Scheiden en delen Koopakteweetjes Laat je niet kraken Voorkom natte ellende dé Weekkrant Als twee mensen gaan scheiden en één van de twee blijft in het 'eigen' huis wonen dan hoeft deze geen overdrachtsbe lasting te betalen. Het stel moet dan wel in gemeenschap van goederen getrouwd zijn geweest. De achterblijver betaalt de ander de helft van de winst die het huls op de vrije markt zou opbrengen en neemt de totale hy potheekschuld op zich. Hier moet wel de notaris aan te pas komen. Die dient een notariële akte op te maken die in de re gisters van het Kadaster wordt ingeschreven. Het is ver standig de toedeling in een akte van scheiding en deling vast te leggen. Het Nieuwe Stadsblad Woensdag 15 maart 2006 - Pagina 16 Jaarlijks worden er zo'n 120.000 wo ningen gekraakt. Houd de boeven bui ten met effectieve maatregelen. Goe de gewoonten helpen en kosten bo vendien geen eurocent. Laat nooit deu ren uitnodigend open staan, sluit de (boven)ramen bij het verlaten van een kamer, sluit de schuifpui af (ook als het maar voor eventjes is), verberg geen sleutel onder de deurmat of an dere makkelijke plaatsen en vraag de buren tijdens afwezigheid een oogje in het zeil te houden. Natuurlijk zijn brief jes op de deur voor de melkman en on bemande ladders tegen de muur ook signalen voor het inbrekersgilde dat de woning onbewoond is. Om ervoor te zorgen dat een opstalverzekering actueel blijft, is het verstandig te kiezen voor een verzekering met een jaarlijkse in dexering. Daarmee voorkomt men dat men onderverzekerd raakt De kosten van bouwmateriaal stijgen en dat betekent dat een polis die bijvoorbeeld vijfjaar geleden is afgesloten de herbouwkosten na bijvoorbeeld brand niet meer voldoende dekkend kan zijn. Zorg ervoor dat in de verzekering ook de fundering van het huis is mee verzekerd. Zo ook opruimingskosten en de kosten voor de opslag van huisraad. Vocht is de vijand van een huis en slecht voor de gezondheid van zijn bewoners.. Maar hoe weetje dat er sprake is van vochtoverlast? Als ruiten lang beslagen blijven, het behang loslaat, de verft bladdert, schimmelplekken op muren verschijnen en er een muffe lucht in huis hangt, dan is het mis. Consequent ventileren houdt vocht tegen. Af en toe een bovenlicht open zetten is onvoldoende. Om een goed binnenklimaat te hebben moeten er in elke ruim te klapraampjes of ventilatieroosters open staan. Het meeste effect wordt bereikt in combi natie met een mechanisch ventilatiesysteem in de keuken, badkamer en toilet. Vier woningcorporaties in Rotterdam, Hilversum, Arnhem en Doetinchem verkopen hun huurwo ningen voor half geld, zonder inkomenstoets, aan de zittende huurders. Met toestemming van de overheid, mits de woningen inderdaad voor minimaal de helft van de marktwaarde verkocht worden. Doel is dat mensen meer betrokken ra ken bij fiun wijk en dat het huiseigenaarschap stimuleert deel te gaan nemen aan de arbeids markt. Want, als men van het huis af wil, moet het restbedrag volledig worden terugbetaald, voordat het wordt verkocht. Als een huurder een huis met een marktwaarde van 130.000,- voor 65.000,- koopt en hij verkoopt het na verloop van tijd door voor 140.000,-, dan draagt hij aan woningcorporatie 65.000,- plus de helft van de winst 5.000,- af. De verkoop van huurwoningen voor half geld is een proef. Slaagt het experiment, dan wordt het verkoopsysteem landelijk ingevoerd. De bij de makelaar opgemaakte koopakte kan alleen worden inge schreven op het kadaster, als de koopakte is voorzien van een notarië le verklaring die zegt dat de koop in- schiijfbaar is. Het is dus niet moge lijk, als de verkoper zelf (nog) geen eigenaar van het registergoed is. De inschrijving blijft ten hoogste een half jaar gelden. Als dan nog niet is gele verd. is de koper niet meer be schermd, ook niet tegen derden, te gen wie de koper gedurende het half jaar wel beschermd was. Als de leve ring langer dan een half jaar na de koop zal plaatsvinden, is het ten zeer ste aan te bevelen de inschrijving niet eerder dan een half jaar voor de leveringsdatum te doen. Na verloop van het halfjaar mogen dezelfde par tijen (koper en verkoper) gedurende zes maanden geen koop met betrek king tot hetzelfde huis op het kadas ter laten inschrijven.

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 16