De nieuwe Zorguerzekering 1 mei: zorg dat u verzekerd bent! r\ Geld terug bij hoge zorgkosten Overgestapt naar een verzekeraar en... ..A B i De laatste loodjes kiesBeter.nl 10 MAART 2006 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT De meeste Nederlanders hebben inmiddels een nieuwe zorgverzekering. Dat is niet het geval als u voor 1 maart aan uw oude verzekeraar heeft laten weten dat u geen gebruik maakt van zijn aanbod en nog geen nieuwe verzekering hebt afgesloten, of als u van geen enkele verzekeraar een aanbod heeft gekregen. In die gevallen moet u alsnog voor 1 mei 2006 een zorgverze kering afsluiten. Ook voor uw kinderen onder de 18 jaar moet u een zorgverzekering afsluiten. Voor de zorgver zekering betalen zij geen premie. U kunt de verschillen de zorgverzekeringen nog steeds vergelijken op www.kiesBeter.nl. Op 1 mei 2006 moet iedereen een zorgverzekeraar hebben. U bent dan met terugwerkende kracht verzekerd vanaf 1 januari 2006. Bent u na 1 mei nog niet verzekerd, dan heeft u een probleem. Om te beginnen betaalt u zelf de kosten van de zorg, hoe hoog het bedrag ook is. Neemt u later alsnog een zorgverzekering, dan worden de zorgkosten pas vanaf dat moment vergoed, eerder gemaakte kosten niet. En u krijgt ook een boete. Die boete bedraagt 130% van de premie die u had moeten betalen over de onverzekerde periode: vanaf 1 januari 2006 tot het moment waarop u zich alsnog inschrijft. Elke niet-verzekerde maand kost u al snel 100 tot 120 euro. De zorgtoeslag compenseert die boete niet. De boete geldt natuurlijk niet voor mensen die nu nog niet verzekeringsplichtig zijn. Bijvoorbeeld kinderen die na 1 mei 2006 worden geboren of iemand die na 1 mei 2006 naar Nederland verhuist om hier te werken. Zo iemand moet zich wel (laten) inschrijven binnen vier maanden nadat de verzekerings plicht is ontstaan. Het beste is om dit zo snel mogelijk te regelen na de geboorte of het moment van vestiging in Nederland. Verzekeraars moeten u voor de zorgverzekering altijd accepteren. Bij een aanvullende verzekering die na 1 maart 2006 wordt gesloten, is dat niet zo. Verzekeraars kunnen daaraan extra voorwaarden stellen. ^Pl wijst u de weg in de zorg Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport 1 mei is voor de nieuwe zorgverzekering een belangrijke datum. Mensen die hun verzekering hebben opgezegd, kunnen voor die datum nog overstappen naar een nieuwe verzekeraar. Daarna kan dat pas weer vanaf 1 januari 2007. Let op: zorg dat u niet onverzekerd bent, want dan betaalt u een boete. Dus als u uw keuze nog wilt bepalen dan heeft u nog ruim een maand de tijd. De signalen zijn overigens dat veruit de meeste mensen hun keuze al hebben gemaakt. Zorgverzekeraars hebben het de afgelopen weken erg druk gehad met alle overschrijvingen. Call-centers draaien op volle toeren om alle vragen van verzekerden goed te beantwoorden. Soms gaat er wel eens wat mis als u informatie wilt krijgen. Maar over het algemeen leveren de zorgverzekeraars goed werk om alle administratieve zaken zorgvuldig af te handelen. De meeste mensen hebben hun nieuwe polis thuis ontvangen met een aangepaste premie. Zo wordt de nieuwe zorgverzekering in de praktijk langzaam voor iedereen zichtbaar. De invoering van de nieuwe zorgverzekering nadert zijn voltooiing. Nu nog de laatste loodjes. U heeft wat, krijgt u ook wat? Een chronische ziekte, een handicap of ouder dom leiden vaak tot extra kosten. Uw zorgverzekeraar vergoedt deze kosten niet altijd. De overheid heeft verschillende regelingen om iets te doen aan die hoge kosten. Om u in die regelingen de weg te wijzen hebben de ministeries van Sociale Zaken, Volksgezondheid en de Belastingdienst samen een brochure gemaakt met de titel: 'Ik heb wat, krijg ik ook wat?'. De brochure geeft een overzicht van de bestaande compensatie regelingen voor ouderen en men sen met een chronische ziekte of handicap. In de brochure kunt u lezen welke regelingen er zijn, hoe ze 'werken' en waar u terecht kunt voor meer informatie of een aanvraag. Helpen deze regelingen niet (voldoende), dan kunt u kosten die voortkomen uit ziekte of handicap nog van de belasting aftrekken. Ziektekosten zijn buiten gewone uitgaven. Het zijn aftrekposten die u in mindering kunt brengen op het inkomen. Meer daarover vindt u in de toelichting bij uw aangiftebiljet inkomsten belasting, maar ook in deze brochure. De brochure is gratis te verkrijgen bij Postbus 51 (0800-8051 of via www.postbus51 .nl). Als u vóór 1 maart heeft laten weten dat u geen gebruik maakt van het aanbod van uw verzekeraar, dan vervalt deze zorgverzekering met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006. Maar wat gebeurt er met de premies? Zorgverzekeraars hebben onderling afspraken gemaakt over de terug gave van premies en de afwikkeling van zorg kosten voor verzekerden die voor 1 maart 2006 naar een andere zorgver zekeraar zijn overgestapt. Hier-onder leest u hoe dat zit. reeds betaalde premie bij uw oude verzekeraar De verzekeraar bij wie u heeft opgezegd, zal zijn best doen om de reeds betaalde premie binnen tien werkdagen terug te storten. Daar gaan eventuele betalingen voor het eigen risico of andere eigen betalingen van af. Enkele verzekeraars hebben meer tijd nodig, maar ook zij doen hun best om de premie zo snel mogelijk, maar uiterlijk 1 april, terug te betalen. Heeft u een nieuwe verzekeraar, dan kunt u het beste de machtiging aan uw oude verzekeraar intrekken voor de automatische premie-inning. Uw nieuwe verzekeraar brengt u vanaf 1 januari 2006 premie in rekening (met terugwerkende kracht dus). reeds gemaakte zorgkosten Als zorgkosten maakt vóór uw overstap, dan betaalt uw nieuwe zorgverzekeraar die. Dat komt doordat uw nieuwe zorg verzekering met terugwerkende kracht ingaat vanaf 1 januari 2006. U merkt daar waarschijnlijk weinig van. Zorgverzekeraars hebben afgesproken dat zij de kosten zo veel mogelijk onderling verrekenen. Sommige verzeke raars kunnen gemaakte kosten niet meer vergoeden, bijvoorbeeld omdat u al heeft opgezegd en niet meer in de administratie staat. Dan krijgt u de rekening terug, die kunt u weer indienen bij uw nieuwe verzekeraar. de aanvullende verzekering Bij de aanvullende verzekering ligt dat anders. Zegt u die op, dan verloopt de verrekening van kosten en premie direct via u. Uw oude verzekeraar betaalt u de premie terug (met aftrek van eventuele kosten in de overgangs periode). U kunt de kosten bij de nieuwe verzekeraar declareren, mits u zich natuurlijk voor deze kosten heeft verzekerd. U kunt aan deze pagina geen rechten ontlenen. Aflevering 11 verschijnt eind april. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl U kunt ook bellen met Postbus 51:0800-8051 (gratis) °rt ,.nl iratis)

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 31