gerda ambassadrice is, SOS-Kinder dorpen, zet zich al dertig jaar actief in voor kinderen die hun vader en moeder, hun thuis en alle zekerheden in het leven zijn kwijtgeraakt. Dit doet de organi satie door kinderdorpen be staande uit familiehuizen op te zetten. "Gabu in Guinee Bissau is een goed voorbeeld daarvan. Er zijn twaalf familiehuizen, waar, in elk huis, tien kinderen wonen. De SOS-moeder is het hoofd van het gezin. Ze zorgt voor de kinderen en geeft ze liefde, zekerheid en de gebor genheid die ieder kind verloor maar oh zo nodig heeft", legt de bekende actrice uit. De kinderdorpen bestaan al sinds 1991 in Guinee Bissau. De bekende Sesamstraat coryfee vertelt: "Eén van de kinderen in zo'n dorp is Seko. Hij verloor zijn hele familie, toen een gra naat hun huis verwoestte. Seko was heel verdrietig en in zichzelf gekeerd. Gelukkig mocht hij naar het SOS-kinderdorp. Daar ging het al snel beter met hem. Goed dus dat er een organisatie als SOS-Kinderdorpen bestaat, die het opneemt voor weeskin deren". Momenteel is er in het West- Afrikaanse land dringend be hoefte aan een nieuw SOS-Kin derdorp. In de streek Canchun- go is er een heel groot pro bleem. Daar heeft meer dan 13 procent van de kinderen onder de 14 jaar geen ouders meer. Metsel je mee? Actrice Gerda Havertong, bekend van haar optreden in Sesam straat, weet als ambassadrice van SOS-kinderdorpen als geen ander hoe belangrijk deze actie is. foto: ray christian Maar hoe krijg je het geld bij el kaar om een heel dorp uit de grond te stampen in een land waar armoede eerder regel dan uitzondering is. Daar moet de nationale actie 'Metsel een Dorp' die van 20 februari tot eind april loopt voor gaan zor gen. Of beter nog iedereen die in het kader van deze actie een huisje koopt kan op deze ma nier zijn steentje bijdragen. Project |Ook de basisscholen doen mee Al meer dan 100 basisscholen hebben positief gereageerd op de oproep om mee te doen aan de actie. De huizen en winkel tjes, die met de bouwdozen worden gemetseld, kunnen in schoolverband gemakkelijk worden samengevoegd tot complete dorpen. En in de les sen als handvaardigheid, aard rijkskunde of geschiedenis bij voorbeeld kan er aandacht worden besteed aan het pro ject in Guinee Bissau. Want daar draait het uiteindelijk alle maal om. Doet jouw school nog niet mee, stap dan naar je juf of meester en laat hem deze pagina lezen of kijk op www.metseleendorp.nl. Hoe gaat de landelijke actie in zijn werk. Vanaf 20 fe bruari zijn er bouwdozen te koop voor het metselen van miniatuurhuisjes en mi niatuurwinkeltjes. Wie een doos koopt doneert rechtstreeks aan de bouw van het échte dorp in Guinee Bissau. De bouwdozen zijn voor €4,99 (huisjes) en €7,99 (winkels) te koop bij Super de Boer, DA, Postkantoren, ANWB, Belcompany en Blokker. Van elk verkocht huisje gaat €1,- naar het te bouwen kinderdorp in Canchungo. Van elke ver kochte winkel €1,50. Kin deren kunnen bouwdozen bij elkaar sparen of laten sponsoren. Hoe gaat het in zijn werk? Gerda legt uit: "Bij diverse win kels zijn bouwdoosjes te koop. Met deze doosjes kun je huisjes en winkeltjes metselen. De be doeling is om uiteindelijk met je klasgenoten of vriendjes en vriendinnetjes een zo mooi mo gelijk dorp te maken. Het leuke is dat je gaat proberen het mooiste dorp van Nederland te bouwen, compleet met gracht, kerk of zwembad en brug. Jullie mogen het allemaal zelf beden ken. Hoe meer huisjes en win keltjes er door alle kinderen in Nederland gekocht worden, des te meer geld er komt voor het bouwen van het echte SOS-Kin derdorp in Canchungo." Vanaf 20 februari zijn de bouw dozen te koop voor het metse len van miniatuurhuisjes en mi niatuurwinkeltjes. Sta je al te trappelen om mee te doen? Surf www.metseleendorp.nl dan eerst naar www.metseleen- dorp.nl. Het startpunt van je metselactie! Hier vind je alles watje moet weten. Helemaal op de hoogte? Ga dan snel naar Super de Boer, DA, Postkantoor, ANWB, Belcompany of Blokker en koop de bouwdozen. Laatje daarbij sponsoren door familie, vrienden en kennissen. Ieder een kan meebetalen aan jouw dorp. De bedoeling is dat je zelf huis jes en winkeltjes gaat bouwen. Het is natuurlijk extra leuk dit met je vriendjes of vriendinne tjes te doen en een zo mooi mo gelijk dorp te bouwen. Probeer dus iedereen in je omgeving en thousiast te maken. Op die ma nier dragen zoveel mogelijk mensen hun steentje bij aan een betere toekomst voor jouw leeftijdgenoten in Guinee Bis sau! Super deBoer Allo netwerken. Alle toestellen. Alle vrijheid. Leef je helemaal uit Er zijn tien verschillende bouwdozen. Je kan je er heerlijk creatief mee uitle ven. Eerst met het metselen daarna met het aankleden van de huisjes met decora ties of het beschilderen en beplakken ervan. Er is een website (www.metseleen- dorp.nl) waar kinderen digi tale foto's van hun bouwsels kunnen uploaden en hier mee mooie prijzen kunnen winnen. In de krant De actie Metsel een Dorp krijgt ook aandacht in de media. Zo wil deze krant graag weten wat jullie op school doen of met je eigen clubje van vrienden of vrien dinnen. Bel daarvoor de re- dactié van deze krant. '-jt Er zijn vet coole prijzen te winnen Al heel wat Nederlandse ba sisscholen doen mee met de grote landelijke actie 'Metsel een dorp' van SOS-Kinder dorpen. Maar zelf of samen met je vrienden of vriendin nen kan je ook meedoen. Zo is het mogelijk ambassadeur of topambassadeur van Canchungo te worden en op die manier vet coole prijzen als een mountainbike of een laptop in de wacht te slepen. Dat gaat als volgt. Wie vijf huisjes laat sponsoren is am bassadeur en kan bij het postkantoor een zilveren click on op gaan halen. Voor vijf winkeltjes krijgt men een gouden click on. Bovendien mag jij je in dat geval topam bassadeur noemen. Nieuws gierig geworden surf dan snel naar www.metseleen- dorp.nl en maak alvast ie dereen enthousiast.

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 10