De nieuwe Zorgverzekering 1 maart en 1 mei belangrijke data Kan ik een behandeling die in 2005 is gestart, afmaken in 2006? Mensen durven te kiezen FEBRUARI 2006 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT De datum van 1 maart 2006 nadert met rasse schreden. Op die datum loopt de geldigheid van het aanbod van uw zorgverzekeraar af. Wat betekent dat en waarom is niet alleen 1 maart maar ook 1 mei een belangrijke datum voor uw zorgverzekering? Waarom is 1 maart belangrijk? Als het goed is heeft u uiterlijk 16 december 2005 een aanbod van uw zorgverzekeraar gekregen. Misschien vindt u dat aanbod goed en blijft u gewoon bij uw huidige verzekeraar. Het kan ook zijn dat u wel bij uw verzekeraar wilt blijven, maar nog iets in de verzekering wilt veranderen. Bijvoorbeeld het eigen risico of de aanvullende verzekering. Zo'n verandering moet u vóór 1 maart 2006 aan uw verzekeraar doorge ven. Ook als u van verzekeraar veran dert, moet u dat vóór 1 maart aan uw huidige verzekeraar laten weten. De verzekering moet schriftelijk opgezegd worden. Vergeet dit niet, anders loopt u het risico dubbel verzekerd te zijn! Na 1 maart kunt u - voor het jaar 2006 - niet meer opzeggen. Wilt u na 1 maart 2006 een andere ver zekering of een andere verzekeraar, dan moet u wachten tot het eind van dit jaar. Heeft u niet gereageerd op het aanbod van uw huidige verzeke raar, dan bent u bij die verzekeraar vanaf 1 januari 2006 automatisch verzekerd volgens het gedane aanbod. Waarom is 1 mei belangrijk? Wilt u van verzekeraar veranderen en heeft u voor 1 maart 2006 opgezegd, dan kunt u tot 1 mei 2006 een geschikte andere verzekeraar zoeken. U moet zich in ieder geval vóór 1 mei bij één van de zorgverzekeraars aanmel den voor de verplichte verzeke ring van het basispakket. Een aanvullende verzekering is niet verplicht. Het kan zijn dat u dok tersrekeningen thuisgestuurd Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport r> Het aantal mensen dat wisselt van zorgverzekeraar is veel groter dan verwacht. Vooral de collectieve verzekeringen zijn erg in trek. Zelfs in de laatste weken voor 1 maart zijn velen van u nog bezig hun keuze te bepalen. Dat brengt uiteraard veel administratief werk met zich mee bij de zorgverzekeraars. Zij zijn berekend op die taak, maar het kan altijd een keertje mis gaan. Let er goed op dat u bij het overstappen tijdig opzegt bij uw oude zorgverzekeraar, namelijk vóór 1 maart 2006. En let er ook op dat de eventuele automatische incasso bij de oude verzekeraar wordt stopgezet. Na 1 maart kunt u niet meer opzeggen, maar eind 2006 krijgt u een nieuwe mogelijkheid om van verzekeraar te veranderen. De invoering van de nieuwe zorgverzekering is een enorme opera tie waar gelukkig heel veel goed gaat, maar soms ook iets mis. Ik hoop dat u daar dan begrip voor heeft. Uiteindelijk zal iedereen snel gewend zijn aan de nieuwe verzekering, daar ben ik vast van overtuigd. krijgt tussen het moment dat u uw oude verzekering heeft opgezegd en het moment dat u een nieuwe verzekering heeft afgesloten. Die kunt u gewoon naar uw nieuwe verzekeraar sturen. Ook uw nieuwe verzekering gaat immers in met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006. Elders op deze pagina kunt u lezen hoe het met verzekerings premies en doktersrekeningen gaat als u van verzekeraar verandert. Wat zijn de gevolgen als u op 1 mei niet verzekerd bent? Dan kunt u een boete krijgen. De wet verplicht u namelijk om een zorgverzekering af te sluiten. De boete bestaat uit de niet-betaalde premie over de periode dat u niet verzekerd was (met een maximum van vijf jaar) plus 30% van dat bedrag. Er is nog een reden om er goed op te letten dat u per 1 mei een zorgverzekering heeft. Als u de verzekering pas na 1 mei afsluit, gaat die niet met terugwer kende kracht in, maar op het moment dat u hem afsluit. Dus als u pas op 1 juni 2006 een verzeke ring afsluit, gaat deze ook op 1 juni in. Eventuele zorgkosten die u heeft gemaakt in de periode van 1 januari tot 1 juni moet u zelf betalen. De verzekeringsplicht geldt ook voor kinderen onder de 18 jaar. Hun ouders of (wettelijke) vertegenwoordigers moeten ervoor zorgen dat zij verzekerd zijn. Kinderen onder de 18 betalen geen premie. Ik heb nog niets gehoord van mijn verzekeraar. Kan dat? Veel mensen oriënteren zich op een nieuwe zorgverzekering. Verzekeraars zijn daarom heel druk met het beantwoorden van vragen, het verzenden van voor lichtingsmateriaal en verwerken van de polissen. De reactie kan daardoor wat langer op zich laten wachten dan normaal. Ja dat kan. Bent u in 2005 gestart met een behandeling die in 2006 onder het basispakket valt, dan hoeft u niet bang te zijn dat u die niet kunt afmaken. Uw nieuwe zorgverzekering betaalt de behan deling vanaf 1 januari 2006. Het maakt daarbij niet uit of uw zorgverzekeraar in 2006 geen contract heeft met de zorgaanbie der die u behandelt. De nieuwe zorgverzekering vergoedt dan toch de behandeling. Heeft u in 2006 voor een bepaalde behan deling toestemming, een verwij zing of een recept nodig terwijl u die al in 2005 heeft ontvangen dan geldt die toestemming, die venwijzing of dat recept ook voor de nieuwe zorgverzekering. Overstappen na 1 januari 2006 U kunt na 1 januari 2006 over stappen naar een andere zorgver zekeraar terwijl uw behandeling op het moment van de overstap nog niet af is. Ook dan kunt u gewoon verder gaan met de behandeling. De kosten in 2006 vóórdat u van verzekering wissel de, betaalt uw nieuwe zorgverze keraar. Verzekeraars hebben afge sproken dit onder elkaar te verre kenen. Let op: wat hierboven staat geldt alléén voor de zorg in het basis pakket. De overheid heeft geen bemoeienis met de aanvullende pakketten en kan daar dus niets voor regelen. Informeer bij een behandeling uit het aanvullende pakket bij uw eigeri zorgverzeke raar. september lAanvraagfonnulier zorgtoeslag I november e - Aanvraagformulier december 6a - Uiterlijk aanbot januari e - Zorgverzekeringswet I maart 3 - Geldigheid aa Si U kunt aan i deze pagina geen rechten ontlenen. Aflevering 10 verschijnt eind maart. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport i!' www.deriieuwezorgverzekering.nl U kunt ook bellen met Postbus 510800-8051 (gratis) t

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 12