De nieuwe Zorgverzekering Verzekeringspremies en rekeningen als u verandert van verzekeraar kiesBeter.nl Het basispakket en de aanvullende verzekering Alles nog eens rustig nalezen? Naar het ziekenhuis? Neem uw legitimatiebewijs mee! wijst u de weg in de zorg nr. 9 FEBRUARI 2006 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Het basispakket verzekert u voor: Geneeskundige zorg, zoals zorg door huisartsen, ziekenhuizen, medisch specialisten en verloskundigen Ziekenhuisverblijf Tandheelkundige zorg (tot 18 jaar, vanaf 18 jaar alleen specialistische tandheelkunde en het kunstgebit) Hulpmiddelen Geneesmiddelen Kraamzorg Ziekenvervoer (ambulance en 'zittend vervoer') Paramedische zorg (beperkt fysiotherapie/oefentherapie, logopedie, ergotherapie, dieetadvisering) Voor overige zorg kunt u zich vaak aanvullend verzekeren. Overigens kan bepaalde zorg deels in het basispakket en deels in de aanvullende verzekering zitten. Voor fysiotherapie en tandheel kunde zetten we dat op een rij. Fysiotherapie Het basispakket vergoedt de fysiotherapie maar beperkt. Als u 18 jaar of ouder bent, krijgt u fysiotherapie- of oefentherapiebehande lingen (Mensendieck of Cesar) alleen vergoed bij een chronische aandoening van een bepaalde lijst, die door de overheid is vastge steld. De eerste negen behandelingen bij zo'n chronische aandoening betaalt u zelf, de rest betaalt de verzekeraar. Bij ande re aandoeningen hebben volwassenen helemaal geen recht op vergoeding van fysiotherapie of oefentherapie. U kunt daarvoor wel een aanvullende verzekering afsluiten. Het basispakket vergoedt voor verzekerden tot 18 jaar negen fysi otherapie- of oefentherapiebehandelingen, met de mogelijkheid van nogmaals negen behandelingen. Verzekerden tot 18 jaar met een aandoening die op de 'chronische lijst' staat krijgen na deze achttien behandelin gen ook nog vervolgbehandelingen vergoed. Tandheelkundige zorg De vergoeding van tandheelkundige zorg die valt onder het basis pakket, hangt af van uw leeftijd. Verzekerden tot 18 jaar krijgen de meeste normale tandheelkundige verrichtingen vergoed. Bent u ouder dan 18 jaar dan vergoedt de zorgverzekering: kaakchirurgie en het daarbij behorende röntgenonderzoek (op uitzonderingen na) gebitsprothesen/kunstgebit. Daarnaast biedt het basispakket voor alle verzekerden bijzondere tandheelkunde. Daarbij moet u denken aan tandheelkundige hulp bij een ernstige ontwikkelings- of groeistoornis of in bijzondere omstandigheden bij lichamelijke of geestelijke handicaps. Overige tandheelkundige zorg, zoals een periodieke controle of reguliere behandeling, valt onder de aanvullende verzekering. De dekking van de aanvullende verzekering verschilt per verzekeraar. Wilt u alle veranderingen nog eens rustig nalezen? Er is een nieuwe bro chure met rekenvoorbeelden van de financiële gevolgen van de zorgver zekering; die is uitgebreid met 23 extra voorbeelden. Ook is nog steeds de folder 'Een nieuwe zorgverzekering voor iedereen' beschikbaar. Deze is vertaald in het Turks, Arabisch, Frans, Duits, Engels, Spaans en Portugees. U kunt deze en andere brochures gratis bestellen bij Postbus 51 (tel. 0800-8051) of downloaden van www.denieuwezorgverzekering.nl Op de website vindt u ook nog vertalingen in het Papiamentu en Chinees (alleen digitaal beschikbaar). Wat gebeurt er met de reeds betaalde premies? Voorzover u over januari en februari premie heeft betaald voor het basispakket en de aanvullen de verzekering, zal uw oude verzekeraar deze terugstorten. Uw nieuwe verzekeraar zal de te beta len premie bij u in rekening bren gen. U betaalt bij de nieuwe ver zekeraar ook premie vanaf 1 januari 2006, ook al heeft u de verzekering later afgesloten. Rekeningen voor zorgkosten Er is een verschil in de afhande ling van nota's voor het basis pakket en voor de aanvullende verzekering. - Het basispakket Zorgverzekeraars hebben afge sproken dat zij gemaakte kosten (bijvoorbeeld ziekenhuisrekenin gen) van verzekerden die van ver zekeraar veranderen, met elkaar verrekenen. Hier merkt u dus niets van. Het basispakket moet deze kosten natuurlijk wel dekken. Als u de oude verzekering heeft opgezegd en niet direct aanslui tend een nieuwe verzekering afsluit, kan het zijn dat u in die tussenliggende periode rekeningen thuisgestuurd krijgt. U kunt deze rekeningen vervolgens indienen bij uw nieuwe verzeke raar. - De aanvullende verzekering In de aanvullende verzekering werkt het iets anders. De door u gemaakte kosten in januari en februari worden door uw oude verzekeraar verrekend met de terug te storten premie voor de aanvullende verzekering. Heeft u in januari en februari meer kosten gemaakt dan premie betaald, dan zal de verzekeraar het meerdere bij u in rekening brengen. De oude verzekeraar stuurt de betreffende nota's van de zorgverleners naar u terug, zodat u deze bij uw nieuwe verzekeraar alsnog kunt declare ren. Dat laatste kan natuurlijk alleen als deze kosten ook bij uw nieuwe verzekeraar binnen de dekking van de aanvullende verzekering vallen. Moet ik zelf opzeggen als ik van verzekeraar verander? Ja, dat is wel zo verstandig. Er zijn verzekeraars die aanbieden dat zij uw verzekering bij uw oude verzekeraar opzeggen, maar van zelfsprekend is dat niet. Ga er in ieder geval niet zonder meer van uit dat uw verzekeraar het voor u regelt. Zeg de verzekering zelf op of zorg dat u er zeker van bent dat uw nieuwe verzekeraar het heeft geregeld. U kunt zo nodig bij uw oude verzekeraar controle ren of u bent uitgeschreven. w Gaat u naar een ziekenhuis, poli kliniek of zelfstandig behandelcen trum, dan moet u zich vanaf 1 januari 2006 kunnen legitimeren. Ziekenhuizen zijn ver plicht u naar uw paspoort, rijbe wijs of identiteitsbewijs te vragen. De legitimatieplicht geldt voor iedereen, dus ook voor kinderen. Hebben uw kinderen geen eigen identiteits kaart of paspoort dan is uw eigen paspoort, waarin uw kinderen staan vermeld, ook goed. Kinderen vanaf 14 jaar moeten zelf een legitimatiebewijs op zak heb ben. De overheid wil met de legitimatie plicht fraude met zorgverzekerin gen tegengaan. Regelmatig gebruiken mensen een verzekeringspasje van een ander, zonder zelf verzekerd te zijn. Dit leidt niet alleen tot extra kosten, maar kan ook oorzaak zijn van medische missers. Medische gegevens kunnen worden ver ward, omdat het medisch dossier van een andere persoon is. Moet u na een ongeval of met spoed in een ziekenhuis worden behandeld en heeft u uw legitima tiebewijs niet bij u, dan kan het ziekenhuis u toestaan het binnen twee weken alsnog te tonen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 13