Delfland werkt aan water Delfland 'op goede grond' Den Haag en Nieuwe stuw in Nootdorp V Hoogheemraadschap van Delfland 'Schiestraat- Laakwijk: een uitdaging' www.hhdelfland.nl De Wollebrand n at uur vr i en del ijker Steeds meer buiten gebied op riolering Afvalwater Haagse Regio ABCDelfland MEER INFORMATIE Redactie ButeauCommunicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft,telefoon (015) 260 81 08,communicatie@hhdelfland.nl De drie kerntaken van het Hoogheem raadschap van Delfland zijn water beheer, waterkwaliteit en waterkering. Meer informatie kunt u vinden op: Wilt u automatisch op de hoogte worden gehouden van de laatste ontwikke lingen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektronische nieuwsbrief. Delfland is gestart met de herinrichting van waterberging de Wollebrand tot een negen hectare groot moerasgebied. Het gebied kan dienen als tijdelijke op slagplaats voor water als het extreem hard regent; tegelijkertijd is het riet- en biezenmoeras een goede leefomgeving voor plant en dier. Met het gebied hoopt Delfland onder meer de kleine ka- rekiet, rietzanger, blauwborst en roer domp aan te trekken. De natuurvrien delijke berging - die door een vergroting van 57.000 m3 in totaal 225.000 m3 water kan bergen - heeft zo een veiligheids- én natuurfunctie. Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door het Europees Oriëntatie- en Garantie fonds voor de Landbouw (EOGFL). Gemeente Westland heeft een start ge maakt met de aanleg van 'riolering buitengebied', daar waar meegelift kan worden met de aanleg van C02-leidin- gen (gebruikt voor bevordering van de teelt in de glastuinbouw). In Midden- Delfland worden naast riolering voor buitengebied ook 'minizuiveringen' aan gelegd voor woningen of bedrijven die zo afgelegen zijn dat aansluiten op riolering te duur is. In het buitengebied van Vlaardingen zijn eind vorig jaar de laatste rioolaansluitingen gemaakt. Met de aansluitingen wordt de vervuiling door ongezuiverde lozingen op opper vlaktewater sterk teruggedrongen. Delf land streeft ernaar dat deze lozingen vanaf 2008 niet meer plaatsvinden. De huishoudens en bedrijven in Delf land produceren elk jaar zo'n 150 miljoen m3 afvalwater. Dit wordt afge voerd via een ondergronds stelsel van rioolbuizen en komt terecht bij een van de afvalwaterzuiveringsinstallaties van het Hoogheemraadschap van Delfland. Daar wordt het afvalwater gezuiverd en uiteindelijk geloosd op de Nieuwe Waterweg of in de Noordzee. Alle gemeenten binnen Delfland, waar onder Den Haag, werken nauw samen met Delfland om ook onder de grond al les in goede banen te leiden. Gemeen ten zijn verantwoordelijk voor alle riole ring binnen de gemeentegrenzen. Voor verder transport naar de zuiveringsin stallatie is Delfland verantwoordelijk. In het verleden werden rioolbuizen vaak gemaakt van aardewerk of beton. Als tegenwoordig rioolbuizen worden vervangen of als nieuwe buizen onder een woonwijk of bedrijvencomplex worden aangelegd, wordt gebruik gemaakt van niet-waterdoorlatende pvc-buizen. Het kan echter voorkomen dat de oude buis door slijtage is gaan fungeren als drainage voor grond- AchteT het Raadhuis van Nootdorp, aan de Kievitsbloem, heeft Delfland in samenwerking met de gemeente Pijnacker-Nootdorp een automatische stuw geplaatst. Als het water in de vij vers achter het raadhuis te hoog staat, zorgt de stuw er automatisch voor dat water naar lager gebied kan lopen. Delfland is voortdurend bezig met het verbeteren van het watersysteem. In overleg met de gemeente heeft Delf land besloten dat op de kruising Kievitsbloem-Aardaker in Nootdorp een automatische stuw de beste manier is om het waterpeil in de omgeving te regelen. Als het water in de vijvers achter het Raadhuis in Nootdorp te Koos Verbeek (hoogheemraad Delfland) en Ries Smits (wethouder Den Haag) water. "Dit is niet de bedoeling", aldus Koos Verbeek, hoogheemraad van Delf land. "Want grondwater hoeft niet ge zuiverd te worden. Dan zouden we on nodig extra kosten moeten maken bij het zuiveren van afvalwater. Daarbij komt dat we uiteraard niet willen dat afvalwater door de buizen naar de on dergrond sijpelt. Kortom, met pvc-bui zen is de situatie weer zoals het hoort: afvalwater in de buis en grondwater in de grond. Omdat de werken nauw op elkaar aansluiten, werkt Delfland waar mogelijk samen met de gemeenten in ons gebied." hoog stond, werd water voorheen met behulp van een gemaal (pomp) naaT een lager gebied afgevoerd. Als het water in het lagere gebied te hoog staat, zorgt de stuw er automatisch voor dat minder water vanuit de vijveTS naar dat lagere gebied loopt. Zo kan Delfland het waterpeil in de vijvers zo goed mogelijk controleren en de waterafvoer in de polder verbeteren. Als dit nodig is, kunnen de medewerkers van Delfland de stuw op afstand bedienen. Het plaatsen van de automatische stuw is een maatregel van het programma ABCDelfland, waarmee Delfland de kans op wateroverlast in het gebied verkleint. Haags grondwater Ook de gemeente Den Haag vervangt in overleg met Delfland oude riolering door nieuwe pvc-buizen. "Wij proberen de kosten voor burgers zo laag moge lijk te houden en bij de werkzaamhe den de overlast tot een minimum te beperken", aldus wethouder Smits van de gemeente Den Haag. "Het aanleg gen van niet-waterdoorlatende riole ring beïnvloedt de grondwaterstand. Doordat de oude buizen water doorlie ten werd een deel van het grondwater onbedoeld afgevoerd via de riolering. Met de pvc-buizen gebeurt dat niet meer waardoor meer water in de grond blijft. We leggen een drainagesysteem aan op plaatsen waar het grondwater te hoog staat. De eigenaar van een woning is echter zélf verantwoordelijk voor een lekke kelder, een natte kruip ruimte of een niet goed werkende afwatering in de eigen grond. Bij het grondwaterloket van de gemeente kunnen eigenaren wel informatie krijgen over hoe ze problemen met grondwater kunnen oplossen." Zie ook: www.denhaag.nl/grondwater Om het Haagse afvalwater straks naar de nieuwe zuivering in de Harnasch- polder te kunnen brengen, legt Delfland persleidingen aan. In het krappe, stede lijke stukje Schiestraat - Laakwijk in Den Haag is de aanleg een heel gepuzzel. Projectleider Jan Bol: "Onder de grond liggen andere leidingen in de weg. Die moeten we zo schikken dat er ruimte ontstaat voor de persleiding. En dat is een hele uitdaging." Het traject van drie kilometer wordt in dertien delen aangelegd; zeven stukjes worden aangelegd met ondergronds boren. Dit is kostbaar, maar scheelt be hoorlijk in de overlast. "We kiezen voor deze methode bij drukke verkeerspun ten of als we watergangen kruisen, zo als de Haagse Trekvliet en Laakhaven." Van de omleidingen en afsluitingen die helaas nodig zijn om de werkzaamhe den uit te kunnen voeren, heeft Delf land de omwonenden op de hoogte ge bracht door middel van brieven en informatieavonden. Verder wordt tij dens het werk rekening gehouden met het groen. Als bomen moeten worden gekapt, vergoedt Delfland deze aan de gemeente die eTvoor zoTgt dat er weer groen terugkomt. MELDPUNT TOEZICHT Het kan zijn dat u iets signaleert waar van u vindt dat Delfland dat moet weten; u stuit bijvoorbeeld op dode vissen in de sloot, rommel die de doorstroming van water belemmert of water dat een vreemde kleur of geur heeft. Dan kunt u contact opnemen met het Meldpunt Toezicht Delfland. Telefoon (015) 27018 88 Fax (015) 27018 89 E-mail meldpunt@hhdelfland.nl Het meldpunt is 24 uur per dag te bereiken.

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 20